אתרי גאודי בעיר ברצלונה – המדריך המקיף ביותר בעברית

מידע כללי

בסוף המאה ה-19 החל להתפתח סגנון אדריכלות חדש בעיר ברצלונה. סגנון ה”מודרניסטה“, תת-סגנון קטלוני של תנועת ה”אר-נובו” הצרפתית. סגנון המודרניסטה, שהיה למעשה שילוב של אמנות מודרנית עם מוטיבים גותיים כלל אמנים קטלונים רבים, אך מהר מאוד הפך להיות מקושר דווקא לאנטוני גאודי. סגנון זה וגאודי עצמו הפכו להיות חלק מסימני ההיכר של העיר ברצלונה, אך רבים מחוקרי האמנות סוברים שעבודתו היא תת-סגנון בפני עצמה ומכנים אותה “סגנון גאודי”.

ברצלונה היא עיר המקדשת את הגאונות והטירוף. הדוגמה המובהקת לכך הוא החיבור המיידי של העיר עם האדריכל הכי משוגע והכי גאון באירופה, אנטוני גאודי, שבנה חלק גדול מסמלי
מי הוא אנטוני גאודי?

גאודי נולד בעיר ראוס שבקטלוניה למשפחה של אמנים.את לימודי האדריכלות ביצע בבית הספר לארכיטקטורה בעיר ברצלונה ונשאר בה למשך כל חייו היצירתיים. גאודי הושפע בתחילה מאדריכלות גותית וקטלונית עממית, ובעיקר מהאדריכל הצרפתי אז’ן עמנואל ויולה לה דוק (Viollet Le Duc), ממובילי התפיסה הניאו-גותית, אך במהרה החל גאודי ליצור בניינים בסגנון מקורי לחלוטין.

ראשית עבודותיו של גאודי:

המוטיבים שהופיעו בעבודותיו הראשונות וליוו אותו אחר כך לאורך כל יצירתו היו צורות אורגניות, כמו קונכיות וזוחלים, קשתות רבות, וצורות הנראות כזרימת מים.כל אלה משולבים עם אלמנטים ניאו-גותיים, הכוללים פסלי חיות מפחידות ואנשים מעוותים, ואלמנטיים קטלוניים כמו פסיפסים משברי חרסינה צבעוניים שמעטרים את חזיתות הבניינים שעיצב. החומרים בהם השתמש גאודי היו מקוריים ורבים, כגון ויטראז’ים, פסיפסים, אריחי קרמיקה וברזל.
גאודי הקפיד לחקור ולפתח את החשיבה האדריכלית שלו כל הזמן, הוא הכין טבלה של חומרים הזמינים לעבודה, כולל ריכוז של התכונות העיקריות שלהם. הוא יצר דגמים מוקטנים של הפסלים אותם בנה וביצע ניסויים רבים בצורת בניית הקשתות שלו כך שיהיו עמידות ביותר.

אנטוני גאודי (מתוך מויקפדי

גאודי ותושבי ברצלונה:

למרות שהיום נראה שגאודי וברצלונה אחד הם, סגנונו החדשני של גאודי לא התקבל בזרועות פתוחות על ידי תושבי ברצלונה. יצירתו הגדולה הראשונה ה”קאסה מילה” (Casa Milá) זכתה בתחילה לכינוי “לה פדררה” (“המחצבה”), מפני שתושבי העיר שנאו אותה וטענו שהיא מכערת את פני העיר. כנראה שגם עובדת היותו בן טיפוחיו של התעשיין העשיר אוסבי גואל (Eusebi Güell) לא תרמה לחיבה העממית אליו. את ההערכה על עבודותיו וסגנונו קיבל גאודי לאט לאט עם המשך יצירתו. הציבור רחש לו כבוד רב גם בגלל היותו לאומן קטלוני נלהב שדיבר רק קטלונית.

 • לחסוך את התור, הכסף והכאב ראש, כרטיסים להזמנה מראש למגוון אתרים ואטרקציות בברצלונה באתר Tiqets » למידע נוסף.
 • מחפשים להשכיר רכב בספרד? השוואת מחירים בין אלף אתרים - מחירים ושירות ללא תחרות באתר Rentalcars » למידע נוסף.
 • מחפשים כרטיסים לכדורגל או הופעות בברצלונה? טיקטאינגו היא ספקית הכרטיסים האמינה ביותר בתחום » למידע נוסף.

פרויקט חייו ומותו של גאודי:

את שנות חייו האחרונות הקדיש גאודי ימיו ליצירתו הגדולה ואולי אף המזוהה ביותר הסגרדה פמיליה (Sagrada Familia, קתדרלת המשפחה הקדושה),שאותה מעולם לא זכה להשלים. כמו כל אמן גדול, גאודי סיים את חייו בעודו עובד על פרוייקט חייו, כאשר נדרס על ידי הרכבת החשמלית בסמוך לקתדרלה בזמן עבודתו. ישנן עדויות שטוענות שהדבר אירע בעודו צועד לאחור, מחזיק בתוכניות הבנייה של הקתדרלה ומסתכל לעבר מגדליה הנבנים של הקתדרלה. בניית הקתדרלה טרם הסתיימה עד היום הזה והתוכניות של עיריית ברצלונה הן לסיים את העבודות עד שנת 2026, לרגל חגיגות 100 שנים למותו של גאודי.

מרבית עבודותיו של גאודי נמצאות ברובע האישמפלה (רובע “ההרחבה”) בברצלונה וחלקן, כמו קאסה מילהארמון גואל ופארק גואל, הוכרזו על ידי אונסק”ו כאתרי מורשת עולמית.

120 שניות על עבודותיו של גאודי בברצלונה


מתוך ערוץ ה-youtube של הכל על

סגרדה פמיליה (תמונת מקור)

עבודותיו של גאודי על פי סדר כרונולוגי

קאסה ויסנס (Casa Vicens) – 1883:

אחת היצירות הראשונות של גאודי, אותה בנה למשפחת ויסנס שהייתה אחת מהמשפחות העשירות של הקטלונים (לפני שהתחיל להיות אדריכל הבית של משפחת גואל). עבודת האדריכלות בבית ויסנס משלבת השפעה ערבית יחד עם בנייתו ה”רגילה” של גאודי, היא נחשבת לאחד מבנייני האר-נובו הראשונים, ונמצאת היום בבעלות פרטית. אין צורך ללכת אל הבית ללא סיבה, אך אם אתם בסיבוב קניות בפאסז’ דה גרסיה ממילא, שווה לתת בו הצצה (כתובת: Carrer de les Carolines 18).
האתר המציג את הבית כנכס העומד למכירה: https://www.casavicens.es/

ארמון גואל (Palau Guell) – 1886-1888:

היצירה הראשונה אותה בנה גאודי לפטרונו העשיר ועזרה לו להפוך לאייקון אדריכאלי, כשהעניק לו תקציב ללא הגבלה למרות היותו אומן חסר נסיון. ארמון גואל נמצא בשדרות הראמבלס, וכמו ברוב המבנים אותם בנה גאודי, הוא עצמו תכנן ובנה את כל האובייקטים הקטנים המצויים במבנה.
במבנה ניתן למצוא גרסה ראשונה למוטיבים רבים בהם השתמש גאודי, כמו סמלים ניאו-גותיים הכוללים סמלי חיות וקשתות רבות, ארובות משונות ואזכורים קטלוניים עתיקים. עוד אובייקטים מיוחדים שניתן למצוא בארמון גואל: כבש עלייה לכרכרות, מוטיב שחוזר גם בקאסה מילה.
​לקריאה נוספת על ארמון גואל

ארובות בארמון גואל (צילום מקורי tiseb)

קאסה קלווט (Casa Calvet) – 1898-1900:

בניין הנמצא ברובע האישמפלה (כתובת: Carrer de Casp 48) שנבנה עבור מפעל טקסטיל (ליצור ולמכירה). הבניין הפחות מעניין של גאודי בעיר.

כנסיית קולוניה גואל (Cripta de la Colonia Guell) – 1898, 1908-1914:

יצירה בלתי גמורה של גאודי, אותה בנה עבור מעמד הפועלים על פי דרישת פטרונו (אוסבי גואל) – להקים מקום תפילה מכובד לעובדי מפעל הטקסטיל שבבעלותו. הבנייה הופסקה בשנת 1915, שבע שנים לאחר תחילתה, עקב הפסדים כספיים של גואל.
הכנסייה נבנתה בעזרת טכניקות מיוחדות המאפיינות את גאודי, כמו שימוש במראות ומשקולות למציאת הזוויות הנכונה של הקשתות. כך הצליח גאודי לבנות מבנים בצורות הדורשות חישובים הנדסיים שאחרים לא הצליחו לבנות עד לימי המחשב!

לקריאה נוספת על קולוניה גואל וקריפטת גאודי

 • לחסוך את התור, הכסף והכאב ראש, כרטיסים להזמנה מראש למגוון אתרים ואטרקציות בברצלונה באתר Tiqets » למידע נוסף.
 • מחפשים להשכיר רכב בספרד? השוואת מחירים בין אלף אתרים - מחירים ושירות ללא תחרות באתר Rentalcars » למידע נוסף.
 • מחפשים כרטיסים לכדורגל או הופעות בברצלונה? טיקטאינגו היא ספקית הכרטיסים האמינה ביותר בתחום » למידע נוסף.

טורה בייסגואד (Torre Bellesguard) – 1900-1909:

אחוזה בסגנון מודרניסטי אשר תכנן גאודי בשולי ברצלונה, באזור שבזמנו היה כפרי והיום הוא שכונה של תשבי העיר האמידים. במקום שכנה בעבר טירה עתיקה, וכדי לכבד את היסטוריה זו גאודי עיצב את הטירה בצורה רגילה יותר (בהשוואה לשאר המבנים המטורפים שלו). אך למרות שפה תראו פחות את הקווים הלא לינאריים של גאודי, עדיין ניכר באחוזה הטעם והעיצוב שלו.

טורה בייסגוראד, תמונה: Munea Viajes תחת רישיון CC BY-SA 2.0

פארק גואל (Park Güell) – 1914–1900:

פארק אותו עיצב גאודי, ונועד בתכנון למגורים עבור המעמד האמיד של ברצלונה. כיום משמש כפארק ציבורי מרשים במיוחד האוצר בתוכו מספר מיצירותיו המפורסות של גאודי (כמו המרפסת הגלית והלטאה-דרקון), הכניסה חופשית. אתר מורשת בינ”ל של אונסק”ו (לקריאה נוספת).

פארק גואל Park Güell (צילום מקורי)

קאסה באליו (Casa Batlló) – 1907-1905:

בית העצמות. פרויקט מיוחד של גאודי, בהשראת צורת דרקון ענקי. אתר מורשת בינ”ל של אונסק”ו (לקריאה נוספת).

(צילום: tato grasso)

(צילום מקורי)

קאסה מילה (Casa Milà 1907-1905):

“המחצבה”. הפרויקט האחרון של גאודי לפני הקדשת שנותיו האחרונות ל”סגרדה פמיליה”. היום נמצא במקום מוזיאון לחייו של גאודי (לקריאה נוספת).

קאסה מילה – המחצבה (צילום מקורי)

סגרדה פמיליה (Sagrada Familia):

יצירתו האחרונה של גאודי לה הקדיש את מירב חייו. נחשבת לאייקון המרכזי של ברצלונה ולאתר מורשת בינ”ל של אונסק”ו (לקריאה נוספת).

רכישת כרטיסים לאתרים נוספים של גאודי בברצלונה

אטרקציות נוספות בנושא גאודי בברצלונה

ברשימה זו תוכלו למצוא אטרקציות נוספות, אתרים או כרטיסי כניסה הקשורים לגאודי. זוהי רשימה המתאימה יותר למי שמבקר בברצלונה בפעם השניה ומעלה או ליותר מ-3 ימים, או למי שממש מתעניין בגאודי ורוצה להרחיב בנושא.

 • חווית גאודי– אטרקציה המשתמשת בטכנולוגיות חדישות של 4 D כדי להעביר את ההיסטוריה של גאודי ויצירותיו בצורה המוחשית והמעניינת ביותר. מסכי ענק, כיסאות זזים ומערכת שמע שהופכת את הכל למציאותי הרבה יותר ומאפשרת הצצה אל ההיסטוריה של חייו ופועלו של האדריכל הגדול. החוויה מחולקת לשני חלקים – החלק הראשון הוא חווית ה 4 D שאורך כ-10 דקות, והחלק השני שאורך כ-20 דקות הוא תערוכה. הכרטיס כולל דילוג על התורד.
 • מרכז התערוכות של גאודי – מוזיאון שכולו מוקדש לעבודותיו של גאודי. במוזיאון יש אוסף מיוחד של חפצים ומסמכים של האדריכל, לאחר איסוף חומרים בינלאומי של שנים ארוכות – על חייו ועל עבודתו, ועל המהפכה שעוררה השיטה שלו.
 • גאודי פאס – כרטיס המשלב כניסה לחווית גאודי, קולוניה גואל וטורה בייסגוארד
המלצות "הכל על" למבקר באתרי גאודי בברצלונה

 • הביקור באתרים הקשורים לגאודי בברצלונה הוא כמעט בלתי נמנע. היופי הוא שהבניה של האדריכל מתאימה לכולם אפילו ילדים המטיילים בברצלונה יתחברו לבניה מלאת הדמיון והעושר. יתרון נוסף שאם בוחרים לא להיכנס לאתרים הללו פנימה הבילוי הוא לגמרי חינם. למעמיקים מומלץ להצטרף לסיורים המודרכים בעקבות גאודי בעיר, יש לא מעט כאלו.
 • גם אם תקציבכם נמוך ואינכם רוצים לשלם את מחירי הכניסה הלא זולים לאתרי גאודי, לכו לראות אותם מבחוץ. מבפנים הם יפים אך מבחוץ הם יפים אפילו יותר.
 • מומלץ לקנות כרטיס המאפשר כניסה לכל אתרי גאודי, ניתן לקנות אותו בסגרדה פמיליה (המוכרים במקומות אחרים לא יספרו לכם על אפשרות זו).
 • מומלץ לבקר בחווית גאודי (Gaudí Experience) – מוזיאון המשתמש בטכנולוגיות חדשות של 4D כדי להעביר את ההיסטוריה של גאודי ויצירותיו בצורה המוחשית והמעניינת ביותר.
 • בעיר פועל גם מרכז התערוכות של גאודי (The Gaudí Exhibition Center), מוזיאון שכולו מוקדש לעבודותיו של האדריכל אנטוניו גאודי.
 • למתעניינים בביקור בקאסה מילה כדאי לדעת כי קיים גם מופע לילה באתר – ראו לגלות את קאסה מילה בלילה (Gaudi’s Pedrera: Night Show).
 • מגיעים לברצלונה בקיץ? הזמינו את המלון שלכם כמה שיותר זמן מראש - במיוחד אם אתם מחפשים מלון במרכז. באים בעונות הפחות מתויירות? - אם אתם ספונטניים חכו לרגע האחרון ותמצאו דילים מצויינים למלונות ברגע האחרון בברצלונה - להשוואת מחירי מלונות בברצלונה מתוך מגוון אתרים באתר Hotelscombind. 

[wpgmza id="1" cat="5" marker="6" zoom="16"]