1. עמוד הבית
  2. »
  3. בריטניה
  4. »
  5. מנצ’סטר

מנצ'סטר

מנצ’סטר- בירת הכדורגל האנגלי

מידע כללי למתכננים ביקור במנצ'סטר | Manchester

מנצ’סטר, בירת הכדורגל האנגלי ומרכז תרבות חי ובועט.
העיר מנצ’סטר היא מהערים החשובות בהיסטוריה האנגלית. בהיותה העיר התעשייתית הראשונה בעולם, היא הייתה הסנונית הראשונה שבישרה על בואו של העידן המודרני והמתועש, וישנו קשר ישיר בין מעמדה של העיר ובין הקבוצות ההיסטוריות החשובות שצמחו בעיר (כגון מפלגת הלייבור והספורג’יסטיות- לוחמות למען זכויות נשים). כל ההיסטוריה העשירה הזאת משמשת כר פורה לסצנת תרבות עשירה ועמוקה, ששנייה בממלכה המאוחדת רק ללונדון.
אך התרבות החשובה ביותר שמנשבת בכל פינות העיר, היא תרבות הכדורגל. בעיר נמצאים שניים ממועדוני הכדורגל הטובים ביותר בעולם, ומקומם בקונצנזוס העירוני הוא מוחלט. בכל רחוב וחלון אפשר לראות דגלים וצעיפים של הקבוצות. חולצות ומרצ’נדייז נמכרים באלפים בכל שבוע, ובימים של משחקים- כל העיר היא חגיגה אחת גדולה, ממרכז העיר ועד האצטדיון. בכל משחק האצטדיונים (הנעים בין 50,000 ו80,000 מושבים) מלאים עד אפס מקום, והחוויה העוצמתית הטמונה שם היא חוויה חובה גם למי שלא חובב כדורגל בהכרח.
בעיר ישנה גם קהילה יהודית גדולה, המרוכזת בעיקר באזור סלפורד שם תוכלו למצוא מרכזים יהודיים, מסעדות כשרות ואת המוזיאון היהודי של מנצסטר.
פירוש השם מנצ'סטר והמשמעות ההיסטורית של העיר

העיר מנצ’סטר נוסדה לראשונה בתור כפר של שבט קלטי. לאחר כיבושה על ידי הרומאים בשנת 79 לספירה היא קיבלה את השם מנצ’סטר, מהתחילה mamma ביחס לאלת נהר של הנהר מדלוק, ומהסיומת chester, שמשמעותה ביצורים רומיים מכיוון שהרומאים השתמשו בעיר בתור מחנה.
במסמכים מהמאה ה-13 ישנם עדויות לסחר בפשתן וכותנה בעיר, ולאורך מאות השנים שהגיעו לאחר מכן, העיר התבססה כמרכז טקסטיל וכותנה חשוב בעולם המודרני. תחילתה של המהפכה התעשייתית הביאה לעיר תנופה אדירה של בנייה והתפתחות, והפכה אותה לאחת מהערים החשובות בתהליך זה, אך התיעוש והקידמה הביא עימו בנוסף עוני רב, אלמנט שהפך את העיר מנצ’סטר לסמל הדואליות הקיצונית שהביאה עימה המהפכה התעשייתית.

סרטון על מנצסטר

מה תראו במנצ'סטר

בעיר מנצ’סטר תוכלו לראות תרבות כדורגל עשירה ועמוקה מאוד, המעצבת את פני העיר כבר למעלה מעשר שנים. שתי קבוצות הכדורגל של העיר, מנצ’סטר יונייטד ומנצ’סטר סיטי, הן מהקבוצות המובילות והמעוטרות באנגליה, ויש להן השפעה גדולה ורחבה על תושבי העיר. החל מאקדמיות הנוער, בהן מתאמנים נערי העיר, דרך המעורבות הקהילתית הדומיננטית של הקבוצות בעיר, ועד להמוני התיירים הפוקדים את העיר כל שנה בעקבות שתי מועדוני הפאר האלו.
בעיר ובמרחביה ניתן לראות בבירור את הסימנים המעידים על היותה עיר תעשייתית בעבר. גגות הלבנים האדומים שולטים במבנים, ומפעלי עיבוד הכותנה הנטושים, אשר בימים אלו עוברים הסבה לטובת צרכים מודרניים בולטים ברחובות העיר ומשמרים את ההיסטוריה העשירה של העיר.
מומלץ גם לשוטט רגלית ברובע הצפוני של העיר, שם תוכלו למצוא מגוון בתי קפה, סצנת תרבות צעירה ועשירה, ואת מרכז אפלק- מרכז קניות האוגד בתוכו מגוון עצום של חנויות תקליטים, חנויות וינטאג’, חנויות תחפושות ועוד חנויות רבות.
כמו כן בעיר ישנה קהילה יהודית גדולה מאוד, המרוכזת בעיקר באזור סלפורד (salford),המהווה חלק אינטגרלי מתושבי העיר.

הכניסה לאצטדיון אולד טראפורד - ביתה של מנצ'סטר יוניטד (צילום: הכניסה לאצטדיון אולד טראפורד – ביתה של מנצ’סטר יוניטד
6 אטרקציות בעיר מנצ'סטר

מוזיאון המדע והתעשייה

מוזיאון המדע והתעשייה (The Science and Industry Museum) נבנתה באתר של תחנת הרכבת הראשונה ומטרתו היא לשלב בין ההיסטוריה של האתר לבין המדע של תקופה זו, ולחבר בין התיאוריה המדעית לשימושיה בחיים האמיתיים
 שעות הפתיחה של המוזיאון:
ימי רביעי עד ראשון בשעות 10:00-17:00 בזמן תקופת הלימודים
וכל ימות השבוע בשעות 10:00-17:00
בזמן חופשות בית ספר

מוזיאון הכדורגל הלאומי

מוזיאון הכדורגל הלאומי (National Football Museum) הוא המוזיאון היחיד מסוגו באנגליה, ומומלץ לבקר בו בין אם אתם מעריצי כדורגל או סתם מתכננים חופשה בעיר.
במוזיאון ניתן ללמוד על ההיסטוריה של המשחק, לראות חפצים אייקונים, או סתם לחדד את כישורי הכדורגל שלכם באתגרים שונים.
 שעות הפתיחה של המוזיאון:
ימי רביעי עד ראשון בשעות 10:00-17:00 בזמן תקופת הלימודים
וכל ימות השבוע בשעות 10:00-17:00
בזמן חופשות בית ספר

להזמנת כרטיסים למוזיאון הכדורגל הלאומי לחצו כאן

פארק היטון

פארק היטון (Heaton Park) הוא הפארק הגדול ביותר באזור מנצ’סטר. בפארק ישנם אזורים רבים בהם משגשגת אוכלוסיית בעלי חיים וצמחייה מקומית. בנוסף ישנם אירועי תרבות וספורט רבים המתרחשים בתחומי הפארק, בעיקר בחודשי הקיץ
שעות פתיחה (קיץ)- 08:00-21:45
אולד טראפורד- אולד טראפורד הוא אצטדיונה הביתי של קבוצת מנצ’סטר יונייטד, מקבוצות הכדורגל המעוטרות ביותר באנגליה ובאירופה. האיצטדיון מכיל כ80,000 מושבים ומארח משחקים בכל תקופת פעילות הליגה האנגלית (בין אמצע אוגוסט לסוף מאי). במקום ישנו גם מרכז מבקרים ומוזיאון המעיד על הקשר העמוק בין קבוצת הכדורגל לעיר.

להזמנת כרטיסים למוזיאון מנצ’סטר יונייטד וסיור באצטדיון אולד טראפורד לחצו כאן

אצטדיון האיתיחאד

אצטדיון האיתיחאד (Etihad Stadium) בשמו המלא, אצטדיון סיטי אוף מנצ’סטר הוא אצטדיונה הביתי של קבוצת מנצ’סטר סיטי, מקבוצות הכדורגל הנחשבות באנגליה ויריבתה העירונית של קבוצת מנצ’סטר יונייטד. האיצטדיון כ46,000 מושבים ומארח משחקים בכל תקופת פעילות הליגה האנגלית (בין אמצע אוגוסט לסוף מאי). בדומה ליריבתה העירונית, גם באצטדיון האיתיחאד ישנו מוזיאון ומרכז מבקרים המעיד על קשרו העמוק של הכדורגל לעיר, ועל מקומו בעיצוב התרבות במנצ’סטר

להזמנת כרטיסים לסיור באיצטדיון עם מדריך לחצו כאן

גלריית האמנות מנצ’סטר

גלריית האמנות מנצ’סטר (Manchester Art Gallery) מהגלריות החשובות בעיר ובצפון אנגליה בכלל. מציגה הן תערוכות קבע מהמאה18 וה19 באנגליה, והן תערוכות מתחלפות של מיטב האמנים. היצירות בעלות משמעות מקומית ובינלאומית ובגלריה אוסף של יותר מ-25,000 חפצים.
 שעות הפתיחה
מ10:00-17:00 בין הימים שלישי וראשון (בשני סגור)

לאטרקציות נוספות בעיר מנצ’סטר לחצו כאן

מוזיאון הכדורגל הלאומי במנצ'סטר (צילום: )מוזיאון הכדורגל הלאומי במנצ’סטר

לינה במנצ'סטר

המידע בחלק זה יעלה בימים הקרובים

השכרת רכב במנצ'סטר

המידע בחלק זה יעלה בימים הקרובים

מזג האוויר במנצ'סטר

הטמפרטורות בעיר נעות בין מעלה (בשיא החורף) ל16 מעלות (בשיא הקיץ), כך שחודשי הקיץ הם אידיאליים במיוחד מבחינת מזג האוויר. אך יש לקחת בחשבון שתדירות ירידת המשקעים בעיר היא גבוהה למשך כל השנה. לכן מומלץ בחום להכין אלטרנטיבה מתאימה במקרה שמתפתח יום גשום. חשוב לזכור שמזג האוויר במנצ’סטר שונה מזה שבלונדון ובמידה ואתם מגיעים מעיר הבירה יש לבדוק תחזית ספציפית למנצ’סטר. ייתכן שבלונדון יהיה שבוע שמשי, אבל במנצ’סטר יהיה גשום לאורך כל השבוע, ולהפך.
המלצות הכל על למבקרים במנצ'סטר

  • מנצ’סטר היא מטרופולין גדול, אך חלקה התיירותי מרוכז יחסית במרכז (מלבד שני האיצטדיונים, אליהם ניתן להגיע בקלות באמצעות התחבורה הציבורית המצוינת). לא מומלץ להיכנס אל תוך מרכז העיר עם רכב, וניתן להשאיר אותו באחד מהחניונים בשולי העיר ולהתנייד בתחבורה ציבורית. תוכלו לקרוא מידע נוסף בנושא כאן.
  • אם אתם חובבי מוזיקה, בסוף חודש מאי מתרחש בעיר אחד הפסטיבלים החשובים ביותר באנגליה בשם dot 2 dot המארח אמנים בינלאומיים וגם מהווה פלטפורמה לאמנים צעירים חדשים רבים אשר בשנים שאחריו לרוב כובשים את עולם המוזיקה בסערה.
  • מומלץ לשלב את הביקור במנצ’סטר יחד עם ביקורים בערים הסמוכות לה, כגון ליברפול ולידס. תרבות המוזיקה, הכדורגל והאמנות דומה אך ניתן לראות את השינויים בהתפתחותה של כל עיר, ולעמוד על ההבדלים הדקים בין הערים השונות.

מידע שימושי על מנצ'סטר

דרכי הגעה לעיר מנצ’סטר

 רכבת מלונדון (תחנת רכבת London Euston) למנצ’סטר יוצאת כל רבע שעהעשרים דקות בין השעות 06:00-21:00 כאשר המחיר המינימלי נע סביב 50 פאונד, ויכול לעלות בצורה ניכרת ככל שלא מזמינים בראש. לכל דרכי התחבורה מלונדון אל מנצ’סטר ניתן להשתמש בקישור זה
 הגעה בטיסה לשדה התעופה מנצ’סטר (Man) מנמל התעופה בן גוריון- ישנם טיסות ישירות דרך חברת איזיג’ט בימים ראשון וחמישי. או לחלופין, ניתן להזמין טיסות עם עצירת ביניים באירופה.

תשובות לשאלות נפוצות על מנצ'סטר

למי מומלץ לבקר במנצ’סטר

הביקור במנצ’סטר מומלץ בעיקר לחובבי כדורגל אשר רוצים לחוות תרבות כדורגל מהמעלה הראשונה. אך לא רק, גם חובבי תרבות יוכלו לחוש את התרבויות החזקות שצמחו בעיר והשפיעו על התפחותה של אנגליה. כמו כן חובבי מוזיקה יוכלו להנות ממגוון ההופעות הרחב ואולמות הקונצרטים שיש לעיר להציע.

מתי מומלץ לבקר במנצ’סטר

הזמן הטוב ביותר לבקר במנצ’סטר הוא במהלך חודשי הקיץ והאביב,בגלל הטמפרטורות הגבוהות, חיי הלילה והפסטיבלים המתרחשים בעיר.
אך מומלץ להגיע גם בין החודשים אוגוסט ומאי על מנת לחוות את חווית הכדורגל של העיר כשהיא מגיעה לשיאה לקראת סוף מאי (סיום הליגה הסדירה),

כמה ימים להשקיע בביקור במנצ’סטר

במנצ’סטר מומלץ להשקיע כ3-4 כאשר יום יומיים מוקדשים לתרבות הכדורגל על כל מרכיביה (משחק,מרכז מבקרים, נקודות השקה של מועדוני הכדורגל עם הקהילה), יום למוזיאונים ולהיסטוריה החשובה של העיר, הן במהפכה התעשייתית והן בעיר הולדתן של תנועות חשובות בהיסטוריה האנגלית (הסופרג’יסטיות לדוגמה), ויום במרכזי התרבות והאמנות בעיר (גלריית האמנות, בית האופרה ועוד)