רכבות באיטליה


*אם אינך רואה את מנוע החיפוש - לחץ/י כאן

מידע למבקשים לנסוע ברכבת באיטליה

רכבות באיטליה - מידע כללי

איטליה ארץ המגף היא ארץ רחבת ידיים. אחת הדרכים המומלצות לראות את איטליה היא באמצעות נסיעה ברכבות ברחבי ארץ המגף.

מפת הרכבות המהירות של איטליה (Sinigagl)

**פרסומת**סוגי רכבות באיטליה

ברומא הבירה פועלים מספר סוגי רכבות שונים, כאשר לכל תייר יש את סוג הרכבת המתאים לו. להלן סקירה קצרה של הרכבות באיטליה. (לא הכנסנו פה רכבות עירוניות כמו מטרו או חשמליות). הרכבת הלאומית של איטליה היא Trenitalia והיא מאגדת בתוכה חברות משנה רבות (לאתר של טרנס איטליה).

קווים ארציים:

היורוסטאר (Eurostar) – רכבות היורוסטאר הפועלות באיטליה הן הרכבות המהירות ביותר והמפוארות ביותר (כמו בכל אירופה). רכבות אלו נוסעות גם בין היעדים השונים של איטליה וגם מחוץ למדינה. הנסיעה ברכבת זו דורשת לא פעם תשלום רב יותר (גם מרכבות מהירות אחרות), אך היא מאפשרת נסיעה נוחה ומהירה בין הערים השונות באיטליה. היורוסטאר מפעילה מספר סוגי רכבות באיטליה:
Italia Alta Velocità – היוקרתי והמהיר.
Eurostar City Italia – רכבת היורוסאטר שמחברת בין הערים השונות של איטליה.
EuroCity – הרכבת האירופית שמחברת בין הערים השונות של אירופה, כולל ערי איטליה.
AV Frecciarossa – רכבת מהירה החוצה את איטליה במהירות גבוהה תוך עצירה במספר קטן של ערים חשובות. הקווים החשובים של רכבת זו הם קו מילאנורומא (2:45 שעות) ,טורינו-רומא (4:30 שעות).
הרכבות הללו מציעות תנאי נסיעה נוחים ונסיעה מהירה במיוחד, אך מחירי הכרטיסים יקרים.
AV Frecciargento – רכבת מהירה מאוד הפועלת רק במספר קווים מצומצם. החשוב ביניהם הוא קו רומא-ונציה. תנאי נסיעה נוחים ונסיעה מהירה במיוחד, אך המחירים יקרים.
Treno Espresso – רכבת ארצית הפועלת ומחברת בין אזורי איטליה השונים. רכבת זו אינה רכבת מהירה במיוחד והיא זולה יותר מהיורסטאר והרכבות המהירות האחרות. ישנן גם רכבות לילה הפועלות בחברת רכבת זו (לאתר הרכבת).

הרכבת המהירה של Treno
(.Italo Treno – NTV S.p.A.)

InterCity – רכבות פחות מהירות, אך עדיין עוצרות במספר מועט של תחנות ולכן יהיו יקרות יותר ומהירות יותר מהרכבות המאספות.

רכבות לילה:

Eghturoni – רכבת הלילה שמאפשרת לנסוע מאיטליה לערים שונות ברחבי אירופה בשעות הלילה, תוך כדי נסיעה בתנאים המאפשרים שינה ומנוחה. בדרך זו ניתן לחסוך תשלום למלון ולנצל את הימים לטיולים.
Intercitynotte – רכבות אלו הינן רכבות ליליות הנוסעות רק בתחומי איטליה וגם בהם ניתן לישון במהלך הנסיעה. רכבות פחות מאובזרות ומפוארות.

רכבות מחוזיות:

Diretto – רכבות מחוזית (מהירה יותר).
Regionale – רכבת מחוזית או בין מחוזית. נחשבת לרכבת הכי פחות מהירה עם הכי הרבה תחנות ביניים, לכן גם הזולה ביותר.
Interegionale – רכבת מחוזית ומקומית איטית יחסית אך זולה.

רכבות בין מדינות:

מאיטליה ולאיטליה יוצאות ונכנסות רכבות מכל אירופה, כאשר הקווים החשובים הם למדינות השכנות, כמו צרפת. הרכבת המפורסמת ביותר שיוצאת מאיטליה לכל אירופה היא כמובן היורוסטאר (עליה תוכלו לקרוא למעלה).

קווים פופולאריים הנכנסים לאיטליה ממדינות אחרות:
איטליה-צרפת
איטליה-ספרד
איטליה-הונגריה
איטליה-גרמניה

יתרונות בשימוש ברכבות

 • ישנם אתרים רבים שזו היא הדרך הזולה והיעילה ביותר לנסוע ביניהם.
 • אפשרות לראות נוף (סביבתי ואנושי) מגובה העיניים, שלא רואים ממטוס.
 • הגעה ישירה למרכז העיר בלי צורך לעבור טרמינלים שונים ומשונים – אין צורך להחתים דרכונים או לחכות למזוודות. לא פעם חוסך כסף וזמן.
 • ישנם כרטיסי הנחה המאפשרים נסיעה חופשית בתוך איטליה לתקופה מוגבלת.
 • מושבים מרווחים ונוחים בהרבה מהמושבים במטוס.

רכבת החוף האיטלקית (https://www.bahnbilder.ch/picture/8276) ודוגמה למחלקה הראשונה ברכבות באיטליה

חסרונות בשימוש ברכבות

 • מחיר יקר יותר. לרוב הרכבת תהיה יקרה יותר מאשר טיסה מיעד ליעד. לפני הזמנת הכרטיס וודאו שאין אופציה זולה יותר מרכבת, כמו אוטובוס או טיסה.
 • ישנן נסיעות רבות בהן הנסיעה במטוס מהירה בהרבה (פשוט צריך לעשות חישוב לפני ההזמנה – זכרו שיש לקחת בחשבון את זמן הנסיעה לשדה, הבידוק, הפקדת המזוודות, מיסי נמל כאלו או אחרים בשיקול זה).
המלצות נוספות לרכבות באיטליה

 • בדקו את שעות הנסיעה ברכבת (לא כדאי לפספס אותה). השתדלו להגיע מוקדם – תכנות רכבת בערים גדולות הן ענקיות ולא פשוט להתמצא בהן (הטרמיני ברומא הוא גדול לפחות כמו שדה תעופה).
 • אנו ממליצים להשתמש ככל הניתן ברכבות של היורוסטאר או של Treno, שהן ברורות יותר ומתאימות יותר לתיירים. את הרכבות האזוריות או המאספות תשאירו למקומיים שיש להם זמן ויודעים בדיוק באיזו תחנה לרדת ואיך למצוא מקום לשבת. (לא תמיד זה אפשרי, כאשר נוסעים לעיירה קטנה לדוגמה לא תמיד תהיה רכבת מהירה שתגיע עליה).
 • באופן כללי, לדעתנו רצוי מאוד להכין כרטיסים מראש (בין אם בהזמנה אינטרנטית ובין אם הזמנה בתחנה לפני הנסיעה). בקופות שבתחנות משתרך לו לפעמים תור ארוך, ואם בלית בררה אתם נזקקים לקופת התחנה – השתדלו לא להגיע אליה ברגע האחרון.
 • לא תמיד מומלץ להזמין כרטיס רכבת. לפעמים עדיף לשכור רכב (ראה השכרת רכב באיטליה תחת השכרת רכב בחו”ל). בנוסף, לא פעם יצא זול יותר להזמין רכבת באתרים של חברות הרכבת המקומיים ו/או בקופות עצמן.
 • ברכבות שאין בהן שירותי בר ומסעדה כדאי להצטייד מראש בקצת שתייה ומזון, על אחת כמה וכמה כשמדובר בנסיעה לא קצרה.
 • ישנן רכבות בהן אין מקום שמור, בדקו זאת ובמידה וזה המצב – השתדלו להגיע מוקדם יותר כדי שיהיה לכם בוודאות מקום לשבת, גם אם הרכבת תהיה עמוסה מאוד.
 • השירותים ברכבות לא תמיד נקיים. במידה ומדובר ברכבות המהירות והיקרות יותר המצב יותר טוב (אך לא תמיד).
 • לפעמים זול הוא יקר. לנסוע מפירנצה לרומא ברכבת פרברית בשלוש וחצי שעות (או אפילו 9 שעות ברכבת מאספת!) כדי לחסוך מאה ש”ח, יכולה להתברר כהחלטה לא כל כך טובה. לפעמים עדיף לשלם יותר ולנסוע ברכבת מהירה. עדיף לבחור בקו של היורוסטאר שעושה זאת בשעתיים וחצי, אפילו שהמחיר כפול.
 • במידה ואתם רוצים להחליף כרטיסים שהוזמנו מראש, ניתן לעשות זאת בדלפק הכרטיסים של כל תחנה בתנאי שהגעתם לפני זמן הנסיעה הרשום בכרטיס. שינוי הכרטיס כרוך בקנס כספי.
 • לא לשכוח להחתים את הכרטיסים בעליה לרכבת! רק כך זה נחשב כאילו קניתם את הכרטיס (מצד שני, לשים לב לא להחתים כרטיס חזור בנסיעה הלוך).
 • מומלץ לכתוב על דף את שמות התחנות המבוקשות מראש, ולהציג אותם למוכרים או למי שמחפשים ממנו מידע על תחנות בהן ניתן לרדת.
 • יש לקחת בחשבון איחורים של הרכבת, ושביתות (מראות נפוצים גם ברכבות באיטליה).

דרך מי להזמין כרטיס לרכבות באיטליה?

 • כרטיסים לרכבות האזוריות ניתן לקנות בתחנות עצמן, לעיתים על הרכבת עצמה. כרטיסים לרכבות המהירות ולרכבות הנוסעות בין הערים הגדולות (ובודאי הרכבות היוצאות מחוץ לאיטליה) יש להזמין מראש (ככל שיותר זמן מראש כך ייטב). ניתן לקנות כרטיסים בכל הדוכנים בתחנות ובמכונות האוטומטיות (המדברות גם באנגלית) המוצבות בתחנות המרכזיות.
 • באתר של RailEurope האתר הרשמי של ענקית שיווק הרכבות הגדולה באירופה, שמאפשר הזמנת כרטיסים בצורה נוחה ומהירה. ברוב המקרים, כמו במקרה של רכבות בספרד, אפשר להזמין כרטיס אלקטרוני (כמו כרטיס טיסה) ולהימנע מאיבוד הכרטיס. כדאי לשים לב שלא תמיד מוצאים באתר זה את המחיר הזול ביותר ויש דמי כירטוס המתווספים להזמנת הכרטיס.
 • דרך סוכנויות תיירות שונות (באיטליה ובארץ).

סוגי כרטיסים לרכבות באיטליה

ישנם מספר סוגי כרטיסים לרכבות באירופה. כל אחד מהם מתאים לתיירים מסוג שונה ובעלי צרכים אחרים. כל סוגי הכרטיסים מתחלקים למחלקה ראשונה (היקרה והמפוארת יותר) ומחלקה שנייה (העממית יותר).

 • כרטיסי נסיעה מתחנה לתחנה – כרטיס לנסיעה בודדת או הלוך ושוב. ישנם כרטיסים המיוחדים לצעירים או לפנסיורים.
 • כרטיס Italy Pass – כרטיס זה מאפשר נסיעה חופשית בכל הרכבות באיטליה (לחלק מהרכבות יש צורך בתשלום נוסף עבור שמירת המקום).
 • כרטיס נסיעה חופשית למדינות נוספות. (Eurail Select Pass) – מאפשר נסיעה חופשית ברכבת ומעברות ימיות ב-4-5 מדינות באירופה (כמו צרפת, פורטוגל וכמובן ספרד). אפשר לבחור את משך הזמן שבו הכרטיס יהיה תקף (משפיע על מחירו של הכרטיס). כרטיס זה מתאים למי שמתכנן סיור ביותר ממדינה אחת ובין מדינות שגובלות זו בזו. אפשרות אחרת היא להזמין את הכרטיס Eurail Global Pass שמאפשר נסיעה חופשית בכל אירופה (לא רק 4-5 מדינות) ומיועד למי שנוסע לזמן רב יותר וליעדים רבים יותר.

המלצות ותגובות של גולשים על רכבות באיטליה:

 • טוני: לצערי ברכבת באיטליה פשוט לא נוח, את הטיול “האמיתי” לאזורים הכפריים האיטלקיים האמיתיים ניתן לראות רק עם רכב. הרכבת היא פתרון נחמד לטיול עירוני בלבד. רכב לעיתים הופך את הטיול נוח מהיר ואף לעיתים יותר זול.
  • מערכת האתר: טוני, תודה על ההמלצה! לדעתנו עדיף להשכיר רכב לטיול ברחבי איטליה ולא רק בערים (ראה גם השכרת רכב באיטליה), אך עדיין יש תיירים שהנסיעה ברכבת עדיפה להם.
 • שגיא: היי. אני מתכנן טיול באיטליה ורציתי לשאול האם עדיף להזמין את הכרטיסים לרכבת באינטרנט מראש או שעדיף כבר לקנות את הכרטיסים בתחנה (הלוך מונציה לפירנצה וכעבור כמה ימים מפירנצה לרומא) מה ההבדל במחיר פחות או יותר ובמידה והזמנתי כרטיסים באינטרנט אני גם צריך להחתים אותם במכונות הצהובות? תודה רבה על העזרה.
  • מערכת האתר: מומלץ להזמין מראש. בקווים הללו במיוחד ברכבות המהירות. את הכרטיס שהוזמן מראש, יש להפעיל / לכרטס.
 • מיכאלה: שלום, יש לי שאלה: האם אפשר לנוסע ברכבת המהירה עם עגלת תינוק (בת 9 חודשים)?
  • מערכת האתר: כן
צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל