1. עמוד הבית
 2. »
 3. רומא 2024 – המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. רומא לדתיים ושומרי מסורת – מכשרות ועד תפילות

רומא לדתיים ושומרי מסורת – מכשרות ועד תפילות

המידע החשוב לתייר הדתי, שומר המסורת והכשרות ברומא

שותף בכיר בכתיבת עמוד זה - ליאור פרג'

שומרי מסורת רבים פוקדים את רומא,  הם אוהבים את מה שיש לה לתת ואת האפשרויות הרבות שיש בה לתייר הדתי ושומר המוסרת והכשרות. ננסה לעזור בתכנון החופשה לתיירים אילו משלב תכנון האתרים והאטרקציות בהם ירצו לבקר ועד לשאלה באיזה מלון ללון. אנו מאוד ממליצים למי שקורה את עמוד זה להציץ גם בעמוד שלנו על  מלונות ודירות מומלצות לדתיים ושומרי כשרות ברומא

מידע כללי

רומא היא עיר בה מבקרים, מדי שנה, אינספור ישראלים. אלא שהקשר היהודי לרומא רחב הרבה יותר מכך: ברומא קהילה יהודית הנחשבת לאחת העתיקות בעולם, קהילה ענפה אשר חיה ובועטת עד עצם היום הזה. המשמעות הישירה של כך היא שעבור שומרי המסורת המגיעים לעיר, כמו גם יהודים כמכלול, רומא מציעה לא מעט פתרונות שמסבירים מדוע גם ברומא ניתן להתנהג כיהודי. בעיר אפשר למצוא מקומות הנוגעים להיסטוריה היהודית של המקום ומצריכים לכן ביקור, מוסדות יהודיים חשובים וכן מסעדות ובתי מלון המעמידים את הכשרות במרכז.

לפני שנתחיל את הסקירה של המקומות האלה, הערה חשובה אחת: לא ניתן לדבר על מסורת, שמירת כשרות או קיום מנהגים כמקשה אחת, כאשר גם לכל אדם עשויה להיות הגדרה משלו לנושא. אנחנו מציגים כאן מידע כללי, שיכול להיות לעזר עבור כל אדם המגדיר עצמו כדתי, שומר מסורת או שומר כשרות, מבלי כמובן לבטא העדפה לקבוצה זו או אחרת.
אתרים בעלי חשיבות ליהודים המגיעים לרומא

את הסקירה הנוכחית לא ניתן שלא להתחיל עם הרובע היהודי ברומא, רובע סנט אנג’לו (Sant’Angelo). הגם שרובע זה שימש אינספור עמים וקבוצות אתניות במרוצת השנים, ההיסטוריה היהודית שלו עשירה במיוחד. במאה ה-16 נבנה בתוכו גטו יהודי, שבו התגוררו יהודי העיר כמעט 300 שנה, עד אשר הלאומיות נחלשה, כוחה של הכנסייה ירד והחומות הוסרו. כיום, ניתן למצוא ברובע את בית הכנסת הגדול של רומא (Tempio Maggiore di (Roma, הפעיל עד היום. בתוכו פועל מוזיאון יהודי, בו תוכלו למצוא מסמכים, חפצי אומנות, כיסויי תורה, פריטים ארכיאולוגיים ועוד. לצד זה, משמש המבנה גם כבית משרדי הקהילה היהודית בעיר.
לכל דבר הקשור לתפילות ושירותי דת ניתן לפנות להנהלה של בית הכנסת:
0661 6840 06 39 +
info@museoebraico.roma.it

בית הכנסת הגדול של רומא – צילום מקורי

כנסיית סנט אנג’לו (Sant Angelo ib Pescheria) הוא אתר חשוב נוסף הנמצא ברובע. מטרתו הייתה לגרום ליהודים להמיר את דתם לזו הנוצרית – היא נמצאת ממש בסמוך לבית הכנסת וניתן לזהותה בכיתוב בעברית הנמצא בכניסה אליה. הכנסייה משמשת כעדות לימים בהם חיובו אנשי הקהילה היהודית של רומא להגיע לתפילות בכנסייה. בנוסף, תוכלו למצוא ברובע אתרים דוגמת תיאטרון מרקולוס, מזרקת הצבים או אכסדרת אוקטביה, הראויים לביקור על אף שאינם קשורים באופן ישיר ליהדות.

הכנסייה ברובע סנט אנג’לו – צילומים קוריים

שער טיטוס (Arch of Titus) הוא אתר חשוב שהגדרנו כבר כ”אתר חובה לכל ציוני באשר הוא”, דתי או לא. המדובר הוא בשער גיר הממוקם בפורום הרומי וסימן את הניצחון של רומא על ירושלים בשנת 70 לספירה. הגם שבתחילת הדרך נמנעו היהודים מלעבור תחתיו, שעה שהוא שימש עבורם סמל להשפלה או להתבוללות, אירוע אחד הפך את התמונה לחלוטין: הקמת מדינת ישראל. כיום, יהודים רבים נוהגים להגיע אליו, להצטלם ולהזכיר לכולם מי ניצח, בסופה של המערכה.

אתר מרכזי נוסף מנקודת מבט יהודית הוא הקטקומבות היהודיות ברומא, הלא הן מערות קבורה תת קרקעיות. בקטקומבות נמצאים השרידים של היהודים שהגיעו לרומא החל מהמאה הראשונה לספירה ועד למאה הרביעית. ניתן להתרשם בהן מציורים צבעוניים של סמלים יהודיים, דמויות אדם, חזיתות של ארונות קודש ועוד. שימו לב שניתן לבקר כיום רק בשתי אתרי קטקומבות יהודיות:  (משמש גם על תקן מוזיאון) ו-Vigne Randanini. הביקור חייב להיעשות בתיאום עם רשות העתיקות הממשלתית האיטלקית.

בתי כנסת ומוסדות מרכזיים אחרים

מעבר לבית הכנסת הגדול שהוזכר מעלה, ניתן למצוא ברומא מספר בתי כנסת נוספים, אשר אלו הם פרטיהם:
1. Beth El (בית אל)– בית כנסת בנוסח כללי הממוקם ב-Via Padova 92.
2. Bais Chabad of Rome – Monteverde – בית כנסת בנוסח חב”ד או אורתודוכסי. נמצא ב-Via Giovanni de Calvi 60.
3. בית הכנסת של בית חב”ד– ממוקם ב-Via Ottavio Panciroli 7.
4. Oratorio Di Castro – נמצא ב-Via Balbo 33. נוסח כללי ואורתודוכסי. כולל גם מקווה.
5. Tampio Beth Shalom (בית שלום) – כללי ואורתודוכסי. כתובתו: Via Pozzo Pantaelo 52<.
6. Tampio Beth Shemuel (בית שמואל) – כללי ואורתודוכסי. ממוקם ב-Via Garfagnana 4.
7. Tempio Tripolino – גם כן, בית כנסת כללי ואורתודוכסי. ב-Via Pozzo Pantaleo 46.

חשוב לעקוב אתר לוח הזמנים של בית הכנסת הספציפי. כמעט בכל בתי הכנסת השחרית בימי חול היא בשעה 7:30 בבוקר, אם כי תפילות מנחה וערבית מתקיימות רק בבית הכנסת הגדול ובבית אל. ברוב בתי הכנסת מועד תחילת תפילת השחרית בשבתות הוא 9:30.
ברומא ניתן למצוא גם מספר בתי חב”ד בהם מתקיימות סעודות ותפילות, ניתן סיוע לתיירים היהודיים (למשל בנושא אוכל כשר) ועוד. הראשון שבהם, וגם המרכזי שבהם, הוא Chabad Lubavitch DI Roma. בית חב”ד נוסף ממוקם בכיכר בולוניה ופועל החל מ-2008 ובו נערכות תפילות, סעודות שבת וחג ועוד. יש לקחת בחשבון שהתפילות הן בנוסח “בני רומי” ולכן עלולות שלא להיות ברורות לשומר המסורת הממוצע. פרטים נוספים באתר האינטרנט שלו. בתי חב”ד אחרים הם Chabad Lubavitch di Monteverde (רחוב Largo Claudio Fermi 6) ו-Chabad Viala Libia (ב-Via Goretti 28).

מסעדות ואוכל כשר

נונה בטה (Nonna Betta)

 • כתובת: Via del Portico d’Ottavia, 16 – Roma
 • טלפון: 06 68 80 62 63

בגטו (Ba’Ghetto)

 • כתובת:
  • המסעדה החלבית: Via del Portico d’Ottavia 2/a
  • המסעדה הבשרית: Via del Portico d’Ottavia 57
  • המסעדה הוותיקה: Via Livorno n.10
 • טלפון: 4840 440 00396
 • אתר המסעדה: https://www.baghetto.com/it/
 • ביקורת של גולשים על המסעדה:
  • נורית: ביקרנו במסעדת Ba Ghetto. מסעדה חלבית, כשרה ונהדרת. המנות טעימות ממיטב המטבח האיטלקי-יהודי במחירים שפויים ובאווירה משפחתית ונעמיה! מומלץ בחום רב!
  • עידן: היינו ברומא וסעדנו מספר פעמים במסעדות ששמן “בגטו” (בקרנו גם במסעדה החלבית וגם במסעדה הבשרית), השירות היה בעברית ומצוין והאוכל היה טעים במיוחד.

לה טברנה דל גטו (La Taverna Del Ghetto)

יש (Yesh)

סה פסטה אה פסטה (Ce Pasta E Pasta)

יטבתה (Yotvata)

 • כתובת: Piazza Cenci 70 באזור בית הכנסת הגדול ברומא
 • טלפון: 4481 6813 06
 • אתר המסעדה: https://www.yotvata.it/
 • ביקורת של גולשים על המסעדה:
  • יובל: בשבת שביקרנו ברומא הזמנו מראש דרך חב”ד רומא ארוחות במסעדת יטבתה. האוכל היה לא משהו בלשון המעטה. לדעתי מומלץ להתרחק מהמסעדה.
  • רועי: מסעדת יוטבתא ברומא סוף הדרך מומלץ מוצרלה מטוגנת ופסטה בשמנת פטריות תוצרת בית עם קצת חריף

ליטל טריפולי (Little Tripoli)

זי פיניציה (Zi Fenizia)

בית קפה פלאוור (Flour Farina e Cucina)

מאפייה כשרה (Pasticceria Boccione)

 • כתובת: Via del Portico d’Ottavia, 1
 • טלפון: 637 6878 06

כרמריה רומנה (Cremeria Romana)

מעבר למסעדות, תוכלו למצוא ברומא גם מאפיות כשרות. כאלו הן מאפיית Pane al Pane, Pasticceria Bernasconi, Pasticceria il Bocciione (פועלת כבר 200 שנה), מאפייה וגלידריה בשם Dolce ועוד. בנוסף, ניתן להזכיר את רשת בתי הקפה או הקונדיטוריות הקטנה, Kosher Cakes, לה סניפים בכיכר Costaguti, Via Cremona ו-Vicolo della Serpe. שימו לב שלחמים רבים באיטליה מוכנים באמצעות רכיב של שומן חזיר, ולכן חשוב לדבוק באחת מהמאפיות הכשרות של רומא.

שאלת הלינה: מלון או דירה? ואיפה?

ברומא אפשר למצוא מספר מלונות כשרים, הכוללים בתוכם את כל התשתית לאירוח דתיים ושומרי מסורת. מלון “מגדל פאלאס” (Migdal Palace) כולל בתוכו 13 חדרים, מאובזרים בצורה ראויה, כאשר האורחים מקבלים ארוחת בוקר כשרה. מלון נוסף הוא מלון HT 6 שנמצא ברובע היהודי ובקרבת המקומות הכשרים באזור, וגם מציע לאורחים ארוחת בוקר כשרה. בנוסף ישנו את The Home in Rome Kosher Bed and Breakfast, הסמוך לקולוסיאום, בו ארבעה חדרים וארוחת בוקר כשרה גם כן. פנסיונים וגסטהאוסים כשרים אחרים, פשוטים מעט יותר, הם “כרמל“, “גיראסול”, “פנתיאון” ו” B&B פאלאס”.

אפשרות זולה יותר, ויש שיגידו שגם מומלצת יותר, היא להשכיר דירה, עם מטבח מאובזר באמצעותו ניתן להכין ארוחות כשרות. Casa Cimini ו-RR Apartments Piazza Di Spagna הן חלק מהמקומות עליהם אנחנו ממליצים. מידע נוסף בנושא תוכלו למצוא בעמוד שלנו על מלונות לשומרי מסורת ברומא.

באשר למיקום הלינה, הרי שעבור היהודי שומר המסורת והכשרות יש שלוש אפשרויות נפוצות במיוחד. האזור ההיסטורי הוא המבוקש ביותר, עקב הקרבה לרובע היהודי ולרבים ממוקדי העניין של העיר. אנו ממליצים לכם למקד את השהות שלכם באזור זה. האפשרות השנייה היא בקרבת כיכר פיאצה בולוניה, אזור בו בתי כנסת, כמו גם חנויות, מסעדות ומאפייה כשרה – עם זאת, צריך לקחת בחשבון ריחוק מהאזורים התיירותיים המעניינים של העיר, מה שעלול להוות כמובן בעיה בשבתות ובחגים. האופציה השלישית, אף היא מרוחקת ממרכז העניינים, היא לבחור באזור הקניות (סמוך לפיאצה רפובליקה ולתחנת הרכבת טרמיני), גם בו נמצא בית כנסת – חשוב להדגיש שאנו לא ממליצים על לינה באזור זה שבשנים האחרונות לא תמיד נעים להסתובבות במיוחד בלילה.
המלצות הכל על לדתיים ושומרי מסורת המטיילים ברומא

 • חשוב להתייחס בכובד ראש לנושא של תכנון טיול ברומא. האתר שלנו הוא מקום מצוין להתחיל בו את תכנון הטיול. אל תוותרו על המחקר, שעשוי להפוך את השהות בעיר לנעימה ולנוחה פי כמה – ולא רק מההיבט היהודי שלה.
 • מומלץ להצטייד מראש בכתובות ובמספרי הטלפון של הגורמים השונים המציעים שירותיהם עבור יהודים. בכל שאלה ניתן לפנות לבתי חב”ד הפזורים בעיר, למשל.
 • ישראלים המסכימים ליסוע בשבת כאשר גוי נוהג, אך לא לשלם על הכרטיס, יכולים להצטייד בכרטיסי התיירים, דוגמת הכרטיס B.T.I לשלושה ימים או כרטיס C.I.S השבועי.
 • באופן כללי אין מה לפחד ללכת עם סממנים יהודים ברומא, למי שבכל זאת חושש אפק להחליף את הכיפה בכובע.

תגובות והמלצות אילו עלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו – רומא למטיילים-Rome for travelers:

נובמבר 2017

 • רחוב הראשי של הגטו יש מבחר של מקומות כשרים, אנחנו אכלנו ארוחות שבת בבבטו הבשרית והיה משביע וטעים, מעבר לזה ממליצה מאוד מאוד מאוד על פיצה אליס הכשרה בגטו (או עדיף שלא כי אחריה כל דבר אחר הוא חיקוי עלוב שמתיימר להיקרא פיצה) בנוסף יש גלידריה (מעולה) ממש ליד. אכלתי את הניוקי בבגטו החלהית והיה חלומי ביותר. לא תהיה לכם בעיה להסתדר עם אוכל, הגענו עם המון אוכל מהבית ובקושי נגענו בו..
 • כדאי לדעת שיש ש את בית הכנסת העתיק. יש שם מניינים קבועים גם בימי החול. במסעדת “bàghetto” שנמצאת סמוך לבית הכנסת, ניתן להזמין ארוחות שבת בתשלום מראש.
 • לדעתי לדתים שבאים לארומא בשבת עדיף ללון קרוב לגטו, מבירור כרגע חב”ד (שלא נמצאים באזור זה אלא בחלק אחר פריפריאלי יותר) לא כל כך פעילים בקטע של ארוחות שבת.
 • אנחנו כרגע בגטו היהודי ויש פה ים מסעדות כשרות עם תעודה. בחלקן ניתן להזמין ארוחות שבת. אין לכם מה לדאוג מבחינת אוכל כשר.
 • אכלנו בינתיים בבאגטו החלבי ובעוד מסעדה בשרית שהשם שלה לא קליט… ליד הבאגטו הבשרי. יש לה תפריט גם בעברית. שתיהן היו אחלה ממש.
 • אגב אם אתם מחפשים מלון באזור הגטו אנחנו בlea luxury rooms וממש מרוצות!! יש ארוחת בוקר כשרה ממש אחלה והמלון ממש חמוד. אני אפילו חושבת שיש להם שעון שבת בחדרים. נמצא בגטו ממש איפה שכל המסעדות.
 • יש ברובע היהודי מלא מסעדות כשרות, כולל גלידריה ממש טובה. הבנתי שיש שם מאפייה אבל לא יצא לי לקנות שם. יש עוד איזור עם חנויות ומוצרים כשרים ליד פיאצה בולוניה אבל זה מרחק של שעה הליכה (חצי שעה בתחב”צ) ממרכז העיר.
 • יש ברובע היהודי ברומא מרום קטן של שניצלים ומופז וסלטים ממש בסופו היה ממש טעים ושווה לא יקר.
 • רובע בלב העיר מרחק עשר דק ‘ עד רבע שעה הליכה מכל מקום ויש גם לידו תחבורה לכל מקום ( מפיאצה ונציה ומלגו. ארגנטינה – שער ארגנטינה, ). ברובע יש מלון קטן ונחמד בבעלות יהודים מקסימים little quin וצמוד לרובע, מחוצה לו ליד שער ארגנטינה יש עוד מלון של אותה משפחה art de masion
 • המסעדות ברומא נחמדות לאוכלי הכשרות רק באזור הגטו תמצאו כשר ולא מלהיב מדי המחירים עממים אבל גובים גם 3 יורו על ישיבה.
 • אוכל כשר יש ברובע היהודי.תורידו גוגל מאפ. יש את מסעדת באגטו. יש מסעדה בשם יטבתה. שהיא גם כשרה.יש באב היהודי מאפיה כשרה.
 • אנחנו לקחנו מלון דירוג 9.2 בבוקינג כשר! Lea luxury rooms הצוות פה מקסים, שירות מצויין, מיקום מעולה לשומרי כשרות ובכלל ממש בתוך הגטו היהודי עי כל המסעדות ובית הכנסת.
 • היי, רציתי להמליץ ב-ח-ו-ם על B&B Cappuccino – מלון כשר במרכז רומא, ועל המנהלת ירדנה.
  כמו כולם, ראיתי מלא המלצות בבוקינג, ואחרי 6 ימים כאן אני רוצה להצטרף לכל ההמלצות ולהגיד שירדנה פשוט מדהימה עם לב ענק, עוזרת ונותנת מענה לכל בעיה ולכל שאלה, ותמיד בפשטות, בחום, בנחת ועם חיוך גדול.
  אחלה חדרים, ארוחת בוקר כיפית (וכשרה) והכוונה לכל המקומות בהם תרצו לבקר. הבית מלון ממוקם ממש מטר מהמטרו, ובאזור שלו יש מס’ מקומות כשרים. בקיצור, ממליצה מאוד מאוד מאוד
 • כשרות ברומא – כדתייה שומרת כשרות, מה שכיף ברומא זה שפע האוכל הכשר שבה שלא נופל בטיבו, איכותו וטעמו מאוכל אחר. זה הפלוס של רומא על פני יעדים אחרים. מסעדות כשרות – מסעדת באגטו החלבית (נחמד, לא נפלנו. רק הפיצה הדקיקה שם מטריפה את כל החושים), באגטו הבשרית (יקרה ומאוד טעימה), פיצה אליס (מגוון טעמים מיוחדים, שווה וזולללל במיוחד), קפה flour (חובה חובה!! בוטיקי, טעים ומיוחד מאוד),
  פסטה אֵ פסטה מעבר לנהר הטיבר, טעים בטירוף בגרוש וחצי. בלה קרנה (ראינו יקר, ברחנו). לסיכום, אפשר לאכול ברומא אוכל משובח ובזול אם רק תסכימו גם להרחיק קצת ממרכז העיר.

אפריל 2018

 • מתי מתפללים מנחה (של יום חול) בבית הכנסת הגדול של רומא (בגטו היהודי)? בעבר טיילנו ברומא ונכנסו לבית הכנסת הגדול בזמן מנחה (בצהריים) והיה נפלא! זה עדיין קיים? לא מצליח למצוא על זה חומר ברשת… (אגב, מומלץ גם ללא דתיים).
  • אי אפשר להיכנס לבית הכנסת הגדול ללא הכניסה למוזיאון שהיא בתשלום. תנסו לחפש באינטרנט את המוזיאון היהודי ושם חפשו פרטים גם על התפילות.
 • אוכל כשר באיטליה: הבעיה היא שאין סימון כשרות, והמקומיים עושים שימוש מסיבי בשומן חזיר, ובמייצבים וצבעים מן החי. אז מה כן? הלחם שאפשר לקנות: רוזטה rosetta השאר טרף. חלב ניגר (לא שוקו ודומיו) קפה ניתן לשתות בכל מקום. מוצרלה של חברת galbani (בלבד). דבש וחמאה מותר בכל מקום. יוגורט טבעי, ללא טעמים. גלידה venchi (רק הגלידה לא השוקולדים) זו רשת גלידריות. קורן פלקס של קלוגס. ירקות ופירות (לשים לב, תוצרת הארץ מחייבת הפרשת תרומות ומעשרות מספק). שמן זית. הבעיה היא, שזהו. אי אפשר לקנות כמעט כלום. אם יש מטבח אז אפשר לבשל פסטה מקומית ללא ביצים וצבע senza uova. שוקולד baci של perugina. שוקולד נוטלה וקינדר (לא העוגיות). **תוספת** – אוכל טבעוני ניתן לצרוך ללא חשש – כתוב עליו vigan או vigano. הטיפ העיקרי- תביאו מהבית, כמה שיותר, כי יקר! תמרים אגוזים וחטיפי אנרגיה. בשורות טובות!
  • יש מוצרים עליהם סימני K של כשרות, יש רשימה של מוצרים שכן כשרים. פיצה עגולה בפיצרייה לא מכינים עם שומן חזיר (כן יהיו כאלו עם נקניקים מבשר חזיר אבל כל אחד וההקפדה שלו), יש כל כך הרבה מוצרים ללא רכיבים מהחי בסופרמרקטים שמיועדים לצמחונים וטבעונים ואפשר להיצמד אליהם. בערים הגדולות באיטליה יש גם מכולות כשרות (לדוגמה במילאנו ורומא) אך אם לא עוברים בהם כדאי להביא מהבית. בקיצור, גם אם לא בטוחים אפשר לחפש את האות K על המוצר או להתייעץ עם דוברי איטלקית. טיול נעים.
   • מייצבים של רב הגבינות הם טרף גמור, ועל כן ברב המקומות לא ניתן לאכול בכלל, צר לי. להתייעץ עם הקהילה האיטלקית תמיד נכון.
    • יש מוצרים שהם על בסיס צמחי כמו גבינות טופו, טעים מאוד וללא מוצרים מהחי, אם תרצי אצלם לך בביקור הבא בסופרמרקט.