טיסה הלוך ושוב

שותף בכיר בכתיבת העמוד: ליאור פרג'

מידע כללי

טיסה הלוך ושוב (או “טיסה בשני כיוונים”) היא עסקה שבה רוכשים במעמד אחד כרטיסים לשתי טיסות נפרדות: בהקשר הנוכחי, יהיה זה כרטיס מישראל למדינת היעד, וכרטיס חזור מאותה מדינה לנמל התעופה בן גוריון. את הכרטיסים רוכשים מבעוד מועד בישראל או דרך האינטרנט, בין אם בנפרד ובין אם כחלק מחבילת נופש.
יתרונות טיסה הלוך ושוב

המחיר – ברוב המקרים, טיסות הלוך ושוב תהיינה זולות יותר מאשר רכישה של כרטיס לטיסה הלוך ולאחר מכן רכישה נפרדת של כרטיס חזור (ראו גם כרטיס בכיוון אחד). הפער כאן עשוי להיות משמעותי ולהגיע גם לעשרות אחוזים, מה שבא לידי ביטוי מוחשי בחיסכון של עשרות אלפי שקלים.
נוחות – טיולים רבים מצריכים מאיתנו תכנון ארוך, שנועד להבטיח דבר חשוב אחד: שבמדינות השונות נוכל להתעסק במה שחשוב באמת, והוא טיולים או מנוחה (תלוי ביעד). אם דואגים כבר מישראל לרכישת כרטיס הלוך ושוב, אפשר להסיר את הדאגה הזו מליבנו במהלך הטיול. זאת ועוד, אנחנו גם לא נבזבז במצב הזה זמן שמוכיח עצמו כיקר מאוד – לעיתים תרתי משמע, בטיולים מעבר לים.
אשרת כניסה – בעידן הנוכחי בו מדינות רבות באירופה ובעולם חוששות ממהגרים, זה ממש לא מובן מאליו שתוכלו להיכנס אליהן ללא הוכחה שבכוונתכם גם לצאת מהן. מדינות רבות מעמידות תנאי מרכזי של הצגת כרטיס הטיסה חזור לישראל טרם הכניסה למדינה. מי שמגיע ללא כרטיס חזור עלול להיתקע בביקורת הגבולות או אפילו להיאלץ לחזור לישראל. אין הרבה דברים יותר מתסכלים מכך.

חסרונות טיסה הלוך ושוב

גמישות – עבור טיולים ספונטניים ולרוב גם ארוכים, טיסות הלוך ושוב יתאימו פחות. פעמים רבות אנחנו לא יודעים מה יוליד יום במדינה או במדינות שאנחנו מגיעים אליהן, וגם לא כמה זמן נרצה לשהות בהן. מהבחינה הזו, כרטיס הלוך ושוב עלול להגביל אותנו או להביא לכך שנהיה ביעד התיירותי פרק זמן ארוך או קצר ממה שהיינו רוצים.  נכון, אפשר לבטל או לשנות את הכרטיס (ראו גם שינוי וביטול טיסה) ,כמו במקרה של כרטיס פתוח, אך יש לכך תנאים מוגדרים שמצריכים לרוב הוצאת כספים על כך.
תאריכים – כשבוחרים טיסה הלוך ושוב דרך סוכנות הנסיעות, מוצעת לנו האפשרות לטיסות בתאריכים ספציפיים בלבד. המשמעות היא שאין בהכרח מגוון רחב של אופציות מהן ניתן לבחור, כשבקושי מיוחד עלולים להיתקל אלה שטסים לפרקי זמן של שבועות או חודשים. חברות התעופה כן מאפשרות להרכיב טיסות הלוך ושוב בתאריכים שאנו רוצים, אם כי חבילה המורכבת לבד נוטה להיות יקרה (היא למעשה כוללת שתי טיסות המוזמנות בנפרד, ללא רכיב הנחה על הרכישה המשותפת).
“כבילה” לשדה התעופה – למרות שיש יוצאות מן הכלל, רוב הטיסות הלוך ושוב מבוססות על טיסה לשדה תעופה מסוים וחזרה ממנו לישראל. עובדה זו עלולה להפריע למי שמתכנן טיול בין מספר ערים או מספר מדינות, כמו במקרה של השכרת רכב בחו”ל למשל. היא גם עלולה להביא למצב בו אנחנו נוסעים שעות ארוכות בכבישים בימים האחרונים של הטיול במטרה לחזור לשדה התעופה, זמן אותו היינו שמחים לנצל לדברים אחרים.
המלצות וטיפים

  • בעיקרו של דבר, את ההחלטה לגבי סוג הטיסה אתם צריכים לקבל על פי התוכניות הספציפיות שלכם. ברוב המקרים טיסה הלוך ושוב היא משתלמת יותר ותתאים לרכישת חבילות נופש לחו”ל. במקרים של טיולים ארוכים, או של מעבר בין מספר מדינות, ייתכן שיהיה מומלץ יותר להזמין כרטיס טיסה בכיוון אחד. נכון, זה עלול להיות יקר יותר, אך גם לסייע לכם להפיק את המקסימום מהטיול. למשל כמעט אף אחד לא טס לברצלונה או ללונדון בטיסה לכיוון אחד – כי זה לא משתלם, אך גם ליעד רחוק כמו הודו הדבר אינו נפוץ כיוון שיבקשו ממכם בכניסה למדינה (לפחות לפי החוק) לראות שיש לכם כרטיס טיסה חזור (ראה גם טיסות להודו).
  • מומלץ לסקור היטב את פרטי כל אחת מהטיסות שרכשתם, מאחר והן עלולות להכיל מספר “מלכודות” או היבטים בעייתיים. בדקו את שעות הטיסה בכל אחד מהמקרים, את פרטי שדה התעופה ממנו או אליו טסים ואת המרחק שלו מהיעדים שאתם אמורים לשהות בהם.

אולי יעניין אתכם גם:

עוד עמודי מידע באתר על טיסות