הכל על - רובע המצודה Hradcany
 
דף הבית >> פראג 2018, המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית >> אזורים מרכזיים בפראג >> רובע המצודה Hradcany

הכל על פראג
עוד תחת אזורים מרכזיים בפראג:


עוד על פראג באתר הכל על:

פרסומות
 

 
הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה בפראג:
מלונות | טיסות | חבילות | הופעות| השכרת רכב
Booking.com

הצעות חמות למלונותרובע המצודה / מצודת פראג | Hradcany

על רובע המצודה מלונות ליד רובע המצודה תמונות מרובע המצודה סיורים ואטרקציות באזור מצודת פראג

טבלת ניווט מהיר - רובע המצודה בפראג
סרטון הדרכה על רובע המצודה בפראג
ההיסטוריה של רובע המצודה בפראג
רובע המצודה - אתרים מרכזיים
מידע שימושי על רובע המצודה
מפת רובע המצודה

"אילו ערי אירופה היו שרשרת, אז פראג הייתה היהלום שבין כל הפנינים..."

אמנם ראשיתה של פראג הוא באזור מצודת וישהראד, אבל הבנייה המאסיבית של העיר התחילה כאן, ברובע המצודה. הצריחים של מצודת פראג (Prazsky hrad) שולטים בקו הרקיע של העיר, ניתן לראות אותם מכל פינה ואזור, וממנה ניתן גם לתצפת על רובה.

חילופי המשמר בארמון המלוכה
החלפת משמרות ברובע המצודה (צילום מקורי)

המצודה של פראג היא אחת המצודות העתיקות ביותר בעולם שעדיין קיימות ואחת המצודות הגדולות בעולם. אזור המצודה הוא אחד מאתרי התיירות המרכזיים של העיר.

       

ההיסטוריה של מצודת פראג:

סיפורה של המצודה הוא סיפורה של צ'כיה ופראג כולה. מצודת פראג עמדה במלחמות רבות והחליפה ידיים רבות לאורך ההיסטוריה, כאשר כל שליט שכבש את אזור בוהמיה החליט להתיישב בה או להושיב בה מישהו מטעמו, כמו במקומות דומים בעולם הסובלים מהחלפת ידיים תכופה (רמז: עיר הקודש ירושלים), כל שליט תורן ניסה להטביע בעיר את חותמו, מה שמסביר באופן ישיר את המגוון הרב של סגנונות הבנייה הרווחות בה.

סרטון הדרכה על רובע המצודה:


מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על
 
היא נבנתה באזור המאה ה-9, קצת אחרי בנייתה של מצודת וישהראד, והיא זו שהייתה המקור ממנו צמחה העיר והקנתה לה את שמה. 
היות והמצודה מסמלת את השלטון בעיר, היא זכתה להרבה אירועים מכוננים: המרד הבוהמי החל בהשלכת נציגי השלטון מחלון המצודה, התפרעויות ורגימות באבנים בשנים בהן השלטון לא היה אהוד על בני העיר, אשר הביאו לנטישתה על ידי נציגי האצולה האבסבורגית (כמו בימי מרד ההוסיסטים). מנגד, בימים בהם השלטון היה חזק הוא הביע זאת בבנייה במצודה כמו שניתן לראות באופן מוגזם במקרה של ארמון ולדשטיין.
מלבד אירועים טראגים אלו ידעה המצודה לא מעט אירעי הכתרה של מלכים, אשר היו הולכים בדרך המלכותית מהעיר העתיקה, דרך גשר קארל ורחוב נרדובה שבמאלה סטרנה והיו מסיימים את הכתרתם במצודה (את אולמות ורחבות ההכתרה השונים ניתן לראות בעת ביקור במצודה). 

 
*פרסומת*
 

גם בעת המודרנית שמשה ועדין משמשת מצודת פראג ככלי להבאת כוח השליט במדינה. כמו אימפריות דורסניות בעבר, גם לדורסנות הנאצית בימי מלחמת העולם השנייה היה רצון עז להטביע את חותמה בעיר. הנאצים עשו זאת על ידי הצבת משרדי שלטונם ברובע המצודה, וכך עשו גם אחיהם לדורסנות - הקומוניסטים.
עוד נקודה היסטורית מעניינת, לפני שאנו קופצים לתאר את מצודת פראג בימינו, חובבי הטריוויה ודאי ירצו לדעת שאת רובו של הסרט "אמדאוס" על חייו של מוצרט צילמו כאן בין רחובות רובע המצודה.

 
מצודת פראג בלילה
מצודת פראג בלילה
 

מה רואים בטירת פראג היום?

כיום אזור המצודה היא ביתו של ראש הממשלה הצ'כי. אחת האטרקציות היפות בעיר היא טקס החלפת המשמרות של החיילים הצ'כים על בגדיהם המיוחדים וצלילי התזמורת. החלפת המשמרות מתקיימת בכל יום ב-12:00 בצהריים על יד השערים הראשיים של המצודה - שער מריה תרזה ושער מטיאס. בנוסף אפשר לומר שמצודת פראג היא אחת מנקודות התצפית היפות על העיר ורבים באים אליה לצלם ולהצטלם על רקע העיר פראג. 

מצודת פראג
הכניסה למצודת פראג (צילום: roger)
חזור למעלה
תצפית על פראג מכיוון המצודה (צילומים מקורים) תצפית על פראג מכיוון המצודה (צילומים מקורים)
תצפית על פראג מכיוון המצודה (צילומים מקוריים)

פעילויות כרטיסים והדרכות מומלצות באזור טירת פראגקתדרלת סנט ויטוס (St. Vitus Cathedral)
ארמון הקיץ "בלוודר" (Belveder)
ארמון המלוכה (Stary Kralovsky Palace)
הבזיליקה והמנזר על שם ג'ורג' הקדוש
ארמון לובקוביץ (Lobkovicky Palace)
סמטת הזהב/ סמטת האלכימאים (Zlata Ulicka):
מוזיאון הצעצועים בפראג
לורטו פאלאס (Loreto Palace)

האתרים המרכזיים ברובע המצודה

הכניסה המערבית למצודה והגנים:

הכניסה המערבית למצודת פראג כוללת כניסה לגני המצודה ומייד לאחריה צפייה בחיל המשמר ומבנה המשרדים של נשיא צ'כיה. זו אולי הכניסה המומלצת לתחילת הסיור במצודה מכיוון שכך מתחילים מראש המצודה ומתקדמים בירידה ולא בטיפוס. 
 
גני המצודה (צילומים מקורים)
גני המצודה (צילום מקורי)
 
חיל המשמר מבנה נשיא צ'כיה והכניסה המערבית למצודת פ
חיל המשמר, מבנה נשיא צ'כיה והכניסה המערבית למצודת פראג (צילום מקורי)
 

קתדרלת סנט ויטוס (St. Vitus Cathedral): 

הכנסייה הגדולה והחשובה ביותר בפראג ליד הקתדרלה תוכלו לראות את מגדל אבק השרפה העגול, ששימש כמחסן לאבק שרפה שנועד להגן על המצודה.(קרא עוד על כנסיית סנט ויטוס).
 
כנסיית סנט ויטוס - הכנסייה המרכזית של העיר פראג (צילום מקורי). 

ארמון הקיץ "בלוודר" (Belveder):

הארמון מתקןפת הרנסנס הוא אחד המבנים היחידים בפראג הבנוי בסגנון איטלקי. הארמון נבנה על ידי המלך פרדיננד הראשון כתשורה לאשתו אנה, שנפטרה לאחר לידת בנה ה-15. ליד המבנה אפשר לראות את המזרקה המזמרת - מזרקה עשויה ברונזה שצלילי המים הנופלים עליה משמיעים צליל מיוחד. הארמון סגור רוב הזמן וניתן להיכנס אליו רק בזמני קונצרטים.
כתובת: Mariánské hradby 52/1.

ארמון המלוכה (Stary Kralovsky Palace):

בו תוכלו לראות את אולמות הכתרת המלכים ונהשיאים, שם תוכלו גם לראות כתרים ודיוקנות של מלכי עבר. כמו כן, בארמון אולמות ענק ששימשו את האצילים לצפות במרוצי סוסים תחת קורת גג כשעשוע.

הבזיליקה והמנזר על שם ג'ורג' הקדוש:

בזיליקת ג'ורג' הקדוש (Bazilika Sv Jiri), הקרויה על שמו של הקדוש הנוצרי מהחשובים ביותר (בעיקר לזרם האורתודוקסי אך גם לנוצרים האחרים ובמיוחד לכנסייה היוונית), היא אחת הכנסיות העתיקות בצ'כיה. היא קיימת כבר משנת 912. ג'ורג' הקדוש, או ג'ורג' קוטל הדרקון, היה חייל בצבא הרומי שקיבל עליו את הנצרות ובגלל זה הוצא להורג. עם השנים נקשרו בו אגדות של חיסול הדרקון, שיש הרואים בו משמעות סימבולית של רוע או כפירה.
 

באזילקית ג'ורג הקדוש (צילום מקורי)
בזיליקת ג'ורג הקדוש (צילום מקורי)

בזיליקת ג'ורג' הקדוש היא הכנסייה השנייה הכי עתיקה בפראג. היא הייתה בנויה מעץ בנקודה זו כבר במאה ה-10 ועדיין ניתן לראות את שאריות מבנה העץ של הכנסייה. בתוך הכנסייה אפשר לראות תבליט מהמאה ה-13 של מריה הבתולה וקברים של נסיכים מקומיים.
את המבנה לא ניתן לפספס בגלל צבעו האדמדם ובגלל שני המגדלים האפורים הצמודים לכנסייה הבולטים כמעט מכל נקודה בפראג. הכניסה בתשלום כחלק מכרטיס כולל של כל אתרי רובע המצודה. במנזר הסמוך לבזיליקה נמצאת הגלריה הלאומית המציגה אמנות צ'כית בסגנון גותי.

ארמון לובקוביץ (Lobkovicky Palace):

ארמון חדש יחסית המוחזק בבעלות פרטית מאז המאה ה-17, למרות שהוחרם על ידי השלטונות בזמן שליטת הקומוניסטים. בארמון, הבנוי בסגנון הרנסנס, יש אולמות נשף גדולים המשמשים כיום בעיקר לקונצרטים וכמוזיאון לאומי. במוזיאון ישנו אוסף של ציורים לאומיים ובגדים מכל אזור בוהמיה, אוסף של שריונות וכלי נשק ואוסף גדול של כלי נגינה ומוצגים מוסיקליים אחרים, בו מוצגים מוסיקאים גדולים כמו בטהובן והנדל. בתוך הארמון פועל בית קפה שנחשב לאחד הטובים בפראג. 

המוזיאון מקיים פעילויות רבות בתוכו ובקהילה בחוץ ושווה להתעדכן דרך האתר בפעולותיו.

שעות פתיחה: ימי ג'-א' 10:00-18:00
מחיר: 275 קרונות למבוגר, ילדים בגיל 7-15 175 קרונות
אתר אינטרנט: לאתר הרשמי
הכניסה לארמון לבקוביץ' (צילום מקורי)
הכניסה לארמון לבקוביץ' (צילום מקורי)

סמטת הזהב/ סמטת האלכימאים (Zlata Ulicka):

סמטה צבעונית וציורית במיוחד, שנקראה על שם האלכימאים הרבים שהתגוררו בעיר, שניסו ליצור זהב למלכים המקומיים השונים.המקורות ההיסטוריים החדשים מראים שכנראה מעולם לא ישבו בסמטה אלכימאים, כי אם חיילים ושומרים של המצודה, ורק מאוחר יותר הגיעו צורפים ותכשיטנים, ומכאן כנראה מקור השם. במאה ה-20 התיישבו בה אנשי הרוח (כמו פרנץ קפקא שהתגורר בבית מספר 22 והפך אותו למוקד עלייה לרגל בימינו). בהמשך הסמטה יש שני מוזאונים נחמדים: מוזיאון עינויים קטן (עדיף ללכת לזה שליד גשר קארל) ומוזיאון הצעצועים, המומלץ ביותר.

היום הכניסה לסימטה ולבתים השונים בה בתשלום. 

ארמון ולדשטיין:

ארמון בארוקי (אחד מהראשונים באירופה) שנבנה על ידי אציל קתולי בשם אלברט פון ולדשטיין, אשר הנהיג את הכוחות הלוחמים במלחמת 30 השנה כנגד הפרוטסטנטים וככל הנראה היה רברבן לא קטן ורצה להשוויץ בעושרו הרב. המבנה המדהים, המשמש כיום כמשכנו של הסנאט ושל משרד החינוך והתרבות הצ'כי, כולל גנים מטופחים בסגנון צרפתי ואולמות בעלי קירות ותקרות מצויירים בציורי שמן מרשימים ביותר בסגנון בארוקי. 

מוזיאון הצעצועים:

מוזיאון הצעצועים נמצא בסמטת הזהב והוא חלק מאתרי רובע המצודה. המוזיאון הקטן והנחמד הזה מומלץ לתיירים הצעירים ולצעירים ברוחם. המוזיאון הוא למעשה חצי מאוסף שחציו השני נמצא במינכן והוא מציג אוסף גדול של בובות ענק, בובות בארבי, לגו, חיילי צעצוע, צעצועים ישנים, דגמי משחק של חדרים מתקופות שונות, דובי פרווה, מכוניות, וכל אשר ילדים מכל הגילאים יאהבו לראות.

שעות פתיחה: 9:00-17:30
מחיר: 40 קרונות למבוגר, 20 לילד
 
מוזיאון הצעצועים מוזיאון הצעצועים
תמונות ממוזיאון הצעצועים (צילומים מקוריים)

לורטו פאלאס Loreto Palace - ארמון לורטה:

כנסיית הלורטה
בתמונה כנסיית הלורטו/לורטה (מקור לצילום)
על אתר זה נכתב עמוד מידע חדש ראה: לורטו פאלאס Loreto Palace 

אם תלכו ישר ביצאה מהכניסה הראשית של מצודת פראג ותמשיכו ללכת ישר עד לרחוב Loretanske. תגלו מבנה עתיק של כנסייה הבנויה בסגנון הבארוק (המאה ה-17). בעברית זה אומר ציורים מדהימים על הקירות המשתמשים בטכניקות מדהימות של הבלטת בניה הממוזגת עם הציור, ציורים מעוררי רושם מהמאה ה17 - בקיצור חגיגה לעייני התיירים המבקרים במקום. הכנסייה יכולה להיקרא לורטו או לורטה מדובר באותו אתר.

בתוך הכנסייה מלבד ציורי קיר וציורים "רגילים" מהמאה השבע עשרה תראו אוסף של תכשיטים, כאשר בקומה השנייה של הכנסייה תצפו באוסף יהלומים עוצר נשימה.

במרכז החצר של הכנסייה ניצבת רפליקה של ה"סנטה קאזה" - ביתה של מריה הבתולה מנצרת. על פי האגדה נישא הבית בידי מלאכים מארץ ישראל עד ללורטו שבאיטליה, ובלהט הדתי ששטף את הממלכה הבוהמית לאחר ניצחונם של הקתולים במלחמת 30 השנים (ראה פראג הסטוריה ) נבנו כ־50 סנטה קאזות כאלה.

כדאי לדעת:
 • הכנסייה משמשת מוקד לעלייה לרגל לאלפי מאמינים נוצרים.
 • במקום מותר לצלם אך ללא פלאש!
​מידע שימושי:
 • כתובת:Loretanske namesti 110/4, 110 00 Prague-Praha 1 - Hradcany, Czech Republic
 • הגעה:חשמלית: קו 22, 25, 57 עד לתחנת Po1horelec
 • אתר המקום: http://www.loreta.cz/en/index.htm
חזור למעלה

רובע המצודע
צילום מהאוויר של רובע המצודה
צילום:
 http://architecture.relig.free.fr/index.php

המלצות "הכל על" למבקר ברובע המצודה:

 • לא כדאי לפספס את החלפת המשמרות, היא אחת מהמיוחדות הקיימות באירופה (לא מצועצעת כמו באתונה או לונדון, אבל בכל זאת שווה את הכל). ההחלפה מתבצעת בכל שעה עגולה במהלך היום, כאשר בשעה 12:00 בצהריים מתקיים בטירה טקס החלפה מורחב הכולל גם נגינת תזמורת - מומלץ לצפות בהחלפה ברחבה שמחוץ למצודה ולא מתוכה.
 • כדאי להשקיע כמה שעות לביקור במצודה כיוון שהיא גדולה ורבת אזורי תיור. בתוך המצודה עצמה יש הרבה מה לראות - מגדלים, פסלי ענק, חצרות מטופחות, דגם מוקטן של מגדל אייפל ומזרקות. בין כל המבנים תוכלו לראות את החיילים השומרים על הרובע (מדיהם מגוחכים משהו אך יפים וצבעוניים).
 • כדאי לבקר במוזאון לצעצועים, במיוחד אם אתם מטיילים עם ילדים. מדובר בהפוגה נחמדה מכל היהסטוריה הכבדה שבאזור המצודה. להולכים עם עגלת תינוק, אין בעיה להתנייד עם העגלה בכל רחבי המצודה, מלבד החלק של סימטת האלכימאים (למטיילים עם ילדים כדי לקרוא עוד המלצות בעמוד על ילדים בפראג).
 • אפשר לקנות כרטיס כניסה משולב לכל אתרי הטירה ב-350 קרונות (עסקה די משתלמת למי שמעוניין לבקר בחלק מהאתרים).
 • למי שמגיע לעיר ורוצה לראות עוד אתרים מומלץ לשקול רכישת פראג סיטי פאס, כרטיס המאפשר כניסה למגוון אתרים נוספים בעיר ולאטרקציות שונות כמו שייט בנהר הוולטובה ונסיעה באוטובוס התיירים של פראג.
 • רובע הטירה עמוס (ובמהלך הקיץ גם חם) וצריך לבוא מוכנים נפשית לתחושת הדוחק הקיימת בין מיליוני התיירים.
 • בכניסה מאוחרת אחרי השעה 17:00 לסמטת האלכימאים אפשר להיכנס ללא תשלום, אלא שאז המבנים סגורים.
 • חשוב לדעת שבחורף הגנים סגורים למבקרים.
 • לא מומלץ להתקרב עם רכב לאזור (בכלל לא מומלץ להגיע עם רכב לטיול בפראג - ראה השכרת רכב בצ'כיה) שיטת ההגעה הנוחה ביותר היא במטרו (לרדת בתחנת Hradcany) וזה יאפשר לכם לעשות את מסלול המצודה בירידה מראש במצודה לכיוון העיר. 
 • לינה ברובע המצודה מתאימה למי שמוכן להשקיע תשלום נוסף עבור ההזדמנות ללון באחד מאזורי התיירות היפים של אירופה, הכולל נוף מדהים ואווירה שקטה. כיף להתעורר על רקע מצודת פראג. זהו לא אזור המתאים ללינה זולה או לינה למשפחות והוא יותר מומלץ למי שמחפש חופשה יוקרתית ומפנקת ו/או מלונות לחופשה רומנטית בפראג. בין המלונות המומלצים של פראג הנמצאים באזור זה ניתן למנות את מלון סאבוי (Hotel Savoy)מלון נרודה (Hotel Neruda)מלון גרין לובסטר (Hotel Green Lobster)אכסניית ליטל קואורטר הוסטל (Little Quarter Hostel) וכן את מלון הופמייסטר אנד ספא (Hotel Hoffmeister & Spa). מומלץ לקרוא עוד בנושא תחת מלונות ברובע המצודה ומלונות בפראג.
 • המלצות של גולשי האתר לרובע המצודה:
   
  • ​ נטע כהן: המבצר מרשים ביותר. קנינו כרטיס קצר בניגוד לכתוב הם לא קיבלו תעודת סטודנט בעברית (יש גם הגבלה להנחת סטודנט עד גיל 26).
   את טקס החלפת המשמר לא ראינו טוב בגלל הצפיפות של התיירים הצופים יחד איתנו לכן אני ממליצה להגיע קודם.
   חשוב לי לציין שלקתדרלת סנט ויטוס ניתן להיכנס בחינם (רק להתחלה) אך בלי הכרטיס לא ניתן להיכנס לסמטת האלכימאים המדהימה (לא לפספס).
   • מערכת האתר: הי נטע, תודה על ההמלצות והתגובות המלמדות. חשוב לנו רק לומר שאנו לא פרסמנו שיש הנחה לסטטודנטים ישראלים. הנחה זו תקפה רק למי שלומד באיחוד האירופי אולי ראית זו באתר אחר, בנוסף לרוב חלקי המצודה לא ניתן להיכנס ללא כרטיס ויש לקחת זאת בחשבון כי היא באמת מדהימה. 
  • אבישי וידר: ​סיור קצר במתחם מצודת פראג עולה 250 קרונות . לסטודנטים מתחת לגיל 26 עם תעודת סטודנט – המחיר הוא חצי מכך (יש להביא תעודה בינ"ל תקפה! אפשר להוציא אותה במשרדי איסתא). קנינו כרטיסים, אבל בתום הסיור הגענו למסקנה שהם לא שינו בהרבה את ההנאה שלנו. הכרטיס מאפשר כניסה לחלקים פנימיים יותר של קתדרלת סנט ויטוס, אך גם מי שאין לו כרטיס יכול להיכנס לכנסיה ולהתרשם מכמה מהויטראז'ים. הכרטיס גם מאפשר כניסה לארמון המלכותי הישן ובזיליקת סנט ג'ורג' . כל המבנים הללו נחמדים מבנים אבל מרשימים בעיקר מבחוץ, ובשביל זה לא צריך כרטיס. המבנים היחידים שבשביל לראות אותם צריך כרטיס הם אלה שבסמטת הזהב, אבל גם אליהם הכניסה חינם החל משעות אחה"צ.
  • אפרת סינגלובסקי: אני ממליצה להגיע מוקדם, אנו כבר הגענו בשמונה וחצי בבוקר, לפני כל התיירים, והתורים הארוכים - כל אזור קתדרלת ויטוס היה לרשותנו - לכן גם הפקנו צילומים נטולי המוני תיירים וגם יכולנו להכנס ראשונים לאתרי המקום.
  • אברהם חנקין: אני ממליץ לרדת בתחנה הגבוהה (הכי צפונית) באוטובוס המגיע למצודה. כדי לא לטפס ברגל.

--פרסומת--
מידע שימושי על רובע המצודה:
כתובת: 
Jirska
איך מגיעים?
מטרו: קו A לרדת בתחנת Malostranska או Hradcanska
חשמלית (טראם): קווים 22 ו-23 עד המצודה.
ילדים: יהנו מהמראות המיוחדים ובמיוחד ממוזיאון הילדים.
שעות פתיחה: 1 באפריל-31 באוקטובר בין 9:00-18:00, 1 בינואר-31 במרץ ו-1 בנובמבר-31 בדצמבר 9:00-16:00.
מחיר: אפשר לקנות כרטיס כניסה משולב לכל אתרי הטירה ב-350 קרונות.
אתר אינטרנטwww.hrad.cz
קישורים מעניינים: כולל הסבר מפורט באנגלית http://www.hrad.cz/file/cs/prazsky-hrad/HRAD-plan-hradu.pdf


חזור למעלה

מפת אתרים מרכזיים ברובע המצודה:
 

 
 

 
 
חזור למעלה
 

צריך/ה עזרה בתכנון החופשה בפראג? אנחנו יכולים לעזור!

במשך תקופה ארוכה אנו עוזרים לגולשים/ות שלנו לתכנן את החופשה שלהם/ן בברצלונהקוסטה בראווהפראגרומאלונדוןמדריד ובכל אירופה.

arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס/י פרטים בטופס המצורף


               
                                     
                                     
                                      
 
 

חזור אל:
 
חיל המשמר, מבנה נשיא צ'כיה והכניסה המערבית למצודת פראג (צילום מקורי)
 
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net
יעוץ בקידום האתר: קידום אתרים ע"י עידן בן אור 

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica