1. עמוד הבית
  2. »
  3. תכנון חופשה עם הכל על
  4. »
  5. טיסות וחבילות
  6. »
  7. טיסות לחו”ל מידע ומושגים
  8. »
  9. שינוי וביטול טיסה – כל מה שצריך לדעת במקרה של ביטול או שינוי טיסה

שינוי וביטול טיסה – כל מה שצריך לדעת במקרה של ביטול או שינוי טיסה

מידע כללי

תנאי ביטול ושינוי הטיסה תלויים בחברה המשווקת (או סוכן הנסיעות שלכם) מחד – והחברה דרכה אתם טסים מאידך. חברות תעופה ישראליות וסוכני תיירות ישראלים מחוייבים לחוק הגנת הצרכן דרכו ניתן לבטל את הטיסה עד 14 יום בסכום קבוע של 100 ש”ח או 5% מסכום העסקה. כאשר דמי הביטול של חברות זרות אותן הזמנתם שלא מסוכן ישראלי (נניח באינטרנט, באתר זר) לרוב נעים בין 20$ ל250$. (יש גם הבדל בין טיסות סדירות לטיסות צ’ארטר).לשון חוק ההגנה לצרכן (מקור):

אם ביטל הצרכן את עסקת המכר מרחוק בתוך המועד של 14 יום ועמד בתנאי הביטול, ישלם דמי ביטול של 5% מערך העסקה ( הסכום הכולל ששולם ולא עלות הנופש לאדם) או 100 ₪, הנמוך מביניהם.
יש לציין כי החוק מתיר לבית המשפט לפסוק פיצויים של עד 10,000 ₪ ללא הוכחת נזק במקרה שבו סוכנות הנסיעות מסרבת להשיב לצרכן את מלוא הסכום ששילם .
ואולם, במקרה של הטעיה או אי התאמה בין מה שהוזמן לבין השירות שניתן בפועל הצרכן רשאי לבטל את העסקה ואינו חייב בתשלום דמי ביטול.

הדברים דומים גם בנושא שינוי תאריכי טיסה – לכל חברה יש דמי שינוי שונים ועליהם הסוכניות השונות לוקחות תשלום נוסף (את עלות זו תוכלו לחסוך אם תבצעו את השינוי מול החברה בעצמכם).

קשה לנו לומר עלויות – פשוט כי הדברים משתנים לפי החברות השונות, לפי סוג הכרטיס ורמתו וגם לפי היעדים השונים – למשל רויאל ג’ורדניאן להודו תיקח דמי ביטול שונים מרויאל ג’ורדניאן לתאילנד ובוודאי המחיר יהיה שונה מביטול טיסה של אל על לברצלונהלונדון או פריז. פשוט כדאי להסתכל על תנאי הכרטיס והביטול לפני ההזמנה.

למזמינים באינטנרנט – במידה והכרטיסים לא כורטסו (כלומר לא קיבלתם PNR – אישור על הכרטיס לאחר הזמנתו) תוכלו לשנות ללא עלות נוספת (מצד שני לא תוכלו להיות בטוחים שיש לכם כרטיס מלכתחילה – הכרטיס פשוט לא אושר).

במידה והטיסה החדשה שהזמנתם יקרה יותר מהטיסה המקורית אותה הזמנתם מראש – תצטרכו לשלם את ההפרש – תמיד!
המלצות וטיפים

  • במידה ואתם צריכים לשנות את הטיסה בגלל מחלה, פציעה או מוות של קרוב משפחה – ייתכן כי מגיע לכם החזר מביטוח הנסיעות שלכם – בדקו זאת!
  • קחו בחשבון שלעיתים דמי שינוי וביטול יהיו שונים במקרים של רמות כרטיסים שונות – כרטיסים במחלקה ראשונה יהיו במחיר ביטול שונה מכרטיסים במחלקת תיירים.

למידע נוסף:

אולי יעניין אתכם גם: