ליל כל הקדושים במדריד – Halloween

מידע כללי

ליל כל הקדושים (Halloween) הוא חגיגה שנתית המתקיימת במדינות נוצריות רבות ב-31 באוקטובר, בערב הסעודה הנוצרית של יום הקדושים. זמן זה היה במקור מוקדש לזכר המתים- במיוחד הקדושים (Hallows), המרתירים (קדושים מעונים) וכל המאמינים ההדוקים שנפטרו. הדגש המסורתי הוא סביב הנושא של הומור והשתטות כדרך להתמודד עם כוח המוות. אפשר לומר כי ליל כל הקדושים הוא הגרסה הנוצרית לחג פורים, כאשר לרוב התחפושות יהיו מפחידות יותר (אך לא בהכרח).

בחלק מהמדינות (למשל בספרד) נחגג ביום למחרת החג יום כל הקדושים (All Saints Day). כאשר בספרד זהו יום חופש ונחשב לחג חשוב (אפילו יותר מערב החג).
מה רואים?

לפי המסורת הילדים (אך גם מבוגרים) מתחפשים לדמויות מפחידות – רוחות רפאים, מפלצות, או אפילו דמויות מסרטי אימה – ויוצאים לאסוף ממתקים (Trick or treat) ומתחרים ביניהם למי יש את התחפושת הטובה (והמפחידה) ביותר. זהו הערב היחידי בשנה בו הילדים מורשים לבצע מעשי קונדס, במידה ולא קיבלו ממתק כפי שביקשו.

באנגליה, שם התחילה המסורת, נהוג לקשט את הבתים ברוח החג (ראו גם ליל כל הקדושים בלונדון). במדריד בפרט ובספרד בכלל המנהג הזה פחות נהוג, אך בתי עסק כגון מסעדות, ברים ובמיוחד מועדונים נוהגים לקשט את המקום באווירה המתאימה ולערוך חגיגות.

חלק מהמסעדות עשויות גם להציע תפריטים מיוחדים לכבוד החג (רובם מבוססים על דלעת כמובן) וכמובן שבמועדונים צפויות מסיבות ברוח החג. ברוב המועדונים והברים בעיר תקבלו הטבה (משקה ראשון חינם / צ׳ייסר ) אם תגיעו מחופשים.
המלצות "הכל על"

מפה