1. עמוד הבית
 2. »
 3. צרפת 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. נורמנדי, צרפת 2024 – המדריך המקיף | Normandie
 6. »
 7. מון סן-מישל, צרפת 2024 – כרטיסים בהנחה, דילוג על התור והמדריך המקיף ביותר בעברית | Le Mont-Saint-Michel

מון סן-מישל, צרפת 2024 – כרטיסים בהנחה, דילוג על התור והמדריך המקיף ביותר בעברית | Le Mont-Saint-Michel

מון סן-מישל בכמה מילים

האי מון-סן-מישל הוא אי שאפשר לפספס בקלות בעת הביקור בצרפת, אך עם זאת הוא המקום השלישי המתוייר ביותר (!) במדינה לאחר מגדל אייפל וארמון ורסאי. מדובר באי יפייפה וקטן בצפון מערב צרפת אשר כל היקפו לא עולה על ק”מ אחד, והוא נישא לגובה של 80 מטר מעל פני הים. האי מתאפיין בנופים מרהיבים הצופים אל הים ואל צרפת עצמה ובראש תלו עומד מנזר סן מישל העתיק. רחובות העיר תלולים וצפופים, חומה מקיפה את כולו והוא מכיל בסה”כ 80 תושבים. האי מוגדר ע”י אונסק”ו כאתר מורשת עולמית עקב הקרבות הרבים ששרד במלחמה בין אנגליה לנורמנדי ושכבות הבנייה המרובות בו. אפשר להגיע לאי באמצעות סיור מודרך (למשל סיור זה מפריז או סיור זה מבאייה) או באופן עצמאי עם רכב שכור או תחבורה ציבורית, אך במקרה זה יש לבדוק מראש את שעות הגאות והשפל של הים על מנת לא להימצא על כביש הגישה אליו בעת עליית הגאות.

בזכות כך שלא נפגע במהלך מלחמת העולם השניה אפשר לראות במון סן מישל בנייה לאורך מאות שניםבזכות כך שלא נפגע במהלך מלחמת העולם השנייה אפשר לראות במון סן מישל בנייה לאורך מאות שנים

האי קטן מאוד, וכמעט ואין בו מקומות לינה, מי שמעוניין ללון ממש במון סן מישל יכול להסתכל על הזמינות של מקומות לינה כמו Auberge Saint Pierre, Hôtel la Croix Blanche או Les Terrasses Poulard. קחו בחשבון שהלינה במון סן-מישל פחות מומלצת בשל מיעוט מקומות הלינה ורמת מקומות הלינה הללו בשילוב עם הצפיפות של המקום. למי שרוצה ללון באזור מון סן-מישל כדאי להסתכל על Mercure Mont Saint Michel, Etoile des Grèves או A L’Ombre du Mont St Michel. מומלץ מאוד להזמין מקומות לינה מראש, במיוחד אם אתם מגיעים בקיץ או אם אתם מחפשים מקום שמתאים ליותר מ-3 נפשות. בקישור הזה תוכלו למצוא שלל אפשרויות לינה עם אפשרות ביטול בחינם ולבחור באפשרות המתאימה לכם ביותר בלי לחשוש מהתחייבות.

סיורים מודרכים במון סן-מישל

סיורים מודרכים הם אופציה פופולארית מאוד לביקור בעיר, הסיורים המודרכים מאפשרים לכם גם לדעת וללמוד עוד על הייחודיות של מון סן מישל, לשאול שאלות שמעניינות אתכם וליווי של מדריכים מנוסים שידעו להסב את תשומת ליבכם לכל מה שחשוב ולא כדאי לפספס בעת ביקור במון סן-מישל. ישנם כמה סוגי סיורים במון סן מישל. הסיורים הפופולאריים ביותר הם סיורים יומיים שיוצאים מפריז (למשל הסיור הפופולארי הזה או הסיור המבוקש הזה) וסיורים שיוצאים מבאייה (למשל הסיור הזה). מדובר בסיורים של יום שלם (בין 8 ל-14 שעות) הכוללים נסיעה בהסעה, סיור מודרך במון סן-מישל וזמן חופשי. סיורים אלו פופולאריים במיוחד בקרב מי שרוצה להגיע לראות את היעד המיוחד הזה, אבל לא רוצה להסתבך עם תחבורה ציבורית או לשכור רכב או לנהוג כמה שעות עד ההגעה אליו (מפריז מדובר על נסיעה של מעל 4 שעות). מי שכן שוכר רכב המלך החופשה שלו בצרפת ומגיע באופן עצמאי למון סן-מישל ורוצה להעמיק יותר יכול להצטרף לאחד מהסיורים הרבים במון סן מישל, למשל הסיור הפופולארי הזה בו אפשר לבחור בין סיור במון סן-מישל בלבד או סיור גם במנזר. סיור זה הוא סיור קבוצתי, אך למי שרוצה סיור פרטי ישנה גם אופציה כזו, למשל הסיור בקישור הזה. מאחר והסיורים המודרכים פופולאריים מאוד מומלץ לשריין מקומות מראש, במיוחד אם מדובר בקבוצה של יותר מ-3 או אם אתם מגיעים בחודשי הקיץ – בקישור הזה תוכלו למצוא מגוון אפשרויות לסיורים עם ביטול בחינם.

רחוב עמוס במון סן מישל

הסיורים היומיים כוללים גם זמן חופשי להנות בקצב שלכם ממון סן-מישל הציורית

מה רואים במון-סן-מישל

מון סן מישל הוא מקום בעל מראה מיוחד ביותר. מדובר בגבעה אשר שטחה קטן ביותר והיא נישאה לגובה של 80 מטר מעל פני הים. על גבי האי ניתן לראות אסופה צפופה של מבנים אדריכליים עתיקים אשר עומדים על שכבות בנייה שהצטברו לאורך אלף שנים. לאורך כל היקפו של האי למרגלותיו עומדת חומה בצורה יפייפיה ובראשו הגבוה נישא המנזר של מיכאל הקדוש. שטחו של האי רצוף סמטאות קטנות ורחובות מדורגים תלולים ביותר. האי מכיל מספר בתי מלון קטנים וכמה מסעדות אשר מגישות פירות ים, צדפות חיות וחביתיות לסוגיהן.
אל האי מוביל כביש גישה המחבר אותו לשטחה של מדינת צרפת, אשר מוצף ונחשף בהתאם לגאות והשפל בשעות ידועות מראש. בזמן השפל נראה כי מדובר בשטח אדמה רצוף המחובר עם שאר שטחה של צרפת, אך בגאות וכאשר כביש הגישה מוצף, הוא הופך לאי עצמאי אשר נראה כי אינו מחובר כלל ע”י יבשה לשטח המדינה.

מון סן מישל , מבט מבפניםמון סן מישל , מבט מבפנים

מנזר מון סן מישל (Le Mont-Saint-Michel): המנזר הניצב לראש גבעת האי התלולה הוא מנזר יפייפה ועתיק אשר בנוי בסגנון האדריכלי האירופאי המאפיין את המאות הבודדות של השנים לאחר הספירה. במנזר ניתן לטייל באופן עצמאי או כחלק מקבוצות תיירים מודרכות ולא ניתן להגיע אליו עם רכב, אלא לחנות בחניונים מוסדרים הממוקמים במרחק 2.5 ק”מ ממנו וללכת ברגל ברחובות התלולים של האי, או לחילופין לשכור עגלה הרתומה לסוס.
מלבד המנזר, טיול רגלי במשך היום ובמיוחד בשעות השקיעה, ברחובות הקסומים והמדורגים של האי יכול להוות אטרקציה מעניינת ומהנה בזכות עצמה.

החצר הפנימית של המנזר במון סן מישלהחצר הפנימית של המנזר במון סן מישל

מפריז למון סן-מישל

תיירים רבים שמגיעים לחופשה של כמה ימים בפריז יוצאים ממנה לסיורי יום ליעדים הייחודיים של צרפת, כשאחד מהסיורים הפופולאריים הם מפריז למון סן מישל. מון סן-מישל נמצא במרחק כ-4 שעות נסיעה ברכב מפריז, ואומנם לא מומלץ לשכור רכב רק בעבור נסיעה זו, אבל מי שמתכנן בכל מקרה לשכור רכב לטיול בצפון צרפת יכול בהחלט להגיע איתו למון סן-מישל, לטייל במהלך היום ואז להמשיך ללינה באחת העיירות או הערים באזור (שימו לב רק להזמין כרטיסי כניסה למנזר אם מגיעים באופן עצמאי ולא רוצים לפספס אותו). כאשר שוכרים רכב מומלץ לשריין רכב לפחות שלושה שבועות לפני החופשה, במיוחד כאשר מגיעים במהלך חודשי הקיץ – אז הביקוש לרכבים גבוה במיוחד – בקישור הזה תוכלו להזמין רכבים בצרפת עם ביטול בחינם וכך לא לחשוש מהתחייבות. שימו לב שלא ניתן להיכנס עם הרכב למון סן-מישל, אך יש חנייה גדולה לרכבים מחוץ לחומות.

חניה מון סן מישל

החנייה מחוץ לחומות מון סן-מישל

מי שלא מעוניין לשכור רכב אבל רוצה להגיע באופן עצמאי יוכל לעשות זאת עם תחבורה ציבורית. ישנו אוטובוס ישיר שיוצא מפריז (מתחנת La Défense train station) של חברת FLEXIBUS ומגיע למון סן-מישל. קחו בחשבון שהנסיעה באוטובוס ארוכה, מעל 4 שעות, ולכן אפשרות תחבורה זו פחות מומלצת למי שמתכנן לצאת ולחזור באותו היום. למי שמחפש את הדרך הנוחה והפשוטה ביותר להגיע מפריז למון סו-מישל כדאי להסתכל על אחד מהסיורים היומיים הרבים שיוצאים מפריז לעיירה המיוחד ולמנזר – למשל הסיור המבוקש הזה או הסיור הפופולארי הזה. סיורים אלו אורכים יום שלם – 14 שעות – זאת בשל הנסיעה הארוכה מפריז למון סן-מישל. אומנם זו האופציה היקרה יותר, אבל היא גם האופציה בה לא תצטרכו לדאוג לדבר.

לינה במון-סן-מישל

אפשרויות הלינה במון סן מישל מועטות מאוד, יש פחות מ20 אפשרויות לינה באי ורובן מלונות של שניים ושלושה כוכבים – למשל מלון Les Terrasses Poulard ומלון Auberge Saint Pierre. מרבית התיירים מגיעים לאי לטיול של כמה שעות כחלק מטיול ארוך יותר באזור זה של צרפת ובוחרים ללון או באחד מאפשרויות הלינה הרבות באזור נורמנדי. אפשרות פופולארית היא לקחת מלון או דירה בבאייה משם יוצאים סיורים מודרכים למון סן-מישל, תוכלו להסתכל למשל על Hôtel d’Argougesאו עלHotel Reine Mathilde. אפשרות נוספת היא ללון באחת העיירות הסמוכות למון סן-מישל למגיעים עם רכב, ואז בבוקר לסוע לאי. במקרה זה תוכלו  להסתכל על מגוון אפשרויות, בניהן Mercure Mont Saint Michel, Hotel Rose, Les escargots du mont או A L’Ombre du Mont St Michel למחפשים מלון או Résidence Beauvoir למעדיפים ללון בדירה.

אפשרות נוספת ופופולארית היא כאמור להגיע לסיור יום מפריז, ואז כמובן יש מספר רב מאוד של אפשרויות לינה – מה שהופך את בחירת מקום הלינה למבלבלת ואף מלחיצה לפעמים. תוכלו לקרוא ולהסתכל על דפי המידע הרבים שכתבנו עבורכם בעמוד מלונות בפריז.

הגשר המוביל למון סן מישל - האי מנותק ואין בו כמעט אפשרויות לינההגשר המוביל למון סן מישל – האי מנותק ואין בו כמעט אפשרויות לינה

גאות ושפל במון סן-מישל

במון סן מישל ישנה תופעה ייחודית של גאות ושפל, כאשר הפער בין הגאות לבין השפל יכול להגיע ליותר מ-14 מטרים. מעבר לכך שמדובר בתופעה מרתקת, שמשנה את הנוף של העיירה הייחודית, הגאות והשפל שולטים בנוחות ההגעה אל האי. בעוד שכאשר הגאות בשיאה האי נראה כאילו הוא צף בתוך המים, ההגעה אליו בעייתית יותר ולא ניתן כמובן להגיע אליו באופן רגלי. לאומת זאת, כאשר השפל בשיאו, המים נסוגים ומגלים אדמה בוצית וחול, מה שמאפשר למבקרים להגיע אל האי ברגל מהיבשה. בשל כך ישנה חשיבות לזמני הגאות והשפל. כאשר מגיעים במסגרת סיור מודרך (למשל הסיור הפופולארי הזה) אין לכם מה לדאוג לכך, המדריכים מנוסים ומכירים את הנושא לעומק. אולם כאשר מגיעים באופן עצמי יש לבדוק את הזמנים כדי לא להיות מופתעים כשמגיעים, תוכלו לעשות זאת באתר הזה.

מון סן מישל גאות

מון סן מישל בזמן הגאות – מראה מדהים אך מקשה על ההגעה

מון סן-מישל עם ילדים

ביקור במון סן-מישל עם ילדים יכול להיות חוויה קסומה ומלמדת, שמשלבת היסטוריה עתיקה, ארכיטקטורה מרהיבה וטבע מרשים. ההליכה לאורך הגשר המודרני אל האי היא חוויה בפני עצמה, עם נופים יפהפיים של הים והאי. בעת גאות ושפל, ילדים יוכלו להתפעל מהשינויים הדרמטיים בנוף. חשוב להכין את הילדים למדרגות הרבות שיש לטפס. מומלץ להביא מים וחטיפים, ולבחור בימים עם מזג אוויר נעים כדי להקל על ההליכה והטיפוס. כאשר מגיעים עם המשפחה באופן עצמאי ולא במסגרת סיור מאורגן (שמועבר באנגלית) כדאי להזמין כרטיסים מראש למנזר, במיוחד כשמגיעים בקיץ, תוכלו לעשות זאת בקישור הזה עם ביטול בחינם. קחו בחשבון שבמהלך חודשי הקיץ המקום עמוס מאוד, מה שיכול להפוך את חווית הביקור למאתגרת עם ילדים קטנים.

מדרגות במון סן מישל

קחו בחשבון שבמהלך הטיול במון סן מישל יש לא מעט מדרגות שצריך לעלות

ההיסטוריה של מון סן-מישל

פירוש השם מון-סן-מישל (Mont Saint Michel) הינו “ההר של מיכאל הקדוש”, אשר לפי ההגדה היה מלאך שהופיע בשנת 708 לספירה מול אובר הקדוש, הבישוף של אוורנש והורה לו לבנות כנסייה על האי הנמצא מול העיירה. משסירב הבישוף לבקשתו של המלאך, זה הרג אותו ע”י חירור גולגולת הבישוף ע”י אצבעו של מיכאל המלאך. האי נכבש לראשונה במהלך כיבוש אנגליה ע”י צבאו של ויליאם, דוכס נורמנדי. לאחר מכן במלחמת “מאה השנים” ניסו לכבוש אותו האנגלים מספר פעמים ולספח אותו בחזרה לחזקתם, אך ללא הצלחה. התותחים האנגליים שהשתתפו בנסיונות הכיבוש נותרו על האי ומוצגים בכניסה אליו עד היום. בשנת 1944 בעת הפלישה לנורמנדי, היה האי מון סן מישל אחד המקומות היחידים שלא נפגעו בקרבות הכיבוש, מה שאפשר לשכבות בנייה רבות להצטבר עליו ברצף של מאות שנים ועקב כך הוכרז בשנת 1979 כאתר מורשת עולמי ע”י אונסק”ו.
המלצות "הכל על" למבקרים במון סן-מישל

 • ביקור של יום אחד לכל היותר יספיק לחלוטין למיצוי החוויה של האי היפייפה.
 • את הביקור באי מון סן מישל אנו נמליץ לשלב בחופשה הכוללת יעדים נוספים במערב וצפון מערב צרפת.
 • נמליץ מאוד לוודא את דרכי ההגעה לאי ואת שעות הגאות והשפל על מנת שלא להיקלע לעליית הגאות וחסימת כביש הגישה לאי. העדיפות היא להצטרף לקבוצת טיול מודרכת ע”י מדריך מוסמך.
 • האי סגור למבקרים בתאריכים 1 בינואר, 1 במאי ו-25 בדצמבר.
 • מומלץ להגיע לאי ע”י השאטלים הקיימים המובילים משטח היבשה הרצופה של צרפת אליו, ולאלו המגיעים ברכב ניתן לחנות אותו במגרשי חנייה יעודיים גדולים הממוקמים למרגלותיו. ברוב הזמן יהיה שפע של מקומות חנייה.
 • ניתן למצוא מסעדות מעניינות וטעימות באי, לכן לא חייב להצטייד במזון מראש.
 • ההר מואר באופן מרשים החל משקיעת השמש ועד חצות, לכן לחובבי הצילום מומלץ להצטייד בחצובה לצילומי הנוף.
 • האי מון סן מישל מתאפיין בעונות קיץ נוחות ובעונות חורף קרות וסוערות.
  הקיץ במקום נמשך החל מ-10 ביוני ועד 16 בספטמבר ומתאפיין בטמפ’ יומית ממוצעת של 21 מעלות צלזיוס, כאשר החודש החם ביותר בשנה הוא יולי ובו הטמפ’ תעבור לרוב גם את ה-24 מעלות צלזיוס ביום וכ-13 מעלות צלזיוס בלילה. בעונה זו ניתן לטייל באי בבגדים קצרים וקלילים וליהנות מחום השמש המלווה בבריזה הנעימה המגיעה מן הים, בשעות הלילה מומלץ להשתמש בביגוד עליון דק, במיוחד לסובלים מקור.
  בחורף הסיפור שונה לחלוטין. העונה חלה ב18 בנובמבר ועד 7 במרץ ובה ניתקל בטמפ’ ממוצעת שלא תעלה לרוב על 11 מעלות צלזיוס. בנוסף החורף באי מתאפיין גם במשקעים רבים מאוד. התקופה הקרה ביותר בחורף תהיה בחודש ינואר אשר בו לרוב ניתקל בטמפ’ של 7 מעלות צלזיוס ביום ועד 2 מעלות צלזיוס בלילה. בחורף מומלץ לטייל באי בלבוש מחמם כגון סוודרים ומעילים, נעליים סגורות ואף מגפיים וכמובן להצטייד במטרייה חזקה ועמידה לרוחות אשר מתחזקות באי בתקופה זו.
  כמו כן, חשוב לזכור כי ישנה היתכנות סבירה לגשם גם בחודשי הקיץ, לכן מומלץ לבדוק את תחזית מזג האוויר מבעוד מועד ולהיערך למזג אוויר סגרירי במידת הצורך
 • עבור יהודים שומרי כשרות מומלץ בכל זאת להצטייד במזון כשר מראש, מכיוון שלא ניתן למצוא מסעדות כשרות במקום. כמו כן, האי אינו מכיל מקומות הרלוונטיים לדת היהודית או בתי כנסת.
 • אל המנזר הנמצא בראש גבעת האי ניתן יהיה להגיע ע”י הליכה רגלית או שכירת עגלה רתומה לסוס. יש להתחשב במבנה הקרקע התלול של האי במקרה של מבוגרים, נכים ואנשים המתקשים לבצע פעילות אירובית עצימה.

תשובות לשאלות נפוצות

הביקור באי מון סן מישל מומלץ למשפחות, לזוגות בחופשה רומנטית ולאוהבי נוף, בדגש על חובבי צילום.

התקופה המומלצת ביותר לביקור באי היא בחודש יוני ועד ספטמבר, עקב מזג האוויר הנוח השורר בו ביום ובלילה. חשוב לשים לב לתאריכים שבהם לא תתאפשר כניסה לאי, שהם 1 בינואר, 1 במאי ו-25 בדצמבר.

ביקור של מספר שעות ועד יום אחד יהיה די והותר למיצוי החוויה על האי. במיוחד מומלץ לבלות בו בשעות שקיעת השמש והערב, עקב התאורה המרשימה שהשמיים נותנים לרחובותיו היפים.

מון סן מישל צילום רחפן