1. עמוד הבית
  2. »
  3. תאילנד 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
  4. »
  5. תאילנד מידע שימושי
  6. »
  7. תחבורה והתניידות – המדריך המקיף להתניידות נוחה בתאילנד

תחבורה והתניידות – המדריך המקיף להתניידות נוחה בתאילנד

מידע על תחבורה בתאילנד

מידע כללי

בתאילנד קיימת רשת כבישים מהירים טובה מאוד אשר מכסה את כל אזורי המדינה והאפשרויות להתנייד בה הן מרובות. מוניותטוק טוק (ריקשה ממונעת), סאמלור (ריקשות אופניים) וסונגתו (טנדרים קטנים). מחיר הנסיעה בסאמלור, בטוק טוק או במונית נקבע במיקוח ומסוכם טרם תחילת הנסיעה.

רשת הרכבות והאוטובוסים בתאילנד פרושה לכל אורכה ורוחבה, כמו כן באזור האיים קיימים מגוון מסלולים של מעבורות המקשרות בין כל האיים.
טוק טוק

תלת אופן ממונע, קטן, צר, רועש ופתוח שנועד לנסיעות קצרות על מנת להתגבר על פקקי תנועה. לרוב, נהגי הטוק טוק נוהגים בצורה מסוכנת. חלק מנהגי הטוק טוק בתאילנד ינסו להציע לכם סיור ממונע לכל האטרקציות שבבנגקוק. כשתענו בחיוב, אל תתפלאו אם תמצאו את עצמכם בחנויות לממכר מזכרות, בדים ועוד, מהן מקבל נהג הטוק טוק עמלה, עבור התיירים (אתם) שהביא לקניות.

טוק טוק טיפוסי ברחוב בבנגקוק (צילום מקורי) 

מוניות

המוניות בתאילנד לא מאוד זולות (ביחס לנסיעה בטוק טוק) והצורך העיקרי בהן הוא נסיעה לנמל התעופה או לנסיעה ארוכה יותר שתהיה פחות אטרקטיבית בטוק טוק.

רכבות

רשת הרכבות בתאילנד מאוד מפותחת ומציעה לנוסעים בה אמצעי זול, יעיל וקל להגעה ממקום למקום. מומלץ להשתמש ברכבת לנסיעה ליעדים מרוחקים כמו למשל ערי הצפון. ברכבות שלוש מחלקות כאשר היקרות יותר מצויידות גם במזגנים ובמידה ומדובר ברכבת לילה גם במיטות.
האתר הרשמי של חברת הרכבות בתאילנד: https://www.railway.co.th/home/default.aspx?ID=&lang=EN

מעבורות

מעבורות היא הדרך הנוחה (וגם היחידה) להתנייד בין האיים השונים. המחירים נעים בין 200 באט ועד 1500 באט – תלוי בנקודת היציאה והיעד, כמו גם בסוג המעבורת. קיימות מגוון מעבורות – החל ממעבורות ענק המעבירות גם רכבים ועד מעבורות קטנות המכילות עד 30 איש. סוג המעבורת לרוב משתנה בהתאם למרחק הנסיעה – ככל שהמרחק גדול יותר לרוב יהיה מדובר במעבורת גדולה יותר. המעבורות לרוב לא כוללות מקומות ישיבה קבועים מראש וניתן להסתובב ולשנות מיקום בזמן ההפלגה.
אתר באנגלית עם זמנים ומחירים של מעבורות מכל היעדים: https://www.ferrysamui.com/ferry-schedule.html

תחבורה בבנגקוק

המוניות בבנגקוק מצוידות (כמעט תמיד) במונה והסונגתו נוסעים בדרך-כלל לאורך נתיבים קבועים. הכבישים בבנגקוק פקוקים באופן קבוע ולכן כדאי להצטייד בסבלנות רבה כשיוצאים אל הדרך. מומלץ להשתמש ברכבת העילית Sky Train או בשייט תעלות המהוות אלטרנטיבה גם מעומס וההמולה של העיר בנגקוק.

עומס תנועה ברחובות בנגקוק (צילום מקורי)

שייט בנהר ובתעלות בבנגקוק

אופציה מומלצת לגלות את פינות החמד בבנגקוק היא באמצעות שייט בנהר ובתעלות שבעיר. השייט על נהר הצ’או פראיה (Chao Phraya), מאפשר ביקור בכל האתרים ההיסטוריים והמקדשים החשובים של בנגקוק השוכנים לגדות הנהר. השייט גם מאפשר לכם להציץ אל חיי הנהר המסורתיים שהתקיימו בעיר בעבר, ללא פקקי תנועה ובמחיר זול למדי. גם אם אין לכם יעד ספיציפי, יותר ממומלץ לשוט בנהר, ולהתרחק מכל הרעש וההמולה של בנגקוק. החיסרון היחיד של שירות הסירות הוא העומס וזמן המתנה גדול מהרגיל שיכול להיות בשעות הלחץ. תוכלו לשוט בנהר באמצעות “סירות האוטובוס” שמורידות ומעלות נוסעים בתחנות קבועות, רובן לאורך הגדה המזרחית של הנהר. כדאי להצטייד במפה של העיר שתראה לכם את מיקום המזחים המשמשים כתחנות.
ישנם חמישה קווים שונים, כולם שטים באותו המסלול אך עוצרים בתחנות שונות. תוכלו להבדיל בין הקווים לפי דגל המתנוסס בקדמת הסירה, בצבעים שונים – ירוקכתוםצהוב וכחול. יש גם קו אחד ללא דגל שעובר ועוצר בכל התחנות ולכן פחות מומלץ להשתמש בו. מפת הקווים להדפסה.

לאחרונה גם החלו להפעיל שירות Hop-on Hop-off בתעלות, המאפשר לנוסעים לעלות ולרדת ללא הגבלה ב-9 תחנות שונות לאורך הנהר (ביניהן גם מקדש השחר). כולל גם הדרכה קולית באנגלית. סוג של “אוטובוס התיירים” גירסת המזרח הרחוק. לרכישת כרטיסים.

Sky Train

ה-Sky Train, מערכת התחבורה המהירה של העיר בנגקוק, מאפשרת לכם הגעה מהירה ונוחה אל רוב אתרי התיירות בעיר. הרכבת נוסעת 20-30 מטר מעל פני האדמה, על מסילה מיוחדת, בשני קווים. הקו האחד, הקצר, מכונה סילום-ליין וניתן להגיע באמצעותו לשוק הלילה בפטפונג. הקו השני, הארוך, הוא הסוקומוויט-ליין והוא מגיע לקרבת שוק סוף השבוע צ’אטוצ’אק. רכבת מגיעה כל 3 דקות, והיא פועלת החל מ- 6 בבוקר ועד חצות. הקרונות נוחים וממוזגים ואפשר לקנות כרטיס יומי, תלת-יומי, ושבועי. מפת הקווים.

רכבת Sky Train בתחנה (צילום מקורי)

מטרו MRT

כיום פועלים בבנגקוק 2 קווי מטרו, הקו הכחול והקו הסגול. הקו הכחול מתחיל את דרכו בתחנת הרכבת המרכזית Hua Lamphong, מתפרש על פני 20 ק”מ, ועובר ב-18 תחנות, ביניהן פארק לומפיני ורחוב סוקומוויט. הקו הכחול מסתיים לא רחוק משוק סוף השבוע של בנגקוק. הקו הסגול מתחיל אל דרכו באותה הנקודה בה נגמר הקו הכחול, תחנת Bang Sue, משם ממשיך אל עבר 16 תחנות בפרברי בנגקוק, כך שלא סביר שכתיירים יהיה לכם צורך בקו הסגול.
שעות פעילות: כל יום 6:00-00:00. בשעות 6:00-9:00 ו-16:30-19:30 יוצאת רכבת בכל 5 דקות. בשאר הזמן כל 10 דקות.

הגעה לשדה התעופה באמצעות ARL

קו ARL פירושו Airport Rail Link, הקו מאפשר גישה נוחה וקלה משדה התעופה סוברנבהומי (Suvarnabhumi Airport) אל מרכז העיר של בנגקוק, כיכר סיאם. הקו מתחיל בתחנת Phaya Thai המשותפת גם לקו סוקומוויט של הסקייטריין ומסתיים כאמור, בשדה התעופה סוברנבהומי. בניית הקו הושלמה בשנת 2010 אחרי עיכובים רבים, ואורכו כ28.6 ק”מ, כאשר רובו בנוי כמו הסקייטריין – רכבת עילית הנוסעת 20-30 מטר מעל פני האדמה.
שעות פעילות: כל יום 6:00-00:00. רכבת יוצאת בכל 12-15 דקות.

אוטובוס התיירים

אוטובוסי התיירים הבין עירוניים בתאילנד מאוד נוחים ונעימים לנסיעות ארוכות כמו למשל לצ’אנג מאיקנצ’נבוריפטאיה ועוד. המושבים באוטובוסים מתכווננים, נוחים ומרווחים ויש בהם שירותים ומזגן וגם מקרינים בהם סרטים. בשנים האחרונות גברה מכת הגניבות מאוטובוסים אלו ולכן מומלץ לנעול את התיקים שברצונכם לשים בתא המטען. את החפצים יקרי הערך שמרו קרוב אליכם ובכיסים פנימיים ואל תשאירו באוטובוס חפצים ללא השגחה. ניתן להגיע באוטובוסי התיירים גם למדינות השכנות כמו סינגפור, בורמה וקמבודיה.

השכרת רכב

כל חברות השכרת הרכב הגדולות פועלות בתאילנד ואולם לפני שאתם ממהרים לשכור רכב, חשוב לזכור כי הנהיגה בתאילנד היא בצד שמאל – הפוך מבארץ. חשוב להצטייד ברשיון נהיגה בינלאומי ורוב השילוט בדרכים והמפות הוא באנגלית. אפשרות נוספת הנפוצה בתאילנד (במיוחד באזור האיים) היא השכרת אופנועים (ראה מידע נוסף תחת השכרת רכב בתאילנד).

נמל תעופה

בתאילנד מספר נמלי תעופה, הראשי שביניהם נמצא בבנגקוק – נמל התעופה סוברנבהומי ( Suvarnabhumi Airport) לשם מגיעות רוב הטיסות הבינלאומיות לתאילנד. הנמל נחשב לשישי בגודלו באסיה ועוברים בו מדי שנה מעל 50 מיליון איש. נמל התעופה ממוקם 25 ק”מ מזרחית למרכז בנגקוק ודרך ההגעה המומלצת אליו הינה במונית.

שדות תעופה נוספים בתאילנד: נמל תעופה הבינלאומי של פוקט (Phuket International Airport), נמל התעופה הבינלאומי של סמוי (Samui International Airport) ונמל התעופה הבינאלומי של צ’אנג מאי (Chiang Mai International Airport).

הכניסה לשדה התעופה סוברנבהומי

גני שדה התעופה סוברנבהומי
המלצות "הכל על"

  • שימו לב כי כיוון הנסיעה בתאילנד הוא הפוך מבארץ, וגם אם אתם לא נוהגים בעיר – יש להיזהר בעת חציית כבישים ולהסתכל לכיוון הנסיעה הרלוונטי.
  • למעבורות ורכבות מומלץ להזמין כרטיסים מראש, במיוחד אם נסעתם למספר מוקצב של ימים ואתם מעוניינים לתאם את הנסיעות עם הלו”ז שלכם. הזמנת כרטיסים מראש יכולה להתבצע גם יום או יומיים טרם הנסיעה, רק אל תחכו לרגע האחרון.
  • במידה ואתם נוסעים במעבורת מומלץ להצטייד בכדורים נגד בחילות, גם אם אינכם סובלים בדרך כלל ממחלות ים. תנאי מזג האוויר עלולים להפתיע אתכם ולגלות לכם דברים חדשים על עצמכם.
  • התמקחות על מחיר הנסיעה הוא דבר נפוץ בתאילנד אך לא מומלץ להיכנס לוויכוח ממושך – אם הנהג מתעקש או שתוותרו ותסכימו למחיר שקבע או שתמשיכו לנהג הבא.

מפה