1. עמוד הבית
  2. »
  3. בולגריה 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
  4. »
  5. מחוז ורנה
  6. »
  7. ורנה, בולגריה – המדריך המקיף ביותר בעברית | Varna

ורנה, בולגריה – המדריך המקיף ביותר בעברית | Varna

בירת הקיץ של בולגריה ופנינת הרביירה הבולגרית.

מידע כללי על ורנה

ורנה היא עיר הנמל החשובה ביותר בבולגריה, והעיר השלישית בגודלה במדינה – אחרי סופיה הבירה ופלובדיב. למעשה כאשר מגיעים לחופי הים השחור בבולגריה יש שני מוקדים תיירותים עיקריים – מחוז ורנה ומחוז בורגס. בעונת הקיץ ורנה, ולמעשה כל אזור חוף הים השחור הבולגרי, הופך למוקד עליה לרגל תיירותי, גם של תושבי בולגריה וגם של תיירים רבים המגיעים לאזור לחופשה קיצית, כיפית וזולה. העיר היא יעד כל כך פופולארי לחופשות קיץ עד כי הבולגרים קוראים לה בירת הקיץ.

למעשה, ורנה היא אחת מההתיישבויות האנושיות המוקדמות ביותר וממצאים ארכיאולוגים מראים שהייתה באזור התיישבות אנשים ועיבוד נחושת כבר באלף החמישי לפני הספירה – 2000 שנים מוקדם יותר מבניית הפירמידות של גיזה. מאז ועד היום עברה העיר ידיים רבות ועמים רבים כבשו ונלחמו על השליטה הימית הניתנת למחזיקים בערי החוף הבולגרי ולכן תמצאו בעיר מרחצאות רומים לצד השפעות סובייטיות וממצאים ארכיאולוגים מהעת העתיקה. שם העיר ידוע כורנה כבר מהמאה השישית לספירה, לפני כן נקראה אודסוס, אחת מהסברות למקור השם הוא “ורגנים” הכינוי שנתנו באזור הבלקן לויקינגים ששטו בים השחור. השם ורנה היה כה רווח ומקובע בעבור המקום עד כי הוא לא השתנה חרף הכיבושים הרבים שחוותה העיר.

נמל ורנה הוא הנמל המרכזי של בולגריה ותוכלו למצוא בו לא מעט מסעדות (צילום: SpaceControl)נמל ורנה הוא הנמל המרכזי של בולגריה ותוכלו למצוא בו לא מעט מסעדות (צילום מקורי)

מה עושים בורנה

ורנה אומנם לא נמצאת באותה הליגה כמו ערי התיירות הגדולות באירופה הקלאסית – רומא, פריז, לונדון וברצלונה (שהיא אגב העיר התאומה של ורנה בספרד) – אבל היא מציעה לא מעט מוזיאונים אתרים ואטרקציות הנמצאים בעיר עצמה ובסביבה. אחד האתרים המרכזיים והיפים הוא הקתדרלה של ורנה, קתדרלה יחסית קטנה אך יפה, אשר נבנתה בסגנון הכנסיות האורתודוקסיות הרוסיות – כך שלא תוכלו לפספס את בצלי הנחושת המתנשאים מעליה. נקודה זו היא גם נקודה טובה לפתיחת ביקור בורנה, משם אפשר להמשיך לטיילת ורנה ולהגיע איתה עד לפארק הים.

פארקים, חיות והיסטוריה

פארק הים

זו לא תהיה הגזמה לומר בפארק הים הוא למעשה הלב של העיר מבחינה תיירותית. הפארק משתרע לאוך רצועת החוף של העיר עד לנמל, ובתוכו או בסביבבתו הקרובה תוכלו למצוא את מרבית האתרים התיירותים של העיר. הפארק מקסים ונעים, וגם אם תבחרו שלא להיכנס לאף מוזיאון ואתר בו הוא שווה את הביקור גם בפני עצמו. מומלץ לקרוא עוד על פארק הים בעמוד שקדשנו לו כאן.

המרחצאות הרומים בורנה

ממש באמצע העיר המודרנית, בסמוך לפארק הים, נמצאים מרחצאות רומים אשר היו המרחצאות הגודלים ביותר באזור הבלקן, מה שמראה על חשיבות העיר ורנה בתקופת השליטה הרומית באזור. תוכלו לקרוא עוד על המקום בעמוד המוקדש לו כאן.

הדולפינריום של ורנה

הדולפינריום נמצא בפארק הים,ותוכלו לראות בו מופעי תרגילים אותם מבצעים הדולפינים ולהצטלם עם כלבי ים. אם אתם מגיעים עם ילדים הביקור במקום מומלץ מאוד. תוכלו לקרוא על כך עוד בעמוד הסקירה של הדולפינריום של ורנה כאן.

פארק הים של ורנה – מעבר לכך שבפארק נמצאים לא מעט אתרים ואטרקציות הוא שווה ביקור גם בפני עצמו (צילום מקורי)

מוזיאונים

מרבית המוזיאונים בורנה (ובבולגריה כולה למען האמת) קטנים יחסית, והכניסה אליהם זולה. לא מעט מהם גם מאוד נישתיים ופונים רק לאוכלוסיה שנושא המוזיאון מעניין אותה. עלות הכניסה הזולה והמיקום הקרוב של המוזיאונים זה לזה ולשאר האתרים בעיר הופכת את הביקור בהם לקליל ונחמד.

המוזיאון הארכיאולוגי בורנה

אי אפשר להתעלם מהממצאים הבאמת מרשימים מהאזור. במוזיאון יש את “הזהב של ורנה”, הזהב המעובד העתיק שנמצא לא רק באזור הזה, אלא בכל העולם, תכשיטי ופריטי הזהב נמצאו בקברים משנים 4600-4200 לפני הספירה. במוזיאון יש גם ציר זמן בו תוכלו לראות את הממצאים בו לעומת ממצאים מפורסמים מהעולם – כמו הפירמידות בגיזה, קתדרלת נוטרדם והפסל “דוד” של מיכאלנג’לו בפירנצה. המוזיאון לא גדול כלל אבל למי שאוהב ארכיאולוגיה ואמנות מומלץ לקפוץ אליו. תוכלו לקרוא עוד על המוזיאון בעמוד שהקדשנו לו כאן.

המוזיאון האתנוגרפי בורנה

במוזיאון האתנוגרפי תוכלו לראות ביגוד וריהוט בולגרי אותנטי וכיצד הוא התפתח לאורך השנים. גם מוזיאון זה לא גדול במיוחד, והוא מתאים בעיקר למי שחובב את הז’אנר. תוכלו לקרוא עוד על המוזיאון בעמוד שהקדשנו לו כאן.

מוזיאון הרטרו והשעווה

מוזיאון מפתיע במיקום מפתיע אף יותר. המוזיאון נמצא בקומה העליונה בגראנד קניון ורנה, ובתוך חלל ענק תמצאו רכבים מתחילת המאה, אוספים של מצלמות, צעצועים ואפילו שואבי אבק. לצד כל אלו יש גם שלושה חדרים עם בובות שעווה של מנהיגי עולם בהווה ובעבר וכוכבי קולנוע, פופ וספורט. המוזיאון כיפי וקליל וחובבי הנוסטלגיה שבינכם יהנו ממנו מאוד. תוכלו לקרוא עוד על המוזיאון בעמוד שהקדשנו לו כאן.

מוזיאון ההיסטוריה של הרפואה

זוהי דוגמא למוזיאון המתאים בעיקר, אם לא רק, לחובבי ז’אנר המוזיאון. במוזיאון זה תמצאו מכשירים רפואיים ותיעודים של תהליכים רפואים מהאלף הרביעי לפני הספירה ועד לאמצע המאה הקודמת. כך שלא כל האמצעים הומניים במיוחד והמוזיאון מתאים בעיקר למי שמתעניין בנושא ובעל קיבה חזקה. תוכלו לקרוא עוד על המוזיאון בעמוד שהקדשנו לו כאן.

המוזיאון להיסטוריה של הטבע בורנה

מדובר במוזיאון קטן המתמקד בהיסטוריה של הטבע המקומי בעיקר, כך שאל תצפו להגיע למוזיאון בסדר הגודל של המוזיאון להיסטוריה של בטבע בלונדון. מה שכן יש לצפות לו הוא מוזיאון קטן וחמוד, במחיר נמוך שמבוגרים וילדים חובבי טבע יכולים להנות מביקור בו, במיוחד כשאין צורך להגיע במיוחד רק אליו וניתן לשלב אותו בקלות בביקור בפארק הים בו המוזיאון נמצא. תוכלו לקרוא עוד על המוזיאון בעמוד שהקדשנו לו כאן.

מוזיאון הרטרו המתיע בגראנד קניון של ורנה (צילום מקורי)

אתרים ליד ורנה

מנזר אלדז’ה

מנזר מקסים, חצוב בסלע אשר נמצא במרחק כמה דקות נסיעה מהעיר ורנה. את המנזר חצבו נזירים במאה ה-12 לספירה וכיום מגיעים אליו מבקרים רבים מכל העולם לראות כיצד חיו הנזירים במערות קטנות בתוך הסלע אשר מחוברות יחד לכדי מנזר. מומלץ לקרוא על מנזר אלדזה עוד כאן בעמוד הסקירה שלנו על המקום.

מתחם אתנוגרפי קלימנסקי חאן

למי מכם שחובב נוסטלגיה והזדמנויות להציץ לאורח החיים של פעם כדאי מאוד להתגיע למתחם קלימנסקי חאן אשר מנצא בכפר קלימנסקי. המקום הוא בעצם מסעדה וחאן בו ניתן ללון, אשר כל המבנים בו נראים כמו כפר בולגרי ישן, לפני שהיה חשמל או בניית בטון. המקום יפה ופוטוגני להפליא ולא מאוד רחוק מהעיר. תוכלו לקרוא עוד על המתחם בעמוד הסקירה עליו כאן.

יער האבנים

יער האבנים הינו תופעה בלתי מוסברת ומורכב מ-300 עמודי אבן גבוהים וחלולים חלקם כבר שבורים, שהמדע מתקשה לבהיר. ישנן 15 תיאוריות שונות בנוגע להיווצרות היער, אך טרם הגיעו להסכמה. כך או כך התופעה מקסימה ומעניינת וכדאי לקפוץ ולראות אותה, במיוחד מי שבוחר לשכור רכב בחופשה שלו ויכול להגיע בהתאם לתוכניות ונסיעות מורנה ליעד נוסף. תוכל לקרוא עוד על יער האבנים כאן.

זוהי רק רשימה חלקית של הדברים שאפשר לראות ולעשות בורנה והאזור, כדי לראות את כלל האופציות תוכלו להיכנס לעמוד אתרים מרכזיים בורנה או לעמוד מחוז ורנה ולגלות מה יש למקום המקסים הזה להציע.

מנזר אלדז’ה (צילום מקורי)

לינה בורנה

האזור המבוקש ביותר לתיירים המבקרים בורנה הוא פארק הים בשל הקרבה למרבית האטרקציות והאתרים בעיר, וכמובן גם חוף הים. ישנן מספר אפשרויות לינה באזור זה ממלונות ועד דירות מרווחות. בין המלונות המומלצים ניתן למצוא את מלון Graffit Gallery Design Hotel הנחשב יוקרתי ביחס למלונות האחרים באזור. לעומת זאת, מבקרים המחפשים לינה זולה יותר יכולים לבחור ב Hotel Opera Plaza former City Mark hotel. לאלו אשר מעוניינים בדירה מרווחת I love Varna Apartments היא אופציה טובה באזור. בתקופת הקיץ רוב המלונות מלאים ולכן למבקרים בחודשים אלו מומלץ להזמין לינה מראש. למתלבטים, ניתן למצוא בקישור הזה מקומות לינה עם אפשרות ביטול. לעוד מידע על לינה בורנה כדאי להיכנס לעמוד מלונות מומלצים בורנה. המלצות "הכל על" לורנה

  • שדה התעופה של ורנה הוא אחד משני שדות התעופה המרכזיים בחוף הים השחור הבולגרי ויש טיסות ישירות מישראל אליו (משך הטיסה קצר ועומד על שעתיים וחצי בערך)
  • העונה המומלצת ביותר להגיע לורנה היא ללא ספק בקיץ. בעונה זו העיר מתעוררת לחיים ומתמלאת תיירים. מאחר ומדובר באזור שכולו עיירות נופש קייציות בחורף האזור דיי מנומנם ולא פעיל.
  • בורנה יש אתרים רבים שמתאימים לביקור עם ילדים, יש בה מספר פארקי שעשועים ומתנפחים, והמוזיאונים והאתרים בה לא גדולים מידי ולכן הביקור בהם לא מתיש בעבור הילדים. כך שאפשר ומומלץ לפני ההגעה לבדוק אם יש מוזיאון או אתר שיכול לעניין את הילדים – בין אם מדע, היסטוריה או חיות – ולבקר בו.
  • הכניסה למרבית האתרים בורנה זולה, וחקל מהיופי שלה הוא פשוט שוטטות בפארק הים וברחובות סביבו. כך שממש לא צריך “לשבור את הכיס” כדי להנות מהביקור בעיר.

מידע שימושי על ורנה

ניתן להגיע לורנה גם בטיסות פנימיות וגם בטיסות בינלאומיות. מאחר ומדובר בעיר השלישית בגודלה היא מרושתת היטב עם תחבורה ציבורית וגם עם כבישים בינלאומיים כך שההגעה אליה מאוד נוחה גם בעבור מי שבוחר לשכור רכב.

[wpgmza id="25" cat="4" marker="4364" zoom="15"]