טיסות עם ילדים

שותף בכיר בכתיבת העמוד: ליאור פרג'

מידע כללי

טיול עם ילדים בחו”ל יכול להיות חוויה משפחתית עצומה, גם אם ברור שיש קשיים שונים המאפיינים אותה. הורים שלוקחים את הילד שלהם לטיול מעוניינים לדעת הכל על האופן בו הטיסה יכולה לעבור עבורם בנעימות (או לפחות בשלום), כשגם עצות לחיסכון כלכלי יתקבלו כמובן בברכה.

מחירי טיסות עם ילדים

זה לא סוד שטיול משפחתי יהיה תמיד יקר יותר מאשר טיול יחידני או זוגי, ולו מכיוון שיש כאן ילדים נוספים שנדרש לרכוש עבורם כרטיס, למצוא עבורם חדר במלון ולהאכיל. בכל זאת, יש מקום לקצת חדשות טובות: בהרבה מאד מקרים ניתן לקבל הנחות של אחוזים מסוימים על מחיר כרטיס הטיסה במקרה של ילד, כשבמקרה הזה חשוב לראות בדיוק מהי ההגדרה של ילד בחברת התעופה הספציפית.

בעוד שיש חברות שמספקות הנחה בגובה של 10-25% ממחיר הטיסה, אחרות מעניקות הנחה רק לתינוקות מתחת לגיל שנתיים (ראה עוד על טיסות עם תינוקות). במעמד ההזמנה של הכרטיס מול חברת התעופה או סוכנות התיירות יש להבין בדיוק האם ניתנת הנחה לילדים, ואם כן באיזה שיעור.
אוכל ושתייה

מטרה מרכזית של הורים היא למנוע מצב בו הילדים שלהם יהיו רעבים או צמאים במהלך הטיסה. היות ולכל טיסה יש חוקים משלה, חשוב לבחון אותם לפני שמזמינים את הכרטיס. בטיסות לואו קוסט אתם צפויים לשלם סכומים נמוכים על הכרטיס טיסה, אך לעיתים יש בכך “מחיר” מבחינתם של הילדים שלא מקבלים ארוחות ראויות במהלך הטיסה (או אפילו לא מקבלים ארוחות בכלל) – ברורה הבעייתיות של כך בטיסות ארוכות. לכל משפחה יש את השיקולים שלה, אבל אם אתם בוחרים לטוס בטיסה שהתפריט הקולינרי שלה מצומצם חשוב להצטייד מראש בחטיפים ובמאכלים שהילדים אוהבים.

בין המאכלים שאתם יכולים לקחת אתכם אפשר למנות סנדוויצ’ים, חטיפים מלוחים, עוגיות, פירות וירקות, ממתקים וכן הלאה. רצוי להעדיף מוצרי מזון שלא מלכלכים וגם שלא מתוקים מדי, מכיוון שאלה עלולים לעורר את הילד ולהגדיל את הפעלתנות שלו במהלך הטיסה. המאכלים האלה יכולים לשמש גם במקרה בו כן מוגשת ארוחה, אבל היא לא לטעמם של הילדים. חייבים להקפיד על שתייה מרובה של הילדים, כשנוח יותר לעשות זאת באמצעות שימוש בבקבוקים ובכוסות חד פעמיים. מומלץ לשקול בחיוב מסטיקים משתי סיבות: ראשית, הם יפתחו את הלחץ באוזניים וימנעו מהילדים את התחושה הלא נעימה באוזניים במהלך הטיסה. שנית, הלעיסה הממושכת של המסטיקים עשויה להעסיק את הילדים למשך פרק זמן ראוי.
אופציה שבוודאי תקסום להורה הממוצע היא להזמין עבור הילד שלו ארוחת ילדים, כפי שמציעות חלק מחברות התעופה. אלו הן ארוחות הכוללות מאכלים אשר הילד הממוצע אוהב (יחד עם הפתעות שונות), בהתאם לשיקול הדעת של חברת התעופה. בחלק מהמקרים ארוחות אלה כרוכות בתשלום נוסף ומצריכות הזמנה מראש.

ציוד הכרחי לטיסה

אחד האויבים הגדולים ביותר של משפחה שמעוניינת לטוס עם הילדים שלה הוא השיעמום. היות והילד הממוצע מאבד את הסבלנות שלו גם כך מהר, חשוב לספק לו מענה מלא לכל אורך הטיסה. כל מה שאתם חושבים שיכול להעסיק את הילד במהלך פרק זמן של מספר שעות צריך להיכנס לתמונה: ספרים, חוברות ציורים, צעצועים, נגני מוזיקה או אפילו משחקים אלקטרוניים שהוא דבוק אליהם. כדי שהשימוש בציוד הזה והסחיבה שלהם יהיו פשוטים, מומלץ להעדיף חפצים קטנים באופן יחסי. רצוי להעדיף חפצים שאתם יודעים שהילדים אוהבים וגם כאלה שיזכירו להם את הבית.

בחלק מהמקרים חברות התעופה עצמן יסייעו לילדים להעביר את הטיסה. מסכים בהם ניתן לצפות בסרטים (כולל מדובבים לעברית בחברות הישראליות) ייצרכו בוודאי בשקיקה על ידי הילדים. זאת לצד פעילויות מיוחדות לילדים בחלק מהטיסות. בקיץ הנוכחי חברת אל על, למשל, מפעילה טיסות בשם “אלעלצ’יק” בהן מקבלים הילדים צעצועים או חוברות פעילות, צופים בסרטים או בערוצי ילדים ולוקחים חלק בפעילויות באוויר.

שאלת הביגוד

היות וילדים רבים סובלים מקור במהלך הטיסה, חשוב לדאוג לביגוד מתאים עבורם. דרך מומלצת להלביש אותם היא בשיטת ה”בצל”, כלומר, במספר שכבות שהם יכולים להוסיף או להוריד במידת הצורך. הילדים לא צריכים לסחוב את כל הבגדים עליהם, מה שיקשה עליהם, כשרצוי לקחת את הביגוד המשלים בתיק היד.

חשוב להיות ערים לילד ולהרגשה האישית שלו, תוך כדי שנמנעים ממשפטים לא מחייבים דוגמת “עוד מעט נוחתים” כשאתם יודעים שבפועל יש עוד לא מעט זמן עד הנחיתה.
המלצות וטיפים

  • אם טסים עם ילדים, בטח ובטח בטיסות ארוכות, מומלץ להעדיף טיסות לילה בהן הילדים יוכלו לישון.
  • יש המון דרכים לחיסכון במהלך טיול עם ילדים, אך לא בטוח שכדאי שהחיסכון יהיה בטיסה. מטוסים מאובזרים היטב אמנם יצריכו סכומי כסף גבוהים יותר, אך גם יעניקו נוחות  ותעסוקה לילדים, לצד שקט נפשי להוריהם.
  • אל תקחו דבר כמובן מאליו – כולל את העובדה שהמשפחה שלכם תשב ביחד. חשוב לבדוק זאת במעמד הרישום ולהקדים ככל האפשר את ה-Check In לטיסה.

אולי יעניין אתכם גם:

עוד עמודי מידע באתר על טיסות