1. עמוד הבית
 2. »
 3. פורטוגל 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. צפון פורטוגל, פורטוגל 2024 – המדריך המקיף בעברית | Norte Region

צפון פורטוגל, פורטוגל 2024 – המדריך המקיף בעברית | Norte Region

כמה מילים על צפון פורטוגל

צפון פורטוגל הוא המחוז המאוכלס ביותר של פורטוגל, והשלישי בגודלו. ממערב למחוז שוכן הים, ממזרח וצפון ישנו הגבול עם ספרד, ומדרום זורם נהר הדורו היפהפה. המחוז מציע עושר טופוגרפי רב, חופים נהדרים, הרים ויערות ירוקים שופעי צמחייה וחיות. בנוסף לאלו גם נחשב כ’ערש הלאום הפורטוגלי’ ולכן ניתן לראות מוזיאונים רבים, אתרים היסטוריים או דתיים, וארמונות ומבנים מפוארים ועתיקי יומין.

צפון פורטוגל דרך רחפן

מה עושים בצפון פורטוגל

מאחר וצפון פורטוגל זהו מחוז רחב ידיים נוכל לפגוש בו נופים מגוונים, החל מאזור חוף בעל דיונות חול ציוריות, ועד אזורים הרריים בעלי נוף פראי ופסגות גבוהות ומרהיבות. במחוז זורמים נהרות רבים, כגון נהר הדורו הזורם בין השדות והכרמים המפורסמים של עמק הדורו, ובנוסף לאלו, ישנם ערים תוססות המלאות תרבות חדשנית וצעירה, ולצידם כפרים מיושנים ושקטים בהם נוכל לספוג את התרבות המקומית העתיקה. מעבר לרבגוניות ולעברו ההיסטורי של המחוז שניתן לפגוש בכל פינה, המחוז ידוע גם כמקום הולדתו של יין הפורט הידוע ונחשב לאחד ממחוזות היין העתיקים בעולם.
צפון פורטוגל הוא מחוז המציע מגוון אפשרויות ומקומות לביקור. מאחר וזהו מחוז בעל חשיבות היסטורית, ישנם אינספור מצודות עתיקות מרתקות בהם תוכלו לבקר בסיורים מאורגנים או באופן עצמאי ולהכיר את התרבות הפורטוגלית, בנוסף, תוכלו לצאת לטיולי טבע בהם ניתן להנות מהנופים המרהיבים, לעבור בכרמים הגדולים של עמק הדורו, להנות מחוויית שייט בנהר, או לחקור את הפארקים הטבעיים רחבי הידיים. על מנת להנות מהחוויה האורבנית, תוכלו לבקר בערים הגדולות של המחוז, וביניהם פורטו, העיר השניה בגודלה במדינה. מקומות רבים מציעים גם סיורים קולינרים הכוללים טעימה מחוויית היין המקומית, המפורסמת ביין הפורטו המשובח, או ביקור ביקב המייצר יינות אלו.
10 אטרקציות ואתרים מרכזיים בצפון פורטוגל

הפארק הלאומי פנדה ז’רש

הפארק הלאומי פנדה ז’רש (Peneda-Gerês National Park) – זהו הפארק הלאומי היחיד בפורטוגל, המשתרע על פני 70 אלף דונם בקירוב. הפארק ממוקם באזור הררי, ויש בו פנינות טבע רבות, מעיינות חמים, צמחייה פראית, בעלי חיים נדירים, כפרים ומורשת תרבותית עשירה. על מנת להספיק לחוות את העושר שהפארק מציע, מומלץ להקדיש לפחות יומיים לשהיה בפארק וניתן ללון באחד מהמלונות או אתרי הקמפינג שממוקמים בתוך הפארק. בנוסף, ישנם סיורים יומיים לפארק אשר משלבים אטרקציות כגון אופניים, קייאקים ועוד.
הכניסה לפארק ללא עלות, ופתוחה 24/7.
סיורים יומיים החל מ85 יורו.
קישור הרשמי לאתר הפארק: https://natural.pt/protected-areas/parque-nacional-peneda-geres
להזמנת סיורים עם אפשרות ביטול בפארק לחצו כאן

הנוף ההררי סביב הפארק הלאומי פנדה ז'רש הנוף ההררי סביב הפארק הלאומי פנדה ז’רש

בראגה

בראגה (Braga) – עיר הממוקמת צפונית לפורטו, ונחשבת כעיר החמישית בגודלה בפורטוגל. העיר משופעת בכנסיות ומנזרים, רחובותיה צבעוניים ומלאים באנשים, ועל כן קיבלה את השם ‘רומא של פורטוגל’. מחוץ לעיר תוכלו לבקר בבום ז’זוש דו מונטה (Bom Jesus do Monte), כנסייה הנחשבת לאתר עלייה לרגל חשוב אשר במתחמה מספר מבנים מרהיבים ועתיקים, וגרם מדרגות מרשים של כ600 מדרגות שבסופו מובטח נוף יפהפה.
שעות הפתיחה של בום ז’זוש דו מונטה – כל יום בין השעות 8-19:00, עלות סיור במקום החל מ20 יורו לאדם.
קישור לאתר הכנסייה: https://bomjesus.pt
בנוסף ניתן להזמין סיוריים יומיים בבראגה עצמה, בעלות של כ 90 יורו כאן.

גרם המדרגות בבום ז'זוש דו מונטהגרם המדרגות בבום ז’זוש דו מונטה”

רובע ריביירה (פורטו)

רובע ריביירה (פורטו) (Barrio Ribeira (Porto)) – רובע עתיק וציורי בפורטו, הממוקם על גדותיו של נהר הדורו. רחובותיו הצרים והצבעוניים מבטיחים שוטטות מהנה, עם שפע מסעדות, חנויות מעצבים, כנסיות עתיקות ומרהיבות, ונוף פסטורלי לעבר הנהר וגשר לואיס הראשון (מלך פורטוגל)
הרובע פתוח למבקרים ללא עלות. אם רוצים לבקר בכנסיות, מומלץ לבדוק את שעות הפתיחה.

הבנייה המיוחדת של רובע ריביירה (פורטו) על שפת הנהרהבנייה המיוחדת של רובע ריביירה (פורטו) על שפת הנהר

גימארייש

גימארייש (Guimaraes) – ערש הלאום הפורטוגלי’, כך מכונה העיר גימארייש, עיר הולדתו של אפונסו הראשון, מלך פורטוגל הראשון. העיר מאופיינת בפינות חמד המספרות את סיפורה ההיסטורי של פורטוגל, ומומלצת לחובבי היסטוריה ולכל מי שרוצה לטעום מסיפורה של פורטוגל. ניתן לבקר בכיכר אוליביירה (Largo da Oliveira) שנמצאת במרכז ההיסטורי של העיר וסביבה מבנים עתיקים והיסטוריים, בטירת גימארייש (Castle of Guimarães) טירה עתיקה בסגנון רומנסקי בה נולד המלך הראשון, ובארמון דוכסי ברגנסה (Palace Duques de Bragança) שנבנה במאה ה15 ומשמש כיום כמוזיאון.
שעות פתיחה של הטירה והארמון: כל יום 10:00-18:00
עלות כניסה לטירה: 2 יורו, עלות כניסה לארמון: 5 יורו.
קישור לאתר הרשמי :https://pacodosduques.gov.pt
להזמנת סיורים במקום עם אפשרות ביטול לחצו כאן.

גימארייש - עיר הולדתו של אפונסו הראשון, העיר מאופיינת בפינות חמד המספרות את סיפורה ההיסטורי של פורטוגלגימארייש – עיר הולדתו של אפונסו הראשון, העיר מאופיינת בפינות חמד המספרות את סיפורה ההיסטורי של פורטוגל

עמק הדורו

עמק הדורו (Douro Valley) – עמק פסטורלי וירוק, הידוע בזכות הכרמים שמטפסים במעלה ההרים, ויין הפורט המפורסם שמיוצר מעמק זה. בכל עונות השנה העמק ירוק בזכות הנהר שנותן לו חיים, כך שבימי החורף ניתן להנות מבתי הקפה והיקבים האותנטיים שעל העמק ובימים החמים אפשר למצוא אוויר צח בשייט על מי הנהר. מומלץ לשלב זאת עם סיורים מודרכים המציעים גם שילוב של טעימות יין או שיט בנהר הדורו.
עלות סיור יומי: החל מ90 יורו לאדם.

הנוף הירוק והפסטורלי אשר מאפיין את עמק דורוהנוף הירוק והפסטורלי אשר מאפיין את עמק דורו

למגו

למגו(Lamego) – לא הרחק מנהר הדורו נמצאת העיירה למגו, היא מוקפת בנוף הררי וידועה בזכות המרכז ההיסטורי שלה והמבנים האדריכלים בסגנון בארוק. המראה הבולט ביותר בעיירה זוהי כנסיית גבירתנו של הדמעות (Santuário de Nossa Senhora dos Remédios) כנסייה מרשימה בסגנון בארוקי, בעלת תצפית מרהיבה אליה ניתן לטפס בגרם מדרגות ענק, או על ידי נסיעה ברכב.
שעות הפתיחה של הכנסייה: 8:30-19:00
הכניסה לכנסייה בחינם.

עיירת למגו הצבעונית תחת הכנסייה המפורסמת בעירעיירת למגו הצבעונית תחת הכנסייה המפורסמת בעיר

הרי הקסם

הרי הקסם(Montanhas Magicas) – טריטוריה פלאית המורכבת מקבוצת הרים, עמקים, ונהרות וחוצה שבע עיריות בצפון פורטוגל. המקום מומלץ בעיקר לחובבי הטבע והנופים המרהיבים, אך לא רק. יש הרבה מה לגלות בדרכים העולות בהרים, בנהרות הזורמים ביניהם, ובכפרים העתיקים ובתרבותם המסורתית הכוללת שלל טעמים וצבעים.
קישור לאתר הרשמי של הרי הקסם: http://montanhasmagicas.pt/en/

קוסטה נובה

קוסטה נובה(Costa Nova) – עיירת דייגים קטנטנה הסמוכה לאביירו (Aveiro), ושוכנת על רצועת חוף נהדרת וקייצית. הבתים בעיירה צבעוניים ומומלץ לבקר בשוק המקומי ובמסעדות הדגים הנהדרות.

עמק קואה

עמק קואה(Parque Arqueológico do Vale do Côa) – אתר ארכיאולוגי גדול, המפורסם בעיקר בזכות אומנות הסלע הפרהיטורית המוצגת בו. המוזיאון מחולק למתחם מקורה ומתחם באוויר הפתוח, וכולל אלפי ציורי תחריט שהקדומים שבהם מתוארכים ל30,000 שנים לפני ימינו. המוזיאון מציע סיורים מודרכים, סיורים ברכבי 4X4, ואף סיורים המשלבים שיט קיאקים.
שעות פתיחה: משתנה לפי עונות השנה.
עלות כניסה: החל מ7 יורו לאדם.
קישור לאתר המוזיאון: https://arte-coa.pt/en/

אדריכלות המוזיאון מתכתב עם התקופה הפרה-היסטוריהאדריכלות המוזיאון מתכתב עם התקופה הפרה-היסטוריה

פסו דה רגואה

פסו דה רגואה(Peso da Régua) – עיירה גדולה בעמק הדורו, ממוקמת לאורך גדת נהר הדורו, וממלאת תפקיד מרכזי בייצור ומכירת יין הפורט. מומלץ לבקר בגשרים שעל גדות הנהר, לסייר באחד היקבים באזור או לעלות לנקודות התצפית הקסומות כמו סאו לאונרדו דה גלפורה (São Leonardo da Galafura)
סיורים מודרכים בעיירה: החל מ60 יורו לאדם.

הגשרים על נהר הדורו הגשרים על נהר הדורו

לינה בצפון פורטוגל

בצפון פורטוגל ישנם כ-8000 מקומות לינה מסוגים שונים – מלונות, דירות ואפשרויות הארחה נוספות. אפשרות הלינה הנפוצה ביותר הינה דירות (למשל מלון דירות B&B Hotel e Apartamentos Felgueiras בפלגראס), מבחינת המלונות מרביתם הם מלונות בעלי דירוג של 4 כוכבים (כמו למשל Hotel Dighton באוליביירה דה אזמיס) , כך שלמי שמחפש מלון שכזה יש יותר אפשרויות לבחור מתוכן.
האזור המרכזי סביבו מרבית התיירים בוחרים ללון הינו העיר פורטו ובמיוחד ליד כנסיית קלריגוש (Igreja dos Clérigos) בפורטו.

5 מקומות לינה מומלצים בצפון פורטוגל

Melia Braga Hotel & Spa – מלון מליה בראגה (Melia Braga Hotel & Spa) – מלון 5 כוכבים במרכז בראגה. מקום זה מתאים לאירוח של עד 3 אנשים ומומלץ בגלל מרכז הספא והמיקום המעולה.
למידע נוסף על המלון

Pena Park Hotel – מלון פנה פארק (Pena Park Hotel) – מלון 4 כוכבים בעיר ריביירה דה פנה. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ בגלל הבריכות והנוף להרים.
למידע נוסף על המלון

Park Hotel Porto Gaia – מלון פארק פורטו גאיה (Park Hotel Porto Gaia) – מלון 3 כוכבים בעיר וילה נובה דה גאיה. מקום זה מתאים לאירוח של עד 3 אנשים ומומלץ בגלל הצוות האדיב והמיקום הנוח.
למידע נוסף על המלון

Moov Hotel Porto Centro – מלון מוב פורטו סנטרו (Moov Hotel Porto Centro) – מלון 2 כוכבים בעיר פורטו. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ בגלל המיקום הנוח והצוות האדיב.
למידע נוסף על המלון

GuestReady – Porto de Rio – מקום האירוח פורטו דה ריו (GuestReady – Porto de Rio) – דירות בעיר פורטו. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ בגלל המיקום הנוח והנוף לנהר.
למידע נוסף על המלון

עוד על מלונות בצפון פורטוגל תוכלו לקרוא כאן.
השכרת רכב בצפון פורטוגל

תיירים רבים בוחרים לשכור רכב ולעשות טיול רחב באזור צפון פורטוגל, מה שמאפשר להגיע גם למקומות הנגישים פחות בתחבורה ציבורית ולעשות הכל בקצב שלכם. מאחר וישנו ביקוש רב לרכבים שכורים מומלץ מאוד להזמין רכבים מראש, במיוחד אם מדובר בהשכרת רכב בשיא עונת התיירות או במידה ואתם מחפשים רכב של יותר מ-5 מקומות, ג’יפים או ואנים. למי שחושש מההתחייבות כדאי להזמין בקישור הזה, בו תוכלו לבטל את הרכב גם לאחר ביצוע ההזמנה. למי שמעוניין להוזיל את עלות ההשכרה כדאי להזמין בקישור הזה עם הנחה בלעדית לגולשי הכל על וכך לחסוך באחת ההוצאות המשמעותיות בחופשה.
חלק מהתיירים שוכרים רכב בפורטו ומשם יוצאים לטיול ברכב בצפון פורטוגל, עוד על השכרת רכב בפורטו ואיך ניתן למצוא את ההצעה במחיר הטוב ביותר תוכלו לקרוא כאן.

איך מגיעים לצפון פורטוגל

כיום אין טיסות ישירות לפורטו, אך ישנו שדה תעופה בפורטו (Francisco Sá Carneiro Airport) המומקם במרחק של כ11 ק”מ צפונית לפורטו וניתן להגיע אליו באמצעות טיסת קונקשיין בנוחות יחסית. תוכלו להזמין טיסות וחבילות בקישור הזה.
ניתן להגיע ברכבת או אוטובוס מליסבון, לאחת הערים המרכזיות בצפון, כאשר משך הנסיעה הינו כ-3 שעות עד פורטו. לנסיעות בין עירוניות, במיוחד בשיא עונת התיירות, מומלץ להזמין כרטיסים מראש, תוכלו לעשות זאת בקישור הזה, וכך להבטיח השובה יחד גם בשיא עונת התיירות, בנוסף תוכלו לערוך השוואה בין זמני הנסיעה ועלות אפשרויות ההגעה השונות.

מזג אוויר בצפון פורטוגל

מזג האוויר באזור צפון פורטוגל מאופיין בהבדלים משמעותיים בין עונות השנה – מזג האוויר בקיץ שונה לחלוטין ממזג האוויר בחורף, ויש משמעות רבה לעונות המעבר.הטמפרטורות נעות בין 30 ל-13 מעלות במהלך הקיץ, ובחורף הטמפרטורות יורדות עד ל-0 מעלות בשיא החורף. מבחינת משקעים באזור החוף מזג האוויר נוח בכל עונות השנה וישנם גשמים בעיקר בחודשים נובמבר-פברואר, אך באזור המזרחי של המחוז קר יותר בחורף, ואף ייתכן שלג בהרים הגבוהים. באופן כללי כדאי לקחת בחשבון שגם בחודשי הקיץ ייתכנו ימי גשם מועטים.. בכל מקרה אנו תמיד ממליצים להסתכל על תחזית מזג האוויר כאשר מתקרבים לנסיעה כדי להתכונן בהתאם, וביום-יומיים לפני הטיסה עצמה להסתכל שוב כדי לארוז בגדים בהתאם לתחזית העדכנית ביותר. מומלץ להגיע עם מטריה בכל עונות השנה ולהכין תוכנית חלופית למקרה שיתפוס אתכם גשם באמצע היום. למי מכם שמתכננים להגיע בחורף כדאי להתכונן לאווירה מושלגת וחורפית (אליה אנו לא רגילים בארץ). כדאי מאוד להגיע עם מעילים טובים ובגדים מחממים, ומתחתיהן ללבוש בגדים דקים וקלים יותר, מאחר והמקומות הסגורים מחוממים ויש פער טמפרטורות משמעותי בין המקומות הסגורים לבין מזג האוויר בחוץ. מאחר ומזג האוויר נוח במהלך השנה, מומלץ להגיע לאורך כל השנה.

חשיבתו ההיסטורית של מחוז צפון פורטוגל

מחוז צפון פורטוגל מיושב עוד מימי קדם. בשנים עברו המחוז היה חלק ממלכת גליציה, ולאחר קריסת האימפריה הרומית, במאה החמישית, הגיעו אליו מהגרים רבים והאוכלוסיה באזור זה הלכה וגדלה. מחוז זה הוא גם מחוז הולדתה של הממלכה הפורטוגלית, כאשר במאה ה10 הכריז המלך דום אפוננסו הנריקס על הקמת הממלכה בעיר הנמל פורטו, והצהיר על התרחבותו דרומה, למה שכיום אנחנו מכירים כגבולות פורטוגל. בנוסף לחשיבות ההיסטורית, גם השפה הפורטוגזית התפתחה מאזור זה ובמרוצת השנים התפשטה ברחבי המדינה. במשך השנים המחוז צבר עושר תרבותי והיסטורי עשיר, וכיום צפון פורטוגל הוא אזור מתוייר המחבר בין עבר להווה, בין היסטוריה לחדשנות.
המלצות "הכל על" למבקרים בצפון פורטוגל

 • מחוז צפון פורטוגל עשיר בנופים פראיים והיסטוריה מפוארת ולכן מומלץ בעיקר לחובבי הטבע או לאלו שאוהבים את ההיסטוריה הפורטוגלית על כל גווניה, אך גם מי שמחפש לראות ערים צבעוניות ומבנים מפוארים יוכל להנות מהמחוז ומהערים הגדולות שבו. באופן כללי צפון פורטוגל הוא יעד נוח לאורך כל השנה, שכן בשל הטופוגרפיה העשירה של המחוז, גם בחודשי החורף נוכל למצוא אתרים עם מזג אוויר נעים יחסית.
 • מומלץ להקדיש לטיול בצפון פורטוגל לפחות 5 ימים, על מנת להספיק לחוות את מגוון האתרים ולספוג את התרבות העשירה של המקומיים.
 • ניתן לשלב את הביקור במחוז צפון פורטוגל עם הביקור בליסבון וסביבתה. מומלץ לנחות בליסבון ,לבלות בה מספר ימים, ולאחר מכן להצפין למחוזות צפון פורטוגל.
 • למרבית העיירות והערים ישנה רשת אוטובסים בה ניתן להעזר על מנת להתנייד מיעד ליעד, אך כמובן שאם ברצונכם לבקר בפינות טבע שקטות ונסתרות (כגון הפארק הלאומי פנדה ז’רש), כדאי להעזר ברכב שכור או מוניות.
 • מאחר וצפון פורטוגל הינו מחוז בעל אופציות תיירותיות שונות ומגוונות, משפחות יוכלו בקלות למצוא אתרים מרתקים לילדים צעירים או בוגרים.
 • אזור הלינה המרכזי במחוז הוא כמובן העיר המרכזית של האזור, פרוטו. בפורטו מומלץ ללון באזור מרכזיים, כגון רובע ריביירה (על גדת הנהר). כמובן שישנם מלונות נהדרים גם בעמק הדורו, בפנדה ז’רש ובערים מרכזיות כמו בראגה.
 • ברוב הערים ישנן בעיות חנייה בעונות המתויירות, ולכן מומלץ לחנות את הרכב מחוץ לעיר ולהתנייד ברגל או בתחבורה ציבורית. רשת הכבישים הבינעירונית מפותחת ולכן המעבר מיעד ליעד במחוז הוא נוח עם רכב נייד.
 • על מנת להוזיל את הביקור מומלץ להגיע בחודשי החורף, בהם עונת התיירות לא בשיאה.
 • פורטוגל נחשבת כאחת המדינות הבטוחות עבור תיירים, אך כמובן שכדאי להיזהר מכייסים, בעיקר באזורים המתויירים של המחוז.
 • בדרך מליסבון לצפון פורטוגל מומלץ לעצור באוויירו (Aveiro), ולהנות מהעיר הצבעונית ומחופיה הקסומים.

שאלות נפוצות על צפון פורטוגל

כיאה למחוז גדול, צפון פורטוגל מותאמת למטיילים רבים, אך בעיקר עבור חובבי הטבע או ההיסטוריה שיוכלו להנות מנופים פראיים ומבנים היסטוריים מרתקים.

התקופה המומלצת ביותר היא בחודשי המעבר (מרץ-מאי, ספטמבר-אוקטובר), בהם מזג האוויר הוא הנעים ביותר, אך בכל חודשי השנה ניתן למצוא אתרים בהם מזג אוויר נוח יחסית (אם ברצונכם להגיע בחורף כדאי להיערך ללילות קרים ולגשם).

לביקור בצפון פורטוגל מומלץ להקדיש לפחות 5 ימים, וניתן לשלב אותה עם ביקור בליסבון וסביבתה.

למי שמתעניין בעמוד זה כדאי לקרוא גם: