ולנטיין דיי ברומא – Valentine’s Day

מידע כללי

זר פרחים לאהוב/ה לכבוד יום האהבה
(צילום: Luke Ma)

ולנטיין דיי (Valentine’s Day) הוא חג האהבה הנוצרי, הנחוג במדינות רבות ברחבי העולם, בעיקר בעולם המערבי, ב-14 בפברואר כל שנה. החג הוא לזכר ולנטינוס הקדוש, שם שמיוחס בסיפורים הנוצריים ליותר מאדם אחד. הסיפור הידוע ביותר הוא על מעשה הקדוש ולנטינוס ברומא שנכלא בעוון סיוע לנוצרים שנרדפו על ידי הרשויות הרומיות (לפני שהנצרות הפכה לדג השולטת) ובעוון כך שחיתן חיילים שנאסר עליהם להתחתן. לפי האגדה, ולנטינוס ריפא את ביתו של הסוהר שלו, ולפי גרסא נוספת לסיפור לפני הוצאתו להורג הוא כתב לה מכתב וחתם עליו “שלך ולנטינוס”.

היום נקשר עם אהבה רומנטית לראשונה בשיא ימי הביניים, בימים בהם שגשג מנהג המאהבות. במאה ה-18 התפתח המנהג של אוהבים לבטא את אהבתם על ידי שליחת כרטיסי ברכה, הידועים כ”ולנטיינס” ועל ידי נתינת פרחים ודברי מתיקה. בימינו נשלחים כמיליון ולנטיינס ברחבי העולם ביום האהבה, כמות השניה רק לחג המולד.

כרטיס ברכה ולנטיין
(צילום: Dave)
מה רואים?

הקדוש ולנטיין היה למעשה רומאי, הקבר שלו נמצא בעיר זו ופה גם נהגה חג האהבה, לכן אין כמו להיות בעיר יפה כמו רומא ביום חג זה. ביום זה אנו מציעים ללכת לטיול רומנטי או פיקניק בפארק וילה בורגזה שם תוכלו לראות נוף מדהים של העיר (במרפסת של גבעת פיצ’יו). משם תוכלו להמשיך אל רובע הטרסטוורה, לסייר ברחובותיו המרוצפים אבן ולהנות מהבנייה מימי הביניים שבשכונה ציורית זו. שם תוכלו להנות מארוחת ערב איטלקית ויין טוב באחת מהמסעדות ברובע תוסס החיים הזה. עוד אופציה פופלארית היא תצפית על השקיעה מטירת סנט אנג’לו או שיט על הנהר של רומא.

סרטון על ולנטינוס הקדוש יליד רומא שעליו נקרא יום האהבה

המלצות "הכל על"

  • ביום זה מרבית האתרים ברומא פועלים כרגיל, כמו גם תחבורה ציבורית. באתרי הותיקן יכולים להיות שינויים וכדאי לבדוק קודם הביקור במוזיאון הותקין או כנסיית סנט פיטרוס.
  • אין אירוע ייחודי בחג זה ישנם הרבה מאוד אירועים קטנים במועדונים השונים ובמסעדות העיר ושווה לעקוב על הפרסומים ולהתייץ בעיר. לא מעט פעמים יש הופעה גדולה או ייחודית בעיר בחג זה – ראה הופעות ברומא.
  • חג זה הוא זמן מאוד ממולץ לביקור ברומא לזוגות רומנטיים – ישנם לא מעט אירועים המתאימים לזוגות רומנטיים ויש גם לפעמים מבצעים ייחודיים במלונות רומא לזוגות. כדאי לקרוא על כך עוד ברומא הרומנטית ומלונות רומנטיים ברומא.
  • חג זה הוא שיא החורף ברומא ולבקרים בעיר יש לקחת בחשבון את ההשלחות – גם מבחינת מז”א האוויר (פחות נעים להסתובב בחוץ) מצד אחד ומצד שני מחירי הטיסות לרומא יהיו זולים. מחירי המלונת יהיו זולים ביחס לקיץ, אך יחסית יקרים למחירי חורף (בחג הביקוש עבורם גבוהה יותר – ראה גם מלונות ברומא.

מידע שימושי

תצפית רומנטית של רומא בשקיעה
(צילום: Gaetano Virgallito)

מפה