ונציה לדתיים ושומרי מסורת – המדריך המקיף לתכנון החופשה

כל המידע על מסעדות, מלונות והמלצות בונציה לדתיים ושומרי מסורת

מידע כללי לתייר הדתי בוונציה

התייר הדתי אוהב מאוד את ונציה. יש לכך הרבה סיבות. ראשית בגלל העבר היהודי של העיר שמושך עליה אנשים המתעניינים ביהדות אירופה, שנית בגלל הקהילה היהודית הענפה הפעילה בעיר כיום ומאפשרת תשתית טובה מאוד ומענה לצרכים של התייר הדתי ושומר המסורת המבקר בעיר. על שני נושאים אלו פירטנו רבות גם בעמודים על הגטו היהודי של ונציה וונציה והיהודים. לתייר הדתי המבקר בונציה יש את כל האפשרויות להינות מהטיול שלו בצורה טובה – מבית כנסת, דרך שירותי קהילה (מקווה, חגים וכדומה) ועד מספר אפשרויות לאוכל כשר. אנו ננסה לפרט את הדברים בצורה בסיסית בעמוד זה.
מסעדות ואוכל כשר

עניין הכשרות הוא עניין סובייקטיבי ומשתנה בין תייר לתייר. יש רמות כשרות שונות והשגחות שונות. ישנם תיירים שאוכלים הכל רק לא מאכלים לא כשרים כמו חזיר או פירות ים וישנם תיירים שזקוקים לכשרות מלאה ומפוקחת. לשומרי המסורת שמעוניינים לאכול במסעדות הרגילות אך להימנע ממאכלים לא כשרים – ונציה ומחוז ונטו מעניקים אפשרויות רבות. כפי שאפשר לקרוא בעמוד על אוכל בונציה אפשר למצוא בונציה לא מעט מאכלים מבוססי אורז (ריזוטו על סוגיו), הרבה מאוד פירות וירקות, מאכלים מבוססי תירס, דגי ים (חלקם הגדול כשרים) ואף גבינות העשויות חלב פרה וכבשים (למי שלא מקפיד על נושא חלב נוכרי).

אם זה מה שאתם מחפשים, אנו ממליצים לכם רק לשים לב ולשאול במסעדות בעיר מה המרכיבים של המנות שלכם – מנה פופלארית מאוד בונציה היא למשל ריזוטו עם דיו של דיונון – מאוד טעים אבל לא כשר… אופציה מעולה נוספת, לסוג כזה של תיירים, הוא לקנות את המוצרים בחנויות האוכל השונות, ו/או בשוק ריאלטו ולבשל בעצמם את הארוחה – מעולה למי שלן בדירות אירוח או בהוסטלים של ונציה (ראו פירוט נרחב על אופציות אלו תחת לינה בונציה).

אם אתם מחפשים מסעדות כשרות ומפוקחות, בונציה כיום ישנן מספר אופציות לאכול אוכל כשר. המסעדות השונות הן הרבה יותר מסתם מקום לאכול. תמצאו בהן הרבה דוברי עברית (כולל מלצרים ותיירים) שישמחו להסביר, להמליץ ולפרט על אתרי ונציה השונים.

מסעדת Kosher House Giardino Dei Melograni

מסעדה הממוקמת בלב הגטו – מסעדה איכותית ויוקרתית יחסית. מאוד פופלארית בשבתות כיוון שהיא מאפשרת ארוחה טובה בתשלום מראש (לפני שבת). יש אפשרות לטייק אווי.
למידע נוסף: https://www.pardesrimonim.net/

מסעדת גם גם (GAM GAM Kosher), פיצריה וחלביה של בית חב”ד

מסעדת גם וגם היא מסעדה בבעלות בית חב”ד, נמצאת בכניסה לגטו ומאוד פופולארית. היא מגישה אוכל עממי יותר הכולל מאכלים ישראלים ואיטלקיים כאחד. ליד מסעדה זו יש גם פיצריה וחלביה כשרים הנמצאים גם הם בבעלות בית חב”ד.
כתובת: Cannaregio, 1122, 30121 Venezia, איטליה
טלפון:
+39 366 250 4505
לדף הפייסבוק של המסעדה

מאפייה כשרה (Kosher Tevà):

בונציה יש מאפייה כשרה באזור הגטו. המאפייה היא בעלת הכשר אך אינה בבעלות יהודית.
כתובת המאפיה: Cannaregio 1242

קפיטריה כשרה במוזיאון היהודי (Kesher Cafeteria):

במוזיאון היהודי של ונציה קפיטריה חלבית כשרה, המתפארת להיות בית הקפה היחידי בונציה תחת השגחה רבנית. ניתן לבקש חלב ישראל. אין צורך בתשלום למוזיאון על מנת לגשת אל הקפיטריה.
כתובת המוזיאון: Campo di Ghetto Nuovo, 2902/b

ארוחות שבת בבית חב”ד

בשבתות (בלבד) בבית חב”ד יש ארוחות חינם. אפשר לתרום (כל אחד לפי יכולתו לפני / אחרי).
למידע נוסף על בית חב”ד בונציה

קידוש של בוקר שבת וסעודה שלישית בקהילה היהודית:

למי שמגיע להתפלל עם הקהילה היהודית (תפילה בנוסח איטליה) יש אחרי התפילה, ואחרי תפילת מנחה, סעודות של הקהילה. ארוחות אלו הן ללא תשלום אך דורשות הרשמה מראש והגעה לתפילה עם הקהילה.

מלונות מותאימים לתייר הדתי בוונציה

על נושא זה פירטנו רבות בעמוד על מלונות לדתיים ושומרי מסורת בונציה. ככלל ישנם מספר אופציות של מלונות כשרים בונציה כמו מלון כושר האוס ג’יארדינו דיי מלוגראני (Kosher House Giardino Dei Melograni), ולוקנדה דל גטו (Locanda del Ghetto)– אך מדובר במספר מצומצם של אפשרויות שלא תמיד פנויים ולא תמיד מתאימים לכל התיירים. לכן אנו ממליצים לבדוק גם אופציות אחרות של לינה באזור הרובע היהודי של ונציה (ראו גם: מלונות באזור הגטו היהודי ומלונות באזור קאנאג’רו). לשומרי הכשרות ולתיירים המקפידים על תפילה במניין כדאי לוודא את מרחק ההליכה מהמסעדות הכשרות, ובתי הכנסת. בנוסף, למתארחים בשבתות – מרבית אפשרויות הלינה באזורים אלו הם למעשה בתים קטנים שהוסבו לאפשרויות לינה שונות (מלונות, דירות אירוח, B&B וכדומה) ולכן ברובן אין כרטיסים אלקטרונים לחדרים (במקום מפתחות) או דלתות חשמליות – מה שעלול להוות בעיה לתייר דתי שומר שבת וחג. מומלץ לבדוק זאת קודם – וכמובן שאפשר להתייעץ עימנו בנושא.
המלצות כלליות לדתיים ושומרי מסורת המבקרים בונציה

 • ונציה (לצד פראג ולונדון) היא אחת מערי אירופה הפופולריות ביותר לתיירים יהודים המחפשים מלונות כשרים לפסח.
 • ונציה נחשבת גם כמוקד חשוב באירופה לאומנות יהודייקה – למתעניינים בנושא, באזור הגטו היהודי ישנם מספר לא מבוטל של חנויות אומנות המתמחות בנושא.
 • למעוניינים להגיע לתפילה בשבת בבתי הכנסת של הקהילה (בתי כנסת אלו הם לא חלק ממפת התיירות של הגטו היהודי)- מסיבות בטיחוניות, יש להגיע ביום שישי לבית הקהילה היהודית על מנת לקבל הנחיות ופרטים לשבת. חשוב לדעת: אין כניסה לתפילה עם תיקים גדולים. יש להגיע לפני השעה 10:00 וחובה להציג דרכון בכניסה.
 • תיירים דתיים רבים המעוניינים לבצע סיור בצפון איטליה מתכננים את השבת שלהם בונציה. כלומר, הם מטיילים במהלך השבוע, ובשבת מגיעים לעיר ונהנים משירותי הקהילה, הארוחות ובתי הכנסת. אנו לא מומחים הלכתיים גדולים אך לדעת חלק מהתיירים הדתיים – העירוב שיוצרות תעלות ונציה מספיק ולכן מותר אף לטלטל בה ציוד בשבת. שווה לשקול זאת בזמן התכנון שלכם את הטיול באזור.
 • בשבת בבית חבד של ונציה ישנם סועודת שבת מאורגנות. קבלנו עליהם המלצות רבות.
 • להמלצות כלליות על ונציה.

המלצות של גולשים על ונציה לדתיים:

 • אוכל כשר בונציה – מסעדת ‘גימל גארדן’ ו’כשר האוס’ נסגרו (נכון ל2020), בין כך או כך לא היה שם משגיח כשרות, והאוכל לא משהו.
  בבית חב”ד ניתן להכנס ולשתות קפה מתי שבא לך! בנוסף סעודת שבת בבית חב”ד (חינם!) היא משהו מיוחד!
  האוכל ב’גם גם’ מדהים! השירות אדיב!

המלצות שעלו בקבוצות הפייסבוק השותפות שלנו – איטליה למטיילים וונציה למטיילים:

 • אם אתם נוסעים לשבת אז יש סעודות שבת בבית חב״ד שנמצא בגטו היהודי,אווירה מטורפת.
 • שבת בחו”ל הכי קל בונציה- מסורת יהודי ונציה היא שמותר לטלטל, כל העיר למעט הקאנלה גרנדה הם חצר אחת. (חבד פוסקים בניגוד למסורת) והכל במרחק הליכה.
 • המלצות למלון כשר בוונציה? תודה
  • כושר האוס
  • Carnival Palace – מלון קרוב מאוד לתחנה המרכזית ולרובע היהודי שזה כל המסעדות הכשרות למהדרין! מומלץ בחום!

מפה