טיסות חורף

מידע כללי

כאשר מזמינים טיסה לחו”ל, צריך לשים דגש על פרמטרים שונים ומגוונים הנוגעים אליה. לכל אחד מהם יש השפעה על המחיר, על חוויית הטיסה ועל השהות ביעד עצמו. טיסות חורף אינן נפוצות כמו העמיתות שלהן בקיץ או בעונות המעבר, מה שהעניק להן את הכינוי “לואו סיזן” (Low Season).
כמו כל סוג אחר של טיסה, גם לטיסות החורף (ולחופשות בחורף כמכלול) יש מספר מעלות חשובות, אך לצד זה כמה נקודות שפוגעות בצורה משמעותית באטרקטיביות של הבחירה הזו.
היתרונות של טיסות חורף

  • המחיר, המחיר ועוד פעם המחיר – הסיבה הראשונה והמרכזית בגינה מומלץ לשקול בחיוב טיסות חורף היא המחיר שלהן. ביחס לחודשי הקיץ ואפילו לעונות המעבר מדובר על פערים של עשרות אחוזים, שמתורגמים לכדי סכומים נכבדים של מאות ואלפי דולרים. לכך יש להוסיף את העובדה שגם היעדים התיירותיים עצמם הם לרוב זולים יותר בחודשים אלה, למשל מבחינת המלונות או אפילו האטרקציות תיירותיות.
  • קסם שונה – לא כל יעד צריך להציע עבורכם חופשות בטן גב ומזג אוויר אידיאלי בכל ימות השנה. בלא מעט יעדים ניתן ולעיתים גם מומלץ לבקר בחודשי החורף, בהם האווירה שונה והתפאורה עשויה להיות יפה יותר – חשבו למשל על התפאורה המרשימה של פריז בחורף. עובדה חשובה אחרת היא שבחודשי החורף היעדים עצמם עמוסים פחות, מה שנחשב יתרון מלא מעט בחינות (למשל קיצור משמעותי של זמני ההמתנה בכניסה לאטרקציות תיירותיות).
  • אפשרות להזמנה ברגע האחרון – בחודשי הקיץ, בהם המטוסים מתמלאים מהר מאד, זה קשה בחלק מהמקרים להזמין טיסה ימים ספורים לפני המועד המתוכנן. בחודשי החורף זה דווקא אפשרי. למרות שהיצע הטיסות לחורף הוא מצומצם יותר, כפי שנראה בהמשך, הטיסות לא בהכרח מתמלאות. התוצאה של כך היא שניתן לבצע את ההזמנה ברגע האחרון, אפילו בספונטניות, וליהנות עקב כך ממחירים נוחים.

החסרונות של טיסות חורף

  • מזג האוויר – כשטסים בחורף צריך לקחת בחשבון תרחיש בו מזג האוויר בו תיתקלו במדינת היעד לא יהיה אידיאלי (אלא אם כן טסים לקצה השני של כדור הארץ, בו החורף שלנו הוא למעשה הקיץ שלהם). אז נכון שחוסכים כסף, אבל נסו להתמודד עם הקור המקפיא של לא מעט יעדים באירופה או בארצות הברית, שמגיע לעיתים קרובות מתחת לאפס. גם למטיילים מנוסים זה עלול להיות קשה, ובטח ובטח למשפחות עם ילדים (למידע נוסף על טיסות עם ילדים), לאנשים מבוגרים (למידע נוסף על טיסות לפנסיונרים) וכן הלאה.
  • היצע מצומצם של טיסות – זה לא סוד שהטיסות שמוציאות חברות תיירות ליעדים השונים תלויות בביקוש הספציפי אליהן, שהוא כאמור נמוך יותר בחורף. המשמעות הישירה של כך היא שתיתקלו בפחות טיסות מהן ניתן לבחור אל יעדים מסוימים, מה שפוגע בגמישות שישראלים רבים מחפשים. יש יעדים אשר לא יוצאות אליהם טיסות כלל וכלל בחודשי החורף, מה שמצמם את האפשרויות עוד יותר.
  • בטיחות – למרות שהמטוסים של היום אמורים להתמודד עם מזג אוויר מגוון, לעיתים החורף הוא יותר מדי עבורם. טיסות המוזמנות בחודשי החורף עלולות לא לצאת ליעדן בזמן או לא לצאת כלל, למשל במהלך סופה מסכנת חיים. גם כשנמצאים באוויר סביר להניח שהשקט הנפשי של נוסעי המטוס לא יהיה אידיאלי.
המלצות

  • נקודת ההתחלה שלכם לפני שאתם חושבים להזמין טיסה בחורף צריכה להיות בחינה של מזג האוויר הצפוי ביעד הנסיעה. בדקו קודם כל שהוא באמת אטרקטיבי בחודשי החורף. אתם לא רוצים להזמין דיל רק כי המחיר שלו זול, להגיע וליעד ולגלות שאין בו מה לעשות. במקרים הקיצוניים זה בזבוז זמן וכסף, לא פחות.
  • בחודשי החורף אמנם הבסיס של המחירים נוטה להיות זול יותר, אך עדיין אסור לקחת דבר כמובן מאליו. בין היעדים השונים ובין חברות התעופה יש פערים משמעותיים, שמביאים לפערים משמעותיים במחירי טיסות וחבילות נופש. מומלץ לכן לבצע מספר בדיקות בסיסיות לגבי המחיר, אפילו דרך האינטרנט, לפני שיוצאים לדרך. לא תמיד ההבדל בין טיסות בקיץ לחורף יהיה כה משמעותי עד שהוא יחייב את ה”התפשרות” הזו.
  • בדקו מהי תדירות הטיסות ליעד שאתם חולמים לטוס אליו בחודשי החורף. סביר להניח שתגלו שיש כאן הרבה פחות אופציות ממה שחשבתם תחילה, ואתם בהחלט צריכים להיערך למצב הזה. מומלץ להיכנס מוקדם ככל האפשר לאתרים של חברות תעופה ותיירות, ובאמצעות חיפוש פשוט לראות מה צפוי להיות ההיצע שלהן בחודשי החורף.

אולי יעניין אתכם גם:

עוד עמודי מידע באתר על טיסות