1. עמוד הבית
 2. »
 3. תכנון חופשה עם הכל על
 4. »
 5. השכרת רכב בחו”ל – המידע שיחסוך לכם כסף וטעויות!
 6. »
 7. לשכור רכב בחו”ל, בפחות כסף. כל הדרכים להוזיל את מחיר ההשכרה

לשכור רכב בחו”ל, בפחות כסף. כל הדרכים להוזיל את מחיר ההשכרה

בעמוד זה נפרט תשובות לשאלות כמו: איך למצוא את המחיר המשתלם ביותר? מתי כדאי להזמין? למה כדאי לשים לב? כל המידע החשוב לפני ששמזמינים רכב לחופשה הבאה שלכם.

מהמחקרים שלנו גילינו שהשכרת רכב לחופשה היא אחת הפעולות היותר מלחיצות שעושה תייר עצמאי בתכנון החופשה שלו. בעוד שעולמות המלונות והטיסות הרבה יותר ברורים ומוכרים. המושגים בהירים לכולם, יש יותר ויותר תאימות במושגים ובחבילות בין הפלטפורמות השונות, והם גם תחומים בהם מרבית התיירים כבר התנסו בעבר. השכרת רכב הוא תחום שעדיין מבחינת סטדנדרטים לא עבר תהליך מלא וניתן לראות שונות רבה בין ספקים, בין מדינות ואפילו הבדלים במושגים ובתנאים בתחנות של אותו ספק באותה מדינה. כאשר מוסיפים לכך לא מעט משתנים שצריך לקחת בחשבון: דלק מלא או לא, גיל הנהג, זמן ההזמנה, ביטוח מלא וחלקי וכדומה – אפשר להגיד שתחום השכרת הרכב הוא מורכב. לכן, כתבנו בעבר עמודים כמו מה צריך לבדוק לפני הזמנת רכב בחו”ל, ועמודי מידע רבים המסבירים סוגיות שונות בנושא הנמצאים תחת הקגטוריה של השכרת רכב בחו”ל – המידע שיחסוך לכם כסף וטעויות!, לאור שאלות רבות והתייעצויות רבות, החלטנו גם לכתוב עמוד זה שמתרכז אך ורק בדרכים להוזיל את השכרת הרכב שלכם. אנו נשלב בעמוד זה מידע גם על הזולת השכרת הרכב עצמה, וגם מידע על הוזלת ההתנהלות איתו בחופשה שלכם. עיקרי ההמלצות שלנו יהיו מוכוונים לחופשה באירופה, כיוון שחופשה ביעדים במזרח (למשל תאילנד, סין והודו) או צפון אמריקה תתנהל בהקשר הזה בצורות קצת שונות ואנו מקדישים לכך עמודים נפרדים.

תכנון החופשה - תחליטו האם ומתי בדיוק צריך את הרכב השכור

אנו יודעים שהבטחנו טיפים להוזלת השכרת הרכב, אבל אנו נתחיל בכלל מהתחלה – האם צריך רכב? והאם צריך רכב לכל הטיול שלכם? לצערנו מניסיון שלנו יש תיירים, בעיקר חסרי הניסיון שבהם, שנופלים פה ומשכירים רכב שלא לצורך, או יותר גרוע פוגעים לעצמם בחופשה.
ננסה לפרט:

 •  אם אתם לא יוצאים מהעיר אל תזמינו רכב: ראשית כדאי לשקול האם בכלל החופשה שלכם מצריכה רכב – הרבה מאוד תיירים פשוט לא צריכים רכב כיוון שהם לא מתכוונים לצאת מהעיר אליה הם נוסעים. חופשה באחת מהערים הגדולות של אירופה כמו ברצלונה, רומא או לונדון לא רק שאינה מצריכה רכב אלא רכב לרוב יהיה מעמסה מיותרת. האמת לא רק חופשה בעיר גדולה אינה מצריכה רכב, גם בעיר יותר קטנה כמו קלוז’, קראקוב, או ורונה – רכב הוא מעמסה. בערים הללו התחבורה הציבורית נוחה ומאפשרת הגעה בקלות יחסית למקומות המרכזיים ומהווה דרך התניידות טובה ומומלצת בעיר. מנגד רכב יכול לגרור קנסות, תשלומים על חנייה וכמובן מייקר את עלות החופשה שלכם בשל עלות השכרת הרכב והדלק שצורך. זאת מעבר לפקקים המאפיינים ערים גדולות ותנאי נסיעה כמו סמטאות צפופות וחוקי תנועה שיכולים להיות מעט שונים מישראל. תוסיפו לזה מיסי גודש שהתחילו להיות מיושמים בערים רבות באירופה, אזורים אסורים לרכב שאינו מורשה (זונה טרפיקו באיטליה הוא סיפור יחסית מוכר המפיל תיירים רבים), לכן בשורה התחתונה להרבה תיירים הנוסעים לחופשות עירוניות, העצה הטובה ביותר היא פשוט לא לשכור רכב אם לא יוצאים מהעיר. לכן עדיף למשל לא לחפש חניון ליד הקלוסיאום (למשל בשאלה שנשאלנו פה) אלא פשוט להגיע עם מטרו, טראם, אוטובוס או מונית.

הגראן ויה במדריד באמצע הלילה, מי רוצה להיות פה עם רכב פרטי??? (צילום מקורי)

 • הזמינו את הרכב רק למתי שאתם באמת צריכים, והזמינו מלון מתאים למטיילים עם רכב: כל מה שכתבנו קודם, הוא נכון לגמרי בעבור מעל ל82% מהתיירים היוצאים לחו”ל (לפי מחקר שלנו) להם אין צורך ברכב בחופשה שלהם, אולם במידה ואתם מעוניינים לצאת מהעיר לטיול עצמאי, להגיע למקומות מעט מרוחקים יותר בהם התחבורה הציבורית לא תמיד נותנת את המענה המיטבי, כמו הפירנאים הקטלוניים למשל, השכרת רכב יכולה להיות אופציה מצויינת, ולעיתים אף היחידה, להגיע למקומות אלו. אי אפשר לדעתנו באמת ליהנות בחופשה באזור אגם גארדה והדולומיטים ללא רכב שכור… במקרה של חופשה כזו, הזמינו את הרכב שלכם רק לתקופה שאתם יוצאים מחוץ לעיר, עדיף שהימים הללו לא יהיו בסופי שבוע, בהם מחירי הרכבים עולים (למעט עונת הקיץ אז זה לא כל כך משנה, המחירים גבוהים תמיד). עדיף לקחת את הרכב ממרכז העיר באזורים הקרובים למשל לתחנה המרכזית ותחנת רכבת ולא מתחנות השכרת הרכב בשדות התעופה או בסמוך לערים העתיקות שבהן לרוב יש עמלה נוספת על ההשכרה (לא בכולם, זה משתנה כמובן, אבל זה כלל שדי חוזר על עצמו). אם אתם זקוקים להיות יום או יומיים עם הרכב במרכזי העיר בחרו מלון מתאים להגעה עם רכב שכור הכולל חניה יחסית קרובה במחיר סביר. זה לא ישפיע על מחיר השכרת הרכב ישירות, אבל ישפיע על העלות הכוללת שהרכב יוסיף לכם לחופשה. ניסינו לעשות בזה סדר בעמודים כמו: מלונות עם חניה בפראג, מלונות עם חניה בברצלונהמלונות עם חניה ברומא ומלונות עם חניה במילאנו  (ועמודים דומים נוספים ליעדים אחרים).
 • הגעתם לעיר מרכזית עם רכב שכור? תחנו מחוץ למרכז: אתם עם רכב שכור? הגעתם לעיר גדולה או עיר גדושה בתיירים (למשל סרמיונה או טוסה דה מאר – קטנות, אבל ממש לא כדאי להיכנס אליהם עם רכב בקיץ) תשאירו את הרכב בחוץ בחניונים המוסדרים לכך. ככלל – ככל שהחניון נמצא יותר קרוב למרכז הוא יהיה יקר יותר, צפוף יותר ותמתינו יותר בפקקים להגיע אליו. לצורך העניין לא משנה אם אתם מבקרים בפריז, בונציה, טולדו, מילאנוקארלובי וארי או יעדים אירופיים אחרים דומים, כל היעדים הללו כוללים חניונים מוסדרים המונגשים לתחבורה ציבורית במרחק סביר מהמרכז – שאנחנו ממליצים עליהם.
 • תשדלו לתכנן נכון את מעבר המדינות עם הרכב שלכם. יש מדינות שתצטרכו להוסיף תשלום על ביטוח כאשר תעברו גבולות, וכמעט בכל המקרים החזרת רכב במדינה שונה ממדינת איסוף הרכב תעלה תוספת משמעותית. לפעמים התוספת היא מוגבלת למשל במקרים של גרמניה ואוסטריה או ספרד וצרפת, אבל לפעמים התוספת היא גבוהה מאוד כמו במקרה של לקיחת רכב בספרד והחזרה בפורטוגל. ישנם מקרים רבים שאנו ממליצים לקחת רכב, להגיע איתו לנקודה מסויימת באותה מדינה, להחזירו, לעבור את הגבול עם רכבת או טיסה, ולקחת רכב חדש (ראו למשל יעוץ שנתנו בנושא פה או פה).
 • נהגים צעירים או חדשים? ברוב המדינות תשתדלו להימנע מטיולים מבוססי רכב שכור. זה יכול להיות פשוט יקר בהרבה מתיירים ותיקים יותר, אז אולי כדאי לחכות. אם בכל זאת אתם הולכים על זה, לכו על חברות שמתמחות בנושא. ראו מידע בנושא פה.

חניון בטלודו חניון בכניסה לטולדו – אומנם הוא לא ליד העיר העתיקה, אבל הוא סמוך לכניסה, וצמוד לתחנות אוטובוס ותחנות מוניות שיביאו אותכם למרכז העיר.
עדיף בהרבה מלחפש חניה, למעלה בעיר העתיקה (צילום מקורי)

טיפים לחיפוש הרכב שיוזילו לכם את ההזמנה עצמה

בעת חיפש הרכב ישנם מספר משתנים שכדאי לקחת בחשבון ולחשוב מה תהיה האופציה הטובה ביותר בעבורכם שתאזן בין השכרת רכב האידיאלי עבורכם לבין צמצום עלויות ההשכרה. למשל:

 • עדיף לשכור רכב מהארץ בזמן תכנון החופשה ולא ביעד עצמו. כמעט תמיד יהיה זול יותר לסגור את השכרת הרכב מהארץ ולא במדינת היעד, כך תוכלו להשיג את ההנחה לה זוכה סוכן הנסיעות שלכם, או למחיר המוזל שמוצע באינטרנט. המחיר בדוכנים לרוב לא יהיה זול יותר (אפילו יותר יקר), אתם עלולים לבזבז זמן יקר ותעשו זאת בשפה לא מוכרת ובסביבה לוחצת. קחו בחשבון שמלונות לרוב יגזלו עמלה גבוהה, ואין ערך כל כך להזמנה ברגע האחרון כמו שיש בטיסות או במלונות. בנוסף, ברוב פלטפורמות ההשכרה היום ביטול עד שבועיים לפני ההזמנה בפועל, זו אפשרות סטנדרטית. פרטנו על הנושא בעמוד כמה זמן מראש כדאי להזמין רכב שכור?.
 • בחירת איסוף הרכב – ודאו שאיסוף הרכב המוגדר במערכות החיפוש כולל את כל האפשרויות שלכם. בערים הגדולות יש לא מעט אזורים ותחנות איסוף שונות, ולעיתים לאסוף רכב ממרכז העיר יהיה זול יותר מאיסוף ו/או החזרה בשדה התעופה. כמו כן החזרת הרכב בנקודה אחרת מנקודת האיסוף תעלה לא פעם סכום נוסף. מצד שני לא פעם יש אזורים בהם מרוכזות מרבית תחנות השכרת הרכב, אם למשל תוותרו על שדה התעופה בחיפוש, או אזור תחנת רכבת, במרבית הערים האירופיות תפספסו את רוב האופציות הקיימות במרחב להשכרת רכב. לכן גם אם זה אומר לקחת מונית לשדה התעופה, או מטרו לתחנת הרכבת שקצת מרוחקת ממרכז העיר התיירותי – שווה לכלול אזורים אילו בחיפוש הצעות המחיר.
 • שימו לב לסידור התוצאות של הרכבים. מרבית הפלטפורמות שבדקנו לחיפוש רכבים לא מסדרים את הרכבים לפי מחיר. אלא לפי פרמטרים אחרים שהופכים את ההצעה למשתלמת יותר, לדעתם. לכן מאוד כדאי לבחור את הפרמטרים החשובים לכם ברכב בשלב ראשון, ואז בשלב שני לסדר את ההצעות לפי מחיר. לרוב זו השיטה הטובה ביותר למצוא את ההצעה הטובה ביותר הקיימת בזמן החיפוש במערכת הנבדקת.
 • שימו לב, התנאים של הרכבים מאוד משתנים. לכן גם אם בשלב ראשון נראה שיש הצעה מאוד טובה של חברה אחת לרכב מסויים והצעה פחות טובה לרכב שבמבט ראשון נראה דומה בחברה אחרת. שמסתכלים על הפרטים רואים שיש הבדלים רבים. יש חברות שהזמנת הבסיס שלהם כוללת הגבלת ק”מ יש חברות שלא, יש חברות שיעניקו לכם שני נהגים חינם, ויש כאלו שיחייבו אתכם על כל נהג נוסף על הראשון – בדקו את כל הדברים הללו בזמן ההשוואה. כך גם לקיחת רכב בשעות חריגות (למשל אחרי 22:00 בלילה) הרבה פעמים מה שנראה זול במבט ראשון אינו כזה במבט שני.
 • אם אתם מטיילים בקבוצה או עם משפחה בעלת מספר נהגים, נסו לדאוג שכל הנהגים שמתוכננים לנהוג בחופשה יהיו נהגים לא צעירים (מעבר לגיל 25) ולא נהגים חדשים – זה יחסוך לכם הרבה כסף. וודאו שאינכם מחויבים בתשלום נוסף על נהג נוסף בעת הזמנת הרכב.
 • תבקשו עזרה ויעוץ: לאחר שחשבתם על כל ההיבטים הללו של הרכב אותו תרצו לשכור לחופשה שלכם – ערכו השוואת מחירים! בשימוש בשירות שלנו עם Rentalcars אנו עושים זאת עבורכם, רק הכניסו את הפרטים במנוע החיפוש ותקבלו את הצעות המחיר האטרקטיביות ביותר לפי סוג הרכב.
 • שירות נוסף שיכול לחסוך לכן כסף רב הוא השירות של חברת פאפם פאפם. לאחר שתזמינו את הרכב תוכלו לשלוח להם את פרטי ההזמנה שלכם והם ידאגו לעדכן אתכם במידה ויש הצעה זולה יותר בעבור אותה ההצעה. תוכלו לקרוא עוד על פאפם פאפם והשירות שלה בעמוד הסקירה שלנו על החברה בקישור הזה.
 • שימו לב שרכבים דומים יכולים להיות במחירים שונים רק כתלות בשאלה באיזו חברה מדובר. לא רבים יודעים אבל גם בעולם הזה של השכרת רכב יש חברות המגדירות עצמם כלואו קוסט לא תמיד כדאי להשתמש בשירות שלהם, אבל ישנם כאלו ששירות של חברות כאלו יחסוך להם כסף רב. ממליצים לקרוא עמוד זה.

חברת לאו קוסט להשכרת רכב בצ’כיה – מאפשרת לקחת רכבים מצויינים בתנאים דומים לחברות הגדולות ובמחירים זולים כמעט בחצי.
אין מה לפחד להזמין מהם רק כי אינם מוכרים כמו חברות גדולות ומוכרות (צולם בשדה התעופה בפראג – צילום מקורי)
איזה רכב לבחור? ואילו תנאים?

 • גיר ידני או אוטומטי? גיר ידני מוזיל מאוד את המחיר, גם של הרכב וגם של הדלק. הוא יהיה מצוין לנסיעה מישורית ונוחה יחסית.
 • חשבו על סוג הדלק. לאוטו גדול ומרחק נסיעה גדול – שימוש במנוע דיזל יכול לחסוך לכם כסף רב.
 • לא פעם רכבים גדולים יותר עם תא מטען גדול יותר יקרים יותר מרכבים קטנים עם תא מטען קטן. עם זאת קחו בחשבון לא רק את המזוודות אלא גם מטען שיתווסף כמו קניות בדרך. כמו כן קחו בחשבון שתא המטען צריך להספיק לכם לאורך הטיול כולו.
 • שימו לב האם ההשכרה מוגבלת למספר ק”מ ביום, ובמידה וכן בדקו האם תוכנית הנסיעה שלכם עומדת בהגבלה זו. שימו לב שחריגה מההגבלת הק”מ שלכם לרוב תעלה הרבה כסף מיותר… (ראו פירוט על הנושא פה) עדיף לטיול עם אופי נסיעות נרחב לא לקחת סיכון ולקחת רק רכבים ללא הגבלה.
 • נושא הביטוח הוא סופר מורכב. הוא יכול להוזיל את ההשכרה, יכול גם להביא טיול לבאסה רצינית אם לא עשיתם ביטוח מלא, אנו ממליצים לקרוא את המידע המפורט בנושא בעמודים הבאים ולבחור מה שנכון עבורכם: מה יש לבקש מחברות השכרת הרכב על מנת לקבל ביטוח מלא?.

איך להימנע מעלויות מיותרות בעת השכרת הרכב

לאחר שחסכתם בעלות השכרת הרכב, הנה כמה המלצות כיצד לא להיגרר להוצאות נוספות ומיותרות בעת השכרת הרכב ביעד:

 • תשדלו לא לבנות על תוספות שילקחו מחברת ההשכרה. היום לקחת GPS מחברת ההשכרה, זה לרוב בזבוז אדיר. לנוסעים עם ילדים קטנים – אם ניתן, לדעתנו עדיף להביא את כיסא התינוק או הבוסטר שלכם – זה מונע צורך בהיכרות עם מערכת חדשה ולא מוכרת וחוסך כסף. רוב חברות התעופה מאפשרות לכם להוסיף אותם למטען ללא עלות גם כך.
 • כשמקבלים את הרכב, צריך לבדוק אותו בקפידה ולרשום על טופס ההשכרה את כל הנזקים הקיימים, ולהחתים את נציג חברת ההשכרה. דבר זה חשוב ביותר כדי שלא יאשימו אתכם במפגעים קיימים ואנו ממליצים לעשות זאת בהקפדה יתרה. אפילו לתעד בצילום אם צריך.
 • וודאו שאת מתדלקים רק בדלק הנכון! לא תרצו להיתקע בדרך בגלל דלק לא מתאים (תתפלאו, אך זה דבר שקורה לא פעם ולא פעמיים). טעות בסוג הדלק עלולה להיות יקרה ולפגוע בנסיעה שלכם.
 • שמרו על הרכב משריטות מיותרות, היזהרו במיוחד במקומות צרים. זכרו שאינכם נוהגים בבית שלכם ואינכם מכירים את התנהגות הכביש, הרכב והנוסעים בו.
 • בעת החזרת הרכב הקפידו שנציג חברת ההשכרה יאשר בכתב שהרכב הוחזר ללא נזק. אם אין נציג בשטח ואתם ממהרים לטיסה שלכם, צלמו את הרכב מכל הצדדים, כולל סימן שמעיד על כך שהתמונות צולמו בתאריך המדובר ובשטח חברת ההשכרה.
 • לא לאחר בשעת החזרת הרכב! פשוטו כמשמעו. אמנם יש חברות במדינות מסויימות שלא יהיו קטנוניים על כך, אבל באופן כללי אל תתנו להם סיבה להתרגז.
 • קיבלתם רכב עם מיכל מלא? החזירו אותו כך. אחרת תשלמו לחברה עמלת מילוי יקרה ומיותרת. אגב, הדבר אמור גם לגבי מיכל ריק – זכרו שאתם משלמים על כל תדלוק וכדי לחסוך כסף נסו לחשב כמה דלק תצטרכו כדי להגיע לתחנות החזרת הרכב, ולא יותר מכך.
 • וודאו ששילמתם את כל הדו”חות, כבישי האגרה ותשלומים שונים אחרים. לא תוכלו להתחמק מכך, ואם תקבלו את הדו”ח בזמן חזרתכם הביתה תשלמו קנס תוספת על דמי טיפול של חברת ההשכרה! תוספת דמי טיפול יכולה להגיע לעשרות (וגם מאות) דולרים.
 • עברו על כבישי האגרה, כמה צריך לשלם ואיך והאם אתם באמת זקוקים לעבור בהם בעת הסיור (יש מקומות שהדבר הכרחי כמו ביוון ויש מקומות שבהם ממש לא), ותחסכו כסף בכך שתבחרו בדרכים אחרות. זכרו רק שכבישי האגרה הם לרוב טובים ונוחים יותר).