טיסה בכיוון אחד
שותף בכיר בכתיבת העמוד: ליאור פרג'

מידע כללי

אלא אם אתם מתכוונים להגר לאחת ממדינות העולם, סביר להניח שבמעמד הרכישה של כרטיסי הטיסה תחשבו כבר על האופן שבו תחזרו ארצה לאחר הטיול – והרי ידוע שלכל טיול יש מוצאי טיול. האפשרויות העומדות בפניכם הן בעיקרן שתיים: לרכוש כבר בנקודת ההתחלה כרטיס הלוך חזור, או לחלופין לרכוש רק כרטיס לטיסה הראשונה מהארץ (“כרטיס בכיוון אחד“) ולהשאיר את רכישת כרטיס החזור לשלבים מאוחרים יותר, אפילו הדקה ה-90: הגעה לשדה התעופה וביצוע הרכישה בו.

בסקירה הנוכחית נציג עבורכם את היתרונות והחסרונות של טיסה בכיוון אחד, לצד מספר טיפים כלליים שיסייעו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם.
יתרונות טיסה בכיוון אחד

גמישות – טיסה בכיוון אחד נחשבת לאידיאלית במצב בו מעוניינים לבקר במספר ערים, או אפילו מספר מדינות. כשרוכשים טיסה בכיוון אחד ניתן פשוט “לזרום” ולראות לאן הטיול יוביל אותנו: הן מבחינת המקום בו תרצו לסיים את הטיול (חשבו על טיול במספר מדינות) והן מבחינת מועד החזרה. מכאן נובע שטיסה בכיוון אחד מתאימה לרבים הנוסעים לתקופות ארוכות יחסית, של שבועות עד חודשים, ולא יודעים מראש מה יוליד יום ביעדים שהם מגיעים אליהם.
אפשרות ליעדים שונים – רוב הטיסות הלוך ושוב מבוססות על אותו שדה תעופה, מה שעלול ליצור בעיה בטיולים מסוימים בהם רוצים לגמוע מרחקים עצומים במהלך הטיול. לעומת זאת, במקרה של טיסה כיוון אחד אין שום הגבלה לגבי שדה התעופה ממנו ניתן לחזור לארץ, מה שמגדיל את האפשרויות. כולנו מכירים את התרחישים בהם אנחנו נאלצים לנסוע ביום האחרון של הטיול מרחקים עצומים כדי לחזור לשדה התעופה שממנו הגענו.
שהות ארוכה – דילים רבים של סוכנויות תיירות המבוססים על טיסה הלוך וחזור הם לפרקי זמן מוגדרים, של מספר ימים (יעד באירופה או במזרח התיכון) או מספר שבועות. אם רוצים לשהות בחו”ל תקופות ארוכות יותר, אפילו של מספר חודשים, מגלים פעמים רבות כי רכישה של כרטיסים בנפרד היא האופציה היחידה.
חסרונות טיסה בכיוון אחד

המחיר – למרות שזה לא מדע מדויק בתחום, בדרך כלל רכישת כרטיס הלוך וחזור בנפרד היא יקרה יותר מאשר טיסה בכיוון אחד. הסיבה לכך היא שחברות התיירות והתעופה שמשווקות את הטיסות האלה מעניקות הנחה יחסית על כל אחד מהכיוונים כשרוכשים שני כרטיסים בו זמנית. בעידן ה-Low Cost אפשר למצוא מבצעים נקודתיים גם לכיוון אחד, אך הניסיון שלנו מראה שזה טיפה יותר קשה.
החיפוש – כאשר משאירים את הטיסות חזור לרגעים האחרונים, חיפוש הכרטיסים עלול להיות קשה יותר: בלא מעט חברות תעופה המחירים עולים ככל שהמטוסים מתמלאים, כך שלא תמיד ניתן להזמין כרטיס בימים או בשעות שלפני מועד הטיסה במחיר סביר (או אפילו להזמין בכלל). זאת ועוד, במקום שתהנו בחופשה שלכם אתם עלולים לבזבז זמן יקר בחיפוש אחר טיסות, מה שהייתם יכולים למנוע אם הייתם רוכשים מראש טיסה לשני כיוונים במקום כיוון אחד.
היתרי כניסה – יש מדינות שונות בעולם שיאפשרו להיכנס אליהן רק למי שיציג במעבר הגבולות כרטיס טיסה חזרה, ולו מכיוון שכרטיס שכזה מעיד על כך שהוא לא מעוניין ככל הנראה להגר למדינה. כיום, כשיחס מדינות שונות בעולם למהגרים אינו בהכרח חיובי, יש לברר מראש את התקנות החלות במדינה אליה מגיעים לגבי תנאי הכניסה. רלוונטי בעיקר ליעדים רחוקים בהן לרוב שוהים זמן רב יחסית כמו הודו ותאילנד, בהן תחוייבו להציג כרטיס חזרה, גם אם הוא מתוזמן חצי שנה קדימה.
המלצות וטיפים

  • אתם הקובעים – לכל טיול יש מסלול משלו, מקומות שונים בהם אתם רוצים לבקר ותקציב שהוא הכל חוץ מקבוע. ההחלטה לגבי ההגעה ליעד תלויה בתוכנית הכללית שלכם ובאפשרויות שמציב היעד אליו אתם מגיעים בערך באותה תקופת זמן. כאמור, ככל שחוסר הוודאות גבוה יותר כך רבים נוטים לשקול בצורה רצינית יותר טיסה בכיוון אחד.
  • השוואת מחירים – כדי למצוא הצעות משתלמות לטיסה צריך להשקיע מאמצים, אם כי כיום אפשר לעשות זאת בקלות גם בישראל או בכל מדינה אחרת בעולם, באמצעות אתרי אינטרנט שונים. לפני קבלת ההחלטה מומלץ לראות את המחירים ולהבין במה כרוכה כל אחת מהאפשרויות: יש מקרים בהם מחיר טיסה לכיוון אחד יהיה כמו טיסה לשני כיוונים, מה שפוגע בכדאיות. מנגד, ייתכן שהפער לא יהיה משמעותי ולא יהווה לכך פקטור ממשי בבחירה.
    אנו מדגישים שוב כמפורט מעל, ישנם יעדים (בעיקר אילו אליהם דרוש ויזה – כמו ארה”ב והודו) – בהם לא ניתן להיכנס למדינה בלי להראות כרטיס חזור. בדקו זאת לפני הזמנה.

עוד עמודי מידע באתר על טיסות