שנגחאי מגדלים, היסטוריה ותרבות – המדריך המקיף | Shanghai

 שנגחאי – 上海市 פריז של סין

מידע כללי על שנגחאי

מדריך מקוצר למבקר בשנגחאי

שנגחאי העיר השניה בגודלה בסין ואחת הגדולות בעולם, היושבת במזרח סין, בדלתא של נהר היאנגצה, היא עיר נמל חשובה בה מתרכזים רוב עסקי המסחר והתעשייה של סין. שנגחאי נקראה בעבר “הזונה של המזרח” והושוותה לפריס וזאת בשל אינספור מאורות אופיום, מועדוני הימורים ובתי זונות שהוקמו בה בשנות השלושים של המאה הקודמת. יש המשווים את שנגחאי (ואת רובע פו-דונג המודרני) למנהטן, וזאת בשל בנייניה הנישאים והתחבורה המסועפת והמודרנית שבה.

שגחאי לעיתים מזכירה את מנהטן

שאנגחאי מאפשרת לגעת  בהיסטוריה, בתרבות ובגסטרונומיה של אזור מזרח סין, והיא משמשת כיעד מושלם הן לבודדים שחוקרים את האזור, הן לזוגות והן למשפחות עם ילדים. המרכז התיירותי של העיר מתמקד ברחוב ננג’ינג ובטיילת הבונד של שאנגחאי,  אשר הם בין המקומות הכי ידועים בעיר. כל השיטוט באזור זה ילווה במגדל שנגחאי שיציץ עליכם מעל. בפינות השונות של שאנגחאי תוכלו למצוא מוזיאונים מרשימים כמו המוזיאון אורבני של שאנגחאי , מספר אתרים היסטוריים ושרידים מהתקופה הקולוניאלית ודרכם להכיר את הסיפור וההיסטוריה של העיר.  רבים ישתדלו לעבור גם במקדשים של שנגחאי בראשם Jade Buddha Temple. אחת הדרכים היותר פופלאריות לחוות את המרכז הוא שיט על הנהר של העיר (לפרטים והזמנה של אפשרויות שיט עם אופציית ביטול).

 

מקדש בודאה בשנגחאי

מקדש בודאה בשנגחאי

בערב, העיר הופכת “לחיית לילה” עם ברים, קלאבים ומסעדות בהם מנגנים מוזיקה חיה, שותים סיידר מקומי ונהנים מהמטבח הסיני המסורתי. בנוסף לאטרקציות במרכז העיר, שאנגחאי מהווה בסיס מצוין לטיולי יום לאתרים בסביבתה, כולל העיירה הקטנה סוג’ו העיירה ז’וזאניג (לפרטים והזמנה של סיורים לסוז’ו עם אפשרות ביטול) או גן השיה (לפרטים והזמנה של סיורים לגן עם אפשרות ביטול) של יוויאן ולאילו שמחפשים שמורות יש גם הרבה אופציות בראשם שמורת ההר הצהוב. עוד חשוב להזכיר כי משפחות רבות שבאות לסין יוצאות משגחאי לפארק המפורסם של דיסני שנמצא לא רחוק (לפרטים והזמנה).

 בנסיעה קצרה מחוץ לשנגחאי תגיעו למקומות מטורפים (למגוון אופציות לסיורי יום משנגחאי עם אופצית ביטול חינם)
ההיסטוריה של שנגחאי

בעברה היתה שנגחאי כפר דייגים קטן היא עברה התפתחות משמעותית תחת הידיים של האירופיים שהגיעו לסין והפכו אותה לאחד מהמקודים החשובים שלהם. עם השנים הלכה והתפתחה (באמצעות השקעות ענק של השלטונות הסינים) עד שהגיעה למעמדה הנוכחי – כעיר מודרנית, תעשייתית ועמוסה, המושפעת רבות מהעולם החיצון. העיר ממשיכה לגדול, וכבישים מהירים, לצד בורסת המניות המודרנית ביותר בעולם נוספים אליה כל העת. עם זאת, למרות הצמיחה וההשקעות הזרות, שנגחאי היא עיר של סתירות, והעוני בה עדיין בולט מאוד.

מגדל השעון בשנגחאי מסממני ההשפעות האירופיות

עונות מתאימות לטיול בשנגחאי

העונות הטובות ביותר לבקר בשנגחאי הן האביב והסתיו. בחורף הטמפרטורות עלולות לצנוח מתחת לאפס, בתוספת של טפטוף אינסופי.

תחבורה בשנגחאי

 • רכבת תחתית בשנגחאי – עם קו מהיר העובר מצפון לדרום, דרך מרכז שנגחאי וקו חדש מפארק סון יאצן (Sun Yatsen Park) לאורך נאן ג’ינג לו ועד לפודונג, הנסיעה ברכבת התחתית של שנגחאי היא נוחה ונעימה להפליא.
 • רכבת מאגלב Maglev Train – 7 דקות, במהירות של 431 קמ”ש, זה הזמן שלוקח לרכבת מאגלב לעשות מרחק של 30 ק”מ ממרכז פודונג לשדה התעופה פודונג. רכבת המאגלב (magnetic levitation) משתמשת בטכנולוגית הריחוף המגנטי ולכן איננה נוגעת בפסי הרכבת ובכך מאפשרת נסיעה במהירויות גבוהות מאוד של 300-400 ק”מ בשעה. רכבת זו כנראה לעולם לא תחזיר את הכספים שהושקעו בה, הוקמה במטרה מוצהרת להראות לעולם שבשנגחאי אפשר לעשות הכל ויותר בגדול מבכל מקום אחר בעולם.
 • טיסות מ/אל שנגחאי – שנגחאי היא מרכז לטיסות בינלאומיות עם שני נמלי תעופה – פודונג והונגצ’יאו. מספר טיסות פנים מקשרות מדי יום בין שנגחאי לבין ערים גדולות אחרות בסין. למידע נוסף – טיסות לשנגחאי.
 • רכבת בשנגחאי – שנגחאי שוכנת בצומת של קווי הרכבות שנגחאי-בייג’ינג ובייג’ינג-חאנגדז’ואו (Beijing-Hangzhou), שמתפצלים בכיוונים רבים ועימם ניתן להגיע אל חלקים רבים בסין.
 • שיט בסירות בשנגחאי – אחת הדרכים המהירות והזולות ביותר לצאת משנגחאי. לאורך נהר היאנגצה שטות מעבורות וסירות רבות המובילות ליעדים רבים בסין וגם אל קוריאה ויפן.

שנגחאי – התמצאות

שנגחאי בנויה בצורת “שתי וערב”, מה שמקל על המטיילים להתמצא בעיר. בעיר שני איזורים המרכזיים, ביניהם זורם נהר ההואנג פו (Huang Pu). ממערב לנהר נמצא אזור: פו שי (Pu Xi), שבו נמצאת העיר העתיקה של שנגחאי, עם רוב האטרקציות התיירותיות. ממזרח לנהר נמצא איזור פודונג (Pu Dong), שהיא שנגחאי החדשה, בה נמצא המרכז העסקי והתעשייתי של העיר.

רכבת המגלב בשנגחאי, הרכבת המהירה בעולם (צילום: Rob Faulkner)רכבת המגלב בשנגחאי, הרכבת המהירה בעולם (צילום: Rob Faulkner, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים בשנגחאי

מגדל הטלוויזיה – Oriental Pearl TV Tower
מגדל הטלוויזיה – Oriental Pearl TV Tower – מגדל הטלוויזיה, הידוע גם בכינוי “מגדל פנינת המזרח”, הפך להיות סמלה של העיר שנגחאי. הבניין הצבעוני והמעניין הזה הוא אחד מגורדי השחקים הבולטים בשכונת פודונג, שעוברת בשנים האחרונות פיתוח מואץ כמרכז… לקריאה נוספת על מגדל הטלוויזיה – Oriental Pearl TV Tower »

נהר ההואנג פו – Huangpu River – שייט על נהר הואנג פו, החוצה את שנגחאי, הינה אופצייה חביבה להמלט מהמולת העיר. סיורי השייט, האורכים 3-4 שעות, יוצאים מטיילת הבאנד. (לפרטים והזמנה)

פודונג – Pu Dong – אזור זה עבר בשנים האחרונות צמיחה מואצת, ע”י ממשלת סין, במאמץ לקדם את מעמדה של שנגחאי כמרכז מסחרי ראשי. האזור הוא בעיקר מרכז מסחרי פיננסי ואינו מציע אטרקציות תיירותיות רבות מדי למעט הארכיטקטורה המודרנית של גורדי השחקים, הכבישים המהירים המרחפים מעל בניינים רב קומתיים, רכבת המגלב המהירה ומגדל הטלוויזיה.

המגדלים של שנגחאי (צילום מקורי)המגדלים של שנגחאי (צילום מקורי)

המגדלים של שנגחאי (צילום מקורי)המגדלים של שנגחאי (צילום מקורי)

מגדל ג’ין מאו – Jin Mao Building – המבנה הגבוה בשנגחאי ובסין כולה והחמישי בגובהו בעולם, הנישא לגובה של 420 מטרים. 50 קומותיו הראשונות הן קומות משרדים, מעליהן שש קומות של חנויות, ובקומה העליונה ממוקם לו מלון Grand Hyatt – המלון הגבוה ביותר בעולם. המגדל, הנמצא במתחם הסחר לוז’יאזוי, הוא בעל מוטיב חוזר של הספרה 8: יש בו 88 קומות ובסיסו מתומן, בנייתו החלה בחודש אוגוסט והסתיימה בשנת 1998 (בחודש אוגוסט כמובן).

מקדש עיר האלים – Chenghuang Miao – המקדש, אשר נבנה בזמן שושלת מינג, ממוקם בעיר העתיקה המוקפת חומה, בקרבת גני יואן. מסביב למקדש נמצא אזור מסחרי מסורתי, עם למעלה ממאה חנויות, חלקן נמצאות במבנים בני מאה שנה. במהלך השנים מאז בניית המקדש הוא שימש לכל מיני פעילויות, ובמשך תקופת המהפכה התרבותית בסין (1966-1976) שימש כחנות תכשיטים! כיום המקדש מתופעל על ידי אנשי הטאו ובו מייצגים של הדת הסינית.

אזור פו שי – האזור המרכזי והעתיק של שנגחאי, בו מרוכזים רוב האטרקציות התיירותיות שבעיר.

הבונד – The Bund – הבונד, הטיילת שלאורך נהר הואנג פו, הוא אחד מסמליה המפורסמים והמתויירים בשנגחאי. לאורך הטיילת, דוכנים רבים, רוכלים ואמנים ומעבר לנהר נשקפים גורדי השחקים של אזור פודונג. בחזית הטיילת ניצבים מבנים קוליניאליסטים קלאסים ומבנים ניאו קלאסיים, עדים לעברה הקוסמופוליטי של העיר. בבאנד תוכלו למצוא גם מועדונים יוקרתיים, מסעדות, מלונות ובנקים. מומלץ מאוד לבקר באזור בערב, שעה שכל האורות נדלקים והמקום מקבל תפאורה צבעונית ומרהיבה.

המנהרה התיירותית – Sightseeing Tunnel – מחלקו הצפוני של הבונד יוצאת מנהרה תיירותית ביזארית בה נוסעים בקרוניות כשברקע מצוירות בקרני לייזר סצנות ואפקטים המלווים בצליל תואם של מסע לעובי האדמה.

נאנג’ינג דונגלו – Nanjing Donglu – נאנג’ינג דונגלו (רחוב מזרח נאנג’ינג) הוא בעצם הרובע הבריטי של שנגחאי. ניתן למצוא כאן את מיטב המותגים המערביים כמו בנטון, אספרי, ומרקס אנד ספנסר. במשך שנים שלט נאנג’ינג דונגלו בסצנת הקניות השנגחאית, אך בשנים האחרונות הוא קצת איבד ממעמדו לטובת רחוב הואי חאי שברובע הצרפתי. טיילת האזור, הקרויה “נאן-ג’ינג”, הולכת ממזרח למערב דרך המרכז המסחרי של העיר. קטע זה, שזכה לשם “מייל הזהב”, הפך עוד בתקופה הקומוניסטית לטיילת יוקרתית והומת אדם עם חנויות מותגים לא זולות, מסעדות ג’אנק פוד מערבי בעטיפה יוקרתית, ואורות ניאון סטייל לאס וגאס.

שוק הלילה שברחוב יונאן – זהו רחוב המסעדות המוביל של שנגחאי בו מלבד המסעדות יש גם דוכני מזון רבים המוכרים את החטיפים הסינים הפופולאים כמו שיפודי חרקים, ג’וקים, רגלי צפרדעים ועוד כיד הדמיון הטובה. השוק נמצא במרחק הליכה מהבאנד, מערבה לאורך טיילת נאן ג’ינג.

אזור ג’ינג אן – Jing An District – פארק גדול המציע מפלט מהעיר השוקקת והעמוסה. הפארק מהווה גם את האזור התרבותי של שנגחאי עם תיאטרון ומוזיאון שנגחאי הנמצאים בו. במרכז הפארק כיכר עם מזרקה עצומה ובהמשכו שדרות רחבות.

מוזיאון שנגחאי – מוזיאון שנגחאי, הוא מבנה מודרני, המייצג את השינוי שעוברת סין בעת האחרונה. המוזיאון, שנראה מבחוץ כסיר המונחת במהופך על הראש, מכיל 11 תערוכות קבע ולמעלה מ-20,000 יצירות שונות של אמנות סינית על כל סוגיה. במוזיאון ניתן למצוא מוצגים מסין הפרה-היסטורית, חפצי קדרות, ציור וקליגרפיה, פיסול עתיק, רהיטים של שושלות מינג וצ’ינג, חותמים, מטבעות, אומנות ג’ייד, וטקסטיל של מיעוטי סין, וכן תצוגות מיוחדות כגון אומנות איטלקית מהמאה ה-17, אמנות אמריקאית ואחרות.

תיאטרון שנגחאי – Shanghai Grand Theater – תיאטרון שנגחאי הוא מתחם יפה בו מציגים הופעות אקרובטיקה, הקרקס הסיני, נערות גומי ועוד.

הרובע הצרפתי העתיק – Faguo Zujie – הרובע המפורסם בשנגחאי ובסין כולה, המאופיין בשדרות רחבות, ומבנים אירופאים יפים ועתיקים. רחוב הואי חאי (Huaihai Lu), הוא הרחוב הפופולרי ברובע עם חנויות, מסעדות, בתי קפה, פאבים ומועדוני ריקודים, כולם בסגנון מודרני. רחוב שיאנג יאנג (Xiang Yang) הוא איזור השוק של הרובע, בו ניתן לקנות בגדי מעצבים (מזוייפים, ככל הנראה). ברובע, שניתן במאה ה-19 כזיכיון לצרפת, מעולם לא התגוררו יותר מדי צרפתים (דווקא היו הרבה רוסים) ואולם ההשפעה הצרפתית קיימת, בעיקר בשמות הרחובות, ובמראה הכללי של הרחוב.

מחוז ג'ינג אן, שנגחאי (צילום: <a href=Christian MANGE) (צילום: Christian MANGE)” width=”500″ height=”375″ />מחוז ג’ינג אן, שנגחאי (צילום: Christian MANGE) (צילום: Christian MANGE, רישיון)

הרובע הסיני – China Town – אזור תיירותי הומה עם בתים “סיניים” מחודשים, סמטאות מרוצפות ומאות חנויות ומסעדות, רוכלי רחוב ואלפי תיירים סינים ומערביים. במרכז הרובע רחבה מרוצפת עם אגם קטן וגשר המוביל לבית התה שבמרכזו.

גני יואן – גנים יפים ומוקפדים, מלאים בפינות חמד, הנמצאים בסמוך לצ’יינה טאון. הגנים הוקמו בתקופת שושלת מינג ע”י בני משפחת פאן, שהיו פקידי ממשל עשירים בשושלת מינג. במהלך מלחמת האופיום הגנים נהרסו כליל אך מאז הם שופצו וכיום הם מהווים את אחת מהאטרקציות הפופולריות לביקור בשנגחאי, ע”י תיירים סינים ומערביים כאחד. בגן ישנם כל המרכיבים של גן סיני, הכוללים פאוויליונים, מסלעות וברכות מים בהן משכשכים דגי זהב, עצים מעוצבים ושיחים.

פגודת חוג’ו – Huzhou Pagoda – פגודת חוג’ו, על 19 קומותיה, היא המגדל הנטוי של סין, שבבדיקה האחרונה הראתה נטייה גדולה ב-1.5 מעלות ממגדל פיזה.

גטו שנגחאי – היהודים הגיעו לשנגחאי בתור סוחרים כבר בימיה הראשונים. מיד לאחר מלחמת האופיום, הגיעו עם הבריטים, סוחרים בגדדים שהקימו קהילה שוקקת בעיר. במהלך הפרעות ברוסיה, הגיעו יהודים רבים לסין וגם לשנגחאי. רוב היהודים הגיעו לשנגחאי בתקופת מלחמת העולם השנייה, לאחר שנמלטו מן השלטון הנאצי במדינות גרמניה ואוסטריה. לאחר כיבוש שנגחאי על ידי היפנים, התגוררו הפליטים היהודים באזור מתוחם, שבמשך השנים קיבל את השם “גטו שנגחאי”. בתקופה זו חיה כאן הקהילה היהודית הגדולה ביותר במזרח, ואחת מקהילות הזרים הגדולות ביותר בסין ובשנגחאי בפרט. תנועתם לא הוגבלה מעולם ואולם, מצבם הכלכלי היה קשה וזאת כתוצאה מקושי למצוא מקורות הכנסה. היהודים נותרו בשנגחאי עד סוף המלחמה, אז עזבו רובם. כיום מתגוררים בשנגחאי כ-2,000 יהודים רובם אנשי עסקים, דיפלומטים וסטודנטים.
בגטו שנגחאי נמצא בית הכנסת היהודי ששימש את פליטי המלחמה מאירופה. בחצר בית הכנסת ישנו מוזיאון ובסביבתו הוקמה גם
אנדרטה לזכר יהודי השכונה.

מקדש בודהת הירקן – Jade Buddha Temple – Yu Fo Si – המקדש הבודהיסטי המפורסם ביותר בעיר שנגחאי המהווה אטרקציה תיירותית למליוני סינים המבקרים במקום. במקדש שני פסלי בודהה עשויים מאבן ירקן. הפסל המרכזי הוא פסל הבודהה היושב (נישא לגובה של 195 ס”מ ושוקל 3 טון). הפסל הנוסף הוא פסל בודהה קטן יותר, ששוכב ונישען על כף ידו, מה שמסמל שלוות נפש ורוגע.
מספרים כי הפסלים הובאו לשנגחאי מבורמה דרך טיבט ע”י נזיר בשנת 1882. המקדש נבנה מסביב לפסלים על מנת להגן עליהם. במהלך המהפכה נהרס המקדש, אך באורח פלא הפסלים נותרו שלמים. בשנת 1928, באותו המקום בדיוק, נבנה מקדש חדש, בו ניצבים הפסלים עד היום. כיום מוצגים במקדש גם ציורים, הדפסים ופסלים נוספים.

דונג טאי – Dongtai Lu – רחוב שוק העתיקות בשנגחאי. בשוק מספר חנויות אך בעיקר דוכנים.

Prev 1 of 1 Next
Prev 1 of 1 Next

שנגחאי בהילוך מהיר

סיורים מודרכים בשנגחאי

 • סיור יומיים בשנחאי: סיורים אילו יקחו אותכם אל כמה מהסמלים המוכרים ביותר של שנגחאי, כולל הבונד, מקדש הבודהא הברגמטי וגן יה. בחלקם גם תוכלו ליהנות מארוחת צהריים מסורתית של שאנגחאי. (הביקוש בעונות התיירות גבוהה, מומלץ להזמין מראש – להזמנת סיורים אילו עם אפשרות ביטול)
 • סיורים לעיר וגן המים של Zhujiajiao: סיורים אילו הם הסיורים היומיים הפופלארים ביותר מחוץ לעיר. שיקחו אותכם אל העיר המים היפה Zhujiajiao, שנמצאת רק שעה  מחוץ לשנגחאי. תוכל לחקור את התעלות, הבתים המסורתיים והגנים של העיירה הזו, לפני שתשובו לשנגחאי לסיור בעיר. (הביקוש בעונות התיירות גבוהה, מומלץ להזמין מראש – להזמנת סיורים אילו עם אפשרות ביטול). חלק מסיורים אילו יהיו לזוג’יג’יו וחלק יכללו גם יעדים נוספים מחוץ לעיר.

 "עיירות המיים" העתיקות שיש ליד שנגחאי הם לדעתו חובה של ממש למבקר בעיר - בחרו לפחות אחת.

 (לפרטים והזמנה עם אפשרות ביטול) עיירות המיים” העתיקות שיש ליד שנגחאי הם לדעתו חובה של ממש למבקר בעיר – בחרו לפחות אחת”.

 • סיור יום של עיירות המים סוזואו וצ’וזואנג: סיור זה לוקח אותך לשתי העיירות המים היפות ביותר בסין, סוזואו וצ’וזואנג. תוכל לשוטט בתעלות, לבקר במקדשים העתיקים ולגלות את ההיסטוריה והתרבות של העיירות המרתקות הללו. (לפרטים והזמנה עם אפשרות ביטול)

טיפ שלנו – הסיור היומי ל Zhujiajiao הוא הפופלארי ביותר, אבל גם סוזואו וצ’וזואנ גנפלאות.

 • שייט נהר לילי בנהר הנגפו (Huangpu):  שיט בנהר הוא דרך מיוחדת לחקור את העיר, יש מגוון אפשרויות שיט במחירים שונים (לפרטים והזמנה)

  שיט על נהר הנגפו הוא דרך מיוחדת לראות את העיר שנגחאי (לפרטים והזמנה).

 • סיור קולינראי בשנגחאי: סיור זה הוא דרך מצוינת לנסות כמה מהמאכלים הטובים ביותר בשנגחאי. תוכל לבקר במגוון מסעדות, החל ממוסדות עם כוכבי מישלן ועד מסעדות קטנות ומקומיות. ישנם מגוון סוגים שונים של סיורים קולינריים חלק מבוקשים ביותר  (לפרטים והזמנה עם אפשרות ביטול)

המסעדות של שנגחאי הם שם דבר, שילוב של טעמים גלובאלים ומקומיים , ישן וחדש – סיור קולינרי בעיר הוא דרך מעולה לחקור את הסצנה.

השכרת רכב בשנגחאי

בשנגחאי מס’ רב של סוכנויות להשכרת רכב רובם מרוכזות במרכז העיר באזור מחוז – jing’an (ראו עוד תחת השכרת רכב בסין).
טיפים והמלצות כלליות למבקר בשנגחאי

 • למרות היותה עיר מתקדמת – לא מומלץ לשתות ממי הברז אלא אם מרתיחים אותם!

 

איך מגיעים ומידע שימושי למבקר בשנגחאי

הגעה לשנגחאי:

 • ברכב פרטי – שנגחאי מחוברת היטב לשאר חלקי סין באמצעות הכבישים S2 S12 S58 G15 G50 G60 G42 וכביש G40 החוצה גם דרך המים לאיים.
 • באוטובוס – בשנגחאי , מס’ רב שלתחנות אוטובוס”לונג דיסטנס” – מהן ניתן להגיע ליעדים מרכזיים בסין ביניהם – מחוז יונאן וסצ’ואן.
  • Shanghai Long-Distance General Bus Station-התחנה הראשית והגדולה ביותר נמצאת צמוד לתחנת הרכבת הראשית.
  • Pudong Tangqiao Long-distance Passenger Station – ממוקם ב- 3842 Pudong Nan Lu.
  • Xujiahui Passenger Station – ממוקם – 211 Hongqiao Lu.
  • Beiqu Long-distance Passenger Station – ממוקם ב- 80 Gongxing Lu.

הרכבת המהירה של שנגחאי

הרכבת המהירה של שנגחאי

גם את האוטבוסים וגם את הרכבות לשנגחאי מומלץ להזמין מראש כדי להבטיח מקום ישיבה ומחירים טובים (לפרטים והזמנה)

 • בטיסה – שנגחאי היא העיר היחידה בסין בה מופעלים 2 שד”ת בינלאומיים והם – Pudong International Airport ו- Hongqiao International Airport – משם ניתן להגיע ליעדים מרכזיים בסין כמו בייג’ינג והונג קונג וגם ליעדים מרכזיים בעולם כגון ניו יורק, לוס אנג’לס, סינגפור, טוקיו, לונדון ופריז – מומלץ מאוד להזמין כרטיסים לטיסות אילו מראש (לפרטים והזמנה)
 • ברכבת – בשנגחאי מס’ תחנות רכבת, מתוכם כמה ראשיות. Shanghai railway station – משם יוצאות רכבות להונג קונג וגם רכבות “high speed”. תחנת hanghai Hongqiao Railway Station – הנמצאת באותו הקומפלקס של שדה”ת הונגקיאו משם ניתן לתפוס רכבות ליעדים מרכזיים בסין כגון הנגז’ו, בייג’ינג וסוג’ו. מומלץ גם את רכב זו להזמין כרטיסים מראש (לפרטים והזמנה)

 

[wpgmza id="21" cat="5" marker="3607" zoom="13"]