כיכר סן מרקו בונציה – המדריך המקיף ביותר בעברית | Piazza San Marco

הכיכר המרכזית של ונציה

המדריך המקוצר למבקר בכיכר סאן מארקו

כיכר סן מרקו (Piazza San Marco) היא הכיכר העירונית המרכזית של ונציה, ואולי מהכיכרות הידועות והמצולמות של איטליה. הכיכר, הנמצאת ברובע סן מרקו, היא מרכז חברתי דתי ופוליטי של העיר. בנוסף לכל זה הכיכר היא מרכז תיירותי גם בגלל שהכיכר היא אתר תיירותי חשוב ומרכזי בפני עצמו וגם מפני שכמה מהאתרים המרכזיים של ונציה נמצאים סביבה. בכיכר מתקיימים אירועי בידור ואירועים דתיים וציבוריים של העיר מהפגנות דרך תהלוכות ועד קונצרטים פתוחים. בנוסף, פה מתקיים טקס הפתיחה של פסטיבל המסיכות המפורסם של ונציה. כל המבקרים בכיכר יצפו באתרים המרכזיים שסביבה  וחלקם הלא מבוטל יבקר באחד או שניים מהם. בין האתרים שיש למנות הנמצאים סביב הכיכר הם באזיליקת סאן מארקו (לפרטים והזמנה עם הנחה לגולשי הכל על), ארמון הדוקאלה (לפרטים והזמנה עם הנחה לגולשי הכל על) והרציף המרכזי ממנו עולים לשיט בתעלה הגדולה של ונציה (לפרטים והזמנה עם הנחה לגולשי הכל על)

 • כל הקישורים עם הנחה לגולשי הכל על – קוד הקופון הוא HAKO5

כיכר סאן מארקו

הלינה ליד כיכר סן מרקו פופלארית מאוד גם היא. היא מיועדת למי שמעוניין בלינה במרכז העניינים ומוכן גם לשלם עבור כך. האיזור נחשב ליקר יותר מרוב האיזורים בעיר, לכן עבור מי שמעוניין לחסוך בעלויות הלינה מומלץ להתרחק מהאיזור. בין הדירות והמלונות המומלצים ליד בזיליקת סן מרקו ניתן לציין את  מלון דניאלי (Hotel Danieli, a Luxury Collection Hotel)מלון פגנלי (Hotel Paganelli) ומלון Hotel Rio, למידע נוסף על מלונות ליד בזיליקת סן מרקו ומלונות בונציה.

לאטרקציה זו, ולשלל אטרקציות נוספות ישנם 5% הנחה לגולשי הכל על באתר זה.

כל שצריך לעשות הוא ללחוץ על כפתור ההזמנה, ואז במעמד ההזמנה להזין את קוד הקופון HAKO5.

הכיכר בשעת שקיעה (צילום: StockSnapרישיון)
מה רואים?

הכיכר בנויה מהכיכר המרכזית (פיאצה) והרחבה לכיוון הלגונה בצד הדרום מזרחי שלה הנקראת הכיכר הקטנה (פיאצטו סן מרקו), וכיכר קטנה נוספת- הכיכר הקטנה של האריות (פיאצטה די לאוני) בצד הצפוני מזרחי.

במזרחה של הכיכר הקטנה ניצב ארמון הדוג’ה, ובהמשך אחריו גשר האנחות. מארמון זה נשלטה ונציה בתקופה בה הייתה אמפריה של ממש, והוא מושך אליו מבקרים רבים שבאים לראות את אחת מפנינות האדרכיליות המיוחדות שיש לאיטליה להציע. גשר ההנחות הפך להיות אחד מסמלי ונציה גם הוא, למעשה הוא גשר די קטן שמחבר בין הארמון למה שהיה פעם בית הכלא של העיר. שמו הגיעה לו מאנחות האסירים שהובלו מהארמון לבית הכלא לאחר המשפט.

ארמון הדוג’ה של ונציה בשעת אחר הצהריים (צילום מקורי)

גשר ההנחות של ונציה (צילום מקורי)

בצלעה המזרחית של הכיכר ניצבת בזיליקת סן מרקו, המפורסמת שהיא בעצם האייקון היום של ונציה. החזית של הכנסייה, המצופה פסיפס שיש עשירה במיוחד באמנות ופרטים ומהווה חלק אינטגרלי מהכיכר עצמה. מול הפתח של הבזיליקה תמצאו כמעט תמיד זרם של תיירים, מצלמים מצטלמים או מאכילים יונים.

תיירים מול בזיליקת סאן מרקו (צילומים מקורי)

מול החלק הדרומי של הבזיליקה, מצוי מגדל הפעמונים הנקרא הקמפנילה של סן מרקו. שהוא אחת מנקודות התצפית היפות על העיר ונציה, והאב טיפוס למה שמכונה בעיצוב העכשווי – עמוד וניציאני. גם אתר זה מושך אליו מבקרים רבים שרוצים לראות את הפעמונים מקרוב ולצפות על העיר ונציה. בצלעה הצפונית של הכיכר נמצא מגדל השעון המפורסם של ונציה הכולל שעון אסטרונמי ייחודי ומושך אליו מבקרים רבים לקראת שעה עגולה. מתחתיו ישנו שער המוביל אל גשר ריאלטו ובצידיו חנויות רבות.

אדוה מצוות האתר ליד מגדל הפעמונים בונציה (צילום מקורי)

תצפית על כיכר סן מרקו מכיוון מגדל הפעמון משני צידי הכיכר ניתן לראות את הפרוקורטיה החדשה והפרוקורטיה הישנה (צילום מקורי)

ברחבה המרכזית של הכיכר נמצא הפרוקורטיה- המורכבת מהפרוקורטיה החדשה והפרוקורטיה הישנה. אלו ארמונות מתקופת סוף המאה ה-19 ובהם ישבו הפקידים הבכירים של העיר, על שמם נקראים המבנים. בחלק מהארמונות נמצא היום מוזיאון קורר, ובקומות התחתונות חנויות היוקרה של ונציה ובתי קפה שנוסדו לפני יותר מ-300 שנה בהם ניתן לראות בכל רגע נתון תיירים שותים ואוכלים.

תיירים שותים קפה בפרוקורטיה נואבה (צילום מקורי)

סרטון המציג את הכיכר ורבים מהאתרים בסביבתה
המלצות "הכל על"

 • כיכר סן מרקו היא בלי שום צל של ספק אחד מאתרי החובה של ונציה, ואם אתם מגיעים לעיר רק ליום או יומיים אין לוותר על כיכר זו ועל הבזיליקה שנמצאת בה. למעשה אנו סמוכים ובטוחים שתעברו בנקודה זו גם אם לא תתכננו – כולם באים לפה. אם אתם רק מבקרים בכיכר עצמה בלי להיכנס לאחד המבנים הביקור באתר יכול להיות קצר 30-50 דקות. אם אתם מתכננים להיכנס לאחד מהאתרים המרכזיים הנמצאים פה, לעצור לקפה באחד מבתי הקפה או המסעדות הוא יכול לקחת הרבה יותר זמן (כתלות בתכנון).
 • כדאי לדעת החל מהסתיו ועד האביב, כיכר סן מרקו והכיכרות השכנות הופכות להיות לפעמים לבריכת מים בשל הצפות הנגרמות מגאות בזמן של סופה. תופעה מפורסמת זו נקראת המים הגבוהים (אקווה אלטה). אם זה קורה, אל תתבאסו והשתמשו במגפיים גבוהות או חזרו מאוחר יותר אחרי שהגאות נסוגה.
 • שימו לב – שיזוף או ישיבה על המדרגות אסורים בהחלט – מחלקים על פעולה זו קנסות.

האקווה אלטה בכיכר סאן מרקו (צילום: dalbera)

לקריאה נוספת:

מידע שימושי על כיכר סן מרקו

 • כתובת: Piazza San Marco, 30100, ונציהאיטליה.
 • איך מגיעים? 
  • סירת אוטובוס (ואפורטו):
   • קו 1, קו  2 , קו  10 , קו  A , קו  B , קו  N  (קו לילה) עד לתחנת S. Marco.
   • קו 1, קו  4.2 , קו  5.1 , קו  5.2 , קו  14 , קו  20  עד לתחנת S. Zaccaria.
   • למידע נוסף על הואפורטו של ונציה.