טיסות אביב וסתיו

מידע כללי

יש קשר הדוק בין עונת התיירות ביעד מסוים לבין עונות השנה, כאשר בכל חודש וחודש מזג האוויר משפיע על הביקוש ובהתאם לכך על היצע הטיסות ומחיריהן. אחת האופציות ה”שפויות” ביותר ביעדים תיירותיים רבים היא להגיע אליהם בעונות המעבר, כלומר, האביב או הסתיו. עונות אלה מכונות ה-“מיד סיזן” (Mid Season), מונח המתייחס לכך שהן נמצאות בנקודת הביניים שבין חודשי הקיץ החמים (תרתי משמע) לחודשי החורף בהם האטרקטיביות של מרבית היעדים התיירותיים יורדת פלאים.
היתרונות של טיסות במיד סיזן

טיסות בחודשי האביב או הסתיו מאפשרות לנו במידה לא מבוטלת ליהנות מכל העולמות. מבחינת מזג האוויר, הוא נוטה להיות ממוצע. אין כאן את הטמפרטורות הלוהטות של חודשי הקיץ ביעדים רבים בעולם, וגם לא את הקור המקפיא, הגשמים והשלגים שמקשים על הטיול שלנו. למרות שלכל יעד תיירותי יש מן הסתם חוקים משלו, ברבים מהם הטמפרטורות האידיאליות הן בחודשי המעבר. כך למשל נפוצה בהם ההמלצה להתלבש בשיטת השכבות (או ה”בצל”) ופשוט להתאים את הלבוש הספציפי לטמפרטורות בכל נקודת זמן.

טיסות במיד סיזן מציעות עבורנו יותר מאשר מזג אוויר נוח. מחירי הטיסות נמוכים בדרך כלל ביחס לקיץ, בעוד שהמקומות התיירותיים עצמם הומים הרבה פחות: אם שמעתם על התורים הארוכים והמייגעים בכניסה לותיקן, לדוגמא, אתם תשמחו לגלות שהעומס בעונות המעבר הוא מעט קטן יותר. מחירי המלונות ולעיתים גם האטרקציות התיירותיות נוטים לרדת בחודשים אלה. לא לרמה של החורף והזמנים ה”מתים” האחרים בלוח השנה התיירותי, אבל בהחלט לרדת.

החסרונות של טיסות במיד סיזן

מן העבר השני של משוואה, צריך לזכור שלא הכל מושלם (גם) במקרה של טיסות בעונות המעבר. למרות שמזג האוויר הוא נוח ביעדים רבים, לא תמיד “נוח” זה באמת מספיק. חשבו למשל על כל אותם יעדי נופש שהופכים לרלוונטיים הרבה פחות בעונות המעבר – איים ביוון או בקפריסין, אזורי נופש דוגמת קוסטה בראווה וכן הלאה. גם אם כן ניתן לטייל ביעדים האלה בחודשי החורף, אם רוצים לנוח, לטבול במים או להשתזף עלולים לגלות שפשוט קר מדי.

בנוסף על כך, זה לא מובן מאליו שהמחירים בתקופות אלה יהיו נוחים כמו שאתם מצפים שיהיו. בחלק מהיעדים מגלים כי גם תיירים אחרים הבינו את ה”טריק” ומעוניינים לטוס בעונות המעבר. התוצאה של כך היא תפוסה גבוהה של הטיסות והמלונות, שלא בהכרח מביאה להוזלה המשמעותית במחיר. במועדים מסוימים בעונות המעבר עלולים המחירים להתייקר עקב חגים ואירועים מיוחדים, בין אם בישראל ובין אם במדינות היעד.
המלצות

  • ההמלצה האם לטוס בעונות המעבר תלויה ביעד אך גם בציפיות שלכם לגביו. חלוקה שעושים רבים היא בין יעדי תיירות ליעדי נופש. בעוד שבראשונים הסתיו והאביב הן עונות מוצלחות לטיול (בחלק מהמקרים גם העונה המומלצת ביותר), באחרים כאמור ההגעה לא מומלצת. עשו את השיקולים שלכם והחליטו, אך רק לאחר שאתם בודקים באמת מה מזג האוויר הצפוי באותו יעד בעונת המעבר.
  • היצע הטיסות הוא הכל חוץ מקבוע בעונות המעבר, והוא אף משתנה מדי שנה ובכל יעד. מועד ההזמנה של הטיסה צריך להילקח בחשבון והוא מהווה נגזרת של העונה הקודמת. לחודשי הסתיו מומלץ שלא להזמין בקיץ, תקופה בה גם כך מחירי הטיסות עולים גלובאלית, אלא להמתין לירידת המחירים של חודש ספטמבר. במקרה של האביב התמונה שונה, כאשר בחורף המחירים הם הנמוכים ביותר שיש. ככל שמתקרב האביב הם עולים, ולכן ניתן לשקול הזמנה מוקדמת של הטיסה.

אולי יעניין אתכם גם:

עוד עמודי מידע באתר על טיסות