השתתפות עצמית ברכב שכור

חופשה בחו”ל עם רכב יכולה להיות מהנה ומענגת אך לפעמים קורות תקלות מצערות שהופכות את החוויה הנעימה לסבל. הזמנה נכונה של רכב בחו”ל תמנע הרבה מאוד מקרים לא נעימים!

מטרתו של דף זה היא לעזור לגולשי אתר הכלעל, ולהעניק להם את המידע עליו צריך להקפיד לפני השכרת רכב בחו”ל.

 

מידע כללי

“השתתפות עצמית” הוא מונח שאנחנו מכירים מפוליסות הביטוח השונות, אך גם מהסכמים אחרים עליהם אנחנו חותמים. המדובר הוא בסכום כסף שמבוטח נדרש לשלם כדי להפעיל פוליסה, סכום שנקבע בהסכם הביטוח ושעשוי להיות מנוכה מהפיצויים המשולמים בסופו של יום (עם זאת, קחו בחשבון שדמי ההשתתפות העצמית לא יוחזרו גם כאשר התביעה לא מתקבלת).

מה שחשוב שתדעו הוא שסעיף ההשתתפות העצמית מהותי במיוחד במקרה של ביטוחי השכרת רכב, בארץ או בחו”ל. הוא עשוי להשפיע על ההפעלה של הפוליסה בצורה משמעותית ולהפוך אותה לכדאית יותר או פחות ביחס לאחרות. אז מה מהות הסעיף הזה? ומה מומלץ לעשות כדי לחסוך בתשלום זה?

מלכודת של ממש

הנושא של השתתפות עצמית ברכב שכור עלול להיות בעייתי בלא מעט הסכמי ביטוח עבור רכב שכור, ומקור ללא מעט הוצאות לא מתוכננות. העיקרון כאן הוא פשוט: כשאנחנו רוכשים ביטוח לרכב השכור, בין אם בנפרד ובין אם ביטוח המגולם כבר במחיר ההשכרה, הוא מכיל שאלות הנוגעות לנזקים לרכב, פיצויים עבור פגיעות וכן הלאה. אבל, וזה אבל גדול מאד, ההשתתפות העצמית הנדרשת להפעלת הפוליסה בעת הצורך עשויה להיות גבוהה מאד, אפילו יותר מאשר סכום הביטוח עצמו. יש חברות אשר דורשות סכום של אלפי יורו או דולרים כדמי השתתפות עצמית. לכן, גם אם הביטוח מכסה את הנזק שנגרם לרכב, לכאורה, ההפעלה שלו היא הכל חוץ ממשתלמת.

חשוב לראות מה בדיוק כוללת ההשתתפות העצמית, מאחר ולכל סוג של פגיעה ברכב או אפילו מיקום אחר של הפגיעה עשויות להיות תקנות שונות לחלוטין.
הכירו: ביטוח לביטול השתתפות עצמית

בתנאים שהוגדרו מעלה, עלתה הפופולאריות של ביטוח לביטוח השתתפות עצמית (SCDW). התכלית שלו פשוטה מאד: תמורת סכום כסף שלא נוטה להיות משמעותי יותר מדי (לעיתים כמה מאות שקלים, או סכום דומה במטבע אחר), מתבטלים להם דמי ההשתתפות העצמית שיש לשלם בעת הפעלת הפוליסה. המשמעות של כך בדרך כלל היא שהנהג לא יצטרך לשלם דבר במעמד הפעלת הפוליסה, גם אם הסכום הראשוני שהוא ישלם על הביטוח עצמו כן יהיה גבוה יותר.

שימו לב שחברות השכרת רכב או ביטוח מוסיפות לעיתים סעיפים בעייתיים, למשל החזר השתתפות עצמית או הפחתת השתתפות עצמית. המציאות מראה שסעיפים אלה נוטים להיות בעייתיים ולא בהכרח מספקים מענה בעת הצורך. תרחיש הגיוני הוא הפחתת ההשתפות העצמית בסכום מינימלי במיוחד, שבטל בשישים אל מול התוספת למחיר הפוליסה שנדרשה עליו.

טיפים נוספים

  • השקט הנפשי שאתם רוצים לקבל, או לחלופין רמת הסיכון שאתם שואפים לה, צריכים להשפיע על ההחלטה שלכם לגבי סעיף ההשתתפות העצמית. אם אתם נוהגים תוך מחשבת ה”יהיה בסדר”, יכול להיות שתעדיפו לקחת את הסיכון, לחסוך במחיר הפוליסה ולא לדאוג מראש למענה מבחינת ההשתתפות העצמית. מנגד, נהגים שחוששים מהנסיעה במדינה זרה ועל גבי רכב שכור – וגם נהגים מנוסים וותיקים עלולים לחשוש מכך – יכולים לרכוש את הביטוח לביטול דמי ההשתתפות העצמית.
  • בחנו היטב את האותיות הקטנות של הסכם השכרת הרכב או הביטוח, ראו מהם התרחישים של ההשתתפות העצמית וכמה נדרש לשלם בכל אחד מהמקרים. כך למשל השתתפות עצמית עבור נהגים צעירים תהיה גבוהה יותר מאשר חבריהם הותיקים. ביטול ההשתתפות העצמית עשוי להיות חלק מהפוליסה (לא תמיד תדעו את העלות שלו וכמה הוא כדאי) אך גם להירכש בנפרד.
  • בלי קשר להשתתפות העצמית, נהגו במשנה זהירות תמיד עם רכב שכור: זו לא בושה לבקש מאחד מנוסעי הרכב לצאת ממנו ולכוון אתכם בכל חניה, פשוטה ככל שתיראה. סקרו את הרכב וצלמו אותו לפני תחילת הנסיעה, מאחר וייתכן שחברות השכרת רכב שאינן אמינות יאשימו אתכם בנזקים שלא אתם גרמתם. ואין דבר מתסכל יותר מלשלם השתתפות עצמית עבור נזק שנגרם על ידי אחרים.
  • אי אפשר לרכוש את הביטוח הזה לאחר מעשה – תודה ששאלתם. ביטוח ביטול השתתפות עצמית, או אפילו ביטוח נסיעות כמכלול, ניתן לרכישה לפני שמתחילים לנהוג ברכב בפועל. ההנחה (או החשש) של חברות ההשכרה או שרכישת הביטוח לאחר מכן יכולה להתבצע רק בגלל שנגרם כבר נזק לפועל. את ההחלטה תקבלו לפני שאתם משכירים רכב בפועל.