ראיליי ביץ’, תאילנד | Railay Beach

ראיליי ביץ’ – החוף היפה ביותר בתאילנד

מידע כללי והיסטוריה

ראיליי ביץ’ (Railay Beach) נחשב לחוף היפה ביותר בתאילנד – מים ירקרקים עם צוקי גיר המבצבצים מתוכם, רצועות חול בצבע זהוב ושקיעות מהפנטות. החוף שייך למחוז קראבי ולמרות שאינו אי הוא נחשב לחלק מהאיים המערביים שבים האנדמן, אפשר להגיע אליו רק בסירה ארוכת זנב מה שהופך אותו למבודד ואינטימי. בראיליי ביץ’ שני חופים, המזרחי והמערבי. החוף המזרחי הוא לסירות בלבד, מימיו מזכירים יותר ביצה מאשר ים וכמעט ולא ניתן להתרחץ שם. ראיליי ביץ’ ידוע בעיקר בצוקי גיר המקיפים אותו, עליהם קיימים יותר מ100 מסלולי טיפוס מטורפים.

חופו המזרחי של ראיליי ביץ’ בזמן השפל (צילום מקורי)
מה רואים?

האט ראי לה המערבי (Hat Rai Leh West) – החוף היפה מבין השניים הקיימים בראיליי, בו תזכו בשקיעות מרהיבות, זהו למעשה החוף היוקרתי של האי. המלונות פה לרוב הרבה יותר יקרים, כמו גם המסעדות והברים. אך התמורה – בהתאם. לרוב נמצאים פה תיירים בחופשה זוגית או משפחתית, כאשר אלו שהגיעו הנה כדי לטפס על הצוקים נמצאים בצידו השני והמזרחי. הים פה מעולה לרחצה והמים מספיק עמוקים גם בשעות השפל. בקצה הדרומי של החוף נמצא קיר תאיוואנד (Thaiwand Wall) – צוק תלול עם מסלול הטיפוס המאתגר ביותר בראיליי.

חופו המערבי של ראיליי ביץ’ (צילום: Diggnet, רישיון)

האט ראי לה המזרחי (Hat Rai Leh East) – כשתגיעו אל ראיליי ביץ’ לראשונה סירתכם תעגון בחוף המזרחי, ומכיוון והסירות יוצאות בשעות היום המוקדמות תזכו להגיע אל החוף בזמן הגאות – הזמן בו החוף המזרחי נמצא בשיאו. כנראה שתחשבו שהגעתם לגן עדן ולא תרצו להתקדם עוד מילימטר, אבל באמת שכדאי להמשיך אל עבר החוף המערבי שנמצא במרחק פחות מחמש דקות הליכה. החוף המזרחי הוא רדוד ובוצי ואינו מתאים לרחצה. מה גם שבזמן השפל המים כל כך מתרחקים שכל מה שנשאר הוא למעשה ביצה. הנוף עדיין מקסים, אך הריח הרבה פחות. זאת אחת הסיבות שבגללן לא מומלץ ללון בחוף המזרחי.

חוף האט פרה נאנג (Hat Phra Nang) – רצועה מרהיבה של חול לבן ונעים המוקפת בצוקים נישאים, נמצא דקות הליכה ספורות בהאט ראי לה המזרחי. בקצה המזרחי של החוף נמצאת מערת הנסיכה – תאם פרה נאנג (Tham Phra Nang) – זוהי מערה המוקדשת לדייגים המקומיים. האגדה מספרת כי במאה השלישית לפנה”ס התחוללה באזור סערה ובעקבותיה שקעה כאן סירה מלכותית ועליה נסיכה הודית. רוחה של הנסיכה נמצאת במערה וכל מה שבא לחלוק לה כבוד מקבל את ברכתה. המסורת של הדייגים המקומיים היא להניח כאן פסלי עץ של אבר המין הגברי כדי שהנסיכה תברך אותם בדיג פורה.

פסלי העץ שהונחו ע”י דייגים כמנחה לנסיכה
ההודית במערת תאם פרה נאנג
(צילום מקורי)

סה פרה נאנג (Sa Phra Nang) – זוהי בריכת הנסיכה הקדושה, במעלה הצוק נחבאת לגונה קסומה. העלייה לפה שווה בעיקר בשביל התצפית הנשקפת על חצי האי.

נוף על חצי האי מנקודת התצפית של סה פרה נאנג (צילום מקורי)

מה עושים?

טיפוס צוקים – בראיליי ביץ’ מעל 100 מסלולי טיפוס צוקים, הוא נחשב ליעד מספר 1 באסיה לטיפוס צוקים ובין הפופולריים בעולם כולו. יש כאן הרבה מסלולים בדרגות קושי שונות כך שגם אם מעולם לא ניסיתם – פה תוכלו להתנסות בטיפוס. קיימים גם שירותי חילוץ, כך שאם נתקעתם – יגיעו במהרה לחלץ אתכם. תוכלו גם להשתתף בקורס טיפוס עם מדריך צמוד. למי שמנוסה – יש אפשרות לשכור ציוד (כולל נעלי טיפוס).

 חמשת המסלולים הטובים ביותר בראיליי:

  • ​Groove Tube – בגובה 25 מ’, אידיאלי עבור מתחילים עם הרבה גומות ובליטות שאפשר להיאחז בהן.
  • Humanality – בגובה 120 מ’, נחשב לאחד הפופולריים באזור ולרוב קיים תור ארוך לטפס עליו.
  • Lion King – בגובה 18 מ’, טיפוס המחייב כוח וגמישות, רובו בזיגזג ולכן הוא נחשב לקשה.
  • Narsillion – בגובה 30 מ’, לקיר הזה ניתר להגיע רק בשעות השפל, מדובר בקיר תלול עם גומות קטנות.
  • Ao Nang Tower – בגובה 68 מ’, את הטיפוס מתחילים מתוך סירה, לקראת סוף המסלול הקושי עולה לכן מומלץ לשמור כוחות לסוף.

טיפוס צוקים בראיליי ביץ’ – לא רק למנוסים ומתקדמים (צילום: Gezginrocker, רישיון)

  • צלילה – תוכלו לשוט אל קו פודה (Ko Poda), קו הואה קוואן (Ko Hua Khwan), הפי האיילנד (Happy Island) וקו רונג נוק (Ko Rung Nok) שם קיימים אתרי צלילה ושנרקול.
  • השכרת קיאק – בחוף המערבי תוכלו לשכור קיאק (לרוב תקופת ההשכרה היא 4 שעות, אך תמיד אפשר להאריך תמורת תשלום נוסף) ולשוט אל עבר “מיני-איים” שנמצאים ממש בקרבה לחוף אך עדיין להרגיש שאתם על אי בודד.
המלצות "הכל על" למבקר בראיליי ביץ'

  • דרך ההתניידות המומלצת באזור היא ברגל, אין צורך בהשכרת רכב או אופנוע, מדובר בשטח מאוד קטן שבהחלט ניתן לתור ברגל. מעבר לזה שאין הרבה כבישים סלולים ולכן הנהיגה עלולה להיות מסוכנת.
  • מאוד לא מומלץ ללון בחוף המזרחי. אמנם המחירים של המלונות בצד המערבי יותר יקרים, אך יש שם פחות ריח ביצות והרבה פחות יתושים.
  • שימו לב – כשהים מאוד סוער אין יציאה של סירות מ/אל ראיליי. כמו כן, קחו בחשבון שבזמן עונת המונסונים תצאו מכל שיט רטובים לגמרי.

מפה ומידע שימושי