כבישים וחניה באגם גארדה

על נסיעה סביב לאגם גארדה וחניה בעיירות שנמצאות לחופו

כביש​ים באזור אגם גארדה

בכללי צפון איטליה כולה מרושתת בצורה טובה מאוד בכבישים נוחים. כבישי האגרה באיטליה ידידותיים למשתמש הזר- בניגוד לכביש 6 שבארץ בו צריך מנוי, בצפון איטליה הכבישים מחולקים למקטעים, שלכל מקטע יש מחיר משלו וחברה שמתפעלת אותו. במעבר אל מקטע חדש יש תחנה בה עוצרים, משלמים כמה מטבעות וממשיכים הלאה.
אגם גארדה מחובר לשני צירי תנועה ראשיים של איטליה- שניהם כבישי אגרה.
האחד מהם, וזה שסביר להניח שתסעו עליו אם תמשיכו ליעדים כמו ונציה ומילאנו, הוא בציר מזרח מערב, ונקרא E70 / A4. הוא מתחיל ממזרח בגבול עם סלובניה, עובר דרך ונציה, ורונה, בחלק הדרומי של אגם גארדה עובר ממש מעט דרומית מהעיירות: פסקיירה דל גארדהסירמיונה ודסנזאנו דל גארדה שבאגם, וממשיך משם אל ברשה, מילאנו ולבסוף טורינו והגבול עם צרפת.
השני נמתח על ציר צפון-דרום, A22 / E45, מגיע ממעבר הגבול עם אוסטריה בצפון (ומתחבר בהמשך גם אל מינכן בגרמניה) ממשיך דרומה ועובר במרחק של כ-12 ק״מ מהגדה המזרחית של אגם גארדה, לכל אורכו, עובר בין ורונה לסירמיונה וממשיך עוד טיפה דרומה עד אזור בולונה.

הכבישים הסמוכים לאגם מדרום מתאפיינים בכבישים דו מסלולים ורחבים יחסית – למרות זאת בקיץ עלולים להיות עמוסים. תמונת מערכת

התנועה סביב אגם גארדה בקיץ, ובעיקר בחלק הדרומי שלו, בייחוד בסביבת סירמיונה, היא עמוסה במקצת. דבר זה משפיע על הכבישים וגורם לתנועה איטית, אך לא לפקקים של ממש. בכללי ככל שמצפינים התנועה משתחררת והכבישים מתרוקנים.

כביש פונאלה הישן באגם גארדה (צילום: Ashley Van Haeftenרישיון *התמונה קוצצה)

חניה באגם ​גארדה

בעיירה סירמיונה יש מגרש חניה גדול בו יש לחנות, משום שהכניסה מעבר אליו לתוך החלק הצפוני והעתיק יותר של העיר אינה אפשרית עם רכב. יש לחנות בחניון ומשם להמשיך ברגל, לא מדובר במרחק גדול מדי עבור רוב האנשים. זהו גם המקרה האמור לגבי רוב העיירות שמסביב לאגם שלהן יש עיר עתיקה- לרוב הכניסה לעיר העתיקה לא מתאפשרת עם רכבים.

ניתן לומר באופן גס כי מחירי החניה סביב אגם גארדה הם בערך יורו וחצי לשעה (נכון לשנת 2017). מחירי החניה במקומות מבוקרים ועמוסים יותר כמו סירמיונה ומלצ׳סינה (ממנה יש רכבל להר מונטה בלאדו) הם קצת גבוהים יותר מאשר בשאר העיירות.

גם בבארדולינו החניה קצת יותר יקרה, אם כי ישנה חניה קטנה בחינם על הכביש הראשי ליד מלון Hotel Bardolino (למידע מורחב על – מלונות באגם גארדה, ומלונות עם חניה באגם גארדה).

סימון החניה הוא כך: כחול מסמן חניה בתשלום, ולבן היא חניה בחינם, אם כי לעתים עם הגבלת זמן, תלוי במיקום. לבעלי רכב שכור, לעתים בתוך הרכב ישנו דיסק, ובחלק מהחניונים ניתן לחנות חינם אך רק באיזור שבו יש סמל של דיסק (למידע מורחב על – השכרת רכב באגם גארדה).
המלצות "הכל על"

  • יש לקחת בחשבון את ההבדלים באזור בין הקיץ לחורף. בקיץ עמוס מאוד וקשה למצוא מקומות פנויים בעיירות השונות. בחורף אין בעיה למצוא מקומות פנויים ואפשר אפילו למצוא חניה חינם סמוך למרכזי הערים. בנוסף בדרום מצב החנייה תמיד קשה יותר. לכן מומלץ להתייחס לחניה לפי הזמן שאתם נמצאים. אם אתם באים בזמנים עמוסים, רצוי למצוא חניה אפילו בחלקים רחוקים ממרכז העיירה אליה אתם מגיעים, ואם הזמן פחות עמוס מומלץ קדם להתקרב למרכז העיירה (לעקוב אחרי השלטים עם הסימון Centro  והעיגולים האחד בתוך השני) ואז לחפש חניה.
  • ישנם אתרים מרכזיים ושוקקים שמבקשים תוספת תשלום על חניה, למשל גארדה לנד או הפארק האחרים באזור, יש לקחת זאת בחשבון.
  • אמנם רבים מהמלונות באיזור האגם מציעים חניה בחינם, וזה פיתרון מעולה לשעות הערב, אך עדיין יש לקחת בחשבון כי במהלך היום אם תרצו לטייל – תצטרכו לחשב גם את חיפוש החניה בתכנון היום שלכם (למידע מורחב על – מלונות באגם גארדה, ומלונות עם חניה באגם גארדה).
  • כמו כל אזור צפון ומרכז איטליה – אנו מאוד ממליצים לשים לב לאזורים האסורים לכניסת רכב פרטי (באזור זה מדובר בכל החלקים העתיקים של העיירות הגדולות – כמו סירמיונה או ריבה דל גארדה). הסימון הוא עיגול אדום על שלט לבן. חבל לקבל דוח הביתה כמה חודשים אחרי שסיימתם את הטיול (פירטנו על כך רבות בעמוד על השכרת רכב באיטליה).
  • כדאי גם לקרוא את העמודים הבאים באתר : השכרת רכב בונציה, השכרת רכב במילאנו והשכרת רכב בורונה

מפה