כנסיית אאוד קרק | Oude Kerk

המבנה העתיק ביותר באמסטרדם

מידע כללי

כנסיית אאוד קרק (Oude Kerk) נחשבת למבנה העתיק ביותר באמסטרדם, משמעות המילה “אאוד” בהולנדית הינה “ישן” – ולכן תרגום שם הכנסייה הינו “הכנסייה הישנה”, זאת מכיוון והכנסייה עומדת על תילה כבר מעל 700 שנה. בשנת 1213 נבנתה כאן קפלה מקורות עץ, אך עם הזמן, בשנת 1306, הוחלפה הקפלה הקטנה בכנסייה מרשימה מאבן יציבה ונחנכה ע”י הבישוף סנט ניקולאס. במשך 15 דורות הכנסייה עברה שיפוצים חוזרים אך המבנה העומד היום ומשמש ככנסייה הוא גם המבנה המקורי משנת 1306. הכנסייה שוכנת ברובע דה וולאן המוכר גם כרובע החלונות האדומים, כך באופן אירוני עומד המבנה העתיק ביותר בעיר לצד נשים העובדות במקצוע העתיק ביותר בתולדות האנושות.

מגדל הפעמונים של כנסיית אאוד קרק (צילום מקורי)

**פרסומת**עד הרפורמציה באמסטרדם בשנת 1578 הכנסייה שימשה ככנסייה קתולית, בעקבות המרד הספרדי הכנסייה נלקחה ע”י הכנסייה הרפורמית ההולנדית הקלוויניסטית. במהלך המאה ה-16 הכנסייה נבזזה והושחתה פעמים רבות, אמנות ואיבזרים, כולל המזבח המרכזי ספגו הרס כבד. אחד האלמנטיים היחידים שנשארו בצורתם המקורית הם ציורי התקרה, שבשל הגובה הרב היו לא נגישים ולכן “ניצלו” מההרס במרוצת השנים.

במהלך השנים הכנסייה שימשה כמקום מחסה עבור קבצנים כמו גם מקום עבור רוכלים למכירת מרכולתם. הקלווניסטים הרשו זאת אך השתדלו לסלק את חסרי הבית מהמקום. ב1578 הפכה הכנסייה למקום הרישמי לצורך רישומי נישואים, ושימשה גם כארכיון העיר. המסמכים החשובים ביותר אוכסנו כאן, נעולים בתוך ארגז בעל לוחות ברזל וסמל העיר, הארגז נשמר בתוך קפלת הברזל.

מה רואים?

בתוך הכנסייה ניצבת אנדרטה לזכרו של נגן העוגב והמלחין המפורסם – יאן פיטרסזון סוולינק (Jan Pieterszoon Sweelinck), הקבור בכנסייה ורוב חייו ניגן באאוד קרק. תחילת הקריירה של סוולינק החלה כשהיה בן 15 והמשיך את דרכו של אביו המנוח פיטרו סוולניק (Pieter Swybertszoon) שהיה גם הוא נגן עוגב בכנסיית אאוד קרק. המוזיקה של סוולניק הבן התנגנה גם במגדל הפעמונים של הכנסייה.

הצייר רמברנדט ביקר רבות בכנסיית אאוד קרק וכל ילדיו הוטבלו כאן. זהו למעשה המבנה היחידי בכל העיר שנשאר בדיוק כפי שהיה כשרמברנדט פסע במסדרונותיו. אשתו של רמרבנדט, ססקיה ואן אוילנבורך (Saskia van Uylenburgh) קבורה כאן מאז 1642, ולצד קברה מוצגת תערוכה קטנה לזכרה ובכל שנה ב9 במרץ (ב8 במרץ בשנה מעוברת) בשעה 8:39 בדיוק, השמש מאירה על קברה.

הכנסייה נבנתה על בית קברות, ולכן הרצפה כולה מורכבת מצבות. תושבים מקומיים המשיכו להיקבר במתחם הכנסייה עד שנת 1865, קבורים כאן 10,000 מאזרחי אמסטרדם בין היתר גם פיטר לסטמן שהיה הצייר והמורה של רמברנדט, המשורר לורנס בייק, ופרנס באנינג קוך ששימש כמושא לציורו של רמברנדט “משמר הלילה”.

 חזית כנסיית אאוד קרק (צילום מקורי)

**פרסומת**המלצות "הכל על"

מידע שימושי על כנסיית אאוד קרק

שעות פתיחה

שני עד שבת 10:00-18:00. ראשון 13:00-17:30.

כתובת

Oude Kerk Oudekerksplein 23 1012 GX, אמסטרדם, הולנד.

אתר רשמי
הגעה
directions_subway

טראם
קווים 4, 9, 16, 24, 25 עד לתחנת כיכר דאם (De Dam).

directions_subway
מטרו

קווים 51 (כתום), 53 (אדום) או 54 (צהוב) עד לתחנת ניו מרקט (Nieuwmarkt).

באופניים
למידע נוסף על השכרת אופניים ומסלולי אופניים באמסטרדם.

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי