1. עמוד הבית
 2. »
 3. איטליה 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. סורנטו, איטליה 2024 – המדריך המקיף בעברית לפנינה הדרומית של איטליה | Sorrento

סורנטו, איטליה 2024 – המדריך המקיף בעברית לפנינה הדרומית של איטליה | Sorrento

המדריך המקוצר לסורנטו

סורנטו (Sorrento) היא עיר קטנה השוכנת בדרום מפרץ נאפולי שבאיטליה על חוף הים, בינות הים הכחול להרים גבוהים ותלולים מעניקים לחופיה מראות ייחודיים. סורנטו היא אחת מהיעדים הפופלארים ביותר לטיול יומי מנאפולי ורבים מפעילי התיירות המוציאים סיור זה בנסיעה או בשיט (מומלץ להזמין את מקומכם מראש, מדובר בסיורים מאוד פופלארים, לפרטים והזמנה עם אפשרות ביטול). מלבד המבקרים בה לטיול יומי, סורנטו הופכת להיות פופלארית מאוד על התייר הישראלי הבא לנפוש בה מספר ימים ונהנה ממה שיש לעיר עצמה להציע ולמרחב הייחודי בו היא נמצאת. כך הופכת סורנטו ליעד מצוין לטיולי כוכב או תחנה בדרך בעת טיול מתגלגל בדרום איטליה במרחב של מפרץ נאפולי, חצי האי סורנטו ואזור סלרנו. זו גם הסיבה שהיא מושכת אליה מיליוני מבקרים מכל העולם בכלל ומישראל בפרט במיוחד בחודשי הקיץ.

נמל סורנטו והעיר סורנטו.  רבים באים לפה בשיט או ברכב כדי לצפות בהרים הגולשים לים ובעיר העתיקה והתוססת כאחד 

העיר סורנטו עצמה היא אחת מהעתיקות באזור, ומספרת סיפור בן אלפי שנים של התגוננות מפני תקיפות פיראטיות, טיפוח סגנון חקלאות הררי ייחודי, והשקעה בגידול פירות הדר וייצור משקאות מפורסמים אשר שמם הולך לפניהם בכל העולם דוגמת הלימונצ’לו, ליקר הלימונים אשר תפס מקום של כבוד במטבח האיטלקי. סורנטו היא עיר מקסימה שתיירים רבים אוהבים מאוד לבקר, בדרך כלל כחלק מטיול מתגלגל באזור נאפולי וחופי אמאלפי, אשר לרוב כולל (מלבד נאפולי) את האתרים הארכיאולוגיים פומפיי והרקולונאום, הר הגעש וזוב, האי קאפרי והעיר אמאלפי וחופיה הנהדרים.

מסעדה טיפוסית על גדות נמל סורנטו -מאכלי הים שולטים פה 

לב סורנטו היא העיר העתיקה המקסימה והקטנה שלה, בה תוכלו לצעוד בסמטאות צרות ונעימות ולבקר בכיכר העיר כמעט כלל התיירים שיעברו בעיר יעברו בחלק זה של סורנטו הכולל אתרים כמו פיאצה טאסו, עמק הטחנות המרשים (לפרטים והזמנת כרטיסים), והמוזיאון העירוני (לפרטים והזמנת כרטיסים). סה”כ העיר הקטנה לא כוללת אטרקציות חובה רבות, והמלצתינו העיקרית היא פשוט להנות מהאווירה האיטלקית המקומית הנהדרת שתמצאו בה. מי שירצה להעמיק בחוויות של סורנטו ירצה להשתתף בסיורים המודרכים הרבים שיש בעיר, בשיט או סדנאות ייחודיות (הביקוש גבוהה לכן אנו ממליצים להבטיח את מקומכם מראש, אפשר בלינק זה הכולל אופציות מומלצות רבות לסיורים וסדנאות בסורנטו עם אפשרות ביטול). רבים ישתתפו גם  בטיולים קולינריים בתוך העיר ו/ואו בטיולים קולניריים שיצאו לסביבתה הקרובה, מסיור מודרך הכולל טעימות אוכל (לפרטים והזמנה) דרך סיור בעקבות משקה הלימונצ’לו הכולל קטיף לימונים (לפרטים והזמנה). ועד להשתתפות בסדנאות קולינריות בהן תוכלו להכיר יותר מקרוב את המטבח המקומי (לפרטים והזמנה). למי שמעוניין להרחיב יותר בנושא אנו ממליצים לקרוא פה על : קולינריה, סיורים קולינריים ומטבח מקומי בסורנטו:

 עצי הלימונים של סורנטו והלמונצ’לו שעושים מהם, הם שם דבר

כאמור סורנטו היא לא רק עיר מקסימה היא מוקד לטיולים מדהימים באחד המרחבים היפה והתיירותיים בעולם. כדי למצות את המרחב עד תום כדאי לקחת רכב שכור, אבל במיוחד כאלו שיוצאים מהעיר ליום אחד או כאלו שרוצים להימנע מנהיגה והתעסקות בהשכרת רכב יש בסורנטו שלל חברות שיאפשרו לכם טיולים יומיים מאורגנים שיקחו אותכם לאטרציות החשובות במרחב ויחזירו אותכם לסורנטו. הסיוריםה פופולאריים ביותר לטיולים יומיים מאורגנים כלו הם סיורים יומיים לאתרים כמו פומפיי (לפרטים נוספים והזמנת כרטיסים), אמאלפי פוזיטאנו ורוואנו (לפרטים נוספים והזמנת כרטיסים) והאי קאפרי ומערת בלו גרוטו (לפרטים נוספים והזמנת כרטיסים). בכלל הסיורים הללו מומלץ מאוד להזמין מראש ולהבטיח את מקומכם (אפשר לבחור כאן ממגוון אופציות מעולות להן יש אפשרות ביטול) למי שרוצה לקרוא בהרחבה על הנושא אנו ממליצים לקרוא חלק זה בעמוד: סיורים פופלארים במרחב מסורנטו

מערת בלו גרוטו שלחופי האי קפרי, מאתרי הטבע הפופולאריים בקרבה לסורנטו מערת בלו גרוטו שלחופי האי קפרי, מאתרי הטבע הפופולאריים בקרבה לסורנטו (להבטחת השתתפותכם בשיט זה ומגוון אטרציות נוספות באזור סורנטו)

ההגעה לסורנטו אינה מורכבת אומנם אין טיסות ישירות מישראל, וההגעה אליה היא לרוב בעזרת תחבורה ציבורית או בעזרת רכב שכור, שלוקחים לרוב בנאפולי אחרי טיסה לעירה מישראל (יש לא מעט טיסות ישירות מתל אביב לנאפולי- למידע נוסף והזמנת כרטיסים לטיסות לנאפולי). ההגעה לסורנטו עם רכב היא נוחה ברוב השנה, הכבישים יחסית נוחים כל עוד נוסעים על קו החוף, כאשר בעליה להרים יש שירצו לקחת רכב שטח. הנסיעה בסורנטו ובמרחב היא חלק מהטיול עצמו ומדובר באזור עם דרכים יפות ונקודות עצירה מרתקות. יש לקחת בחשבון שכמו ערים רבות באיטליה בתוך סורנטו יש אזורים אסורים לכניסת רכב פרטי ויש בעיות חניה. לכן אנו ממליצים לקרוא את העמודים המקיפים שלנו על השכרת רכב בסורנטו והשכרת רכב באיטליה שיכולים לחסוך לכם קנסות מיותרים. בגלל הביקוש הרב לרכבים בקיץ, אנו ממליצים לבצע את השכרת הרכב מוקדם ככל הניתן. מי שמפחד מהתחייבות יכול להזמין פה רכבים בסורנטו ואיטליה  עם אפשרות ביטול בחינם ומי שרוצה לחסוך יכול להזמין פה רכב בסורנטו ואיטליה עם הנחה בלעדית לגולשי הכל על.

הנהיגה אל ומסורנטו היא חלק אינטרגלי מהחוויה של העיר היזהרו רק מאזורים אסורים לחניה וכניסת רכבים לא מורשים, ובתוך העיר בקיץ תתכוננו לצפיפות של רכבים.

אומנם פחות פופלארי, אבל לסורנטו אפשרי ונוח גם להגיע עם תחבורה ציבורית. הגעה בתחבורה ציבורית היא אמנם פחות נוחה, ודורשת הכנה והתארגנות מראש, אך היתרון הוא קווי אוטובוס והמעברות הנוחים המגיעים לעיירה והמנעות מהיבטים של חניה, פקקים נהיגה ועיכוב של לקיחה והחזרה של הרכב. הקווים הפופולאריים ביותר הם הקווים הישירים מנאפולי הסמוכה, כאשר אורך הנסיעה הוא כשעה וחצי. כמו בכל שימוש בתחבורה ציבורית באיטליה, אנו ממליצים להזמין את הכרטיסים מראש, במיוחד שמדובר בקבוצה של יותר משני נוסעים, כדי להבטיח את מקומכם וכדי לשריין ישיבה משותפת (לפרטים והזמנה).

סמטאות סורנטו העתיקה, אווירה מקומית סמטאות סורנטו העתיקה, יעד מועדף ללינה על ידי תיירים  במיוחד בקיץ כדאי להזמין את הלינה פה מראש (למגוון אופציות מומלצות עם אפשרות ביטול).

בכל האמור ללינה, למי שמגיע לעיירה מתוך רצון לסייר ולבקר בעיקר בה, ולהנות ממה שהיא מציעה, אנו ממליצים ללון במרכז העיר על יד הפיאצה טאסו (Piazza Tasso). באזור זה ישנם כמה מקומות לינה מומלצים וטובים כמו: מלון ארבעה כוכבים Hotel Continental, מלון שלושה כוכבים Hotel Nice והדירה La Casa dell’Orologio – MAIN SQUARE. אזור זה מבוקש מאוד ובמיוחד בקיץ מומלץ להזמין בו לינה מראש (להזמנה למגוון אופציות מצוינות במרכז סורנטו עם אפשרות ביטול לחצו כאן, ולהזמנת לינה ממגוון אופציות עם דילים והנחות לאזור לחצו כאן). לאלו המגיעים לסורנטו עם רכב שכור אנו ממליצים דווקא להתרחק מעט מהמרכז ולחפש מקומות לינה מרוחקים יותר עם חניה נוחה כמו: מלון שלושה כוכבים Hotel Rivage, מלון ארבעה כוכבים Hotel Cristina ומלון ארבעה כוכבים Hotel Antiche Mura. למי שמעוניין לחפש עוד אופציות נוספות מתאימות יותר (למשל משפחות או בעלי דרישות מיוחדות) אנו ממליצים לקרוא את העמוד המקיף שלנו: מלונות מומלצים בסורנטו.

סורנטו שבמפרץ אמאלפי, נופים מדהימים של חופים ים תיכונייםסורנטו שבמפרץ נאפולי, ים כחול ונופים הרריים  

מה עושים בסורנטו

הטבע הסובב את סורנטו הוא אחד הדברים הבולטים בה, ההרים הגבוהים המקיפים אותה, הים הכחול שמשתרע לרגליה ומטעי עצי ההדר הרבים שפזורים בתוך העיר מעניקים הרגשה ייחודית וירוקה, יחד עם חיים עירוניים תוססים ושמחים. מפיאצה טאסו היכנסו לתוך המרכז ההיסטורי של העיר, ותשוטטו בסמטאות בין סדנאות אמנות מקומיות, בתי קפה וברים רבים ואיטלקים מפטפטים בניב הנאפוליטאני הקצבי והתשוקתי. שימו לב לריח הלימוני שניתן להבחין בו בכל פינה בעיר. ריח זה מתורגם גם לאחד מן המשקאות המפורסמים שמקורם מחצי האי, והוא- הלימונצ’לו. תוכלו לטעום מגוון רב של משקאות לימונצ’לו, והכל במחיר עלות ובאיכות גבוהה.

בנוסף, בדומה לבארי הדרומית שלה, סורנטו משמשת כנקודת יציאה מצוינת לעיירות והאתרים שמסביבה. מדובר האחד האזורים היפים והמרתקים באיטליה, ורבים בוחרים לצאת לטיול כוכב בין האתרים והעיירות השונות, למשל לבקר בפומפיי ההיסטורית ובהר וזוב הצמוד אליה, לנסוע לאורך הכביש היפה בעולם באמאלפי ולהנות מעצירה בעיירות קטנות לאורך הדרך יחד עם גיחה לאי קאפרי המפורסם, וכמובן אי אפשר להתעלם מהמרחק הקצר בין סורנטו לנאפולי, שרבים בוחרים לשלב את שני היעדים יחד בתכנון הטיול שלהם.

 Bagni Regina Giovanna החוף (צילום: Bagni Regina Giovanna החוף

סיורים מודרכים וסיורי יום לסורנטו

תיירים רבים שמגיעים לאזור, בעיקר לחופשה בנאפולי, בוחרים לצאת לסיורי יום בסורנטו ולעיירות נוספות בקרבתה. בין הסיבות הבולטות לצאת לסיורי יום לאזור הם כדי להנות מהנופים הייחודיים, עיירות ציוריות, היסטוריה עשירה ומרתקת, וקולינריה מקומית נפלאה. למרות קרבתה של סורנטו לאטרקציות ועיירות נוספות באזור, תיירים רבים מתעצלים לתכנן את הטיול אליה, ומעדיפים להימנע מהלוגיסטיקה הכרוכה ביציאה מעיר. לכן, ישנם סיורי יום רבים שלרוב יצאו מנאפולי וישלבו מספר נקודות עצירה, שאחת מהן היא סורנטו. זו הזדמנות נהדרת להכיר את האזור הזה של איטליה ולשבור את שגרת הטיול העירונית שלכם.

היסטוריה ותרבות

סורנטו מלאה בהיסטוריה עשירה ותרבות תוססת ומומלץ לבקר בעיר העתיקה בה יש מבוך של רחובות וסמטאות צרים שלאורכם חנויות המוכרות אומנות מקומית, לימונצ’לו ומזכרות אחרות. בעיר העתיקה גם תוכלו לבקר בקתדרלה של סורנטו מהמאה ה-14 ובכנסיית סנטה מריה דלה גרציה מהמאה ה-16. להזמנת סיור עם מדריך בנקודות החשובות בסורנטו עם אפשרות ביטול – לחצו כאן. במרחק היליכה קצר מהעיר העתיקה תוכלו למצוא את מרינה גרנדה, כפר דייגים קטן בו תוכלו ליהנות ממאכלי ים טריים באחת מהמסעדות הרבות, לטבול בים, או פשוט להירגע על החוף. בנוסף, מומלץ לבקר בכיכר המרכזית בסורנטו, פיאצה טאסו המוקפת בבתי קפה, חנויות ומסעדות. פעילות תרבותית נוספת היא מוזיאון Correale di Terranova הממוקם בווילה יפהפייה ומכיל אוסף מרשים של אמנות וחפצים מהמאה ה-17 עד המאה ה-19 וידוע במיוחד באוסף הציורים הנפוליטניים שלו.

פיאצה טאסו בסורנטופיאצה טאסו בסורנטו

קולינריה, סיורים קולינריים ומטבח מקומי

המטבח המקומי בסורנטו מאופיין בפירות ים טריים, פסטה ביתית וקינוחים טעימים. כמה מהמנות הפופולריות ביותר כוללות ספגטי alle vongole (ספגטי עם צדפות), scialatielli ai frutti di mare (פסטה תוצרת בית עם פירות ים), ו-frittura di paranza (פירות ים מטוגנים מעורבים). סורנטו מפורסמת גם בזכות הלימונים שלה, המשמשים להכנת לימונצ’לו, ליקר לימון מתוק. רבים ישתתפו גם  בטיולים קולינריים בתוך העיר ו/ואו בטיולים קולניריים שיצאו לסביבתה הקרובה, כמו הסיור המודרך הזה שכולל טעימות אוכל (לפרטים והזמנה) והסיור הזה בעקבות משקה הלימונצ’לו הכולל קטיף לימונים (לפרטים והזמנה). אופציה פופולארית נוספת היא סדנאות קולינריות בהן תוכלו להכיר יותר מקרוב את המטבח המקומי – לשמוע עליו, לטעום אותו ואפילו להכין אותו, תלוי במה תבחרו (לפרטים והזמנה). לאלו שילונו בעיר ויעדיפו לא לנסוע ברכב מאוד פופולארי לקחת סיורים יומיים לאתרים כמו פומפיי (לפרטים נוספים והזמנת כרטיסים), אמאלפי פוזיטאנו ורוואנו (לפרטים נוספים והזמנת כרטיסים) והאי קאפרי ומערת בלו גרוטו (לפרטים נוספים והזמנת כרטיסים). מומלץ מאוד להזמין מראש ולהבטיח את מקומכם (אפשר לבחור כאן ממגוון אופציות מעולות להן יש אפשרות ביטולשייט בסורנטו

סורנטו היא בסיס מצוין לחקר האיים היפים מסביב בסירה וניתן להגיע מסורנטו להמון מקומות סמוכים. ניתן להזמין שייט בסירה לאי קפרי בקישור הזה או שייט בסירה לעיר הסמוכה אמלפי בקישור הזה.

 Bagni Regina Giovanna החוף (צילום: Bagni Regina Giovanna החוף

אטרקציות ואתרים מרכזיים בסורנטו וסביבתה

סיורים פופלארים במרחב מסורנטו

לנופשים בסורנטו יש מגוון עצום של טיולים היצאים מהעיר. הרוב ישקיעו יום אחד בכל טיול כזה ויחזרו למלון בסורנטו אבל אחרים בוחרים להשקיע לילה אחד או שניים ואז לחזור לסורנטו.

סיורי יומי מסורנטו בפומפיי והר וזוב

פומפיי הייתה עיר רומית שוקקת ומלאת חיים שנמצאת בבסיס הר וזוב ונמצאת במרחק של כ30 קמ מסורנטו. פומפיי היא אחד מהמוקדים האוהבים על טיולי יום של תיירים הלנים בסורנטו ורבים גם עוברים בפארק ובעיירה בדרך אל / ומ סורנטו בגלל מיקומה בין חצי האי סורנטו לנאפולי. ע”פ ההערכות פומפיי נוסדה בסביבות המאה ה6-7 לפנה”ס ונהרסה ע”י אחת ההתפרצויות של הר הגעש הפעיל (עד היום) פומפיי התגלתה מחדש במאה ה-18 ומאז הפכה לאחד מהאתרים הארכיאולוגיים החשובים בעולם. חורבות העיר המשומרות מציעות תובנה ייחודית על חיי היומיום ברומא העתיקה, כמו גם על הארכיטקטורה, האמנות והתרבות של אותה תקופה.

על מנת להיכנס אל שמורת הר הגעש של וזוב יש לרכוש כרטיסי כניסה. שימו לב שהיום כמעט ולא ניתן להיכנס לאתר ללא הזמנה מראש. אנו ממליצים בחום להזמין כרטיסי כניסה מראש מכיוון שלפעמים אין זמינות של כרטיסים להזמנה באתר הרשמיאופציה טובה לרכישת כרטיסי כניסה והימנעות ממצב שבו אין זמינות של כרטיסים היא רכישה מראש של כרטיסים הכוללים גם הדרכה במגוון שפות באתר. מרבית התיירים היוצאים מסורנטו לפומפיי יצאו לסיור יומי,  או באופן עצמאי באמצעות רכב שכור (ההגעה לפומפיי יחסית נוחה) או באחד מהסיורים היומיים המודרכים שיקחו אותכם אל פומפיי ויחזירו אותכם לסורנטו (מומלץ מאוד להזמין מקום מראש – ראו אופציות לכך פה).

הריסות פומפיי (צילום מקורי)

הריסות פומפיי (צילום מקורי)

לינה בפומפיי והר וזוב

הרבה תיירים היוצאים מסורנטו לפומפיי ואזור ההר וזוב בוחרים להישאר ללון באזור לפני או אחרי הביקור האתר הארכיאולוגי, להם אנו ממליצים להזמין את הלינה מראש במיוחד בעונות התיירות (אפשר למצוא פה הרבה מאוד אופציות ללינה עם אפשרות ביטול). האזור הפופולארי ביותר ללינה הו באזור העיר העתיקה במיוחד כיכר ברטולו לונגו (Piazza Bartolo Longo) והאזור המקיף אותו (למגוון אפשרויות לינה באזור זה עם אפשרות ביטול). בין המלונות המומלצים בפומפיי אפשר למנות את:Hotel del Sole ,Villa Julia, ו Hotel Pompei Be Green.

הגעה לפומפיי והר וזוב מסורנטו

הדרך הפופולארית ביותר להגיע לפומפיי היא בעזרת רכב שכור מנאפולי או רכב שכור מסורנטו. לבאים מסורנטו הנסיעה אורכת כ-50 דקות ברכב, או באוטובוס כ-55 דקות, תלוי במצב התנועה. יש תיירים שיעדיפו להימנע מהנהיגה ולהתנהל בתחבורה ציבורית, אך רבים יעדיפו רכב שמאפשר את הגמישות והנוחות הכרוכים בו.

אופציה מומלצת נוספת היא הגעה לפומפיי במסגרת סיור מודרך, שייקח ויחזיר אתכם לעיר ללא צורך בשימוש בתחבורה ציבורית וגם יספק לכם הדרכה והעמקה בביקור. אפשר לבדוק אפשרות כזו כאן.

סיור באמאלפי

אמאלפי הוא רצועת חוף בדרום איטליה, השוכנת באזור קמפניה, בין מפרץ נאפולי למפרץ סלרנו, שנמצאת במרחק קצר מאוד (כשעה נסיעה!) מסורנטו ונחשבת לאחד היעדים האהובים לצאת אליהם מסורנטו לטיולי יום. הוא ידוע ביופיו הטבעי המדהים, בצוקים הדרמטיים ובעיירות המקסימות שנצמדות לצלעות ההרים המשקיפות לים. חוף אמאלפי הוא יעד תיירותי פופולרי, רבים מהמבקרים בסורנטו מגיעים לאמאלפי כדי ליהנות מהנוף עוצר הנשימה, מההיסטוריה העשירה ומהמטבח הדרום איטלקי המפורסם.

נוף הררי באמאלפי

אחת הדרכים היפות בעולם, רצועת החוף אמאלפי

לינה באמאלפי

ישנם שני סוגים של תיירים שמגיעים לאמאלפי, והלינה שיחפשו באזור תהיה בהתאם. הקבוצה הראשונה של התיירים הם תיירים שיבחרו לצאת מסורנטו לטיול יום באמאלפי ולחזור אליה באותו יום, לאנשים אלו נמליץ לחפש לינה באזור סורנטו למשל Elys SuitesCasa SorrentinaGrand Hotel Ambasciatori. הקבוצה השניה של התיירים שיגיעו לאמאלפי מסורנטו יבחרו להעביר כאן לילה או שניים על מנת לספוג את האווירה הייחודית והיופי של הנופים באמאלפי. העיירה אמאלפי היא האופציה היותר מפורסמת ועמוסה, למי שמחפש ללון באמאלפי עצמה כדאי לחפש ולהזמין מקומות כמה שיותר מראש, בין המלונות המומלצים אפשר למנות את Hotel Marina RivieraHotel ResidenceHotel Floridiana, לעומת ראוולו שנחשבת שיותר שלווה ורגועה, כדאי להסתכל על המלונות: Palazzo AvinoCasa Vacanze VittoriaMaera B&B Ravello, למרות שנחשבת שיותר רגועה ופחות עמוסה, גם שם כדאי להזמין מראש בעונת התיירות.

הגעה לאמאלפי מסורנטו

הדרך הפופלארית והנוחה ביותר להגיע מסורנטו לאמאלפי היא בעזרת רכב שכור, שמאפשרת לכם להנות מגמישות ונוחות וגם מאחד הכבישים הכי יפים בעולם, שמושך אליו אלפי תיירים כל שנה. רבים בוחרים לשכור רכב מסורנטו שנמצאת כשעה נסיעה באמאלפי, ומשם לצאת לטיול יום ולחזור או להמשיך לעיירות נוספות לאורך רצועת החוף. ההתנהלות בתחבורה ציבורית פחות מומלצת ביעד מהסוג הזה, מכיוון שמדובר ברצף עיירות שההגעה אליהן בתחבורה ציבורית מסורבלת שיכולה לעלות לכם בזמן יקר. למי שבכלזאת מעוניין להימנע מהנהיגה ומהניווט, יש אוטובוס שיוצא מסורנטו לעיירה אמאלפי שייקח 40-45 דקות (אופציות לתחבורה ציבורית תוכלו למצוא כאן), או אופציה לצאת לסיור יום מודרך מסורנטו לאמאלפי יחד עם מדריך מקומי והסעות מסורנטו ובחזרה (אופציות עם אפשרות ביטול חינם תוכלו למצוא כאן). 
שיט לקאפרי מסורנטו

האי קאפרי (capri) הוא אי שנמצא בים הטירני דרומית לנאפולי, והוא אחד היעדים הפופלארים שתיירים בוחרים לצאת אליהם מסורנטו, מכיוון שמדובר שחוויה שוברת שגרה שכוללת שייט וביקור באטרקציות מובילות שלא תמצאו כמותן באזור הזה של איטליה כמו המערה הכחולה (למידע על המערה הכחולה לחצו כאן), וההגעה מסורנטו אל קאפרי מאוד נוחה בעזרת מעבורות שיוצאות בתדירות יחסית גבוהה מסורנטו ובחזרה (לפרטים והזמנה). כל אלה הופכות את האי קאפרי ליעד מבוקש בקרב המבקרים בסורנטו.

מעבורות היוצאות מסורנטו לקאפרי

מעבורות היוצאות מסורנטו לקאפרי

 • טיפ זהב לשיט מסורנטו לקאפרי: מומלץ לסגור לפחות יום לפני השיט את המקום שלכם במעבורת און ליין (לפרטים והזמנה), משום שהתורים לרכישה ביום השיט עשויים להיות ארוכים מאוד.

האי נודע בנופיו המרהיבים המשלבים בין ים, חופים, וטקסטורה הררית. מעבר לרחצה בחופיו היפהפיים, תיירים רבים מגיעים אליו כדי לשוט אל המערה הכחולה שהיא אחת האטרקציות המרכזיות ולא בכדי בעת ההגעה לאי, ואותה ישלבו את הטיול יחד עם ביקור בגנים הבוטניים המרהיבים באי ושוטטות בעיירה עצמה. תיירים שנמצאים בסורנטו לרוב יצאו לאי בבוקר ויחזרו בערב לסורנטו, חלקם עם טיול יום מודרך (לאופציות עם ביטול חינם לחצו כאן).

המערה הכחולה בקאפרי

המערה הכחולה בקאפרי, האטרקציה המרכזית בה

לינה באי קאפרי

תיירים רבים יגיעו לאי קאפרי כחלק לטיול יום, עצמאי או מודרך, אך ישנם תיירים שיבחרו להישאר בקאפרי לילה או שניים כדי להנות מהחוויה הייחודית והמרעננת. האזורים הפופלאריים שתיירים יבחרו ללון בהם יהיו באזור העיירה קאפרי עצמה שהיא לב העניינים ומועדפת ע”י מי שרוצה להיות במרכז, או בנמל מריה גרנדה, שהוא הנמל המרכזי בקאפרי. בין המלונות במומלצים ניתן למנות: Villa PatriziHotel La ToscaFuorlovado 40לקראת עונת התיירות (אביב-קיץ, במיוחד יולי ואוגוסט) האי נעשה עמוס מבחינה תיירותית, ומומלץ להזמין לינה כמה שיותר מראש כדי שלא תצטרכו לוותר או להתפשר על לינה פחות מפנקת במחיר יותר גבוה.

הגעה לאי קאפרי מסורנטו

ההגעה לקאפרי תעשה לרוב עם מעבורת או שייט פרטי, מכיוון שקאפרי היא אי. ולכן השכרת רכב לא רלוונטית ואם במקרה אתם מתכננים לשכור רכב, תתכננו את הימים ככה שלא תצטרכו לשלם עוד יום או יומיים על רכב שסתם יעמוד בחנייה. ישנם תיירים שיבחרו להגיע מסורנטו לאי בעזרת מעבורות שיוצאות מסורנטו באופן סדיר, וישנם תיירים שיבחרו להגיע בעזרת שייט פרטי וחוויתי, חלקן יכללו ארוחת צהריים על הסיפון והדרכה צמודה (לאופציות והזמנת שייט עם אפשרות ביטול חינם לחצו כאן).

 • לאופציות והזמנת מעבורת מסורנטו לקאפרי לחצו כאן

נאפולי

נאפולי היא אחת הערים היפות והמורכבות באיטליה, תמהיל בין היסטוריה מפוארת לרזומה מפוקפק, ועדיין מושכת אליה מיליוני תיירים כל שנה מרחבי העולם. היא מפורסמת בזכות ההיסטוריה, התרבות והארכיטקטורה שלה, מוזיאונים רבים וקתדרלות יפהפיות, וכמובן בזכות הפיצה הנפוליטנית שאסור לפספס בשום פנים ואופן. השילוב בין הביקור בסורנטו ובנאפולי הוא שילוב טבעי ופופלארי, ותיירים רבים אכן בוחרים לשלב את שניהם, וחלקם יעצרו גם בהריסות פומפיי והר וזוב בדרך, לרוב גם ימשיכו את הטיול באמאלפי ובאי קאפרי (שגם ממנה יוצאות מעברות אל האי ובחזרה).

נגן רחוב בנאפולי

נגן רחוב בנאפולי, אחת הערים יפות ושוקקות החיים באיטליה

לינה בנאפולי

נאפולי היא עיר מיוחדת שכדאי להקדיש לה מעבר ליום אחד כדי לחוות אותה על כל גווניה, ותיירים רבים בוחרים לבלות לילה אחד ויותר בנאפולי. האזורים הפופלארים שבהם תיירים יחפשו לינה הם יהיו באזור העיר העתיקה, שהוכרז כאתר מורשת לאומי ע”י אונסק”ו (למשל Napoli Central Station Studio או Palazzo Ferrara) , אך גם בצ’יאיה שהיא אזור יוקרתי בקרבת חוף הים (למשל le terrazze a MergellinaA Un Passo Da Tutto), או וומרו שמעט יותר מרוחק אך פופלארי בקרב מבקרים שמחפשים את השקט ונוף נהדר אל נאפולי כולה (למשל Your Bed Napoli או Gians B&B) .

הגעה לנאפולי מסורנטו

החיבור בין נאפולי לסורנטו כחלק מטיול בדרום איטליה הוא פופלארי מאוד, מכיוון שנאפולי וסורנטו מאוד קרובות והשילוב ביניהן והעיירות שסביבן מאפשרות חוויה שלמה של דרום איטליה יחד עם פומפיי, אמאלפי ועוד.. ישנם שלוש דרכים מרכזיות להתנייד בין סורנטו ונאפולי: הראשונה היא בעזרת רכב שכור, שזו אופציה שנוחה ומועדפת ע”י רבים, במיוחד אלה שמתכננים להמשיך לטיול כוכב אל עוד יעדים בסביבה. האופציה השניה היא בעזרת אוטובוסים, שיקחו לרוב שעה וחצי (תלוי בתנועה) ובעלות יחסית נמוכה (לאופציות לחצו כאן), והאופציה השלישית היא בעזרת מעבורת בין סורנטו לנאפולי, שתהיה קצרה יותר (בין חצי שעה ל-40 דקות) ובעלות נמוכה יותר, מה שהופכת את הנסיעה באוטובוס לא כדאית.

 • עוד מידע על השכרת רכב בסורנטו לחצו כאן.
 • עוד מידע על השכרת רכב בנאפולי לחצו כאן. 
 • עוד מידע על הזמנת מעבורת בין סורנטו לנאפולי לחצו כאן

אתרים בתוך סורנטו

פיאצה טאסו והעיר העתיקה

פיאצה טאסו (Piazza Tasso) היא הפיאצה המרכזית בעיר. מקום החיבור של רחוב קורסו איטליה הראשי, ורחוב לואיג’י דל מאיו שעולה מהנמל של העיר. הפיאצה היא אטרקציה בפני עצמה, כשבכל יום (ובעיקר בעונות התיירות) הכיכר עמוסה בעוברים ושבים העוצרים באחד מבתי הקפה הרבים הפזורים, או בחנויות המקומיות הרבות. כמו כן הפיאצה היא גם נקודת המוצא הטובה ביותר בשביל סיור ברחובות העיר העתיקה של סורנטו.

לינה בפיאצה טאסו והעיר העתיקה

אזור זה נחשב למרכז סורנטו, ככה שתוכלו למצוא בן מגוון ענקי של מקומות לינה מצויינים. בן האופציות המצויינות באזור- מלון 5 כוכבים Grand Hotel La Favorita, מלון 4 כוכביםHotel Michelangelo, או מלון 3 כוכבים Hotel Nice.

פיאצה טאסו בסורנטו

מוזיאון קוריאלה די טרנובה

מוזיאון קוריאלה די טרנובה (Museo Correale di Terranova) הוא מקום משיכה של חובבי אמנות רבים. המוזיאון, הממוקם בוילה של משפחת אצולה בלב סורנטו, מוקפת במטע עצי הדר מוריקים, מציגה מספר רב של יצירות אמנות מהמאה ה-17 ואילך שהיו שייכות למשפחה לאורך השנים ורוכזו בוילה במספר תצוגות שונות.
שעות הפתיחה של המוזיאון הן מ09:00-14:00 בימים שני עד שבת. בראשון סגור.

עמק הטחנות

עמק הטחנות (Vallone dei Mulini) הוא אחד מהאתרים הייחודים ביותר במפרץ נאפולי ובדרום איטליה. מדובר על עמק צר, סמוך לכיכר הראשית של העיר, בו פעלו מספר טחנות קמח בערוץ הנהר אשר זרם בעמק. עם בנייתה של הכיכר הראשית (פיאצה טאסו) הפסיקו לזרום מים לעמק והטחנות ננטשו. היום, 80 שנה לאחר נטישת התחנות, הטבע השתלט כליל על המבנים הישנים, מעטר את מבני האבן העתיקים בגווני ירוק עמוקים, והכל מרחק 2 דקות הליכה מהכיכר הראשית של העיר.

עמק הטחנות בסורנטו

עמק הטחנות בסורנטו, פארק יוצא דופן

חומות העיר העתיקה

חומות העיר העתיקה (Antiche Mura Sorrento) הן שריד יחיד מסוגו מהתקופה היוונית של העיר. החומות, אשר יוחסו בתחילה לאימפריה הרומאית ולקיסר אוגוסטינוס, נבדקו באופן מעמיק והתגלו כסגנונות בנייה יווניים. סיור על החומות מעניק הבנה על מבנה העיר העתיקה ממנה התפתחה העיר המודרנית ותצפית ממגדלי השמירה על העיר ממעוף הציפור (נדרש לטפס 100 מדרגות, אך יש מעלית במקום).
לינה בסורנטו

לפני הזמנת מקום לינה חשוב להבחין בין לינה בעיר סורנטו לבין לינה במרחב חצי האי של סורנטו אשר בתוכו כפרים רבים, מסוסגנים, דומים ושונים באופיים. מרבית התיירים בוחרים מטבע הדברים לישון בעיר עצמה של סורנטו כדי להנות משפע האטרקציות התיירותיות וההיסטוריות והשירותים התיירותים המוצעים בסורנטו.

לתיירים המחפשים מקום לינה בסורנטו, האזור הפופלארי ללינה הוא במרכז העיר (בסמוך לרחוב Via S.Cesareo) ובקרבה לחופי הים, באזור מרינה פיקולה (Marina Piccola). רוב המלונות שתמצאו בעיר הם מלונות שלושה וארבעה כוכבים, לכן אם אתם מחפשים אפשרויות לינה זולה יותר, מומלץ לבדוק דירות ובתי הארחה אשר גם הם נמצאים במרחק סביר מהמרכז ומחופי הים.

5 מלונות מומלצים בסורנטו

Grand Hotel La Favorita – מלון חמישה כוכבים הממוקם באזור פופלארי במרכז סורנטו ,כ2 דקות מחוף הים הקרוב ומציע מגוון רחב של מתקנים. ישנם חדרים המתאימים לזוגות ועד 3 נפשות בחדר. המלון מציע חנייה פרטית (במחיר של 20 EUR ליום).

Hotel Michelangelo מלון ארבעה כוכבים הממוקם במרכז סורנטו ומציע חנייה פרטית (בעלות של 20 EUR ליום) המלון מתאים ליחידים ולזוגות אשר רוצים לנפוש במרכז העיר ובקרבה לחופי הים.

Hotel Leone – מלון שלושה כוכבים הממוקם במרכז העיר כ5 דקות הליכה מהרחוב הראשי באיטליה(רחוב קורסו),בקרבה לחופי הים ואף מציע חנייה בחינם. המלון מתאים ליחידים,זוגות ולשלושה אנשים בחדר.

Sorrento Flats – מלון דירות זה נמצא במרכז ההיסטורי של העיר סורנטו ,במרחק הליכה מחוף הים ומתחנת הרכבת הקרובה .במקום זה יש מספר דירות ,חלקן מתאימות לזוגות וחלקן למשפחות עד ארבעה נפשות. לבאים עם רכב יש בסמוך חנייה ציבורית במחיר של 15 EUR ליום.

Vhome – מקום אירוח B&B אשר נמצא במרחק של 700 מטרים מהרחוב הראשי ושוקק החיים של סורנטו,בו נמצא המדרחוב וחנויות רבות. המלון מתאים לזוגות ולמשפחות עד 4 נפשות אשר רוצים להנות ממיקום ואווירה טובה של העיר סורנטו.

מבקרים המעוניינים ליהנות מחוויה מגוונת, תרבותית ולעיתים גם יותר שקטה כדאי לבקר ואף ללון בכפרים אשר נמצאים במרחב של חצי האי סורנטו. אחת מהעיירות הפופולארית ללינה באיזור של סורנטו היא סנט אנג׳לו (Sant’Agnello) אשר נמצאת במרחק קצר מסורנטו, ומציעה אווירה שלווה ונינוחה יותר. מקום לינה מומלץ בסנט אנג׳לו הוא בית ההארחה וילה קרופורד (Villa Crawford) בסמיכות לים, אשר מהווה אפשרות מצוינת למעוניינים לברוח מההמונים אבל עדיין ליהנות מגישה נוחה לשירותים התיירותיים של סורנטו. עיירה נוספת הממוקמת בקצה הדרומי של חצי האי סורנטו היא מסה לוברנסה (Massa Lubrense) אשר מציעה חוויה כפרית ואותנטית יותר, מתגאה בנופים יפים ומהווה אופציה נהדרת אם תרצו לטייל בחוף אמלפי הסמוך. יש כמה אפשרויות לינה במסה לוברנסה, אחת המומלצות שבהם היא אגריטוריסמו לה לוברה Agriturismo La Lobra. אם אתם מחפשים חוויה איטלקית שקטה ומסורתית יותר, ויקו אקוונסה (Vico Equense), במרחק נסיעה קצרה ברכבת או באוטובוס מסורנטו, עשויה להיות בחירה מתאימה, תוכלו ללון למשל במלון שלושה כוכבים אסטוריה Astoria Hotel.
.

העיירה האותנטית מסה לוברנסה בחצי האי הדרומי של סורנטוהעיירה האותנטית מסה לוברנסה בחצי האי הדרומי של סורנטו

עוד על לינה בסורנטו תוכלו לקרוא כאן.

השכרת רכב בסורנטו

בסורנטו עצמה לא מומלץ להתנייד עם רכב שכור, מדובר בעיירה לא גדולה שההתניידות בה קלה יחסית ללא רכב מצד אחד, ויש בה בעיות חניה מצד שני. אך הדבר מומלץ עבור מי שרוצה לצאת מהעיר ליעדים אליהם יש קושי להגיע עם תחבורה ציבורית, כמו פומפיי הסמוכה. רכב יכול לאפשר לכם גמישות ונוחות במעבר בין יעדים באזור, ויכול להיות פתרון נהדר למי שרוצה לצאת מהעיירה ולחקור את הסביבה.  מאחר וישנו ביקוש רב לרכבים שכורים מומלץ מאוד להזמין רכבים מראש, במיוחד אם מדובר בהשכרת רכב בשיא עונת התיירות או במידה ואתם מחפשים רכב של יותר מ-5 מקומות, ג’יפים או ואנים. למי שחושש מההתחייבות כדאי להזמין בקישור הזה, בו תוכלו לבטל את הרכב גם לאחר ביצוע ההזמנה. למי שמעוניין להוזיל את עלות ההשכרה כדאי להזמין בקישור הזה עם הנחה בלעדית לגולשי הכל על וכך לחסוך באחת ההוצאות המשמעותיות בחופשה.

ישנם כמה מרכזי השכרת רכבים בסורנטו – במרכז העיר, בצפון מזרח העיר ובתחנת הרכבת המרכזית. כמו כן, יש בעיר מספר חניונים וחניות, כך שגם מי שמגיע לעיר עם רכב שכור יכול לחנות אותו באחד מהם ולהגיע בתחבורה ציבורית למרכז התיירותי של העיר.

איך מגיעים לסורנטו?

טיסה שדה התעופה הגדול הסמוך ביותר לעיר נמצא בבירת המחוז נאפולי. כיום ישנן טיסות ישירות משדה התעופה נתב”ג לשדה התעופה של נאפולי בימים שישי ושבת, של חברות הלואו קוסט וויזאייר וריינאייר.
תוכלו להזמין טיסות וחבילות בקישור הזה.
האפשרות המהירה ביותר משדה התעופה בנאפולי לסורנטו הינה רכבת אשר משך הנסיעה בה אורך כשעה וחצי ומחיר כרטיס נסיעה מתחיל ב8 יורו ועלול להאמיר ככל שלא מזמינים מראש. תדירות הרכבות יחסית גבוהה (אחת לעשרים דקות בממוצע במהלך היום) ניתן גם לקחת אוטובוס אשר משך נסיעתו קרוב ל3 שעות, אך הוא עובר בנופים יפהייפים בחצי האי.
לנסיעות בין עירוניות, במיוחד בשיא עונת התיירות, מומלץ להזמין כרטיסים מראש, תוכלו לעשות זאת בקישור הזה, וכך להבטיח השובה יחד גם בשיא עונת התיירות, בנוסף תוכלו לערוך השוואה בין זמני הנסיעה ועלות אפשרויות ההגעה השונות.

מזג האוויר בסורנטו

האקלים בסורנטו הוא ים תיכוני. הטמפרטורות הממוצעות בחורף נעות בין 7-8 מעלות, ואילו בקיץ הן מגיעות עד 30 מעלות בממוצע בחודשי יולי אוגוסט. בשנים האחרונות נחוו בעיר מספר גלי חום משמעותיים בהם המטפרטורות הגיעו מעל ל40 מעלות. מרבית המשקעים יורדים בחודשי הסתיו והחורף (כאשר נובמבר הוא החודש הגשום ביותר בממוצע) אך גם בחודשי הקיץ תיתכן ירידת משקעים זניחה. על כל פנים מומלץ להתעדכן בתחזית מבעוד מועד ולהיערך בהתאם למקרה של מזג אוויר סגרירי (ביגוד מתאים, חלופות מקורות) או גל חום קיצוני.

מקור השם סורנטו והמשמעות ההיסטורית של העיר

סורנטו נוסדה לראשונה ע”י מהגרים יוונים, בסביבות המאה ה-7 לפנה”ס. הם קראו לעיר סורנטום, מיוונית עתיקה המשמעות היא זרימה משותפת. והחומות שהם הקימו בעיר שרדו עד תקופת ימי הביניים (ושוחזרו לאחרונה). לאחר כ100 שנים נכבשו ע”י האסטרוקים שהחלו בתהליך פיתוח מהיר של העיר. עם הכיבוש הרומי שונה שם העיר ל”סורנטו” ונוסד בה מרכז סחר משמעותי, ששגשג יחד עם כל ערי מפרץ נאפולי באותה תקופה, דוגמת פומפיי והרקלנאום. לאחר נפילת האימפריה הרומית ירדה קרנה של העיר משמעותית והיא נותרה חשופה להתקפות ימיות רבות במאות השנים שלאחר מכן (הן מאימפריות זרות דוגמת העותמאנים והספרדים, והן מערים שכנות יריבות דוגמת אמאלפי) וכתוצאה מכך הוקמו בעיר ביצורים רבים אשר הגנו על העיר מפני התקפות ימיות.) במהלך השנים הלך והתעצב הנוף של סורנטו, כשהתושבים המקומיים החלו להשקיע יותר ויותר בגידולי פירות ההדר, שעד היום מקשטים את הטבע מסביב לעיר ומייחדים אותה מהכרמים ומטעי הזיתים בשאר איטליה.

חצי האי סורנטו והאוצרות שתראו בו
המלצות "הכל על" למבקרים בסורנטו

 • מומלץ להגיע לעיר עם רכב שכור על מנת לצאת לטיולים יומיים בהרים הגבוהים סביב לעיר, וכדי להגיע לחופים המרובים לאורך חצי האי, אך בכל הנוגע להתניידות עם רכב בעיר-אנו ממליצים להחנותו מחוץ לעיר העתיקה ולהיכנס רגליתבאמצעות תחבורה ציבורית. מצוקת החנייה ועומסי התנועה בעיר, כמו גם סגירתם של רחובות רבים לתנועת כלי רכב, מקשים מאוד על התניידות ברכב בעיר
 • אנו ממליצים לשלב את הביקור בסורנטו יחד עם ביקור ביעדים סמוכים לה, דוגמת נאפולי, עיירת החוף אמאלפי ואי הנופש קאפרי
 • העיר סורנטו מארחת מספר רב של פסטיבלים מקומיים אשר שמם יוצא למרחק דוגמת פסטיבל SyArt אשר מוקדש בעיקרו לאמנות מודרנית ומתרחש בחודשי יולי-אוגוסט, שוק העתיקות ההומה אשר מתרחש בפיאצה סן אנטוניו (Piazza S. Antonio) ומושך אליו מספר רב של חובבי וינטאג’ ואמנות עתיקה
 • כמו בכל עיר איטלקית, מומלץ לפקוח עין מפני כייסים (בעיקר בתחנות הרכבת ובמקומות הומי אדם)
 • בשעות הצהריים (בין 13:00 ל16:00) מרבית החנויות יוצאות להפסקת צהריים, אשר נקראת ע”י המקומיים פאוזה די פרנצ’ו לכן אל תתפלאו אם המוכרים סוגרים באמצע היום, הם יפתחו שוב מאוחר יותר

שאלות נפוצות על סורנטו

הביקור בסורנטו מומלץ לחובבי העיירות הציוריות והחופים השקטים, אך גם חובבי טבע ואמנות ימצאו בעיר מגוון רב של אטרקציות ונקודות עניין מרכזיות.

התקופה המומלצת ביותר לביקור בסורנטו היא עונת הקיץ (חודשי יוני-אוגוסט) אך יש לקחת בחשבון שהמחירים יקרים יותר בתקופה זו. אם אתם יכולים לאפשר לעצמכם להגיע בחודשים מאי או ספטמבר, תוכלו להנות ממזג אוויר נח וממחירים זולים.

לרוב יום אחד מספיק על מנת לראות את האתרים המרכזיים בעיר, אך אם אתם חובבי טבע תוכלו ללון בעיר ולצאת לטיולים יומיים בהרים, או להפלגות לאי קאפרי הסמוך.

מאוד תלוי בסוג הטיול שאתם מתכננים, אם אתם רוצים להישאר בגבולות סורנטו בלבד מאוד כדאי לוותר על רכב ובמקום זה להתנייד ברגל או בתחבורה ציבורית. אך למי שחושב לצאת מסורנטו אל העיירות או לטבע שמסביב, שבהחלט כדאי להקדיש לו זמן כחלק מהטיול שלכם, השכרת רכב מומלצת מכיוון שהיא מאפשרת גמישות וחופש בהתנהלות שלכם בלי תלות בתחבורה ציבורית מועטה ולא יעילה.

חלק מהאנשים בוחרים לשכור רכב בנאפולי ולצאת ממנה לטיול מתגלגל דרך סורנטו, אמאלפי, פומפיי וחלק אפילו ירחיקו עד האי קאפרי היפה. במקרים האלו כדאי לשכור רכב ישר משדה התעופה שיחכה לכם בנחיתה או ביום הראשון שלכם בנאפולי.

אזור הלינה המועדף על התיירים שמחפשים לינה בסורנטו הוא באזור ההיסטורי של סורנטו ובקרבה לחוף הים. המרכז ההיסטורי הוא אזור יפהפה עם רחובות ציורים וסמטאות צרות שתיירים רבים נהנים לטייל וללכת לאיבוד בהם, ותוכלו למצוא מגוון של מקומות לינה, דירות נופש עד למלונות בוטיק. ואזור חוף הים, שידוע בשם מדינה גרנדה, תוכלו להנות מנופים מדהימים של המפרץ יחד עם מגוון מקומות לינה על כל טווח המחירים.

סיור יום לסורנטו מאוד מומלץ למבקרים שמגיעים לנאפולי ורוצים לצאת ולחוות את האזור שסובב את נאפולי ולהתאוורר מהסביבה האורבנית. יש מגוון סיורים שיוצאים מנאפולי, חלקם ישלבו ביקור במספר עיירות שבקרבתה, חלקן גם ארוחת צהריים או שייט. הסיור מומלץ למי שרוצה לחוות את האזור מבלי להטריד עצמו בתכנון ולוגיסטיקה, יחד עם מדריך מנוסה שייקח אתכם אל כל פינות החמד שכדאי להכיר.

 • לאופציות והזמנת סיורים לסורנטו עם אופציה ביטול חינם לחצו כאן

למי שמתעניין בעמוד זה כדאי לקרוא גם: