1. עמוד הבית
 2. »
 3. צרפת 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. קולמר, צרפת 2024 – המדריך המקיף | Colmar

קולמר, צרפת 2024 – המדריך המקיף | Colmar

המדריך המקוצר לקולמר

קולמר (Colmar) מכונה ונציה של אלזס (Alsace), ובצדק רב. קולמר שוכנת בחבל אלזס מדרום לעיר הגדולה של החבל – שטרסבורג (Strasbourg). קולמר, בירת היין של מחוז אלזס, היא עיר קטנה בעלת מרכז היסטורי צפוף וציורי, המהווה דוגמא ליופי של ערי ימי הביניים של אירופה, שכן חלקה הארי של קולמר ההיסטורית נבנה בימי הביניים המאוחרים ובתקופת הרנסנס. סמטאות צרות ומרוצפות, כיכרות קטנות, רחובות שוקקי חיים ומבני ציבור היסטוריים מרשימים – את כל אלו ניתן למצוא ברחובותיה של העיר קולמר. בנוסף, קולמר היא אחד מיעדי הכריסמס האהובים והפופולריים ביותר ובתקופה זו העיר מתקשטת ומציעה שווקים מיוחדים ואווירה קסומה. בשל מיקומה בחבל אלזס, התרבות בקולמר מורכבת מערבוב בין התרבות הגרמנית והצרפתית, וניתן למצוא מאפיינים תרבותיים קלאסיים של שני העמים בקולמר – למשל כנסיות פרוטסטנטיות וקתוליות סמוכות. קולמר היא גם עיר תרבותית ואמנותית חשובה ומצויים בה מוזיאונים וגלריות רבות לאמנות.

חלק מהתיירים יגיעו לקולמר בעיקר בקיץ ובאביב ליהנות מיופייה של העיר וחלק מהתיירים יגיעו אליה בחורף בגלל אווירת הכריסמס הקסומה שבה אך כולם יעברו במרכז העיר העתיקה בין אתרי העיר המרכזיים כמו כנסיית סן מרטין וונציה הקטנה של אלזס. המשקיעים יצטרפו לסיור מודרך בעיר העתיקה (לפרטים והזמנה עם אפשרות ביטול). בנוסף כדאי לבקר באחד מהמוזיאונים הרבים שבעיר כמו מוזיאון אונטרלינדן (להזמנת כרטיסים עם הנחה בקוד HAKO5), מוזיאון הצעצועים (להזמנת כרטיסים עם הנחה) ומוזיאון השוקולד (להזמנת כרטיסים בהנחה) או בפארק הנסיך הקטן המתאים ליום של בילוי משפחתי (להזמנת כרטיסים לפארק הנסיך הקטן עם 5% הנחה).

קולמר הציוריתקולמר הציורית – יעד נהדר בכל השנה

בנוסף לביקור בעיר העתיקה המקסימה של קולמר, פופולרי מאוד לצאת ממנה לטיול בדרך היין של אלזס. חלק מהתיירים יעדיפו לטייל בדרך היין בטיולי יום שחוסכים את ההתעסקות הלוגיסטית שבהגעה עצמאית לכפרים הקסומים שמסביב לקולמר (להבטחת מקומכם בטיולי היום מקולמר עם אפשרות ביטול). חלק אחר של תיירים ישכרו רכב ויצאו לטיול רחב יותר בדרך היין הכולל ביקור ביקבים הרבים שבאזור ובכפרים כמו ריקוויר (Riquewihr) וקייזרסברג (Kaysersberg). אנו ממליצים למי שמתכנן לשכור רכבלעשות זאת זמן רב מראש ככל הניתן במיוחד בקיץ. למי שחושש מהתחייבות, אפשר לשכור רכב בקולמר כאן עם אפשרות ביטול או למי שמעוניין לחסוך לבצע הזמנה לרכב בקולמר בקישור זה עם 10% הנחה בלעדית לגולשינו. ההתניידות עם רכב מומלצת רק כאשר יוצאים מקולמר שכן הנסיעה בקולמר עצמה פחות נוחה בגלל בעיות פקקים וחנייה, למידע נוסף כדאי להיכנס לעמודים השכרת רכב בקולמר והשכרת רכב באלזס.

ריקוויר  באלזסהכפר ריקוויר בדרך היין של אלזס, מהכפרים המומלצים לביקור באזור

מרבית התיירים המגיעים לקולמר יחפשו את הלינה באזור מרכז העיר העתיקה שכן באזור ציורי זה נמצאים רוב האתרים החשובים שבעיר כמו גם מגוון מסעדות ובתי קפה. בין המקומות המומלצים באזור זה ניתן למנות את מלון ארבעה כוכבים Le Colombier, מלון שלושה כוכבים Hotel Saint-Martin או דירות COLMARAPPART Grand’Rue המתאימות למשפחות. שימו לב שאזור זה הוא האזור המבוקש ביותר בקולמר ללינה ולכן כדאי להזמין את הלינה בו במיוחד בעונות התיירות כמה שיותר זמן לפני ההגעה – ראו כאן מלונות מומלצים נוספים במרכז ההיסטורי של קולמר עם אפשרות ביטול. לתיירים המגיעים לעיר עם רכב עדיף לחפש מקום לינה עם חניה, למשל מלון שלושה כוכבים Colmar Hotel המציע חניה בחינם, מלון דירות Résidence Pierre & Vacances La Petite Venise המציע חניה בתשלום של 10.5 אירו (בהזמנה מראש) ומלון ארבעה כוכבים Mercure Colmar Centre Unterlinden המציע חניה בתשלום של 16 אירו (בהזמנה מראש). בקישור זה תמצאו מלונות נוספים עם חניה ואפשרות לביטול. למידע נוסף ראו את העמוד מלונות מומלצים בקולמר.

מבט פנימי על קולמרמרכז העיר ההיסטורי של קולמר – אזור הלינה הפופולרי והמושך ביותר בעיר (להזמנה ממגוון מלונות באזור)

אל קולמר לא ניתן להגיע אמנם בטיסה ישירה אך ניתן להגיע אליה על ידי טיסה ישירה לבאזל (להזמנת טיסות לבאזל) אשר ממנה אפשר להגיע לקולמר בקלות עם רכב שכור (להזמנת רכבים בבאזל עם אפשרות ביטול), בתחבורה ציבורית (להזמנת כרטיסים לתחבורה ציבורית משדה התעופה של באזל לקולמר) או בהסעה פרטית (להזמנת הסעה פרטית עם אפשרות לביטול). למידע נוסף כדאי להיכנס לעמוד שדה התעופה באזל מילוז’ פרייבורג. אפשרות נוספת היא להגיע לקולמר בתחבורה ציבורית מערים מרכזיות בצרפת וממדינות שכנות לדוגמה משטרסבורג או משטוטגרט שבגרמניה (לפרטים נוספים והזמנה של כרטיסים לתחבורה ציבורית לקולמר). למידע נוסף ראו חלק זה בעמוד העוסק בהגעה לקולמר: איך מגיעים לקולמר?

רכבת קולמרהרכבת בקולמר נוחה ומקשרת אותה עם יעדים רבים בצרפת ומחוצה לה (להזמנה של כרטיסים לתחבורה ציבורית לקולמר)

מה עושים בקולמר

בקולמר מבקרים כ3 מיליון תיירים בשנה, ובצדק. קולמר שוכנת בדרום חבל אלזס, וסביבתה הטבעית מורכבת משדות ירוקים, כרמים וטירות מרשימות. קולמר היא עיר יפייפיה עם מרכז היסטורי צפוף וציורי שרובו נבנה בימי הביניים המאוחרים. בסמטאותיה הקטנות והצרות של קולמר ניתן לשבת באחד מבתי הקפה הרבים, שכיסאותיהם ניצבים על המדרכה ולעיתים מכסים אותה כמעט לחלוטין, או לנוח באחת מהגינות הציבוריות או בפארק המרכזי. הסמטאות בעיר ההיסטורית מרוצפות ומעוטרות בצמחים, פרחים ובמנורות לילה בעלות מראה עתיק.
השפה המרכזית בקולמר היא הצרפתית, אך ניתן לשמוע בעיר גם הרבה גרמנית בניב אלזסי. דואליות זו משתקפת גם בשמות של רחובות ומקומות בקולמר, שחלקם צרפתיים וחלקם גרמניים.

סמטאותיה של קולמר (צילום: סמטאותיה של קולמר

סיורים מודרכים בקולמר

בכדי להתעמק בנקודות ההיסטוריות והמרכזיות של העיר מומלץ לעשות סיור מודרך ברחבי העיר העתיקה של קולמר. הסיורים המודרכים מספקים הסברים על ההיסטוריה ועל הפלאים הארכיטקטוניים של העיר. ישנן מספר אופציות לסיורים מודרכים, לדוגמה סיור עצמי עם הסמארטפון (לפרטים והזמנה עם אפשרות ביטול), סיור מודרך הכולל טעימות יין (לפרטים והזמנה), סיור של שעתיים ברכיבה על סגווי (לפרטים והזמנה) ולבסוף אפשרות של סיור פרטי מודרך עם מדריך מוסמך (ראו כאן). כדאי להזמין את הסיורים המודרכים מראש כדי להבטיח את מקומכם, אפשר בקישור זה עם אפשרות ביטול.

תעלה בקולמרבסיור מודרך בקולמר תכירו את פלאי העיר
טיולי יום מקולמר

מיקומה של קולמר בלב חבל אלזס הופך אותה לנקודת מוצא אידיאלית למגוון של טיולי יום בדרך היין של אלזס. בנסיעה קצרה תוכלו להגיע לכפרים מדהימים כמו ריקוויר (Riquewihr), קייזרסברג (Kaysersberg) ואגיסהיים (Eguisheim) (ראו סיור זה – חובה להזמין מראש וסיור מומלץ זה). תוכלו לראות גם את טירת או-קוניגסבורג (Château du Haut-Koenigsbourg) המרשימה המספקת נוף פנורמי מדהים של האזור (ראו פה).
בנוסף לכך, קולמר נחשבת לבירת היין של מחוז אלזס, וקיימת בה תרבות יין מפותחת ועשירה. תיירים רבים בוחרים לעשות טיולי יום שונים לכפרים בחבל אלזס המשלבים ביקור בכרמים או טעימות יין מקומי (ראו סיור מומלץ זה, זה וזה – כדאי להזמין מראש). בגלל הביקוש הגבוה אנו ממליצים להזמין את מקומכם בטיולי היום מראש (לחצו כאן להזמנת טיולי יום מקולמר עם אפשרות ביטול).

Kaysersberg - כפר יפהפה בחבל אלזס Kaysersberg – כפר יפהפה בחבל אלזס

כריסמס בקולמר

קולמר היא אחד מיעדי הכריסמס הפופולריים ביותר בעולם. בתקופת הכריסמס בקולמר (לרוב מהשבוע האחרון של נובמבר ועד סוף דצמבר) תהנו מאווירה חגיגית ומיוחדת במיוחד. תוכלו ליהנות משווקי כריסמס רבים הפזורים ברחבי העיר העתיקה המציעים מוצרים בעבודת יד, מתנות והכל מקושט כמיטב המסורת. רחובותיה של קולמר מוארים, מעוטרים בקישוטים ומשרים אווירה חגיגית ומקסימה. מלבד האווירה המדהימה בעיר תוכלו ליהנות ממשחק דיגיטלי בין שווקי הכריסמס (לפרטים והזמנה) או מסיור שווקים מקיף האורך כ7 שעות המתחיל בשטרסבורג ומגיע לשווקיה של קולמר (לפרטים והזמנה).

כריסמס בקולמרכריסמס בקולמר – תקופה נהדרת לבקר בעיר

הרחובות המרכזיים של מרכז העיר, כמו הGrand Rue והRue des Clefs, רחבים יותר ומלאים בחנויות יוקרה ותוצרת מקומית. האדריכלות של בתי המגורים בקולמר היא ייחודית, בתיה של קולמר צבעוניים מאוד ובנויים משילוב של אבן ועץ כאשר הגג משופע ועשוי רעפים- כמיטב המסורת הכפרית הגרמנית. חלק מרכזי מקולמר הן התעלות השונות שעוברות בה, אשר מעצימות את האופי הציורי והעתיק של העיר ההיסטורית. קולמר ידועה בזכות השוקולד המיוחד והטעים שלה עם היסטוריה מעניינת שעומדת מאחורי השוקולד, פעילויות מומלצות למבקרים בעיר הן סדנת הכנת שוקולד מקומי אליה ניתן להזמין כרטיסים בקישור הזה וביקור במוזיאון השוקולד של קולמר בקישור הבא. 

 Grand Rue - רחוב מרכזי בקולמר Grand Rue – רחוב מרכזי בקולמר

8 אטרקציות ואתרים מרכזיים בקולמר

כנסיית סן מרטין

כנסיית סן מרטין (Collégiale St-Martin) היא כנסייה קתולית גדולה השוכנת בלב כיכר פלאס דה לה קתדרל (Place de la Cathédrale) – הכיכר הגדולה והמרכזית של קולמר ההיסטורית. הכנסייה שנבנתה בסגנון האדריכלי הגותי בין המאות ה13 וה14, היא כנסייה גדולה ומרשימה וכוללת מגדל פעמונים גבוה. בפנים הכנסייה ניתן לראות פסלים וציורים דתיים בסגנון גותי ורנסנסי ווויטראז’ים גדולים ומרשימים. בכנסייה מצויים דימויים שונים של יהודים מואנשים כחזירים- עדות מצמררת למעמדם הירוד של היהודים בחבל אלזס בימי הביניים ובעת החדשה.
לעוד פרטים ניתן לבקר באתר האינטרנט הרשמי של הכנסייה.
שעות פתיחה:
ה1.5 עד ה31.1 – שלישי עד ראשון 13:00-19:00, שני סגור
ה1.2 עד ה30.4 – שלישי עד ראשון 14:00-19:00, שני סגור

כנסיית סן מרטין בקולמרכנסיית סן מרטין, כנסייה מרשימה השוכנת במרכז העיר קולמר

מוזיאון אונטרלינדן

מוזיאון אונטרלינדן (Musée Unterlinden) הוא מוזיאון האמנות הגדול והחשוב ביותר בקולמר ובכל חבל אלזס ומוזיאון האומנות בעל מספר המבקרים הרב ביותר בצרפת מחוץ לפריז. מבנה המוזיאון נבנה במאה ה13 כמנזר נשים של המסדר הבנדיקטני ובאמצע המאה העשרים הפך למוזיאון. במוזיאון מוצגות יצירות רבות מאומנות הריין של ימי הביניים המאוחרים ותקופת הרנסנס. הציור הידוע המזבח של אסנהיים (Isenheim Altarpiece) שציור בידי האמן הגרמני בן המאה ה15 וה16 מתיאס גרינוולד (Matthias Grünewald), מוצג במוזיאון.
שעות פתיחה:
רביעי עד שני 09:00-18:00
שלישי סגור

מוזיאון אונטרלינדן, קולמר
מוזיאון אונטרלינדן, מוזיאון האמנות הגדול ביותר בחבל אלזס

כנסיית הדומיניקנים

כנסיית הדומיניקנים (Eglise des Dominicains) היא כנסייה קתולית שנבנתה במטרה לשמש את חברי המסדר הנזירי הדומיניקני בעיר. הכנסייה נבנתה בעיקר במאות ה13 וה14, אך חלקה נשרף במאה ה15 והיא שוחזרה לכדי המבנה שקיום כיום. לכנסייה מבנה אורכי והיא גדולה מאוד ומרשימה. בכנסייה ניתן למצוא מגוון רחב של אמנות דתית עתיקה.
מידע נוסף תמצאו באתר הרשמי של תיירות חבל אלזס
שעות פתיחה:
שלישי 15:00-20:00
חמישי 15:00-20:00
שישי עד ראשון 10:00-13:00, 15:00-18:00
שני ורביעי סגור

כנסיית הדומיניקנים קולמר

כנסיית הדומיניקנים, כנסייה קתולית מרהיבה (צילום: Russ Bowling, רישיון)

ונציה הקטנה של אלזס

ונציה הקטנה של אלזס (Le petite Venise) הוא הכינוי של אזור התעלה הראשית של קולמר (La Lauch), שנמצאת בחלקה הדרומי של העיר העתיקה. השם מעיד על אופיו של האזור, שיופיו מזכיר את ונציה. המראה הנגלה למבקר במקום הוא פשוט מרהיבתעלת מים ארוכה שתחומה בבתים צבעוניים בעלי מראה עתיק ובסידורים דקורטיביים של פרחים וצמחייה. מלבד המראות היפים, ניתן גם לסייר ברובע מוכרי הדגים העתיק שסובב את התעלה, לאכול במסעדות השונות, ולשוט בגונדולה בתעלה ממש כמו בונציה.
למידע נוסף בקרו באתר התיירות הרשמי של חבל אלזס

ונציה הקטנה, קולמרונציה הקטנה של אלזס, התעלה הראשית של קולמר.
השוק המקורה של קולמר

השוק המקורה של קולמר (Marché couvert Colmar) הוא שוק אוכל בנוי ומקורה שנוסד בשנת 1865. השוק מבוסס בעיקר על תוצרת מקומית, וניתן לרכוש בו יינות, גבינות, בשרים, ירקות, פירות ומוצרי אפייה ממיטב המסורת והשפע של חבל אלזס. השוק מומלץ לחובבי הקולניריה.
מידע נוסף מצוי באתר התיירות הרשמי של חבל אלזס
שעות פתיחה:
שלישי ורביעי 08:00-18:00
חמישי 07:00-18:00
שישי 08:00-17:00
שבת 10:00-14:00
שני סגור

השוק המקורה של קולמרהשוק המקורה של קולמר, שוק אוכל הניתן לרכוש בו ממיטב המסורת והשפע של חבל אלזס

מוזיאון הצעצועים של קולמר

מוזיאון הצעצועים (Toy museum) הוא מקום ייחודי בקולמר המתאים במיוחד לילדים. המוזיאון מציג את ההיסטוריה של הצעצועים ומשחקים לילדים מהמאה ה19 ועד היום. מלבד כיף ועניין עבור הילדים, הביקור במויזאון מציע גם תובנות מעניינות על האופן בו השתנה העולם מאז המאה 19 ועד ימינו, דרך הסתכלות על השינויים באופיים של הצעצועים.
שעות פתיחה:
יולי, אוגוסט ודצמבר – רביעי עד שני 10:00-18:00, שלישי סגור
שאר השנה – רביעי עד שני 10:00-17:00, שלישי סגור

מוזיאון המשחקים קולמר

מוזיאון הצעצועים, מוזיאון מציג את ההיסטוריה של הצעצועים ומשחקים לילדים מהמאה ה19 ועד היום (צילום: vincent desjardins, רישיון)

פארק הנסיך הקטן

בסמוך לקולמר ממוקם פארק שעשועים מרתק המבוסס על העולם הציורי של אנטואן סנט-אכזופרי, הטייס והסופר המפורסם, כותב הספר “הנסיך הקטן“. הפארק מאורגן סביב שלושה נושאים מרכזיים: תעופה ואסטרונומיה, נסיעות, וכמובן, מפגש עם בעלי חיים וטבע. בפארק, המתפרש על פני 24 דונם, ישנן 36 אטרקציות חוויתיות כך שהוא מתאים מאוד לבילוי משפחתי. למידע נוסף ראו את העמוד על פארק הנסיך הקטן.

פארק הנסיך הקטן קולמרפארק הנסיך הקטן, מקום בילוי אידיאלי למשפחות

מוזיאון השוקולד בקולמר

מוזיאון השוקולד בקולמר (Choco Story Colmar) הוא מוזיאון המוקדש להיסטוריה ולתרבות המרתקת של השוקולד ומציע למבקרים בו לגלות את מקורות השוקולד, תהליכי הייצור שלו ומשמעותו בחברות שונות על פני תקופות זמן שונות. בנוסף, המוזיאון מציע גם סדנאות הכנת שוקולד, המאפשרות למבקרים להכין שוקולד בעצמם בהדרכת שוקולטיירים מומחים. המוזיאון מתאים לחובבי שוקולד, חובבי היסטוריה וכמובן למשפחות עם ילדים.

 • להזמנת כרטיס כניסה למוזיאון השוקולד עם 5% הנחה (קוד HAKO5) לחצו כאן.
 • להזמנת כרטיס כניסה למוזיאון השוקולד עם אפשרות ביטול לחצו כאן.
 • להזמנת סדנת הכנת שוקולד במוזיאון השוקולד לחצו כאן.

מוזיאון השוקולד בקולמרבמוזיאון השוקולד בקולמר תוכלו להתנסות בהכנת שוקולד בעצמכם

לקריאה נוספת מומלץ לקרוא גם על אתרים ואטרקציות בקולמר.
לינה בקולמר

בקולמר ישנם כ-600 מקומות לינה מסוגים שונים – מלונות, דירות ואפשרויות הארחה נוספות. אפשרות הלינה הנפוצה ביותר הינה דירות (למשל דירות L’ambassadeur – Colmar centre), מבחינת המלונות מרביתם הם מלונות בעלי דירוג של שלושה כוכבים (למשל מלון PAUL & PIA – Welcome Home Hotel), כך שלמי שמחפש מלון שכזה יש יותר אפשרויות לבחור מתוכן.
האזור המרכזי סביבו מרבית התיירים בוחרים ללון הינו העיר העתיקה ובמיוחד ליד כנסיית סן מרטין ומוזיאון אונטרלינדן, באזורים אלה תוכלו לבחור במלון ארבעה כוכבים Le Colombier. שימו לב שאזור זה הוא האזור המבוקש ביותר בקולמר ללינה ולכן כדאי להזמין את הלינה בו במיוחד בעונות התיירות כמה שיותר זמן לפני ההגעה, לחצו כאן להזמנת מקום הלינה מראש עם אופציה לביטול, בקישור זה תוכלו למצוא מספר אופציות לדילים והנחות ללינה בקולמר.

כנסיית סן מרטין בקולמרהאזור סביב כנסיית סן מרטין הוא האזור הפופולרי ביותר ללינה בקולמר

קולמר והעיר העתיקה שלה צפופות מאוד, במידה ואתם מגיעים עם רכב אנו ממליצים לחפש מקום לינה אשר מציע חנייה, אם בתשלום או בחינם, ולא להסתמך על מציאת חנייה ברחוב. תוכלו למשל ללון במלון שלושה כוכבים Colmar Hotel המציע חניה בחינם, בקישור זה תמצאו מלונות נוספים עם חניה ואפשרות לביטול, שימו לב שמרביתם מבקשים להזמין את החנייה מראש.

אחד מתחומי העניין העיקריים בלינה והשהייה בקולמר הם חווית הספא, מבין מלונות הספא המומלצים בקולמר ניתן למנות את L’Esquisse Hotel & Spa Colmar – Mgallery אשר נמצא במרכז העיר העתיקה. מאחר וקיימת תיירות ספא מובילה בקולמר אנו ממליצים לוודא שמקום הלינה בו אתם חפצים פנוי ואם כן להזמינו מספיק זמן מראש, ראו בקישור זה מלונות ספא מומלצים בקולמר עם אפשרות ביטול בחינם (שימו לב לתאריך עד אליו ניתן לבטל ולקבל כספכם).

5 מקומות לינה מומלצים בקולמר

L’Esquisse Hotel & Spa Colmar – Mgallery – מלון וספא ל’אסקוויסה (L’Esquisse Hotel & Spa Colmar – Mgallery) – מלון חמישה כוכבים בעיר העתיקה. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ בזכות בריכת השחייה ומרכז הספא שמציע לאורחיו.
למידע נוסף על המלון

Colmar Hotel – מלון קלומר (Colmar Hotel) – מלון שלושה כוכבים באזור תחנת הרכבת colmar. מקום זה מתאים לאירוח של עד 3 אנשים ומומלץ בשל התמורה הטובה למחיר, היחס המצויין של אנשי הצוות והניקיון במלון.
למידע נוסף על המלון

Villa Élyane – וילה אליאן (Villa Élyane) – מקום אירוח על בסיס B&B באזור תחנת הרכבת. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ בגלל רמת הניסיון הגבוהה והנוחות.
למידע נוסף על המלון

Suites Residences Spa – סוויטס רזידנסז ספא (Suites Residences Spa) – דירות בדירוג של חמישה כוכבים בעיר העתיקה. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ כי המיקום של הדירות מעולה והן נוחות במיוחד.
למידע נוסף על המלון

השכרת רכב בקולמר

כל עוד אתם מטיילים בעיר עצמה, אין צורך בהשכרת רכב – המרכז ההיסטורי של קולמר מאופיין ברחובות צרים, ישנם אזורים אליהם לא מורשים להיכנס רכבים פרטיים וישנן בעיות חנייה רבות. עקב כך מומלץ להתנייד בקולמר בתחבורה ציבורית, ברגל או באופניים. יחד עם זאת, אם אתם מתכננים לצאת מהעיר לפחות ליום אחד למרחב סביב קולמר, לעיירות וכפרים ציוריים כמו אגיסהיים (Eguisheim), לכרמים הרבים שבאזור ובעיקר לנסיעה בדרך היין של אלזס אנו ממליצים מאוד על השכרת רכב שיאפשר התניידות גמישה ונוחה. כדאי לקחת בחשבון שמומלץ מאוד להזמין רכבים מוקדם ככל הניתן, בעיקר כשמדובר ברכבים גדולים או אוטומטיים שקשה יותר להשיג (להשכרת רכב בצרפת עם 10% הנחה לגולשי הכל על | להשכרת רכבים בצרפת עם אפשרות ביטול)

למידע נוסף אנו ממליצים מאוד להיכנס לעמודים הבאים:

הכפר הציורי אגיסהיים באלזסהכפר הציורי אגיסהיים באלזס – הביקור בו ובכפרים נוספים באזור הוא סיבה מצוינת לשכור רכב בקולמר

איך מגיעים לקולמר?

בכדי להגיע לקולמר יש לטוס לאחת מהערים הגדולות הקרובות אליה – שטרסבורג בצרפת, שטוטגרט שבגרמניה או באזל וציריך שבשוויץ. מרבית התיירים הישראלים יטוסו לבאזל בטיסה ישירה (להזמנת טיסות לבאזל) וממנה יגיעו לקולמר עם רכב שכור (להזמנת רכבים בבאזל עם אפשרות ביטול), בתחבורה ציבורית (להזמנת כרטיסים לתחבורה ציבורית משדה התעופה של באזל לקולמר) או בהסעה פרטית המתאימה למשפחות ולקבוצות גדולות (להזמנת הסעה פרטית עם אפשרות לביטול). למידע נוסף כדאי להיכנס לעמוד שדה התעופה באזל מילוז’ פרייבורג.

הגעה משטרסבורג לקולמר

לפעמים במהלך עונת התיירות ישנן טיסות ישירות לשטרסבורג, העיר הגדולה של חבל אלזס, ואז פופולרי מאוד לשלב את קולמר ואת שטרסבורג. במידה ואתם מעוניינים לבקר בשתי ערים אלו בלבד, עדיף להגיע משטרסבורג לקולמר בתחבורה ציבורית (לפרטים והזמנת כרטיסים). לעומת זאת, במידה ואתם מתכננים לטייל בדרך היין של אלזס האפשרות המומלצת היא לעשות את הנסיעה ברכב שכור (ראו השכרת רכב בשטרסבורג והשכרת רכב באלזס). אלו שירצו לחסוך את ההתעסקות הלוגיסטית שבהגעה עצמאית יקחו הסעה פרטית (לפרטים נוספים והזמנה).

שטרסבורגשטרסבורג, העיר הגדולה של חבל אלזס – מומלץ לשלב את הטיול בה יחד עם קולמר

הגעה מערים מרכזיות לקולמר

ניתן להגיע לקולמר גם בעזרת רכב שכור או בעזרת תחבורה ציבורית מערים מרכזיות בצרפת (כמו פריז) וממדינות שכנות (לדוגמה מבאדן-באדן ושטוטגרט בגרמניה) בזכות שירותי הרכבות והאוטובוסים הנוחים. במידה ואתם מגיעים לקולמר בתחבורה ציבורית אנו ממליצים מאוד להזמין את כרטיסי הנסיעה מראש, במיוחד כאשר נוסעים יותר מבן אדם אחד ורוצים להבטיח ישיבה משותפת – לפרטים והזמנה של כרטיסים לתחבורה ציבורית לקולמר.מזג האוויר בקולמר

קולמר, המצויה בחבל אלזס במזרח צרפת, מאופיינת באקלים יבשתי. החורפים בקולמר קרים ומעוננים, והקיצים בה יחסית מתונים ושמשיים. בקיץ הטמפרטורות נעות בין 13 ל26 מעלות צלסיוס, ובחורף הטמפרטורות נעות בין -1 ל7 מעלות צלסיוס. קולמר לא גשומה במיוחד, ויורדים בה כ600 מילימטר של משקעים בשנה. העונה הגשומה ביותר היא סוף האביב והקיץ, עם בין 8 ל11 ימי גשם בחודש, אך שאר העונות גשומות גם הן, כאשר בכל חודש בשנה לפחות 7 ימי גשם בממוצע. הזמן הטוב ביותר לטייל בקולמר הוא בחודשי הקיץ, בין סוף מאי לספטמבר. המטיילים בקולמר נדרשים להתכונן לאפשרות של ירידת גשם בכל השנה ובעיקר בקיץ, ולהיערך בהתאם. המטיילים בקולמר בחורף דרשים להיערך למזג האוויר הקר בעזת ביגוד מתאים.

פירוש השם קולמר, מקורותיו והחשיבות ההיסטורית של העיר

ישנן הצעות רבות למקור השם קולמר (Colmar). הסבירה מכולם מציעה שהשם נובע מהמילה הלטינית קולומבריום (Columbarium), המתארת מתקן חצוב בסלע המשמש לגידול יונים. העיר קולמר מוזכרת לראשונה בכרוניקות של קרל הגדול, מלך הפרנקים, מהמאה השמינית לספירה. בשל מיקומה בחבל אלזס, בתווך שבין התרבות הצרפתית לגרמנית, השליטה בקולמר התחלפה לאורך ימי הביניים בין השלטים הפרנקים-צרפתיים ובין האימפריה הרומית הקדושה הגרמנית. עד המאה ה13 קולמר הייתה עיר קטנה ללא חשיבות מיוחדת. מאמצע המאה ה13 חוותה העיר פריחה ושגשוג כלכלי ודתי והוכרה על ידי האימפריה הרומית הקדושה כעיר עצמאית, ובאמצע המאה ה14 כבר הצטרפה לליגה של 12 הערים הגדולות באימפריה. מאבקי השליטה בקולמר הואצו במאות ה17 עד ה20, כאשר השלטון התחלף בין הצרפתים לגרמנים לעיתים תכופות. במלחמת העולם השנייה נכבשה קולמר בידי הצבא הנאצי ולאחר סיום המלחמה הוחזרה העיר לשליטת צרפת, אשר ממנה היא חלק עד היום. כיום קולמר היא עיר תיירותית מאוד בחבל אלזס, ומכונה “ונציה הקטנה” בשל מספר תעלות שחוצות אותה.

קולמר סרטון הצגה
המלצות "הכל על" למבקרים בקולמר

 • מומלץ מאוד לשלב את הביקור בקולמר ביחד עם ביקור ביעדים נוספים בחבל אלזס ובמיוחד בעיר הגדולה של החבל – שטרסבורג.
 • מומלץ במיוחד לבקר בקולמר בתקופת חג המולד, ולהבין את המשמעות האמיתית של הביטוי “קסם חג המולד”. במהלך חודש דצמבר פועל בקולמר שוק חג מולד גדול וחגיגי, והביקור בו הוא בגדר לחובה לאלו המגיעים לקולמר בתקופה זו. אפשרויות מומלצות ניתן למצוא בקישור הזה.
 • עבור ציבור שומרי המסורת – בקולמר בית כנסת פעיל אחד (Rue des Laboureurs 2, 68000 Colmar, france) ומכולת כשרה קטנה שפועלת בחלק מימות השבוע (Rue de la Cigogne 3, 68000 Colmar, France). בשטרסבורג, הנמצאת במרחק של כשעה נסיעה או חצי שעת נסיעה ברכבת, ישנו בית חב”ד פעיל וגדול (Rue du Faubourg-de-Pierre 59, 67000 Strasbourg, France)
 • בחודשי יולי מתרחש בקולמר פסטיבל יין גדול (Alsace Wine Fair). בפסטיבל מתקיימות הופעות שונות וירידי מכירת יין ותוצרת מקומית. הביקור בעיר במהלך הפסטיבל הוא מומלץ מאוד.
 • למגיעים לקולמר עם רכב שכור – מרכז קולמר הוא קטן וצפוף מאוד, ורובו לא מותאם לנסיעת מכוניות. לכן מומלץ לא להיכנס אליו עם רכב, אלא להחנות את הרכב בחלקים פרפיריאליים יותר של העיר ולהגיע למרכז ברגל או בעזרת תחבורה ציבורית. למידע נוסף ראו השכרת רכב בקולמר והשכרת רכב באלזס.

שאלות נפוצות על קולמר

הביקור בקולמר מומלץ לחובבי האדריכלות וההיסטוריה של אירופה, לאוהבי כפרים ציוריים מימי הביניים, ובמיוחד לזוגות המחפשים עיר רומנטית בניחוח ווניציאני לחופשה.

ישנן שתי תקופות מומלצות לביקור בקולמר. התקופה הראשונה היא בחודשי הקיץ בגלל מידות החום היחסית נמוכות בקיץ בקולמר, ובמיוחד בגלל שבקיץ העיר שוקקת חיים ותרבות. הקיץ אמנם גשום, אך בקולמר יורד גשם כל השנה וקשה להימנע מירידת גשם במהלך הביקור בעיר. תקופה מומלצת נוספת לביקור בעיר היא בתקופת חג המולד. כשמדברים על הקסם והיופי של חג המולד, קולמר היא אולי מהדוגמאות הטובות לאלו בכל העולם. בתקופה זו העיר נצבעת לבן ומעוטרת בקישוטי החג, והמראה החגיגי והצבעוני שלה הוא פשוט חגיגה לעיניים וגן עדן עבור אלו המחפשים חופשה רומנטית. יש לציין שבשני התקופות הנ"ל קולמר עמוסה ומלאה תיירים. לאלו אשר מעוניינים לבקר בקולמר בתקופה בה היא פחות מתוירת, נמליץ להגיע לעיר בעונות המעבר.

בביקור בקולמר מומלץ להשקיע בין יום ליומיים. זוהי כמות זמן מספקת בכדי לחוות את האטמוספירה והייחודיות של העיר, ואת האטרקציות והאתרים המרכזיים בה.