1. עמוד הבית
 2. »
 3. אוסטריה 2024 – המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. האלשטאט, אוסטריה 2024 – סיורים, איך מגיעים והמדריך המקיף | Hallstatt

האלשטאט, אוסטריה 2024 – סיורים, איך מגיעים והמדריך המקיף | Hallstatt

מדריך מקוצר לחופשה בהאלשטאט

האלשטאט (Hallstatt) הוא כפר הנמצא במחוז אוסטריה עילית (Upper Austria), דרום מזרחית לעיר זלצבורג. הכפר שוכן בין הרי דכטשיין (Der Dachstein) לאגם האלשטאט (Hallstätter See). הכפר נחשב לאחד מהיפים בעולם והנוף הנשקף ממנו פנומנלי. הביקור בהאלשטאט הוא פופולארי מאוד על ידי התיריים הישראלים לכל אורך השנה (בקיץ נהנים מהאגם והטיולים בסביבה ובחורף ליד העיירה ישנם מוקדי סקי רבים ופופלארים). רבים מבקרים בו כחלק מסיור יומי מאורגן מזלצבורג או מוינה (הסיורים הללו פופלאריים מאוד ומומלץ להזמין אותם מוקדם ככל הניתן – לחצו כאן לאפשרויות לסיורים מומלצים להאלשטאט עם אפשרות ביטול). אחרים מגיעים לפה בעיקר באמצעות רכב שכור לחופשה של כמה ימים ויוצאים מפה לטיולים באזור היפיפה, נהנים ממכרות המלח, מהאגם ובחורף מאתרי הסקי.

קצה הכפר היפהפה האלשטאט שנמצא על שפת אגם האלשטאט על רקע הרי דאכשטיין קצה הכפר היפהפה האלשטאט שנמצא על שפת אגם האלשטאט על רקע הרי דאכשטיין

הלנים באזור יבחרו ללון בעיקר במרכז העיר העתיקה במלונות מומלצים כמו Apartment Müllerstiege,  Heritage Hotel Hallstatt ו Seehotel Grüner Baum. כאשר אחרים יבחרו לצאת לבתים על שפת האגם הרחוקים מהעיירה או יבחרו בכלל בעיירה אוברטון הזולה יותר ועם יותר אופציות זמינות (אנו ממליצים לקרוא עוד בנושא בעמוד המקיף שלנו מלונות מומלצים בהאלשטאט ודירות נהדרות לזוגות ומשפחות). צריך לקחת בחשבון שהביקוש ללינה באזור זה גבוה מאוד והיא יחסית יקרה במיוחד בקיץ, לכן מומלץ מאוד להזמין את הלינה מראש במיוחד בעונות התיירות (מי שחושש מהתחייבות, אפשר למצוא בלינק זה מגוון אופציות מצויינות ללינה בהאלשטאט עם אפשרות ביטול, ולמי שרוצה לחסוך מעט במחיר אפשר למצוא בלינק מגוון הנחות ודילים לאופציות לינה אחרות באזור האגם).

השימוש במעבורת על האגם הוא מאוד פופלארי – גם לתנועה בין העיירות גם כטיול ובילוי ואפילו להגעה מ/אל הרכבת

בהר הסמוך להאלשטאט נמצא מכרה המלח הראשון בעולם, שיש בו ממצאים כבר משנת 5,000 לפנה”ס, ובזכותו אונסק”ו הכריזה על הכפר כאתר מורשת עולמית. כמו כן, אזור זה הוא מקור התפתחותה תרבות האלשטאט, שהינה תרבות קלטית ששלטה על פני כל מרכז אירופה באלף שלפני הספירה. בשל התרבות והמסחר שהתקיימו בו נמצאו בכפר ממצאים ארכיאולוגים מעניינים רבים כמו בית קברות המוני שהתפתח בשל מצוקת המקום וחוסר הנגישות, שהיום הפך למוציאון העצמות (Beinhaus) ובו יותר מאלף גולגלות.

טיולים יומיים מאורגנים להאלשטאט

טיולי יום להאלשטאט פופולאריים מאוד כיוון שהם מאפשרים הגעה נוחה ללא צורך בהשכרת רכב ו/או נסיעה בתחבורה ציבורית. ישנם מספר אפשרויות לסיורים אילו חלקם יתמקדו בעיירה בלבד, חלקם יקחו אותכם לטיול רגלי בהרים הסמוכים או למערת המלח חלקם גם עשויים לכלול גם שייט בסירה על פני אגם האלשטאט הציורי.  ברוב הסיורים הללו  הגעתם להאלשטאט, למטיילים יש בדרך כלל זמן פנוי לחקור את קסמה של האלשטאט והם ילוו באטרקציה אחת או שתיים נוספות (למגוון אופציות לסיור יומי בהאלשטאט עם אפשרות ביטול )

טיולים מאורגנים מוינה

ישנן מספר אופציות פופולאריות לסיור זה – האופציה הפופולאריות ביותר היא הסיור היומי המלא לעיירה ולהרים מסביב כולל מכרות המלח (לפרטים והזמנה של סיורים מוינה להאלשטאט עם אפשרות ביטול)

טיולים יומיים מזלצבורג

ישנן פחות אופציות לסיור זה ובגלל ההיצע הנמוך יותר, עוד יותר מומלץ להזמין סיור זה מראש  (לפרטים והזמנה של סיורים מזלצבורג להאלשטאט עם אפשרות ביטול)

מה עושים בהאלשטאט

הכפר האלשטאט נשתמר היטב מתקופות קדומות וכיום נחשב לאחד הכפרים היפים באוסטריה ואולי בעולם כולו. כלוא בין הר ואגם, הכפר בנוי בתים קטנים וההליכה בו ובנופים הציוריים מומלצת ביותר. ניתן גם לצאת להליכה בשביל המקיף את האגם, ובנקודות מסויימות גם להיכנס לרחצה מרעננת במימיו הצלולים. ניתן להינות מהאגם גם על ידי שייט בסירות משוטים או פדלים.

אחד מהרחובות הצבעוניים והמקסימים של הכפר האלשטאטאחד מהרחובות הצבעוניים והמקסימים של הכפר האלשטאט

האטרקציה המרכזית בהאלשטאט היא כמובן מכרה המלח שהינו העתיק ביותר בעולם! המכרה, שבנוי כמרכז מבקרים, נמצא במעלה ההר מעל הכפר והוא מספר את סיפורו של מכרה המלח וההתיישבות באזור באופן חוויתי ומרשים מאוד. העלייה למכרה המלח נעשית בפוניקלור (מעיין הכלאה של מעלית-רכבל) שמסלולו נע על צלע ההר. למעלה תוכלו למצוא מצפה בגובה של 360 מטר ממנו נשקף נוף מהיפים בעולם. את הירידה ניתן לעשות ברגל כחלק ממסלול נחמד בטבע המרשים של האלפים. מלבד המסלול הזה יש באזור הכפר מסלולי הליכה רבים ומומלץ לטייל בעמק אכרן (Echerntal) ששוכן בסמוך. עבור מי שמעוניין לבקר בהאלשטאט במסגרת טיול יום ללא לינה מומלץ להסתכל באפשרויות הרבות בקישור הזה בו ניתן להזמין טיולי יום עם אפשרות ביטול בחינם.

הפוניקלור והמסילה על רקע הכפר האלשטאט בצילום מלמעלה הפוניקלור והמסילה על רקע הכפר האלשטאט בצילום מלמעלה

סקי בהאלשטאט

גולשי סקי מקצוענים או מתחילים כולם יהנו במסלולי השלג הסמוכים להאלשטאט (מסלולי הסקי הגדולים הם Gosau ו Obertraun). לכן פוגשים בעונת החורף הרבה מאוד גולשים שעולים לאתרי הסקי ואז יורדים לעיירות של האגם, ללון, לאכול או לבלות. יש באזור מסלולי סקי למתחילים ומתאימים למשפחות לצד מסלולים אקסטרימיים ותובעניים. יש אפשרות לקנות בעיירות כרטיס סקי פאס המאפשר לעבור בין המסלולים השונים ויש לא מעט חנויות מדריכים ושירותים להשכרת ציוד.

חופשת סקי בהאלשטט היא קודם כל נופים.

למגיעים לעיר לחופשת סקי אנו ממליצים לקחת מלונות שונים מהמלונות אותם מחפשים הלנים בקיץ. יש ריזורטים המתמחים בחופשת סקי והם גם קרובים יותר לרכבלים השונים.  בין אפשרויות הלינה המומלצות לבאים לאזור לחופשת סקי אנו יכולים להמליץ על:Fenix Hall Boutique Hotel Hallstatt, Historic Lakeview Apartments Hallstattו Haus Trausner

הגעה להאלשטאט

הרוב יבקשו להגיע לעיירה עם רכב שכור. הנסיעה נוחה מאוד לרוב, אך זכרו לקחת בחשבון את מגבלות החניה בהאלשטאט – העיירה עצמה היא בעיקר ללא מכוניות במיוחד בחלק העתיק שלה, כאשר החניה זמינה במגרשים ספציפיים מחוץ למרכז, בקיץ החניה יכולה להיות רחוקה מאוד מהמרכז (מה שמביא תיירים רבים לחפש לינה על גדות האגם ומחוץ לעיירה עצמה שם החניה והתנועה עם רכב נוחה יותר). יש שיבחרו לעשות את הנסיעה ברכבת. התחנה נמצאת על האגם אך לא בתוך העיירה אלשטאט עצמה (ראו מיקום כאן), מאוד מקובל לנסוע מתחנת הרכבת לעיירה עם מעבורת באגם.

הגעה להאלשטאט מוינה

 • רכבת: יש רכבת ישירה מוינה להאלשטאט. הנסיעה אורכת כשלוש עד ארבע שעות. מתחנת הרכבת של האלשטאט, ניתן לקחת מעבורת על פני האגם אל החלק המרכזי של עיירה. מומלץ להזמין כרטיסים מראש כדי להבטיח מחירים טובים וישיבה ביחד (לפרטים והזמנה).
 • באמצעות רכב: נהיגה היא אפשרות נוספת. הנסיעה היא בערך שלוש שעות ללא פקקים.
 • באמצעות אוטובוס: אמנם אין שירותי אוטובוס ישירים מווינה להאלשטאט, אך ניתן לקחת אוטובוס לבאד אישל, ולאחר מכן לתפוס אוטובוס מקומי או רכבת להאלשטאט. נסיעה זו יכולה להימשך עד חמש שעות. אנו פחות ממליצים על צורת נסיעה זו לרוב התיירים.
 • באמצעות סיור מודרך: ישנן מספר חברות טיולים המציעות טיולי יום או טיולים של מספר ימים מווינה להאלשטאט. טיולים אלה בדרך כלל כוללים הסעה, ולפעמים ארוחות או כניסה לאטרקציות מקומיות. מומלץ להזמינם מראש במיוחד בקיץ עקב הביקוש הרב (לפרטים והזמנה), ראו עוד בנושא סיורים יומיים להאלשטאט.

הגעה להאלשטאט מזלצבורג

 • ברכבת: ניתן לקחת רכבת מזלצבורג לאטננג-פוכהיים, ולאחר מכן לעבור לרכבת אחרת להאלשטאט. הנסיעה אורכת בדרך כלל כ-2.5 עד 3 שעות בסך הכל. מתחנת הרכבת האלשטאט, תצטרכו לקחת מעבורת כדי לעבור מהאגם לעיירה. מומלץ להזמין כרטיסים מראש כדי להבטיח מחירים טובים וישיבה ביחד (לפרטים והזמנה).
 • באוטובוס (האופציה הזולה והמעט מסורבלת): ישנם שירותי אוטובוס המופעלים על ידי PostBus שנוסעים מזלצבורג לבאד אישל, ולאחר מכן ניתן לעבור לאוטובוס אחר להאלשטאט. נסיעה זו עשויה להימשך עד 3 שעות או יותר, בהתאם ללוחות הזמנים ולמעברים בין הקווים שונים.
 • ברכב שכור (האופציה הפופולארית): אם אתם נוהגים, הנסיעה מזלצבורג להאלשטאט אורכת כשעה וחצי.
 • בסיור מודרך ומאורגן (האופציה היקרה והנוחה): מספר חברות מציעות טיולי יום מזלצבורג להאלשטאט, הכוללים בדרך כלל תחבורה, מדריך ולעיתים כניסה לאטרקציות או ארוחות מקומיות. טיולים אלה בדרך כלל כוללים הסעה, ולפעמים ארוחות או כניסה לאטרקציות מקומיות מומלץ להזמינם מראש במיוחד בקיץ עקב הביקוש הרב (לפרטים והזמנה), ראו עוד בנושא סיורים יומיים להאלשטאט.

לינה בהאלשטאט

רוב אילו שיחפשו לינה האלשטאט יחפשו אותה באזור מרכז העיירה. יש לקחת בחשבון שזה אזור בלי הרבה היצע, יחסית יקר ועם בעיות של נגישות לרכב פרטי, אך הוא מאפשר למי שמגיע לאזור להינות ממתקני התיירות ומרכז הפעילות של האגם. יש באזור מספר אפשרויות לינה מומלצות כמו: Apartment Müllerstiege,  Heritage Hotel Hallstatt ו Seehotel Grüner Baum. רבים אחרים יבחרו לצאת לאזור מרוחק יותר ממרכז העניינים התיירותי שבקיץ מלא, ויחפשו בתים אחרים על שפת האגם וירוויחו בהתרחקות שלהם מהמתקנים התיירותיים מחיר נוח יותר, נוף לאגם ולהרים ונגישות לרכב. בין אפשרות הלינה המומלצות בסגנון זה ניתן למנות את :  Apartment Luise, Polreich Bed&BreakfastוHallstatt Lake View House. אילו שלא ימצאו מקום בעיירה האלשטאט ובכל זאת ירצו מרכז פעיל ותיירותי ילכו לעיירה הקרובה אוברטון ויחפשו בה אפשריות לינה רבות וזולות יותר  (אפשר להזכיר למשל את: Haus Bellevue ,Haus Hepi B&B   וHaus Alpenrose), אנו ממליצים לקרוא עוד בנושא בעמוד המקיף שלנו מלונות מומלצים בהאלשטאט ודירות נהדרות לזוגות ומשפחות.

אזור הכפר האלשטאט – החלק העתיק והמרכזי של העיירה הוא האזור המבוקש ללינה באזור האגם  יש לשים לב שיש מספר הגבלות על הכניסה אליו עם רכב
המלצות "הכל על" למבקרים בהאלשטאט

 • הביקור בכפר מומלץ מאוד לכל סוגי המטיילים. חובבי ההליכה המנוסים יהנו מהטיפוס על ההר, משפחות עם ילדים ימצאו עיניין במכרה המלח והאגם הצלול, וכולם יתפעמו מהנוף המדהים במצפה המעלה ההר, ומהכפר היפיפה השוכן למטה.
 • בביקור מומלץ להשקיע כיום, ניתן לבלות בכפר לילה או להגיע לביקור יום וללון במקום אחר.
 • את הביקור בהאלשטאט כדאי לחבר עם טיול בזלצבורג (Salzburg) ובסביבתה, בחבל טירול (Tirol) ובאזורי האלפים האוסטריים.
 • למשפחות המגיעות להאלשטאט מומלץ שלא לפספס את הביקור במכרות- הכניסה בקרון, המגלשות בבטן ההר, ההדרכה החוויתית, הינן מהנות מאוד ומתאימות מאוד לילדים. כמו כן, אם מזג האוויר מאפשר זאת, שחיה או שייט באגם יכולה להיות פעילות מהנה ממש לכולם!
 • כיכר השוק בהאלשטאט הינה אחת מהנקודות היפות בכפר, וכדאי מאוד להגיע אליה במהלך השיטוט בכפר. למגיעים בחורף, כדאי מאוד לא לפספס את שוק חג המולד הציורי של הכפר שמתקיים כל שנה ב8 בדצמבר בשעות 11:00-18:00.
 • בתור אחד הכפרים המתויירים ביותר בעולם, בהאלשטאט ישנו שפע של מסעדות ומקומות לאכול בהם. אחת מהמסעדות המומלצות ביותר היא Rudolfsturm
  אשר מגישה אוכל אוסטרי קלאסי במיטבו.
 • כדאי לבדוק את מזג האוויר לפני שיוצאים להאלשטאט ולהביא ביגוד מתאים, במיוחד כאשר מגיעים לטיול יום מוינה או זלצבורג. מזג האוויר יכול להיות קר בהרבה בעיירה מאשר בערים בשל המיקום שלה, ולפעמים מושלג או גשום גם כאשר זה לא המצב בזלצבורג ששוכנת גם היא למרגלות האלפים או בוינה.

סרטון על האלשטאט

תשובות לשאלות נפוצות

בהאלשטאט מומלץ לבקר למשפחות ויחידים חובבי טבע, נופים והיסטוריה.

הזמן האידיאלי לביקור בהאלשטאט הוא בתקופת הקיץ (יוני-אוקטובר) כאשר מזג האוויר יחסית נוח. כדאי לקחת בחשבון ששיא עונת התיירות היא בחודשים יולי-אוגוסט, אז המחירים עלולים להיות גבוהים יותר, לכן מהבחינה הזאת הזמן הטוב ביותר לביקור הוא בחודש ספטמבר, כאשר מזג האוויר עוד נעים ותהיו מחוץ למחירי השיא של עונת התיירות.

מומלץ להקדיש לביקור בכפר יום אחד, עם או בלי לינה.

למי שמתעניין בעמוד זה כדאי לקרוא גם: