הכל על - פארק דל בואן רטירו - Parque del Buen Retiro
 
דף הבית >> הכל על מדריד >> אתרים מרכזיים במדריד >> פארק דל בואן רטירו - Parque del Buen Retiro
מדריד
הכל על מדריד

עוד מידע באתר על אתרים במדריד:


עוד מידע באתר על מדריד:

כמה מילים על ספרד:

פרסומות
 

זכויות לתמונות:
Дмитрий-5-Аверин
Kadellar
 
הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה במדריד:
מלונות | טיסות | חבילות | כדורגל | השכרת רכב
Booking.com

הצעות חמות למלונות


 

פארק בואן רטירו
  Parque del Buen Retiro 


פארק בואן רטירו (Parque del Buen Retiro - פארק "הפרישה הנעימה")
הוא הפארק המרכזי והחשוב של מדריד. הפארק הענק מכיל בין היתר פסלים רבים, אנדרטות, מבני פאר הכוללים יצירות אמנות מיוחדות  ואגמים. הפארק נחשב לאחד המקומות הפופולאריים בעיר לתיירים ולמקומיים כאחד והוא מעניין ויזואלית ואינטלקטואלית (צופן בחובו סיפורים רבים הקשורים בעיר מדריד).

 
 
לחץ לצפייה
פארקה בואן רטירו - טבלת ניווט מהיר
מידע כללי והיסטוריה
מה רואים בפארק?
המלצות למבקר בפארק
מפה ומידע שימושי
להוספת תמונות, המלצות או תגובות 
עזרה בתכנון חופשה בספרד

מידע כללי והיסטוריה

פארק בואן רטירו נמצא באזור הפראדו בסמיכות לשער אלקלה ולמוזיאון הפראדו. והוא אחד השרידים לתקופה בו אזור זה של מדריד היה מאופיין בראות ירוקות ומעט מבנים מפוזרים לפני שעבר את הפיתוח המאסבי של שליטי בי בורבון (ניתן לראות על נושא זה פירוט נרחב תחת בההיסטוריה של מדריד - המאה ה18 והמאה ה19 תחת שלטון בית בורבון).
 


הגנים ה"מסודרים" בפארק רטירו (צילום מקורי)

 
הפארק נבנה כפארק מלכותי, חלק מארמון "ריאל סיטי דל בואן רטירו" ששימש כבר במאה ה-16 כארמון הקיץ של משפחת המלוכה הספרדית. בניית הגנים מתוארכת למאה ה-17, הם נבנו ע"י המלך פיליפ ה-4 כמתנת פרישה למשפחת המלוכה. ומכאן שמם - גני הפרישה הנעימה (או בתרגום קצת יותר תרבותי ופחות מילולי - "המנוחה הנעימה", רטירו כמו המילה אנגלית Retirement משמעותם בספרדית פרישה או מנוחה של אחרי תפקיד).
 
--פרסומת--
 
כמו אתרים תיירותים אחרים במדריד בדגש על אילו שבאזור הפראדו בתחילת דרכו היה הפארק לחלוטין מחוץ לחומות העיר ושימש כמתחם מלכותי שתושבי העיר לא יכלו בכלל להיכנס אליו , אך כיום העיר מדריד מקיפה את הפארק מכל עבריו וכאמור זהו אחד מנקודות הציון האהובות על תושבי מדריד (ותייריה). 
 
שיט בסירה באגם המרכזי של הפארק - צילום מקורי

גודל הפארק הענק הוא 10 דונם, וכאמור במשך שנים רבות הוא היה סגור למבקרים וגם שהאזור כולו נבנה במאה השמונה הוא נפתח לקהלים מצומצמים ולאחר מיכן לביקור של כלל תושבי מדריד אך בלבוש רשמי בלבד. הפארק נפתח לבילוי של  הקהל הרחב במאה ה-19 ושימש גם אז וגם היום כגן מלכותי משולב סגנונות הוא מאפשר לבאים לבקר בו לראות גן מלכותי מעוצב בסגנון צרפתי רשמי, לצד חלקים אחרים בגן שהינם "טבעיים" יותר. ומשמרים את הצמחיה הטבעית שהייתה במקום בימים עבורו. 
 


שבילי הליכה בפארק רטירו (צילום מקורי)

מה רואים בפארק?

הפארק ענק ומלא בפינות היסטוריות מעניינות. נשתדל לתת את המידע על כמה מהמעניינות ביותר שביניהן – אם כי חשוב להדגיש שאין נקודה אחת מסוימת שהיא מאוד חשובה בפארק – ובעיקר צריך ללכת וליהנות מהנופים שלו, האווירה שהוא משרה ופינות חמד כאלו ו/או אחרות שיש בו. בכל זאת ננסה למנות את נקודות העניין המרכזיות שבו:

מוזיאון וארמון דל אחרסיטו

מהארמון המקורי שעמד כאן רק שני בניינים נותרו. שאר חלקי הארמון נהרסו במהלך המלחמה הקשה של הספרדים עם הצבא הצרפתי של נפוליאון. אחד הבניינים שעוד עומד מאכלס את מוזיאון דל אחרסיטו, שמשמש היום כמוזיאון הצבאי של ספרד. המוזיאון מכסה את ההיסטוריה הצבאית של ספרד. הוא מכיל אוסף מעניין של שריון וכלי נשק מהימים שספרד הייתה אימפריה עולמית. 
המוצג החשוב ביותר באוסף הינו החרב של הגיבור הקסטליאני אל סיד או "לה ציונה" (לא התבלבלתם, פעם גם לספרדים ולנוצרים הקתולים בכלל היה עניין  בארץ הקודש). עוד מוצג מעניין שאינו נשק של ממש הינו הצלב שלקח עימו קולומבוס לעולם החדש, הלא היא אמריקה (למרות שהוא חשב שהוא נוסע להודו). זה הוא מוצג משמעותי ביותר עבור הספרדים כיוון שמסע זה הפך את ספרד לאימפריה (לאתרים נוספים במדריד הקשורים בקולומבוס ומסעו, ראה פלאסה קולון).

סרטון מידע על פארק רטירו מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על


הבניין השני שעומד על תילו (והפחות מעניין מבין השניים) הינו קאסון דל בואן ריטרו. זהו מוזיאון עם אוסף ציורים מהמאה ה-19 וה-20, הכולל עבודות של חואקין סורולה (הצייר האימפרסיוניסטי המפורסם שמקושר יותר לולנסיה מאשר למדריד).האגם המרכזי ופסל אלפנסו ה12 (צילום מקורי)

 

האגם ופסל אלפונסו ה12

קרוב לכניסה הצפונית של פארק בואן רטירו נמצא אגם מלאכותי גדול - האסטאנק דל רטירו. כאן תוכלו לשכור סירת משוטים ולשוט, בילוי אהוב על הקסטיליינים, במיוחד במהלך סופי שבוע. עוד תראו ליד האגם פסל גדול של המלך אלפונסו רכוב על סוסו וצופה על האגם (כדאי לדעת שהמלך אלפונסו ה12 נחשב לגיבור לאומי לאחר שהחזיר את השליטה למדריד לידי הספרדים מידיהם של הצרפתים). הפסל, שנוצר ב-1922 ע"י אמו של המלך, בנוי בצורת אכסדרה בצורת חצי עיגול כאשר מלפניה יושב המלך רכוב על סוסו.
למבקרים עם ילדים במקום, אגם זה הוא נקודה מושלמת להאכיל את הדגים שיש באגם ואת הברווזים ושאר ציפורי המיים ששוחות בו.

 
האגם והברווזים בפארק (צילום: wikmedia)

פלאסיוס - פלאסיו דה ולסקז וארמון (או חממת) פלאסיו דה קריסטל

מעט דרומה מהאגם הגדול שוכן אגם קטן בהרבה. בקצה האגם הקטן ישנו מבנה זכוכית מרהיב, הקרוי הפלאסיו דה קריסטל (או "ארמון הזכוכית"), שהוא למעשה חממה מפוארת המזכירה במעט את זאת של גני קיו בלונדון). הוא נבנה בשנת 1887 ע"י האדריכל ריקארדו ולסקז בוסקו, לאחר שבנה את ארמון הקריסטל בלונדון. בתחילה שימש מבנה זה כביתם של צמחים אקזוטיים אשר הובאו מהפיליפינים. כיום הוא משמש בעיקר לתצוגות אמנות בת זמננו.
לא רחוק ממבנה זה שוכן מבנה נוסף, הקרוי פלאסיו דה ולסקז, אשר עוצב ב-1884 ע"י אותו אדריכל. כיום גם הוא משמש לתצוגות אמנות, אך במקור שימש הביתן ביתה של התערוכה הלאומית של תעשייה הכרייה, הברזל, הזכוכית והקרמיקה של ספרד.

 
הפלאסיו דה לה קריסטל (צילום מקורי)

גן הורדים ופסל השטן

עוד אתר חשוב בפארק הוא גן הוורדים הקרוי "רוזלדה". מלבד הורודים והפרחים היפים, החלק המעניין ביותר בפארק הינו הפסל אל איינג'ל קאידו, המוקדש לשטן. זו היא כנראה דוגמתו היחידה באירופה.

חלקים מעניינים אחרים בפארק: הגנים הבארוקים של Plaza del Parterre ופסל Jacinto Benavente, מבנה ה-Casita del Pescador, פסל הספינקס של הפארק, הגנים הבוטנים של מדריד (נמצאים בחלקו הצפוני של הפארק).


 
מבנה הCasita del Pescador
שער הכניסה לפארק (צילום:  Brian Snelson from United Kingdom) מבנה ה-Casita del Pescador (צילום: Håkan Svensson Xauxa)

 

--פרסומת--
 מידע נוסף והמלצות "הכל על" למבקרים באתר
 • הפארק הזה הוא הריאה הירוקה הפופולארית במדריד. אפשר לעשות בו לא מעט, מסיור בין האתרים המרכזיים שבו ועד ישיבה באחת מחלקות הדשא המגודרות בגדר חיה לצורכי פיקניק או סתם כדי ליהנות מהשמש וכמובן לבוא לריצת בוקר / אחרי צהרים או רכיבה על אופניים בקיצור כל מה שריאה ירוקה גדולה בליבה של עיר סואנת יכולה וצריכה להציע. הוא מאוד מתאים ומומלץ במיוחד לתיירים עם ילדים מצד אחד, או לתיירים המגיעים לחופשה רומנטית מצד שני.
 • למטיילים עם ילדים הביאו לחם כדי לזרוק לברווזים ולדגים.
 • עוד מומלץ לבקר בפארק בזמן הופעות המתקיימות בו. הופעות אלו נפוצות בעיקר בחודשי התיירות ובסופי שבוע.
 • למגעים עם רכב פרטי (לא מומלץ – ראה השכרת רכב במדריד והשכרת רכב בספרד) יש חניה סמוכה לפארק בכמה נקודות – המחיר יקר. עדיף להכנות את הרכב בחניון מחוץ לעיר ולהגיע לטיול בעיר עם מטרו/ תחבורה ציבורית – ראה תחבורה והתניידות במדריד. לבעלי כרטיס לאוטובוס התיירים של מדריד - סמוך למקום יש תחנה נגישה ונוחה מאוד לשימוש (למידע נוסף על אוטובוס התיירים של מדריד).
 • למי שמתאפשר מומלץ להגיע למקום בשני זמנים שונים של היום – בבוקר באו יום מלא ובערב לקראת שקיעה אז יש בפארק אווירה ייחודית.
 • לינה באזור רטירו היא אזור מתאים מאוד למי שרוצה להיות קרוב לריאה הירוקה של העיר מצד אחד, מצד שני במרחק של הליכה לאתרי האזור (אזור הפראדו) ונגישות גבוהה לאתרים המרכזים של אזור מדריד העתיקה גם ברגל וכמובן בתחוברה ציבורית, בנוסף המלונות שנמצאים בחלקו הדרומי של הפארק מאוד קרובים לאטוצ'ה תחנת הרכבת המרכזית של מדריד מה שמקל על המגיעים והנוסעים מ/אל העיר ברכבת – לבסוף המחירים של המלונות באזור נוחים ביחס למלונות במרכז העיר העתיקה אנו ממליצים לקרוא עוד מידע תחת מלונות בפראדו,  ומלנות במדריד.בין המלונות המומלצים הנמצאים באזור ניתן למנות את: מלון מדיודיה (Hotel Mediodia)מלון פטיט פאלאס לילטאד פלאזה (Petit Palace Lealtad Plaza), ומלון פטיט פאלאס סבוי אלפונסו ה-12 (Petit Palace Savoy Alfonso XII).

המלצות ותגובות של גולשים לפארק רטירו:

תגובות והמלצות אילו עלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו - מדריד למטיילים - Madrid for travelers

 • אחד המקומות היפים ציורי כל כך (מזכיר את סנטרל פארק- אולי יותר יפה🙈😬)) הפארק מדהים ממש נהננו שם היום ..
 • פארק רטירו, מוזיאון הפראדו ומוזיאון ה-Thyssen: הפארק קרוב מאוד למוזיאונים, כך שכדאי מאוד לשלב את הביקור בו עם ביקור באחד מהמוזיאונים. בעוד שהפארק ומוזיאון הפראדו מוזכרים בכל כתבה על מדריד וכמובן ששווים מאוד ביקור.
 • פארק רטירו יפה בכל יום, ובכל תקופה . בימים גשמים וסוערים פחות ולא מומלץ. בימי ראשון הפארק מלא במטיילים אבל יש הרבה מופעי רחוב ודוכנים (כמובן לא בימים גשומים).
 • בפארק רטירו שהוא מקסים שלעצמו יש את ארמון הזכוכית. ממליצה להגיע לנקודה זאת בפארק. מדהים! פשוט מדהים!!!!!
 • מזכיר את הסנטרל פארק בניו יורק,מהמם ביופיו!
 • פארק רטירו באמת מדהים עשינו אותו עם שתי בחורים שהסיעו אותנו על אופניים 20 יורו לזוג.הראו לנו הכל וירדנו בכל אטרקציה להיצטלם. אם אתם מתכוונים לעשות את זה ברגל תעשו את זה בתחילת היום או בתחילת הטיול שעוד יש לכם כוח. זה פארק ענקייייי
 • לא לוותר על פארק רטירו!!  הסירות באגם ,ארמון קריסטל וגן טווסים. 
 • פאר ריטרו. ריאה ירוקה בתוך העיר המדהימה. פארק גדול ביופיו וגדול בגודלו. חשוב לדעת: מי שרוצה להשכיר אופניים ניתן לעשות זאת מחוץ לפארק. 5 יורו לשעה הראשונה. 2 יורו לשעה השנייה. שווה מאוד. למרות הקור רכבנו שעה וחצי וזו אחת החוויות המדהימות של הטיול. אנחנו השכרנו מרחוב פיליפה. הבחור מקסים.
 • חזרנו אתמול... לנו היו ימים מקסימים מדריד מהממת, עיר ללא הפסקה ... כדאי מאוד להגיע לפארק להוריד הילוך, לקחת סירה קטנה 6 יורו ל 45 דק ולהנות מכל רגע 😊
 • שווה ביותר ,רצוי לסמן נקודות עניין בפארק דרך גוגל מפות ,השייט עולה 6יורו לסירה ל45דקות ,מומלץ לקחת גליל נייר לייבש את המושבים של הסירה.
 • היינו אתמול פארק מקסיםםםםם שתינו קפה באחת המסעדות  שמש טובה אווירה מושלמת ועשינו שייט 45 דק עלות 6 יורו חוויה  ממליצה!
רצים בפארק (צילום מקורי)


פארק רטירו בשעת בין ערביים - צילום מקורי

מפה ומידע שימושי

 • כתובת: Plaza de Salvador Dali, 28009, מדרידספרד.
 • הגעה: ברכבת התחתית קו 2 (אדום) עד לתחנת Retiro. או קו 9 (סגול) עד לתחנת Ibiza.
 • שעות פתיחה: ​6:00-23:00 בחורף, 6:00-00:00 בקיץ.
 • מחיר: חינם. 
 • ילדים : האתר מתאים לילדים. 
 

 
 
צריך/ה עזרה בתכנון החופשה בספרד? אנחנו יכולים לעזור!

במשך תקופה ארוכה אנו עוזרים לגולשים/ות שלנו לתכנן את החופשה שלהם/ן בברצלונהקוסטה בראווהפראגרומאלונדוןמדריד ובכל אירופה.

arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס/י פרטים בטופס המצורף


 

              
                                     
                                     
                                      

 
 
 
 
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net
יעוץ בקידום האתר: קידום אתרים ע"י עידן בן אור 

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica