יום הרפובליקה האיטלקי – Festa della Repubblica

מידע כללי

יום הרפובליקה האיטלקי (Festa della Repubblica) הוא יום לאומי איטלקי המתקיים כל שנה ב-2 ביוני ומציין את משאל העם שהתקיים ביום זה בשנת 1946. משאל זה היה בעצם זכות הצבעה לתושבי איטליה בבחירות להחלטה על סוג הממשלה לאחר מלחמת העולם השניה ונפילת הפשיזם במדינה. כ-13 מליון תושבים הצביעו בעד הקמת רפובליקה וכ-11 מליון הצביעו בעד מונרכיה, מה שהוביל את בית המלוכה סבויה, ששלט כמלך איטליה עד זמן זה, לגלות.

אין לבלבל בין יום זה, יום הרפובליקה לבין יום העצמאות האיטלקי שחל בתאריך שונה, ה-24 באפריל.

דגלי איטליה לפני הקולוסיאום ביום הרפובליקה האיטלקי
(צילום: Utente:Jollyroger)
מה רואים?

ביום זה מתקיים מצעד צבאי גדול במרכז רומא, בהנהגת נשיא הרפובליקה האיטלקית, ובהשתתפות ראש הממשלה ושרים נוספים. המצעד מתחיל עם הגעת יחידת עילית צבאית לבית הנשיא עם הנשיא עצמו. התזמורת הצבאית מנגנת את המנון איטליה והיחידה עוזבת. אז מתחיל המצעד, המכיל את התזמורת בראש בליווי דגלים בצבעי איטליה, ובעקבותיהם צועדים חיילים, יוצאי צבא, אנשי הצלב האדום וכוחות המשטרה.

המלצות "הכל על"

  • יום זה הוא יום חג לאומי, חנויות רבות יהיו סגורות, אך רוב המסעדות יהיו פתוחות.
  • הבנקים יהיו סגורים אך הכספומטים יהיו פתוחים.
  • המוזיאונים והאתרים הארכיאולוגיים יהיו פתוחים כרגיל אך צפויים ל”סבול” משינויים בלוחות זמנים ואירועים המוניים גדולים הקשורים ביום זה.
  • ביום זה הנהיגה ברכב בתוך העיר תהיה בלתי אפשרית, ואפילו מסלולי האוטובוסים ישתנו. מומלץ להתנייד במטרו כשאפשר (ראה תחבורה ציבורית ברומא). ההמלצה להימנע מנסיעה ברכב פרטי בתוך העיר (ראה השכרת רכב ברומא והשכרת רכב באיטליה) מקבלת משנה תוקף ביום זה
  • הטיסות בתאריך זה נוחות מאוד ובמחירים טובים (מדובר בטרום עונת התיירות) – ראה טיסות לרומא. מחירי המלונות גם הם אמורים להיות נוחים בתאריך זה – ראה מלונות ברומא.

מידע שימושי

  • כתובת: התהלוכה תצעד לאורך רחוב Via dei Fori Imperiali, Roma, איטליה
  • איך מגיעים? ​כאמור, מומלץ להתנייד במטרו שכן התנועה בכבישים תהיה פקוקה. מטרו- קווים MEB ו-MEB1 לתחנת Colosseo.

מפה