אפידאורוס, פלופונס – המדריך המקיף ביותר בעברית | Epidaurus

עדכון קיץ 2024

זוהי העונה העמוסה ביותר בתיירים בפלופונס וכמות התיירים שמגיעים מכל רחבי העולם עצומה. העומס באטרקציות השונות, ובניהן גם אפידאורוס, עולה. אומנם התורים לא ארוכים כמו באתרי החובה, אבל בהחלט יש ימים בהם יכול להיות תור לרכישת הכרטיסים - במיוחד בסופי שבוע. לכן, אנו ממליצים להזמין כרטיסים מראש במידה ויש לכם תוכנית טיול בנויה, וכך להבטיח כניסה חלקה וזריזה שתאפשר לכם להמשיך לשאר היום בלי עיכובים. להזמנת כרטיסים מראש לאפידאורוס ניתן להיכנס לקישור הזה בו ניתן לרכוש כרטיסים עם אפשרות ביטול בחינם.

אפידאורוס בכמה מילים

אפידאורוס (Epidaurus), הממוקם בחלק המזרחי של חצי האי פלופונסוס ביוון, נחשב התיאטרון עם האקוסטיקה הטובה ביותר בעולם, למרות שנבנה במאה ה-4 לפני הספירה! אפידאורוס הוא אתר מורשת עולמי של אונסק”ו (UNESCO) ונחשב לאחד מהתיאטראות העתיקים והשמורים ביותר ביוון. האקוסטיקה של התיאטרון כל כך יוצאת דופן עד שמהמושב הרחוק ביותר תוכל לשמוע לחישה מהבמה.

ההיסטוריה של אפידאורוס התחילה כאשר הוא הוקם כמקדש לאל הריפוי, אסקלפיוס (Asclepius). המקדש זכה לביקור עולי רגל רבים שחיפשו מרפא למחלותיהם והאמינו שבכוחו של אסקלפיוס לרפא חולים ופצועים. שיטות הריפוי באפידאורוס כללו שילוב של טיפולים רוחניים וגופניים, המטופלים השתתפו בטקסים ובתפילות לאל אסקלפיוס, וקיבלו טיפולים רפואיים כגון תרופות צמחיות, עיסויים והידרותרפיה. במקדש באפידאורוס היה צוות של רופאים ואחיות שהוכשרו בטיפולים אלו, וזכו לכבוד רב ביוון העתיקה בשל הידע והמומחיות שלהם.

לתיאטרון הממוקם באפידאורוס, יש קשר הדוק למרכז הריפוי שהוקם בו בימי קדם. למעשה, התיאטרון הוקם לאחר שהמקדש כבר היה מבוסס היטב כמקום מרפא. עם זאת, זה לא היה רק ​​מקום בילוי, ההצגות שנערכו בתיאטרון היו קשורות לעתים קרובות לשיטות הריפוי שהתקיימו בבית המקדש, והצגות אחרות שימשו כסוג של טיפול, כאשר מטופלים השתתפו בדרמות שנועדו לעזור להם להתמודד ולהתגבר על הבעיות הרגשיות והפסיכולוגיות שלהם. בעוד ששיטות הריפוי באפידאורוס עשויות להיות שונות מהרפואה המודרנית, המורשת שלהן מתקיימת, ממשיכה להיחקר ומוערכת עד היום. גם לעיצוב התיאטרון עצמו יש פונקציה טיפולית: לדעת חוקרים, האדריכלים התכננו את התיאטרון השקיעו במחשבה על איכות האקוסטיקה כדי ליצור אווירה מרגיעה ומרפאה באמצעות סאונד.

כיום, בעוד שהמקדש באפידאורוס עדיין עומד על תילו ומהווה אטרקציה תיירותית פופולרית, הוא אינו עוד מרכז רפואי מתפקד. עם זאת, האתר עדיין נחשב לחלק חשוב מההיסטוריה הרפואית ולעתים קרובות מבקרים בו אנשי מקצוע רפואיים וחוקרים המתעניינים בשיטות הריפוי העתיקות שהתקיימו בו. בנוסף, האתר משמש גם כמקום לכנסים ואירועים הקשורים ברפואה ובריאות.

באפידאורוס תוכלו לבקר במוזיאון וללמוד על חיי היומיום של האנשים שחיו שם, תוכלו לחקור את הריסות האולם העתיק, המרחצאות ומבנים אחרים שהיו פעם חלק ממרכז הריפוי, ולחזות בארכיטקטורה והיסטוריה יוונית עתיקה, אין ספק שאפידאורוס הוא יעד שלא הייתם רוצים לפספס.

התאטרון האבן העתיק והמרשים שבאפידאורוס התאטרון האבן העתיק והמרשים שבאפידאורוס

מה רואים באפידאורוס?

אפידאורוס הוא אתר מורשת עולמי של אונסק”ו (UNESCO), ונחשב לאחד מהתיאטראות העתיקים והשמורים ביותר ביוון. בביקור בו תוכלו לראות את אחת האטרקציות המרכזיות של אפידאורוס- התיאטרון הענק והעתיק שבו, המשמש עד היום להצגות ונחשב כאחד האולמות עם האקוסטיקה הטובה בעולם. בביקור בתיאטרון תוכלו לחוות את הדרך בה צפו בהצגות בתקופת יוון העתיקה, ואולי אף תזכו לצפות בהצגה בעצמכם. בנוסף, תוכלו לחקור את מרכז הריפוי באפידאורוס, שהיה פעם מקום בעל חשיבות רבה ביוון העתיקה, דרך החורבות של המקדש ומבנים ששרדו מאז.

באפידאורוס יש מוזיאון המציע למבקרים הבנה מעמיקה יותר של ההיסטוריה והתרבות של האתר. המוזיאון עצמו הוא יצירת אמנות, בעלת עיצוב המשתלב בצורה חלקה בנוף שמסביב. הבניין תוכנן על ידי האדריכל אריס קונסטנטידיס (Aris Constantidis), וסגנונו המינימליסטי משרה אווירה שלווה ונעימה. המוזיאון מכיל מגוון תערוכות המציגות את החפצים והאמנות של האתר העתיק: ניתן לראות פריטים כמו כלי חרס, פסלים, כתובות וחפצים נוספים ששימשו בחיי היום יום בתקופה העתיקה. המוזיאון מספק מידע על ההיסטוריה של אפידאורוס, מאז הקמתו ועד ימי הזוהר שלו כמרכז ריפוי ותיאטרון ביוון העתיקה. תוכלו ללמוד על האלים והמיתוסים הקשורים לאתר, כמו גם על המנהגים והטקסים שהתקיימו בו. בנוסף, המוזיאון משתמש במצגות מולטימדיה כדי להחיות את ההיסטוריה של אפידאורוס ותוכלו לצפות בסרטונים, להאזין למדריכי שמע ולצפות בתערוכות אינטראקטיביות המאפשרות לכם לחקור את האתר וההיסטוריה בצורה חוויתית ובלתי נשכחת.

הנוף המקיף את אפידאורוס יפהפה, והמבקרים יכולים ליהנות מטיולים ביערות אורנים ומטעי זיתים הנמצאים צמוד לאתר, כמו גם מנופים של המפרץ הסרוני. יתר על כן, במהלך השנה מתקיימים באפידאורוס אירועי תרבות, לרבות הצגות בתיאטרון העתיק, אירועים אלו הם דרך מצוינת לחוות את האתר והסביבה.

בסך הכל, המוזיאון באפידאורוס הוא יעד חובה לכל מי שמתעניין בהיסטוריה, אמנות ותרבויות עתיקות. בין אם אתם בוחנים את התערוכות, צופים במצגות המולטימדיה או פשוט נהנים מהסביבה השלווה, המוזיאון מציע חוויה ייחודית ומעשירה שלא תשכחו במהרה.

ההריסות העתיקות של המקדש לאל הריפוי אסקלפיוס באתר אפידאורוס על רקע הנוף היפהפה של ההרים ההריסות העתיקות של המקדש לאל הריפוי אסקלפיוס באתר אפידאורוס על רקע הנוף היפהפה של ההרים

כרטיסים לאפידאורוס

 • כרטיס כניסה הבסיסי ביותר, כולל ביקור בתיאטרון ובמוזיאון, ומומלץ למי שרוצה לחסוך בזמן ולבקר רק באפידאורוס. מחיר הכרטיס הוא  15 יורו, עם אפשרות לביטול חינם ודילוג על התור, וניתן להזמין כאן.
 •  

  • כרטיס הכולל סיור של יום שלם באתרים: מיקנה (Mycenae), אפידאורוס (Epidaurus) ונאפפליו (Nafplio). הכרטיס מומלץ למי שרוצה לבלות יום שלם בסיור באתרים ההיסטוריים המפורסמים ביותר בפלופונס ולחסוך זמן וכסף. הכרטיס כולל איסוף וחזרה לבית המלון, מדריך טיולים הדובר אנגלית, איטלקית, או צרפתית, ומעבר בטנדר תיירותי בין האתרים. משך הסיור הוא 10 שעות, והמחיר הוא 65 יורו לאדם, עם אפשרות ביטול בחינם ודילוג על תור, ניתן להזמין את הכרטיס כאן.

   

  • כרטיס הכולל סיור של יום שלם בפלופונסוס באתרים המפורסמים והמעניינים ביותר באי. הכרטיס מומלץ למי שלן באתונה ומעוניין להוסיף לחופשה ביקור של יום באי פלופונסוס. הסיור מכיל את ציוני הדרך המעניינים ביותר בפלופנוס כמו: תעלת קורינתוס הדרמטית, מסע בכביש החוף של המפרץ הסרוני, אפידאורוס, שער האריות והקברים המלכותיים. משך הסיור הוא 11 שעות והכרטיס כולל מדריך טיולים בשפה אנגלית או צרפתית, איסוף וחזרה מבית המלון באתונה וכניסה לכל האתרים ההיסטוריים. עלות הכרטיס הוא 88 יורו לאדם, עם אפשרות לביטול חינם ודילוג על התור, וניתן להזמין כאן.

   

  הזמנת כרטיסים לאפידאורוס

  המלצות "הכל על"

  • הביקור באפידאורוס מומלץ למי שמתעניין בארכיולוגיה ותרבות, ולמי שרוצה להעשיר את הטיול שלו בהיכרות עם ההיסטוריה העשירה של יוון בתקופה העתיקה.
  • הזמן המומלץ לביקור הוא בחודשי הקיץ אפריל- אוקטובר, כדי להנות ממזג האוויר הנעים בסביבת התיאטרון אפידאורוס.
  • מומלץ להשקיע בביקור באפידאורוס בין 2-4 שעות.
  • מומלץ לבקר גם במיקנה ואולימפיה הנמצאות גם בפלופונס.
  • הכי נוח להגיע ברכב עצמאי, ישנה חניה בקרבת האתר ללא תשלום.
  • ישנם כמה מקומות לינה מומלצים בקרבת אפידאורוס:
   מקום לינה מומלץ, והקרוב ביותר לאפידאורוס הוא מלון אבאטון (Avaton Hotel), כ-2 דקות נסיעה בלבד מתיאטרון אפידאורוס (Epidavrus) , הנמצא בליגוריו (Lygourio). המלון מציע חדרים עם מרפסת ואינטרנט אלחוטי חינם. ניתן להזמין מקום כאן.
   מקום לינה מומלץ נוסף, אורחן האני אין (Hani Inn) הנמצא בבליגוריו (Lygourio), רק 6 קילומטר  מתאטרון אפידאורוס. המלון משרה אווירה פסטורלית וממוקם בין מטעי זיתים במרחק 5 דקות נסיעה בלבד מ-אפידאורוס העתיקה (Ancient Epidavros). ניתן להזמין מקום כאן.
  • מחיר הכניסה בחודשי החורף: נובמבר עד מרץ הוא 6 יורו, ובחודשי הקיץ: אפריל עד אוקטובר הוא 12 יורו.
  • הגעה בחודשי החורף, נובמבר- מרץ יחסכו לכם את עלות הכניסה ל-6 יורו, במקום 12 יורו.
  • מומלץ להגיע עם רכב, ישנה חניה ללא תשלום בקרבת האתר

  שאלות נפוצות על אפידאורוס

  כן, יש חנות מזכרות מושקעת ויפה במוזיאון שבאתר.

  כן, מאוד מומלץ להקדיש יום טיול באתרים נוספים הנמצאים במרחק נסיעה קצר כמו מיקנה (Mycenae), אפידאורוס (Epidaurus) ונאפפליו (Nafplio). ניתן להזמין כרטיס המשלב סיור בשלושת היעדים כאן.

  מומלץ להגיע עם ילדים בעיקר אם הילדים מתעניינים בהיסטוריה, תרבות וארכיולוגיה.
  האתר הארכיאולוגי עצום ומציע שפע של מקום לילדים לחקור ולהתרוצץ. הם יכולים לראות את התיאטרון העתיק והשמור היטב ואת המקדש של אסקלפיוס, שם הם יכולים ללמוד על ההיסטוריה והמיתולוגיה של יוון העתיקה. בנוסף, במהלך חודשי הקיץ מתקיימים בתיאטרון הצגות של דרמה יוונית עתיקה, שיכולה להיות חוויה ייחודית ובלתי נשכחת לילדים. עם זאת, שימו לב שייתכן שההצגות לא יתאימו לילדים צעירים מאוד, בשל אורכם ונושאם.

  סרטון על אפידאורוס דרך צילום אווירי

  מידע שימושי

  • שעות הפתיחה של אפידאורוס תלוי בחודש וביום,

   בימי ראשון עד חמישי:

   • 1 באפריל – 31 באוגוסט: 8:00-20:00
   • 1 בספטמבר עד 15 בספטמבר: 8:00-19:30
   • 16 בספטמבר עד 30 בספטמבר: 8:00-19:00
   • 1 באוקטובר עד 15 באוקטובר: 8:00-18:30
   • 16 באוקטובר עד 31 באוקטובר: 8:00-18:00

   ביום שישי: 12:00-17:00 ביום שבת: 8:30-16:00

  • מחיר הכניסה בחודשי החורף: נובמבר עד מרץ הוא 6 יורו, ובחודשי הקיץ: אפריל עד אוקטובר הוא 12 יורו.
  • Archaeological Site of Epidaurus
   Sanctuary of Asklepios
   210 52, Lygourio
   Argolis, Greece.
  • המרחק בין מרכז פלופונסוס לאתר הארכיאולוגי אפידאורוס הוא כ-70 קילומטרים, וישנן מספר דרכים להגיע לאתר:
   • הדרך הקלה ביותר להגיע לאתר היא ברכב, ניתן לנסוע ממרכז פלופונסוס לאתר על ידי מעקב אחר השילוט לכיוון Epidaurus/Lygourio. הנסיעה אורכת כשעה ורבע, תלוי בתנועה. בסמוך לאתר הארכיאולוגי יש חניון זמין למבקרים, והוא ללא תשלום.

    

   • מי שרוצה להגיע בתחבורה ציבורית, ישנם קווי אוטובוס היוצאים לעיתים קרובות ממרכז פלופונסוס לעיירה Lygourio, ממנה תוכלו לקחת מונית או ללכת ברגל לאתר הארכיאולוגי של אפידאורוס, שנמצא משם במרחק של כ-2.5 ק”מ (1.5 מייל).

    

   • מי שמעדיף לא לנהוג או לנסוע באוטובסים, ניתן לקחת מונית ממרכז פלופונסוס לאתר הארכיאולוגי של אפידאורוס. זוהי אפשרות נוחה אך היקרה ביותר.

   כמו כן, ניתן להזמין כרטיס הכולל סיור באתרים נוספים ואיסוף וחזרה מהבית מלון כאן, במידה ואתם לנים באתונה ניתן להזמין כרטיס דומה, הכולל איסוף וחזרה מבית המלון כאן.