טוס וסע

מידע כללי

טיולים רבים בחו”ל כוללים השכרת רכב, שמאפשר לראות בצורה עצמאית ופשוטה את כל היופי שמדינות העולם מציעות. יש לא מעט דרכים להשלים את ההזמנה של רכב, כשאחת המרכזיות שבהן היא חבילת “טוס וסע”. העיקרון כאן פשוט, כאשר העסקה עם חברת התיירות או התעופה כוללת שני רכיבים עיקריים: הראשון שבהם הוא טיסה ליעד מסוים (להלן “טוס”) והשני השכרת רכב משדה התעופה אליו מגיעים (“סע”). הרכב בהתאם למאפייני העסקה זמין עבור הנוסעים כל משך הטיול, עד הטיסה חזור שיכולה כשלעצמה להיות מאותו שדה תעופה אך גם משדה תעופה אחר. בחלק מהמקרים החבילות האלה כוללות גם מלון, שההתאמה שלו לצרכים היא שאלה של היעד הספציפי: האם מדובר ביעד בו צפויים לעבור כל יום מרחק רב של קילומטרים, או לחלופין יעד שמרבית הטיול יתמקד בו?

על כל פנים, ההחלטה האם לבחור בחבילת טוס וסע היא מורכבת ומצריכה מכם להכניס למשוואת הבחירה לא מעט פרמטרים. אנחנו נעשה לכם כאן קצת סדר בבלאגן תוך התייחסות ליתרונות ולחסרונות העיקריים של חבילות טוס וסע, עם מספר טיפים שיסייעו לכם לקבל בסוף הדרך את ההחלטה האידיאלית עבורכם.
היתרונות של חבילות טוס וסע

  • המחיר – את הטענה שהמחיר של חבילות טוס וסע יהיה זול יותר מאשר הזמנה בנפרד של מלון ורכב צריך לקחת בעירבון מוגבל. זאת מכיוון שלכל דיל, יעד, טיסה ורכב יש חוקים משלהם, כשגם המדיניות של החברות המספקות חבילות כאלה היא הכל חוץ מקבועה. בכל זאת, יש המון מקרים בהם החבילות האלה הן זולות יותר, כפי שמצא “גלובס” בבדיקה שערך בשנת 2015. ההסבר לכך הוא ש”הכוח” של ספק תיירות יהיה מטבע הדברים גדול יותר מאשר התייר הממוצע.
  • פשטות – למרות שכיום אפשר להזמין רכב שכור באמצעות האינטרנט, וגם בשדות התעופה השונים, אי אפשר להתעלם מכך שחבילות טוס וסע מקלות עבורנו מאד את העבודה. החבילות מביאות לכך שאנחנו לא צריכים לבצע את כל ההליך של הזמנת טיסה ורכב בנפרד, זמן שאפשר לטעון ששווה גם כסף.
  • אמינות – חברת תיירות אמינה תספק גם חבילות טוס וסע שרמת האמינות שלהן משביעת רצון. זה מעניק לכם מימד לא מבוטל של שקט נפשי, שלא תמיד קיים במעמד ההזמנה של הרכב או הטיסה. העובדה שההזמנה היא מגורמים ישראליים, אותם אפשר לשאול שאלות שונות לכל אורך הדרך, מהווה פלוס גם כן.

החסרונות של חבילות טוס וסע

  • היעדר גמישות וצמצום חופש הבחירה – חבילות טוס וסע מאפשרות לנו טווח תמרון ובחירה צר יחסית. החברות המספקות חבילות שכאלה עובדות לרוב עם חברת השכרת רכב אחת, או לכל היותר מספר חברות בודדות. עובדה זו פוגעת ביכולת שלנו לבחור את החברה שאנחנו רוצים שתעניק לנו את השירות החשוב הזה. בהתחשב בעובדה שיש פערים בדרגת האיכות בין חברות השכרת רכב שונות, זה ממש לא מובן מאליו שהחברה הנכללת במסגרת הדיל היא אכן המקצועית והאמינה ביותר.
  • מגוון רכבים מצומצם – גם ברמת הרכב הספציפי יש בחבילות טוס וסע בעייתיות מסוימת: רוב הדילים של טוס וסע הם לרכבים בעלי גיר ידני, שכידוע נפוצים יותר באינספור יעדים על גבי הגלובס. אם אנחנו רוצים רכב אוטומטי, אנחנו עלולים לגלות שהחבילות המובנות לא מציעות עבורנו את האופציה הזו.
  • קשיים אפשריים בהתנהלות – כאשר בונים על חברת תיירות או תעופה שתספק חבילות מקיפות דוגמת טוס וסע, משאירים למעשה בידיים שלה את המושכות. אבל מה כאשר החברה מאכזבת? חבילות טוס וסע מונעות מאיתנו את שלבי ההתקשרות העצמאית מול הגורמים שבפועל יעניקו לנו את השירותים האלה. כתוצאה מכך עלולות להיגרם אי הבנות או אי נעימות: נניח, שהחברה המשווקת הבטיחה לכם משהו שחברת השכרת הרכב לא ידעה לגביו דבר. תופתעו, אבל הדברים האלה קורים בשכיחות גדולה הרבה יותר ממה שהיינו רוצים.
המלצות

  • לפני שמזמינים חבילת טוס וסע צריך לבדוק באלף עיניים את מאפייני החבילות, שלא פעם מסתירות אי אילו מלכודות בתוכן: שדה התעופה ממנו נעשית איסוף ו/או החזרת הרכב, סוג הרכב שאפשר לבחור, הביטוחים לרכב (האם הם כלולים בתשלום? ואם כן – אילו?), שאלת הנהג הנוסף ועוד. מומלץ לבצע את ההחלטה לאחר שכבר יודעים פחות או יותר מה מעוניינים לעשות ביעד, מה שיאפשר ללמוד עוד על הכדאיות של העסקה.
  • היו אקטיביים. אל תתעצלו לבדוק בכל מקרה ומקרה מה הפערים בהזמנת חבילת טוס וסע לעומת חבילה עצמאית, עם מאפיינים פחות או יותר דומים. חשוב לברר בכל מקרה לגבי חברות התעופה, חברות השכרת הרכב ולעיתים גם המלונות, עם חוות דעת שיכולות ללמד עליהם לא מעט.

אולי יעניין אתכם גם:

עוד עמודי מידע באתר על טיסות