יום סנטה פרנצ’סקה רומנה – Feast of Santa Francesca Romana

מידע כללי

יום סנטה פרנצ’סקה רומנה (Feast of Santa Francesca Romana) הוא יום חג נוצרי המקומי לעיר רומא, המתקיים ב-9 במרץ כל שנה. יום זה הוא לציון הקדושה פרנצ’קה רומנה (Santa Francesca Romana), ילידת רומא בת המאות 14-15, אישה אמא ומקימת מסדר נזירות ומנזר. פרנצ’קה היתה בת להורים עשירים, ובגיל 11 כבר רצתה להיות נזירה. הוא חותנה על ידי הוריה שנה לאחר מכן למפקד כוחות הצבא של האפיפיור, בן למשפחה אמידה מאוד. למרות שהחתונה נקבעה על ידי הוריה, הנישואין היו שמחים, בחלקם בגלל שהבעל העריץ אותה ובחלקם בגלל שרוב הזמן היה מחוץ לבית במלחמות.

במשך חייה היא לא הפנתה פניה מהעניים והמסכנים שבקהילתה, והקדישה מכספי המשפחה לסייע להם. היא עזרה לפתוח בית חולים וחילקה מזון וביגוד לנזקקים. היא היתה אשת אמונה והתקדמה בחיי התבוננות רוחנית ואיפוק. בגיל 41 היא ייסדה מוסד נזירות לנשים, ובגיל 49 היא הקימה מנזר.

סנטה פרנצ’סקה רומנה מחלקת צדקות, ציור במוזיאון גטי בלוס אנג’לס
(ציור: Giovanni Battista Gaulli, צילום: Nyghtand)

לפרנצ’סקה היו חיים לא קלים, היא חייה בתקופה בה העיר רומא נחרבה ממלחמותיו של האפיפיור וננטשה על ידיו. היא איבדה שניים מילדיה במגפה. בשלב מסוים בעלה נפצע קשה במלחמה ונשאר חולה במשך שארית ימיו. פרנצ’קה נשארה לצידו בבית וסעדה אותו עד שנפטר, ואז עברה לגור במנזר שהקימה והפכה להיות המנהלת בו.

כ-150 שנה לאחר מותה ניתן לה אות הוקרה על ידי האפיפיור פול ה-5, ונעשו מאמצים למצוא את גופתה. ב-9 במרץ קברו את עצמותיה בכנסיית סנטה מריה נובה, בסמוך לפורום, שמאז נקראה על שמה ונקראת כיום כנסיית סנטה פרנצ’קה רומנה. יום זה הפך ליום חג לזכרה, והיא כעת הקדושה הפטרונית של נהגי המכוניות ושל הנזירים במסדר הבנדיקטני.
מה רואים?

הכנסייה היא למעשה חלק ממקדש ונוס ורומא בפורום, וביום זה מתקיימים טקסים דתיים בכנסייה שעל שמה.

סרטון על התהלוכה והחגיגות ביום סנטה פרנצ’סקה רומנה

מידע שימושי

  • כתובת: Piazza Santa Francesca Romana, 4, 00186 Roma, איטליה
  • איך מגיעים? מטרו: קו B ו-B1 (כחול) לרדת בתחנת הקוליסאום (Colosseo). ​אוטובוס: קווים 60,75, 87 לתחנת הקולוסיאום

מפה