אישאמפלה /http://www.hakolal.co.il/195666/
 
דף הבית >> ברצלונה 2018, המדריך התיירותי, המקיף ביותר בעברית >> אזורים מרכזיים בברצלונה >> אישמפלה - Eixample

הכל על ברצלונה
עוד תחת אזורים בברצלונה:


עוד תחת אתרים מרכזיים בברצלונה:


עוד מידע באתר על ברצלונה:

פרסומות
 

 
הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה בברצלונה:
מלונות | טיסות | חבילות | כדורגל | השכרת רכב
Booking.com  

הצעות חמות לפעילות בברצלונה


 

     
   
 
 
 
טבלת ניווט מהיר - רובע האישמפלה
סרטון רובע האישמפלה
ההיסטוריה של רובע האישמפלה
מבנה השכונה
בנייני רובע האישמפלה ו"ריבוע הזהב"
אזורי קניות ובילוי באישמפלה
האתרים המרכזיים באזור האישמפלה
המלצות "הכל על" למבקר ברובע האישמפלה
מידע שימושי ומפת אתרים מרכזיים באישמפלה
להוספת תמונה, תגובה או המלצה על האתר
לעזרה בתכנון חופשה בברצלונה

האישמפלה (Eixample) או אזור ההרחבה של העיר ברצלונה (אישמפלה משמעותו "ההרחבה" בשפה הקטלונית), מתאפיין בבתי עשירים ובסגנון המודרניסטה פורץ הדרך של ברצלונה. בנוסף, הוא מחזיק במבנים שהוכרו על ידי אונסק"ו כאתרי מורשת בינ"ל (ולא בכדי) וברחובות מרכזיים המשמשים כאתרי שופינג מרכזיים של אירופה.

במילים פשוטות - מי שלא עבר באישמפלה, לא ראה את מבני המודרניסטה ולא הסתכל על החנויות בפסאז' דה גרסיה, לא יכול להגיד שביקר בברצלונה ובאחד הרובעים המרתקים באירופה כולה.
*פרסומת*

 

120 שניות על רובע האישמפלה:

ההיסטוריה של רובע האישמפלה:

לאוהבי הציונות שביניכם, האישמפלה הוא המקבילה הקטלונית למשכנות שאננים הירשולמית, או דוגמה טובה יותר הוא רחוב הרצל התל אביבי של העיר ברצלונה. אך בניגוד לשכונות פורצות הדרך בירושלים, שכונה זו הייתה מיועדת לעשירי העיר והמעמד הבינוני (מזכיר בהרבה את הסיפור התל אביבי), התעשיינים והסוחרים המצליחים שנמאס להם להתגורר בצפיפות עם ההמון, בבנייה מבולגנת כמו שהייתה בעיר העתיקה (שהורכבה בעיקר מהרובע הגותי ואזור שדרות הראמבלס) של ברצלונה.
כך, במאה ה-19 בשעת עליית מעמד הביניים בספרד כולה ובקרב הקטלונים והבאסקים בפרט, השיגו קבוצה של תעשיינים את האישור המבוקש מהממשל המרכזי במדריד והקימו את רובע האישמפלה.

חזור למעלה

מבנה השכונה:

כיאה לשכונה מתוכננת היטב (האישמפלה תוכננה על ידי המהנדס אילדפונס קרדה), האישמפלה בנויה בצורה קבועה של שתי וערב, המאגדת גושי בניינים בעלי גודל זהה ומעבר פנימי ביניהם הכולל גינה לרווחת הדיירים (כיום מרבית הגינות נעלמו לטובת בנייה חדשה והרחבת המבנים, אך בחלק לא מבוטל של השכונה עדיין אפשר למצוא גינות כאלו בין המבנים).
אם לא די בתכנון מופתי זה, התכנון של קרדה כלל גם את העובדה שפינות הרחובות וגושי הבניינים בשכונה "חתוכים" כדי לאפשר תצפית לכיכרות והרחוב המרכזי והעשיר
דיאגונל Diagonal )) בנוי בצורה אלכסונית (ולא ישרה) כאשר הוא חוצה את השכונה, כדי שתתאפשר זרימה חופשית של אוויר מכיוון הים (אם רק היו חושבים על זה כשבנו את תל אביב...).

חזור למעלה

בנייני רובע האישמפלה ו"ריבוע הזהב":

כאמור, מקימי השכונה היו תעשיינים ואנשי עסקים אמידים ביותר, מה שהביא לבנייה של לא מעט מבנים מרשימים. נדמה שבוני הבתים של הרובע, בדומה ליישובי עשירים אחרים בעולם, קיימו בינם לבין עצמם תחרות סמויה מי יבנה את הבניין היקר יותר. אלא שבברצלונה כמו בברצלונה, השחצנות והתחרות לא התבטאה בשאלה למי תהיה בריכה יפה יותר או למי יהיה שטח גדול יותר, אלא בשאלה של מי תהיה הבנייה האדריכלית אמנותית ומטורפת יותר. התעשיינים ועשירי העיר מגייסים לשירותם את מיטב אדריכלי המודרניסטה של המאה ה-19, כשהבולט שבהם הוא האדריכל המפורסם אנטוני גאודי, שתיכנן והיה שותף בבניית מספר בתים בשכונה, והוא הפרסונה המזוהה ביותר עם סגנון זה.

הבנייה המאפיינת אזור זה בפרט ואת ברצלונה בכלל נקראת בניית ה"מודרניסטה" - סגנון בנייה שרווח בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. ריכוז בנייני המודרניסטה היפים ביותר נמצא בחוב
פסאז' דה גרסיה (passeg de garacia), המתחבר לרחוב המרכזי דיאגונל. ניתן לבצע סיור יפה בין שתי תחנות המטרו דיאגונל-גרסיה באזור תיירותי המכונה "ריבוע הזהב" (Quadray d’Or) שיש המתארים אותו כ"מוזיאון פתוח לאדריכלות". שני הרחובות המרכזיים הללו נפגשים בנייהם בכיכר מרתקת הקרויה כיכר Cince D'oros  או בעברית כיכר "חמשת קלפי הזהב". 

 

בריבוע הזהב ניתן למצוא מבנים מרשימים שתיכנן גאודי, כמו "קאסה מילה" (או "המחצבה", כפי שכונה בפי חלק מבני העיר) ו"קאסה באליו" המוכרים כאתרי מורשת בני"ל.
אך לא רק גאודי בנה באישמפלה. אפשר לראות ברובע בניינים כמו "קאסה טראדס" ו"הפלאו בארו" של פוץ', אדריכל פחות מוכר מגאודי אבל בעל אמירה אדריכלית מודרניסטית-ניאו גותית ייחודית מעניינת ביותר. מבנה מעניין אחר הוא "פלאו רוברט" (Palau Robert) כתובתpasig de Garcia 107  (לאתר המקום). מבנה יפה במיוחד שהיה אחוזתו של אציל ספרדי בשם רוברט אי סריס והיום נמצאת בה לשכת התיירות הקטלונית (אחת מיני רבות בעיר). בתוך המבנה אפשר למצוא גינה נחמדה במיוחד (הכניסה תמורת תשלום של 10 יורו).

חזור למעלה

אזורי קניות ובילוי באישמפלה:

ניתן ליהנות מחנויות ובתי העסקים של פסאז' דה גרסיה (passeg de garacia), הרחוב שיש מקומיים המכנים אותו "השאנז אליזה של ברצלונה". רחוב דה גרסיה, שהוא גם רחוב יפה עם בניינים עתיקים של גאודי בפני עצמו, מהווה אחד מאזורי הקניות של ברצלונה. הרחוב בנוי בצורת שדרה יפה עם חנויות רבות משני צידיה, החנויות מעניינות ובעלות אופי מיוחד.

סרטון על קניות בברצלונה שצולם בפסאז' דה גראסיה

סליחה מראש על האמירה השוביניסטית, אבל - גברים, זה המקום להגביר ערנות ולמנוע מנשותיכן להוציא את כל תקציב הטיול על ארנק ושמלה (נשים, זמנכן לנקום בקמצנות הגברים יהיה כאשר תמנעו מהם הוצאה מיותרת על צעיף או זמבורה בביקור במקדש הכדורגל בקאמפ נואו).

אחד הבניינים ברובע האישמפלה, "קאסה אמלייר" הסמוך לבית העצמות (צילום מקורי)
 


 דוגמא לנוף העירוני באישמפלה (צילום מקורי)
 
חזור למעלה

     
 
**פרסומת**
 • לחסוך את התור, הכסף והכאב ראש, כרטיסים להזמנה מראש למגוון אתרים ואטרקציות בברצלונה באתר Tiqets » למידע נוסף.
   
 • מחפשים להשכיר רכב בספרד? השוואת מחירים בין אלף אתרים - מחירים ושירות ללא תחרות באתר Rentalcars » למידע נוסף.

   
 • מחפשים כרטיסים לכדורגל או הופעות בברצלונה? טיקטאינגו היא ספקית הכרטיסים האמינה ביותר בתחום » למידע נוסף.
 • לפרסום עסק העוסק בברצלונה באתר, אנא צור קשר.
 
     
 
 

האתרים המרכזיים באזור האישמפלה

טבלת ניווט מהיר - אתרים מרכזיים באזור האישמפלה
כיכר קטלוניה (Placa Catalunya)
המבנים של גאודי
פסאז' דה גרסיה (Passeg de Garacia)
"ריבוע הזהב" (Golden Squer)
פלאו רוברט (Palau Robert)
האוסף האמונתי של יוסף סונול
נקודות ציון נוספות ברובע האישמפלה

כיכר קטלוניה (Placa Catalunya):

הכיכר המרכזית של ברצלונה. כיכר ענקית הכוללת מזרקה, פסלים, מרכז תחבורתי ותיירותי. הכיכר מסמלת את ראשית היציאה מהחומות של העיר העתיקה ותחילת הקמת רובע האישמפלה (קרא עוד).


תמנות מכיכר קטלוניה כיכר קטלוניה
תמונות מכיכר קטלוניה

המבנים של גאודי:
 

רבים ממבניו של גאודי כמו קאסה באליו וקאסה מילה נמצאים בשכונה. יש גם המכלילים את קתדרלת המשפחה הקדושה כחלק מהשכונה. קרא עוד על גאודי וברצלונה.

קאסה באליו בלילה
 הקאסה באליו בלילה -  צילום: אריאל זנדברג

פסאז' דה גרסיה (passeg de garacia):

הרחוב המרכזי של ריבוע הזהב ורובע האישמפלה. האזור כולל מבני אדריכלות מרשימים ואזור קניות מפורסם (ראה קניות בברצלונה). הרחוב מחזיק גם בשניים מהמבנים המפורסמים של גאודי - קאסה באליו וקאסה מילה (קרא עוד על פסאז' דה גראסיה).
 
רחוב פאסיג'''''''' דה גארסיה
רחוב פסאז' דה גרסיה, מבט מ"קאסה מילה" (צילום מקורי: Bernard Gagnon)
 

"ריבוע הזהב" (golden squer):

האזור התיירותי של רובע האישמפלה, הכולל בעיקר מבני מודרניסטה מסוגים שונים. אזור סיור מרתק מתאים במיוחד לזוגות (קרא עוד על ריבוע הזהב למעלה).

פלאו רוברט (Palau Robert):

רחוב פאסיג'''''''' דה גארסיה
מידע בעברית ומחירים משתלמים
מבנה יפה במיוחד שהיה אחוזתו של אציל ספרדי בשם רוברט אי סריס, והיום נמצאת בה לשכת התיירות הקטלונית. שווה לעבור לראות את המבנה המרשים, ולנוח בגינה היפה והמוצלת ולהתעדכן במידע להמשך הסיור. במתחם הפלאו רוברט ישנה גם גלריה לאמנות מודרנית, אולם קונצרטים וגינה בה מעלים הופעות תיאטרון בימי הקיץ. 

כתובת: pasig de Garcia 107
מחיר: הכניסה לגינה ולסיור במבנה בתשלום של 10 יורו.
למידע נוסף: אתר אינטרנט

האוסף האמונתי של יוסף סונול:

מוזיאון קטן מציג את אוסף האמונות של הנדבן יוסף סונול. האוסף מציג אומנות בת זמיננו של אומנים שונים. 

כתובת: Passeig de Gràcia, 98, 08008
מחיר: 4 אירו (לפניסיונרים וצעירים מתחת גיל 16 - 3 אירו) 
למידע נוסף: 
http://www.fundaciosunol.org/fundacio_sunol/publicacions.php
 

נקודות ציון נוספות ברובע האישמפלה:

כיכר דה אורוס - כיכר מרכזית באזור האישמפלה המחברת את שני הרחובות המרכזיים של האזור - דיאגונל ופאסז' דה גרסיה.
קאסה טראדס - מבנה מודרניסטה של פוץ' מהיפים והמיוחדים בעיר. מכונה בפי בני העיר "בית החודים".

פלאו בארו דה קואדראס - עוד מבנה מודרניסטה של פוץ' שפשוט לא כדאי לפספס.
--פרסומת--

המלצות כלליות:

 • אם אתם מגיעים לעיר בחודשים מרץ-אפריל אל תפספסו את ההליכה בשדרות "רמבלה-דה קטלוניה" המקבילות והשקטות יותר לפסאז' דה גרסיה ההומה והמתוייר. הפריחה שם שווה כל צעד, בנוסף שם גם מרוכזים בתי הקפה, והמסעדות המומלצים של האזור למשל מסעדת טאלר דה טאפאס (Taller de TAPAS), ומסעדת ברצלונה 2254 (2254 Barcelona) הפופלריות - ראה עוד תחת מסעדות בברצלונה
 • כאמור האזור הוא אזור של קניות - ורבים המגיעים לברצלונה מגיעים אליו לשופינג (חשוב לציין שהאזור לא מצטיין במחיריו והוא הופך יוקרתי יותר משנה לשנה). שדרת הקניות הראשית היא פסאז' דה גרסיה שמשלבת שופינג עם אתרי המודרניסטה. 
 • אל תמהרו להיכנס לכל המבנים המרשימים ברחוב (גם לאלה של גאודי), רובם מרשימים בהרבה מבחוץ מאשר מבפנים והתשלום עבור כניסה לא כל-כך זול (כלל זה נכון לכל ברצלונה אך במיוחד בסיור באזור זה). אם אתם מחליטים להיכנס קנו כרטיס משולב לכניסה למספר אתרים - מידע על כרטיס זה לא מפורסם באתרים וכדאי לשאול עליו לפני קניית כרטיסים.
 • שווה לבקר באישמפלה גם בלילה. האזור נחשב למקום הבילוי המועדף על תושבי ברצלונה (במיוחד על האוכלוסיה ההומו-לסבית, עובדה שבגינה זכה האזור לכינוי "גיי-פלה", מידע נוסף גם תחת מלונות לתייר הגאה בברצלונה וחבילות לתייר הגאה בברצלונה). ברובע אפשר למצוא בתי קפה, מועדונים ופאבים לרוב.
 • הסיור ברובע האישמפלה בכלל ובריבוע הזהב בפרט מומלץ במיוחד לטיול זוגי ונטול ילדים (רוב הילדים ישתעממו מלראות עוד מבנה ועוד מבנה...) - מדובר באזור רומנטי ביותר, במיוחד בשעות בין ערביים כשמזג האוויר נעים והשמש שוקעת.
 • למשכירי הרכבים, לא מומלץ להיכנס לאזור עם רכב פרטי, יש עומס תנועה רציני ובעיות חניה קשות. ראה מידע נוסף השכרת רכב בברצלונה והשכרת רכב בספרד. יש חניונים אך המחירים יקרים ופשוט מומלץ לבוא עם מטרו. לרובע ישנה נגישות גבוהה (בעיקר ככל שמתקרבים לכיכר קטלוניה אליו מגיע האיירבוס של התיירים - ראה טיסות לברצלונה - אך כל האזור הוא נגיש ומרושת בתחנות מטרו). למי שמגיע לברצלונה אחרי נסיעה עם רכב פרטי מחוץ לעיר מומלץ להשאיר את הרכב בגבול של אזור האישאמפלה (למשל באחד החניונים של שדרות דיאגונל) ומשם להמשיך בתחבורה ציבורית את הטיול בעיר.
 • רובע האישמפלה הוא אופציה לא רעה לבחירת מלונות בברצלונה, היתרונות של לינה באזור זה בעיר הן קירבה לאתרים המרכזיים ברובע וכן לרובע הגותי ולראמבלס, ולאזורי הקניות והבילויים האקסלוסיביים של ברצלונה - הרחובות פאסז' דה גרסיה ודיאגונל. למבקשים ללון באישמפלה ורוצים להיות יותר קרובים למרכז העניינים מומלץ לחפש מלון בדרום השכונה באזור כיכר קטלוניה - למשפחות ולמי שמחפש לינה נגישה למרכז אך זולה יותר מומלץ לחפש מלונות בחלק הצפוני יותר לכיוון רחוב דיאגונל - ראה גם מלונות באישמפלה ומלונות למשפחות בברצלונה. החסרון בבחירת מלון ברובע האישמפלה הוא בעיקר המחיר. מלונות מומלצים לדוגמא: מלון מאסטיק ברצלונה ג'י.אל (Majestic Hotel & Spa Barcelona GL)מלון באלמורל (Abba Balmoral Hotel) ומלון רום מייט אמה (Room Mate Emma) (ראה גם מלונות מומלצים בברצלונה)
 • *פרסומת*  מגיעים לברצלונה בקיץ? הזמינו את המלון שלכם כמה שיותר זמן מראש - במיוחד אם אתם מחפשים מלון במרכז. באים בעונות הפחות מתויירות? - אם אתם ספונטניים חכו לרגע האחרון ותמצאו דילים מצויינים למלונות ברגע האחרון בברצלונה - להשוואת מחירי מלונות בברצלונה מתוך מגוון אתרים באתר Hotelscombind. *פרסומת* 

קריאה מומלצת נוספת על ברצלונה:

 • עמוד המידע שלנו באנגלית על האישמפלה -Eixample 

איך מגיעים לרובע האישמפלה?

מטרו: את הסיור ברובע האישמפלה אפשר להתחיל על ידי הגעה לאחת משתי תחנות המטרו passeg de garacia עם קו 4 (צהוב) או קו 2 (סגול), או תחנת Diagonal עם קו 4 (צהוב) או קו 5 (כחול).

חזור למעלה
 
מפת אתרים מרכזיים באישמפלה (Eixample):
 

 
 
חזור למעלה
 
צריך עזרה בתכנון החופשה בברצלונה? אנחנו יכולים לעזור!

כבר זמן רב שאנו מסייעים לתיירים רבים בתכנון החופשה שלהם בחו"ל (במיוחד בערים ברצלונה, לונדוןפראג, מדריד ורומא).
 
arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס פרטים בטופס המצורף


 


              
                                     
                                     
                                      
 
 
חזור אל:

חלקי העיר המרכזיים של ברצלונה

 
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net
יעוץ בקידום האתר: קידום אתרים ע"י עידן בן אור 

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica