1. עמוד הבית
  2. »
  3. איטליה 2022 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
  4. »
  5. כל מה שצריך לדעת לפני ביקור בעמק אאוסטה 2022

עמק אאוסטה

עמק אאוסטה – עמק ירוק העד בהרי האלפים

מידע כללי למתכננים ביקור בעמק אאוסטה | Aosta

עמק אאוסטה הוא עמק שנמצא בצפון איטליה במחוז ואל דאוסטה, הנמצא לא רחוק מהגבול של איטליה עם צרפת ושוויץ.
עמק אאוסטה הוא עמק ירוק מוקף בהרים מושלגים, אזור מיושב בדלילות ותיירים בד”כ לא מגיעים אליו. התוצאה היא מרחבים ירוקים, המון טבע, פארקים לאומיים ושמורות טבע, כאשר גולת הכותרת הוא הפארק הלאומי גראן פאראדיסו (gran paradiso) שבמרכזו נמצא ההר שעל שמו קרוי הפארק.
לעמק אפשר להגיע כל עונות השנה עם התכווננות מתאימה. בעונת החורף רוב התיירים יגיעו לחופשת סקי על האלפים המושלגים, העונה לרוב תיפתח בדצמבר ותסתיים באפריל. לאורך שאר ימות השנה אפשר להגיע ולהנות ממסלולי הליכה בטבע ומהפריחות הנפלאות בעמק. בנוסף, אפשר לבקר באתרי ארכיאולוגיה מהתקופה הרומית ובמוזיאונים באזור.

**פרסומת**חשיבותה ההיסטורית של העיר אאוסטה ועמק אאוסטה

העיר אאוסטה נכבשה ע”י האימפריה הרומית ב25 לפנה”ס ולאחר נפילתה של האימפריה הרומית עברה העיר בין ידיים רבות שחמדו בה בגלל מיקומה האסטרטגי. העיר תחילה שימשה לעיר עם חשיבות צבאית, בעיקר בתקופת האימפריה הרומית, בשלבים מאוחרים יותר כשנכבשה ע”י הפרנקים שימשה כנקודת עצירה מאיטליה לאאכן.
בשנת 1031 מייסד בית סויבה, שהיה בית מלוכה חשוב באירופה דאז, וכיום צאצאיו לא רשאיים להיכנס לגבולות איטליה, קיבל את התואר “הרוזן של אאוסטה” מקונרד השני, שהיה אחד מקיסרי האימפריה הרומית באותן השנים.
בשנת 1948 הצטרפה לרפובליקה האיטלקית החדשה, אך קיבלה מעמד מיוחד ואוטונומיה מסוימת שנשמרה עד היום. העיר נחשבת ל”בירה של עמק אאוסטה”.

המקומות היפים ביותר בעמק אאוסטה

מה תראו בעמק אאוסטה

עמק אאוסטה הוא אחד העמקים המרכזיים במחוז ואל דאוסטה שממוקם בצפון מערב איטליה. העמק, שנמצא בקרבת הגבולות של איטליה עם שוויץ וצרפת, מוקף בשלושה הרים מרכזיים. ההר מון בלאן הוא ההר הגבוה ביותר והמפורסם שבהרי האלפים, ואחריו מתנשאים ההרים מונטה רוסה וצברינו. באמצע העמק ישנו הר נוסף, הגראן פאראדיסו, שנמצא במרכזו של הפארק הלאומי. האזור מיושב בדלילות ובהשוואה לאזורים היותר מתויירים של איטליה (כמו ונציה ורומא למשל) מגיעים אליו יחסית מעט תיירים, וניתן להנות שם מנוף ירוק עוצר נשימה ותצפית לאלפיים המושלגים. בנוסף למסלולי ההליכה ואתרי הסקי הרבים באזור, ניתן לראות טירות עתיקות (כמו טירת פינס) וארכיאולוגיה מהתקופה הרומית שהשתמרו ברחבי העמק (כמו הגשר הרומי ומתחם התיאטרון הרומי).

Fontainemore, אחת העיירות בעמק אאוסטה (צילום: )Fontainemore, אחת העיירות בעמק אאוסטה

**פרסומת**6 אטרקציות ואתרים מרכזיים בעמק אאוסטה

ארכיאולוגיה בעיר אאוסטה

העיר אאוסטה (aosta) היא בירת עמק אאוסטה, ואפשר להנות בה מהיסטוריה עשירה שהותירה מאחוריה מבנים מרהיבים, בעיר יש מספר אתרים שאסור להחמיץ – גשר הניצחון לכבוד ניצחונו של אוגוסטוס הגדול, הגשר הרומי ומתחם התיאטרון הרומי. בנוסף, אפשר לעלות על הרכבל מהעיר פילה לעיר אאוסטה (telecabine aosta-pila) בנוסף לסיור הרגלי בעיר.

מצודת בראד

מצודת בראד (forte di bard) היא מצודה מרשימה שנבנתה ע”י משפחת המלוכה סבויה במאה ה19 על מנת להגן על השטח שהיה בשליטתם. המצודה שופצה מחדש ונפתחה לאחר שנים של הזנחה, וכיום מוצגות בה תערוכות אומנות בנוסף לנוף להרי האלפים המושלגים.

טירת פינס והמוזיאון למלאכות קדומות

טירת פינס (castello di fenis) היא אחת מתוך טירות רבות המרשתות את איזור אאוסטה ושימשה כמגורים למשפחות אצולה. בביקור בטירה אפשר להנות מהארכיטקטורה המדיאבלית וממוזיאון המלאכות העתיקות ששוכן בו. שעות הפעילות של המוזיאון 10.00-18.00 מלבד ימי שני.

שמורת הטבע גראן פאראדיזו

פאראדיסו (gran paradiso) עם נוף ירוק עוצר נשימה. ניתן לצאת מסלולי הליכה רבים בפארק ולהנות מהטבע ומהקרחונים שמורת טבע שסובבת את הר הגראן מסביב, ואפשר להנות מהעיירות בסביבה ואף לעלות את רכבל מהעייריה קוניה.

הפארק הטבעי מובט אביק

מובט אביק (mount abic) שמורת טבע שנמצאת לא רחוק מאאוסטה, עם נוף להרים וליערות. בפארק יש המון נחלים, מפלים ונהרות. מקום נהדר לצאת בו לטיולים רגליים.

אתר הסקי של עמק אאוסטה

עמק אאוסטה (aosta valley) אחת הסיבות המרכזיות להגיע לאזור היא לחופשת סקי. אתר הסקי פילה מגיע לגובה של כמעט 3000 מ, אתר סקי נוסף הוא לה טוויל שממוקם מעט נמוך יותר.

התיאטרון הרומי בעמק אאוסטה (צילום: התיאטרון הרומי בעמק אאוסטה

לינה בעמק אאוסטה

המידע יעודכן בימים הקרובים

השכרת רכב בעמק אאוסטה

המידע יעודכן בימים הקרובים

מזג האוויר בעמק אאוסטה

הביקור בעמק אאוסטה מומלץ בכל ימות השנה, ותלוי באופי הטיול שאתם מתכווננים אליו, אם אתם מעוניינים לטייל בקיץ ובטמפרטורות נוחות עמק אאוסטה הוא אופציה מצויינת. העמק נמצא למרגלות ההרים האלפיים המושלגים ולכן עונות המעבר בו הפכפכות במיוחד ויכולות לכלול ימים נעימים לצד ימים מושלגים או סוערים.
בעונת החורף נפתחים אתרי הסקי בתחילת דצמבר בד”כ, אך חשוב להתעדכן מידי שנה כיוון שפתיחת האתרים תלויה במזג האוויר ובכמות השלגים שהספיקה לרדת. לרוב העונה נמשכת עד אמצע-סוף אפריל.
בקיץ הטמפרטורה נעה בין 30-20 מעלות צלזיוס, ואפשר להנות מנופים ירוקים ופריחות מרהיבות באביב ובקיץ. אלה יהיו העונות שבו תרצו לצאת לטיולים רגליים בטבע ולבקר באתרי ארכיאולוגיה והיסטוריה שברחבי העמק. ישנן שמורות טבע שאפשר גם לטפס להרים המושלגים ולהנות מהנוף מנקודת תצפית גבוהה יותר, אבל חשוב להגיע עם בגדים חמים, ורצוי שכבות שאפשר להוריד וללבוש בהתאם.
המלצות הכל על למבקרים בעמק אאוסטה

  • כאשר אתם מגיעים לעמק אאוסטה, כדאי לכם להקדיש שבוע לפחות על מנת למצות את כל היופי והטוב שיש לעמק להציע. העמק מוקף הרים מושלגים ויש לו הרבה מסלולי יום להציע, בנוסף לאתרי הסקי שנפתחים בחורף.
  • לעיר אאוסטה עצמה כדאי להקדיש לא יותר מיום טיול אחד, יש לה אתרי היסטוריה וארכיאולוגיה להציע, וגם נהר שעובר בצמוד אליה, אבל מעבר לכך כדאי להמשיך הלאה לשאר שמורות הטבע והפארקים שיש מסביב.
  • האופציה האלגנטית והכדאית ביותר להתניידות היא בעזרת רכב שכור, כיוון שהעמק הוא רחב ידיים עם המון אתרים, פארקים ושמורות טבע הזרועות בו. התניידות בתחבורה ציבורית מכל סוג אם בכוונתם להסתובב ולא לשהות באתר סקי תסרבל את משך שהותכם באזור. חשוב להדגיש שניתן להגיע לעמק בעזרת תחבורה ציבורית ואפילו מומלץ במיוחד בעונת החורף, אך מעבר לכך שכירות רכב מומלצת במידה ומזג האוויר מאפשר זאת. חשוב לשים לב שבעונת החורף אאוסטה נמצאת בנקודה בעייתית ומועדת לפורענות מבחינת חסימות כבישים ואי נגישות. סופות שלג וגשמים עשויים לחסום את הגישה לעיר ועמק בכלל. כדאי להתעדכן מראש באתרי מזג האוויר ולוודא שנסיעתכם בטוחה בכל אמצעי תחבורה שתבחרו. לרוב לרכבת יש יתרונות בחורף, ועדיין חשוב לוודא מספר ימים מראש.

מידע שימושי על עמק אאוסטה

דרכי הגעה לעמק אאוסטה

 בטיסה – לעיר אאוסטה יש שדה תעופה שצמוד אליה, ורוב הטיסות אליה וממנה הן טיסות פנים.
בנוסף, ישנם מספר שדות תעופה שממוקמות סביב העיר אאוסטה. שדה התעופה טורים (turim) הנמצא 115 ק”מ מהשדה, קבוצת שדות התעופה מילאן (milan) שנמצאים כ180-200 ק”מ מהעיר, ושדה התעופה ג’נבה (geneve) שנמצא 140 ק”מ מהעיר. בכל האופציות מומלץ לשכור רכב מהשדה לעיר ולהמשך הטיול.
לאתר של שדה התעופה אאוסטה https://avda-aosta.it/en
 רכבת – אופציה נוחה נוספת היא לקחת רכבת שמגיעה לאזור העיר העתיקה של אאוסטה. הנסיעה לעיר ברכבת יוצאת מהעיר טורים (turim) תארך שעתיים וללא החלפות, ואם בחרתם לצאת מהעיר מילאן (milan) תאלצו להחליף תחנה בדרך והנסיעה תארך כשעתיים וחצי.
 אוטובוסים ציבוריים – ישנם אוטובוסים מקומיים שיוצאים על בסיס יומי ממספר ערים מרכזיות בצפון איטליה, ובנוסף אליהם יש אוטובוסים בינלאומיים מצרפת ושוויץ שיוצאים על בסיס שבועי אל עמק אאוסטה. כדאי להזמין כרטיסי אוטובוס מראש, הקניה לא תתאפשר בעליה לאוטובוס.
 ברכב – תמיד קיימת האופציה לשכור רכב, שתסייע לכם להגיע אל היעד בנוחות דרך הכבישים הלא רבים המובילים לעמק, וגם תסייע לכם להתנייד בין היעדים בעמק במשך שהותכם באזור. מומלץ לשכור רכב אם בחרתם להגיע לטייל ולא לחופשת סקי. חשוב לשים לב אם אתם נוסעים בעונת החורף, כיוון שכבישים לעמק עשויים להיחסם מסופות גשם ושלגים.

תשובות לשאלות נפוצות על עמק אאוסטה

מתי כדאי לנסוע לעמק אאוסטה?

עונת הסקי נפתחת באמצע דצמבר ומסתיימת באמצע אפריל. שווה להתעדכן בקרבת מועד הטיסה מתי נפתחת עונת הסקי במדויק.
מעבר לעונת הסקי, הביקור בעמק אאוסטה מומלץ לאורך כל השנה.

למי כדאי לנסוע לעמק אאוסטה?

זה יכול להיות טיול נהדר לכל האוכלוסיות. זוגות צעירים, משפחות, חובבי צילום וחובבי היסטוריה וטבע יהנו מאוד. פחות מומלצת לילדים בגיל הרך, מבוגרים ובעלי מוגבלויות.

כמה זמן כדאי לשהות בעמק אאוסטה?

בעיר אאוסטה, שבה נמצא נמל התעופה והיא ציר תחבורה מרכזי בעמק, מומלץ להשקיע לא יותר ממספר שעות עד יום בלבד. זו נקודה נהדרת לצאת איתה לכל הסביבה. טיול ברחבי העמק כדאי בין 7-10 ימים.

**פרסומת**