מאות 18-19 ושלטון בית בורבון

מידע כללי

תחת ידיהם של בית בורבון, מדריד עוברת פיתוח נרחב. בית בורבון משלב בנייה ניאו קלאסית המושפעת מאוד מזו של פריז של לפני המהפכה הצרפתית ומפתח את כל האזור המזרחי של מדריד (אזור הפראדו מפוארטה דל סול ועד שער אלקלה) הוא בונה מבנים מדהימים שהם מהאייקונים של מדריד עד ימינו כמו –פלאסה סיבלס והפלאסיו ריאל המחודש שהחליף את הארמון הישן שנשרף.

אולי הפרסונה החשובה ביותר בתקופה זו היא המלך קארלוס השלישי שנחשב לאחד מהבונים הגדולים ביותר של מדריד עד היום – וזכה לכך שדמותו תונצח בפסל ניאו קלאסי (הסגנון שכל כך אפיין אותו) פוארטה דל סול.
פסל המלך קארלוס השלישי בכיכר דל סול – מגיבורי תקופת מלכות בית בורבון (צילום מקורי)

במהלך השנים הללו, ספרד בכלל וקסטיליה כולה נכנסת לתקופה חסרת יציבות. בתחילה תושבי מדריד הצליחו להשפיע על זהות המלוכה (מקרה היסטורי ייחודי שהושפע מהרוחות המהפכניות שהגיעו מצרפת). כאשר קארלוס הרביעי הומלך על ספרד מרדו תושבי מדריד במלך יחד עם תושבים אחרים בספרד ולמעשה הביאו את יריית הפתיחה למאתיים שנה של חוסר יציבות שלטונית במדריד, קסטיליה וספרד. קארלוס התפטר מהמלכות והחליף אותו פרדיננד השביעי – עד שהצרפתים כבשו את ספרד ואת מדריד בתוכה.

שער אלקלה – מדוגמאות הבניה הניאו קלאסית של בית בורבון (צילום מקורי)

נפוליאון בנופרטה יצא את צרפת ואת פריז וניסה להשתמש בהמצאה החדשה שלו – צבא הלאום וחיל התותחנים האימתני שלו להשתלט על אירופה – בין השאר על ספרד. כיבוש ספרד המסוכסכת והלא יציבה היה קל עבור הצבא של נפוליאון המיומן והמחומש היטב. אך נפוליאון למד על בשרו את מה שכובשים גדולים למדו לפניו ואחריו – אומה גאה וחלשה ומסוכסכת קל לכבוש – אך סביר שתתקשה לשלוט בה –הספרדים והמדרידיים מפעילים לחימה מתישה וקשה שפותחה בספרד ונקראה מלחמת גרילה (בספרדית מלחמה קטנה).

בתחילה מלחמה זו כושלת והמרד שפורץ במדריד מדוכא על ידי צבא צרפת, אך מלחמת הגרילה הספרדית הופכת עם השנים למלחמה של ממש של צבא ספרדי מול צבא צרפתי שסופג מפלות בכל אירופה. מלחמה זו שקרויה היום מלחמת העצמאות הספרדית מביאה לנטישת הכוחות הצרפתיים ממדריד ומכל ספרד (לא בלי בזיזה של חפצי אומנות) במהלכה שב פרדיננד השביעי למלוך ממדריד.

אך השקט לא חזר לספרד ולמדריד. חוסר היציבות הפוליטית לא חזר למדינה ולבירתה לאחר מלחמת העצמאות הספרדית וגם המלכה איזבל השנייה שניסתה לרכוב על שמה של איזבל הגדולה שאיחדה את ספרד במאה החמש עשרה, לא הצליחה במשימת הבאת היציבות. הפעם השם איזבל לא עזר והמלכה לא הצליחה להרגיע את המתח הפוליטי במדינה שהוביל למרידות תכופות.

וכך לקראת סוף המאה ה19 ספרד הופכת לרפובליקה, חוזרת למלוכה ושוב לרפובליקה עד שבמאה העשרים נכנסת ספרד ומדריד למלחמת אזרחים קשה (מהקשות שחוותה אירופה) ועל כך נפרט בעמוד על מדריד וקסטיליה במאה העשרים והעשרים ואחת.