יום טיול מומלץ מחוץ למדריד: "קסטיליה ולאון" ברכבת מהירה

טיול יום ממדריד לאזור קסטיליה ולאון באמצעות הרכבת המהירה (AVE)

מאמר זה נכתב על ידי לשכת התיירות הספרדית
ותורגם ועוצב לקורא הישראלי על ידי צוות הכל על

ארזו את התיקים והכינו את כרטיסי הנסיעה, כי אנחנו נוסעים לקסטיליה ולאון, אחד המחוזות החשובים בספרד הכולל לא פחות משמונה אתרי מורשת עולמית שהוכרזו על ידי אונסק”ו. זוהי אפשרות מפתה במיוחד לאור העובדה שניתן להגיע לשם בקלות ובנוחות ברכבת המהירה (AVE) ואפשר לטייל בחלקים רחבים של מחוז נפלא זה בלי להשכיר רכב. למעשה בגלל הרישות הרב של האזור במסילות רכבת, מתחנת הרכבת אטוצ’ה, התחנה המרכזית של מדריד, אפשר להגיע בקלות באמצעות מסילות של הרכבת המהירה לשש ערי מחוז חשובות ב”קסטיליה ולאון” אותם נפרט במאמר זה.

**פרסומת**סגוביה

סגוביה הינה אחת מהערים המקסימות ביותר בספרד, היא נמצאת במרחק 25 דקות נסיעה בלבד ממדריד ברכבת המהירה (AVE). בעיר תוכלו לטייל במרכז ההיסטורי, לראות את הקתדרלה ואת המצודה וכמובן את גולת הכותרת האקוודוקט הרומי שהינו אתר מורשת עולמית. כל אלו מצדיקים את ההגעה לעיר והופכים אותו לחוויה מדהימה. העיר, אשר נחבאת מאחורי חומות, חושפת כמה ממבני ימי הביניים והרנסנס החשובים בספרד. בין מבנים אלו תוכלו למצוא את בית הפסגות (Casa de los Picos), שוק הדגנים (Alhóndiga) ומגדלי מצודת לוזויה (Torreón de Los Lozoya tower).

המצודה ה”אלקסר” של סגוביה (צילום מקורי)

ידוע כי בעיר היה רובע יהודי עתיק ובו בית כנסת גדול אשר במקומו הוקם מנזר הקורפוס קריטסי (Corpus Christi Convent) ולכן סבורים כי הרובע העתיק שכן בסמוך לחומות העיר העתיקה. עוד בעיר תוכלו למצוא את כנסיית סן מיגל אשר נבחרה כמקום טקס ההכתרה של המלכה איזבל השנייה כמלכה של אזור קסטיליה. בנוסף, סגוביה מהווה נקודת פתיחה נהדרת לטיול בפרובינציות סביב בהן תוכלו למצאו בין האטרקציות השונות את ארמון החווה (La Geanja Palace)  כמו גם את שמורת הטבע נהר הדוראטוון המרהיבה.

אמת המים העתיקה של סגוביה

ואיאדוליד

בעבר ואיאדוליד הייתה העיר בה השליטים הקתולים נישאו בחשאי וכיום היא מהווה יעד מקסים לטיול רגלי בעיר. במרכז ההיסטורי של העיר תראו שילוב אדריכלי מעניין, בתי מגורים מפוארים מתקופת הרנסנס, ארמונות ובניינים המסמלים את העיר כמו הקתדרלה, קולג’ ג’ורג’יו הקדוש (אשר משמש כיום כמוזיאון הפיסול הלאומי), הבתים של קולומבוס וסרוואנטס המהווים מוזיאונים וכנסיית פבלו הקודש שנחשבת לאחד המבנים הגותיים היפים ביותר באזור. כל זה במרחק 55 דקות נסיעה בלבד ממדריד ברכבת של AVE.

העיר ויאדולויד

בעיר חיי רבות תוססים תודות למעמדה כעיר אוניברסיטאית ומתקיימים בה אירועים כמו הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון ואמנות רחוב ופסטיבל הסרטים הבינלאומי סמינצ’י (Seminci) אשר מהווה את אחד משיאי עולם הקולנוע הספרדי.

פלנסיה

בעיר פלנסיה תוכלו לבקר בבתים העירוניים כמו קאסה דל קורדון (Casa del Cordón) או לחזות בנופים מגבעת אוטר (Cerro del Otero). בנוסף לביקור בעיר עצמה אנו ממליצים לשלב טיול לכפרים כמו פרומיסטה (Frómista) או קאריון דה לוס קונדס Carrión de los Condes). תוכלו לבקר בדרך ג’יימס הקדוש המפורסמת אשר הינה אתר מורשת עולמית ואפילו להתחיל את הדרך מנקודה זו! תוכלו להגיע ממדריד לפלנסיה בנסיעה של פחות משעה וחצי ברכבת AVE.

העיר פלאנסיה

לאון

טיול ללאון הכולל סיבוב טאפאסים בבאריו חומדו (Barrio Húmedo) האזור העתיק בעיר, או ביקור בקתדרלה הגותית ובכנסיית הקדוש איזדורו (Collegiate Church of San Isidoro), מובטח כמהנה. הקתדרלה בעיר נבנתה על הריסות מרחצאות רומיים וכנסייה קודמת שנבנתה בסגנון הרומנסק והיא אחת מהבניינים הגותיים המרשימים ביותר בספרד. על מנת להתרשם ממנה בתפארתה מומלץ להגיע אליה מכיוון החזית אשר נחשבת לאחת מחזיתות הפיסול הגותי החשובות ביותר. בחזית מספר חלונות רוזטה עשירים בצבעים ושני צריחים בצידי הכניסה המרכזית. גודל חלונות הויטראז’ המעטרים את הכנסייה מגיע לכדי סך של 1800 מ”ר.

הקתדרלה של העיר לאון

עם הגעתכם ללאון בקרו גם בלאס מדולאס (Las M’edulas) הנמצאים במרחק 150 ק”מ מלאון, שם תראו הרים מהם האימפריה הרומית כרתה זהב עד שהפכו חלולים, דבר היוצר נוף ייחודי למקום זה בלבד. גם אתר זה הוכרז כאתר מורשת עולמית. הנסיעה ממדריד ללאון ברכבת AVE עורכת כשעתיים בערך.

סלמנקה

סלמנקה הינה עיר בעלת חשיבות היסטורית רבה. היא עיר השפה הספרדית, במאה ה-15 בסלמנקה נוצר הדקדוק הראשוני של השפה הקסטיליאנית. כמו כן היא היוותה צומת דרכים חשובה, דרך הכסף (Vía de la Plata) הרומית שחיברה בין צפון ודרום ספרד עברה בה. האוניברסיטה בעיר הייתה האוניברסיטה הראשונה שהוקמה בספרד והיא בין האוניברסיטאות הוותיקות ביותר באירופה.

סלמנקה מהמרכזים ההסטוריים של ספרד

מרכזה ההיסטורי של העיר הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק”ו בשל היותה עיר שתי הקתדרלות. פלאזה מאיור בעיר הינה אחת מהכיכרות היפות בספרד, הכיכר נבנתה בסגנון הבארוק לפי תכניתו של אלברטו צ’וריגרה (Alberto Churriguera). העיר קרויה “עיר הזהב” בשל הזוהר החמים שמתפשט על מבנייה בזמן השקיעה. העיר נמצאת במרחק נסיעה של מעט יותר משעה וחצי ממדריד הודות לרכבת המהירה.

במרחק 100 ק”מ מהעיר נמצא סייגה ורדה (Siega Verde) אתר ארכיאולוגי שהוכרז גם הוא כאתר מורשת עולמית. באתר נמצאו חריטות אבן שהינן מממצאי אמנות החוץ החשובים ביותר מהתקופה הפליאוליתית בכל רחבי אירופה.

סמורה

כאשר אתם מגיעים לסמורה מומלץ להכין את המצלמות, מאחר וזו אחת הערים האירופאיות בהן יש את המספר הרב ביותר של כנסיות בסגנון הרומנסק במרכז העיר. בקרבת העיר ישנם מספר כפרים כמו טורו (Toro) שנמצא במרחק של פחות מ-40 ק”מ מהעיר. כפר זה ידוע בעבור היינות שלו כמו גם וכנסיית סנטה מריה (Collegiate Church of Santa María) המקסימה. באמצעות הרכבת המהירה ניתן להגיע לסמורה ממדריד תוך שעה וחצי בלבד.

העיר סמורה

בדומה לערים המקושרות למדריד באמצעות הרכבת המהירה AVE יש לנו עוד מקומות מרתקים נוספים להראות לכם בקסטיליה ולאון אך אליהם פחות מומלץ להסתמך על הרכבת בלבד, כמו האזור סביב סורייה (Soria) המאופיין בנופים מרהיבים בהם הפארק הלאומי קאנון דל ריו לובוס (Cañón del Río Lobos) ואתרים אחרים שהוכרזו כאתרי מורשת עולמית כמו: העיר ההיסטורית של אווילה (Ávila) והכנסיות שבה, קתדרלת בורגוס (Burgos) והשרידים הארכיאולוגים של סיירה דה אטאפוורקה (Sierra de Atapuerca).

המידע הנמצא בעמוד מתאר בעיקר סיורים ביעדים קרובים למדריד ובתוך קסטיליה המתאימים לטיול יומי. אך ממדריד אפשר גם לצאת ליעדים מרוחקים יותר בספרד, מה שכן – כדאי במקרים כאלו להקדיש להם זמן רב יותר. במקרה כזה אנו ממליצים לקרוא חומרים מקיפים יותר כמו המדריכים שיש לנו באתר על ברצלונה, קוסטה בראווה, אזור ולנסיה, פמלפונה וסרגוסה. אפשר גם ללכת ליעדים יותר אקזוטיים וייחודים יותר כמו האיים הקנריים וטנריף שם אנו ממליצים על מקורות מידע אחרים, למשל האתר טנריף גייד.

לקריאה נוספת:

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל