1. עמוד הבית
 2. »
 3. צרפת 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. בורדו, צרפת 2024 – המדריך המקיף | Bordeaux

בורדו, צרפת 2024 – המדריך המקיף | Bordeaux

כמה מילים על בורדו

העיר בורדו (Bordeaux) היא עיר נמל עתיקה אשר סיפורה מתחיל כבר במאה ה-3 לפני הספירה. מיקומה של העיר על גדות נהר הגארון (Garonne) שמתלכד מצפון העיר עם נהר הדורדון (Dordogne), איפשר בעבר את התפתחות המסחר הימי בה ואכן במרוצת השנים היא התפתחה בזכות הנמל שלה וכלכלתה התחזקה.
כיום בורדו היא עיר מפורסמת, היא ידועה הן כבירת היין העולמית והן כעיר מעניינת מבחינה אדריכלית, עם מעל ל-350 אתרים ומונומנטים, כאשר חלק מן המונומנטים הללו שמתפרשים על פני 40% משטח העיר, אף הוכרו ע”י אונסק”ו כאתרי מורשת עולמיים. המפורסמת בין כל אותם מונומנטים היא כיכר הבורסה אשר במרכזה בריכה גדולה שממנה משתקפת כיכר הבורסה עצמה והמבנים סביבה.
בורדו היא עיר אלגנטית שיכולה להתאים לכולם, היא מומלצת בעיקר לחובבי האמנות והאדריכלות וכן לחובבי הקולינריה והיין שיהנו מיין מקומי משובח.
הדרך המהנה ביותר לחוות את בורדו היא להסתובב בין אתריה הרבים, להתרשם מהאדריכלות ומההיסטוריה של אתרי המורשת ולשבת בבתי הקפה המסמלים את החדשנות של העיר.

מה עושים בבורדו

בורדו (Bordeaux) היא עיר נמל אשר בנויה על גדות נהר הגארון (Garonne). נהר הגארון חוצה את העיר ומחלק אותה לשני חלקים, למזרח ולמערב. כ-24 ק”מ מצפון בורדו, מתלכד נהר הגארון עם נהר הדורדון (Dordogne) בבק ד’אמבז (Bec d’Ambès) ויוצר את שפך נהר הז’ירונד (Gironde) שנשפך לאוקיינוס האטלנטי. שפך הז’ירונד רחב מאוד, כ-12 ק”מ, דבר שאפשר את התפתחות המסחר בבורדו. מסביב לנהר הגארון בבורדו אתרים ומונומנטים רבים שחלקם אף הוכרזו כאתרי מורשת עולמיים. רובם ממוקמים באזור העיר העתיקה, כמו כיכר הבורסה והתיאטרון הגדול וניתן לעבור בינהם בהליכה ולצפות בארכיטקטורה צרפתית עתיקה. סגנון הבנייה בעיר הוא ברובו נמוך, מלבד אתרים מסוימים כמו מגדל הפעמון הגדול.

מגדל הפעמון הגדול בורדו (צילום: מגדל הפעמון הגדול בבורדו

סדנאות, אטרקציות ופעילויות בבורדו

סדנאות טעימות יין וגבינות בבורדו

כאמור, בורדו ידועה כבירת היין ולכן, בביקורכם בה מומלץ מאוד שלא לוותר על טעימת היין המקומי. ישנן אטרקציות רבות בעיר הסובבות סביב היין המשובח. האטרקציה המרכזית ממנה תוכלו להנות היא סדנת טעימות יין עם מומחה יינות (למשל כאן או כאן), במהלכה תרחיבו את הידע שלכם אודות תהליך יישון היין, יצורו וטעמיו השונים. חלק מהסיורים כוללים טעימות גבינות (למשל כאן).

למגוון סדנאות היין בבורדו עם אפשרות לביטול בחינם לחצו כאן.

יין אדום על רקע כרמי בורדו, צרפתיין אדום על רקע כרמי בורדו, צרפת

פעילויות מים בבורדו

מיקומה של בורדו, על גדות נהר הגארון (Garonne), בין היתר מאפשר לתיירים ולמבקרים בה לשבור את שגרת הטיול בעיר ולהנות מפעילויות שונות במי הנהר. האטרקציה המרכזית בנהר הגארון הינה שייט בספינה המלווה במדריך מקומי (למשל כאן או כאן). אטרקציה זו מתאימה לכל המשפחה ותאפשר לכם לראות את העיר בורדו מנקודת מבט שונה. לאוהבי האקסטרים, תוכלו להשכיר אופנועי ים ולצאת לסיור מודרך במי הנהר, כאשר אתם רכובים על האופנוע (למשל כאן).

למגוון פעילויות המים בבורדו עם אפשרות לביטול בחינם לחצו כאן.

נהר הגארון (Garonne) שבצרפתנהר הגארון (Garonne) שבצרפת

סיורים מודרכים בבורדו

בורדו היא עיר המושכת אליה תיירים רבים ולכן תוכלו למצוא בה סיורים מודרכים מגוונים. למעוניינים להכיר את האתרים ההיסטוריים המרכזיים בעיר, תוכלו להצטרף לסיור בו ההתניידות מאתר אחד לשני מתבצעת בהליכה רגלית (למשל כאן או כאן), או ברכיבה על אופניים (למשל כאן או כאן), או לסיור בו תסעו במכוניות וינטאג’ בין האתרים השונים (למשל כאן או כאן).

רחובות העיר בורדו, ספרדרחובות העיר בורדו, צרפת

מעבר לסיורים באתרים ההיסטוריים, תוכלו להצטרף לסיור בנושא אומנות רחוב (למשל כאן), בו תחשפו לגרפיטי והציורים המקסימים שמופיעים ברחובות העיר בורדו. לאוהבי הקולינריה, ישנם סיורי אוכל בעיר (למשל כאן או כאן), במהלכם תוכלו לטעום ממטעמי הקולינריה הצרפתית- קינוחים, מאפים, גבינות, נקניקים ואף מהיינות המקומיים.

קנלה- קינוח צרפתי מסורתיקנלה- קינוח צרפתי מסורתי

טיולי יום מחוץ לבורדו

טיול יום מבורדו לסנט אמיליון (Saint Emilion)

סנט-אמיליון הינה עיירה קטנה המרוחקת כ-45 דקות נסיעה מזרחה מבורדו. עיירה זו ידועה בזכות תעשיית היין הקיימת בה, הנופים הציוריים שבאזור והיותה אתר מורשת עולמית אשר הוכרז על-ידי ועדת אונסק”ו. ישנם מספר טיולי יום מודרכים לסנט אמיליון מבורדו (למשל כאן או כאן), במהלכם תבקרו באתרים היסטוריים בעיירה, תתצפתו על הכרמים, תלמדו על הליך ייצור היין ותטעמו את זני היין המקומי.

למגוון טיולי היום מבורדו עם אפשרות לביטול בחינם לחצו כאן.

כרמי סנט אמיליון, ספרדכרמי סנט אמיליון, צרפת

טיול יום מבורדו למדוק (Medoc)

מדוק הינו אזור בצרפת המרוחק כ-50 דקות נסיעה דרום-מזרחה מבורדו, אשר ידוע בזכות תעשיית היין בו. במהלך הסיור (למשל כאן או כאן), תלמדו אודות ההיסטוריה של היינות של בורדו, תבקרו בכרמים וביקבים המשפחתיים שבאזור ותאזינו לסיפורים אודותם ממקור ראשון. כמו כן, תוכלו לטעום את זני היין השונים לאחר שלמדתם על ההבדלים ביניהם.

למגוון טיולי היום מבורדו עם אפשרות לביטול בחינם לחצו כאן.

מכונה ששימשה בעבר לייצור היין, אזור מדוק, ספרדמכונה ששימשה בעבר לייצור היין, אזור מדוק, צרפת

טיום יום מבורדו לחוף ארקשון (Arcachon Bay)

חוף ארקשון נמצא בדרום- מערב צרפת והינו יעד תיירותי המושך אליו מבקרים רבים בזכות הנופים המרהיבים עליהם ניתן להשקיף, המסעדות עם האוכל הטרי מהים, החופים בהם ניתן לשהות והים הפתוח בו ניתן לשחות או לשוט. במהלך הסיור (למשל כאן או כאן), מעבר לביקור בחוף, תוכלו לטפס על דיונת החול הגבוהה ביותר באירופה (Pilat Dune) וממנה להשקיף על האוקיינוס האטלנטי.

למגוון טיולי היום מבורדו עם אפשרות לביטול בחינם לחצו כאן.

נמל המשמש לדייג, אזור חוף ארקשון, ספרדנמל המשמש לדייג, אזור חוף ארקשון, צרפת

5 אטרקציות ואתרים מרכזיים בבורדו

כיכר הבורסה בבורדו (Place de la Bourse)

כיכר הבורסה בבורדו (Place de la Bourse) נמצאת על גדות נהר הגארון, הכיכר היא אחד מהאתרים שהוכרו ע”י אונסק”ו כאתר מורשת והיא ללא ספק הכיכר המרכזית והיפה ביותר בבורדו, אשר מסביבה בניינים יפים מהמאה ה-18 ובמרכזה בריכת השתקפויות מדהימה (Miroir d’Eau) שיוצרת מראה ענקית וממנה משתקפת כיכר הבורסה. בין בנייני הכיכר תמצאו את ארמון הבורסה שמשמש כיום כלשכת המסחר והתעשייה של בורדו. התיאטרון הגדול של בורדו (Grand Théâtre de Bordeaux) שהוקם במאה ה-18 הוא מהעתיקים והיפים ביותר באירופה. בחזית הבניין 12 עמודים שעל כל אחד מהם פסל של המוזות האומנותיות או של אחת מהאלות הרומיות. לחובבי האופרה מומלץ להיכנס למבנה ולצפות בהופעה אך ניתן גם להתרשם מהמבנה היפה מבחוץ. קישור לאתר הרשמי של בית האופרה בבורדו.

כיכר הבורסה בבורדו (צילום: כיכר הבורסה בבורדו

שייט על נהר הגארון

שייט על נהר הגארון הינו אטרקציה נחמדה במיוחד היא שייט רגוע לאורך נהר הגארון העובר גם בכיכר הבורסה. בשיט תשמעו הדרכה על האתרים והמונומנטים ההיסטוריים בעיר ותתרשמו מהם מזווית שונה.

קתדרלת בורדו

קתדרלת בורדו (Bordeaux Cathedral) הנקראת גם קתדרלת סנט אנדרו (Cathédrale Saint-André) הינה קתדרלה בסגנון של אדריכלות גותית אשר מחזיקה באוסף חפצים וכתבי יד דתיים שנכתבו במאות ה16-14. הקתדרה מפורסמת בכך שבה נישאו אלינור, הדוכסית מאקוויטניה, ללואי השביעי, מלך צרפת לעתיד.
 width= שעות פעילות: רביעי ושבת, 17:30-14:30.
 width= עלות כניסה- 2 אירו. ילדים עד גיל 12 נכנסים בחינם.

הפעמון הגדול של בורדו

הפעמון הגדול של בורדו (Grosse Cloche) הוא אנדרטה שנבנתה במאה ה-15 וייחודה הוא בשעון ופעמון עצום ששוקל יותר מ7,000 קילו. הפעמון מצלצל 6 פעמים בשנה בלבד באירועים מיוחדים כמו יום הזיכרון. בעבר שימש מקום זה בית סוהר לפושעים צעירים שננעלו במגדל מאחורי דלת בעובי של 10 ס”מ.
 width= עלות כניסה – 6 אירו, ניתן להזמין כרטיסים דרך האתר הרשמי

שער העיר

שער העיר (Porte Cailhau) הינו אנדרטה נוספת שנבנתה בשנת 1494 כדי להנציח את ניצחונו של מלך צרפת, שארל השמיני בקרב בפורנובו, שימשה בעבר כחלק מחומת העיר וכשער הכניסה הראשי לעיר. בפנים מוצגת תערוכה המציגה את הכלים והחומרים ששימשו לצורך בניית האנדרטה.
לינה בבורדו

בבורדו ישנם כ-650 מקומות לינה מסוגים שונים – מלונות, דירות ואפשרויות הארחה נוספות. אפשרות הלינה הנפוצה ביותר הינה דירות (למשל Residhome Bordeaux), מבחינת המלונות מרביתם הם מלונות בעלי דירוג של שלושה כוכבים (למשל Best Western Grand Hotel Francais), כך שלמי שמחפש מלון שכזה יש יותר אפשרויות לבחור מתוכן.
האזור המרכזי סביבו מרבית התיירים בוחרים ללון הינו מרכז העיר ובמיוחד ליד כנסיית נוטרדאם (Eglise Notre Dame).

5 מקומות לינה מומלצים ב בורדו

Le Palais Gallien Hôtel & Spa – מלון לה פאלה גליאן (Le Palais Gallien Hôtel & Spa) – מלון חמישה כוכבים באזור שסמוך לרובע מרכז העיר. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ בגלל שהמלון נמצא בסמוך לרובע מרכז העיר, מכיל בריכת שחייה מקורה וחיצונית ובנוסף ניתן להגיע עם חיות מחמד.

למידע נוסף על המלון
Campanile Bordeaux Centre – קמפאניל בורדו סנטר (Campanile Bordeaux Centre) – מלון שלושה כוכבים בדרום העיר בסמוך לתחנת הרכבת Bordeaux Saint-Jean. מקום זה מתאים לאירוח של עד 2 אנשים ומומלץ בגלל הניקיון במלון והיחס ל אנשי הצוות.

למידע נוסף על המלון
Mama Shelter Bordeaux Centre – מלון מאמה שלטר בורדו סנטר (Mama Shelter Bordeaux Centre) – מלון שני כוכבים במרכז העיר בורדו. מקום זה מתאים לאירוח של עד 3 אנשים ומומלץ בגלל המיקום המרכזי של המלון.

למידע נוסף על המלון
Staycity Aparthotels Bordeaux City Centre – סטיי-סיטי בורדו סיטי סנטר (Staycity Aparthotels Bordeaux City Centre) – מלון הדירות באזור שסמוך למרכז העיר. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ בגלל הניקיון במלון והקרבה למרכז העיר.

למידע נוסף על המלון
עוד על מלונות בבורדו תוכלו לקרוא כאן.

השכרת רכב בבורדו

מרבית התיירים שמגיעים לבורדו מגיעים לימים מועטים בלבד. כל עוד אתם מטיילים בעיר עצמה, אין צורך בהשכרת רכב, אפילו להפך – הרכב יגביל ויעיק. ישנה בעיית חניה לא פעם, אזורים תיירותים אליהם לא מורשים להיכנס רכבים פרטיים, מה שהופך את התניידות עם רכב שכור לבעייתית ולא כדאית. מה גם שמומלץ להתנייד בבורדו בתחבורה ציבורית וברגל. יחד עם זאת, מרבית התיירים בוחרים לצאת מהעיר לפחות ליום אחד למרחב סביב בורדו, ובמקרים אלו מומלץ מאוד לשכור רכב ליום או יומיים ולצאת איתו ליעדים מחוץ לעיר, אליהם פעמים רבות ההגעה עם תחבורה ציבורית אינה נוחה ואידיאלית ורכב שכור הוא הפתרון הטוב והנוח ביותר לעשות זאת.
ניתן להזמין רכב בקישור הזה עם ביטול בחינם או בקישור הזה עם הנחה בלעדית.
עוד על השכרת רכב בבורדו תוכלו לקרוא כאן.

איך מגיעים לבורדו?

 width= ישנן 2 דרכי הגעה עיקריות לבורדו, טיסה עם עצירת ביניים (לדוגמה עם חברת אל על דרך ציריך או עם חברת טורקיש אירליינס דרך איסטנבול, זמן כולל הוא 8-6 שעות). דרך נוספת היא טיסה ישירה לפריז שאורכת 5 שעות לדוגמה עם חברת איזיג’ט, אל על או אייר צרפת.

 width= משדה התעופה של פריז ניתן להגיע במונית או באוטובוס למרכז העיר ומשם לקחת רכבת תחתית לתחנת Montparnasse. מתחנת Montparnasse בפריז ניתן לקחת רכבת לבורדו שעוצרת בתחנת Bordeaux Saint-Jean, משך הנסיעה הוא בין שעתיים לשלוש שעות. לנסיעות בין עירוניות, במיוחד בשיא עונת התיירות, מומלץ להזמין כרטיסים מראש, תוכלו לעשות זאת בקישור הזה, וכך להבטיח השובה יחד גם בשיא עונת התיירות, בנוסף תוכלו לערוך השוואה בין זמני הנסיעה ועלות אפשרויות ההגעה השונות.

מזג האוויר בבורדו

העיר בורדו ממוקמת במרחק של 50 ק”מ מהאוקיאנוס האטלנטי מה שגורם לרוחות חזקות יחסית, בעיקר בחורף. בדרך כלל מזג האוויר בחורף הוא נעים ומתון, הממוצע בחורף הוא סביב ה-7.5 מעלות אך ייתכן גם מזג אוויר גשום עם טמפרטורה של 3.5 מעלות.
לעומת זאת, בקיץ מזג האוויר שונה משמעותית והוא חם יחסית עם טמפרטורות ממוצעות של 22-20 מעלות אך ייתכנו גם ימים עם רוחות או ימים עם גלי חום קיצוניים יותר של 28 מעלות. אנו ממליצים לבדוק את תחזית מזג האוויר לפני ההגעה לבורדו שעלול להיות לא צפוי, ולהיערך מראש למקרה של מזג אוויר סוער או חם במיוחד.

פירוש השם בורדו והחשיבות ההיסטורית של העיר

משמעות השם בורדו היא על שפת המים, כלומר על שפת שני הנהרות שעוברים בסביבתה ותרמו בהפיכתה של העיר ליצרנית יין עולמית. בורדו, שנקראה בעבר בורדיגאלה (Burdigala) נוסדה כבר במאה השלישית לפני הספירה ובמרוצת השנים הלכה והתפתחה, בעיקר בזכות הנמל הגדול בעיר שאיפשר לה ייצוא של קפה, כותנה ומוצרים נוספים לאירופה, מסחר ביין שהגיע מאיטליה וממקומות נוספים, וכן בזכות ייצור יין מקומי ונטיעת גפנים. ב-2007, הנמל וסביבתו, המהווים 40% משטח העיר, הוכרזו ע”י אונסק”ו כאתר מורשת עולמי. כיום, בורדו היא עיר אלגנטית וחדשנית שתיירים רבים פוקדים אותה על מנת לחוות את אתריה ולטעום מהיין המעולה שלה.

בורדו סרטון הצגה
המלצות "הכל על" למבקרים בבורדו

 • בורדו היא עיר עשירה באתרים ובאטרקציות, יש בה מעל 350 אתרים ומונומנטים, לכן אנו ממליצים להגיע אליה לפחות לשלושה ימים.
 • התקופה המומלצת ביותר לביקור בבורדו היא בחודשי הקיץ, הסתיו והאביב. בתקופה זו מזג האוויר נוח יחסית ומאפשר ללכת בנעימות בין אתרי העיר הרבים. בכל מקרה, מומלץ לבדוק את מזג האוויר לפני ולוודא שלא צפוי מזג אוויר קיצוני או רוחות חזקות.
 • אנו ממליצים לא לשכור רכב לצורך הגעה לאתרי העיר, אלא להתנייד בתחבורה ציבורית.
 • בורדו הינה עיר מעניינת מאוד ומלאת היסטוריה, מומלץ לקרוא עליה מעט טרם ההגעה לכאן.
 • בורדו היא בירת היין העולמית ולכן לא כדאי לפספס את היין שמיוצר בה, בעיקר לחובבי היין שבינכם.
 • ישנם תיירים אשר מגיעים לבורדו עם תיקים גדולים או מזוודות (בדרך אל או משדה התעופה או כחלק מטיול בצרפת בתחבורה ציבורית), דבר אשר מקשה מאוד על ההתנהלות. במקרים אלו אנו ממליצים להשאיר אותם בנקודות שמירת חפצים אשר פזורות ברחבי העיר. כדאי לבדוק את הנקודות הנמצאות ליד תחנת סיינט ג’ין (bordeaux saint jean). אנו ממליצים להכנס לקישור הזה בו תוכלו לבחור את המיקום המתאים ביותר עבורכם ולהנות מהטבה ייחודית לגולשי הכל על – שעתיים ראשונות חינם. עוד על חברת LuggageHero אשר מפעילה את השירות , תוכלו לראות את האופציות השונות כאן. עוד על חברת LuggageHero אשר מפעילה את השירות תוכלו לקרוא בעמוד הסקירה שלנו פה.
 • שאלות נפוצות על בורדו

  הביקור בבורדו מומלץ מצד אחד לכולם, ומצד שני הוא מתאים במיוחד לחובבי אמנות ואדריכלות מתקופת ימי הביניים בעיקר. עם זאת, גם חובבי הקולינריה והיין ימצאו מגוון רב של אפשרויות בעיר ובאזורים מחוצה לה.

  כדאי להגיע לבורדו בעיקר בחודשי הסתיו והאביב, כאשר מזג האוויר נעים, אינו חם מידי ואינו קר מידי. בנוסף, תקופת הקיץ יכולה להיות מתאימה לביקור בעיר ולהליכה בין רחובות העיר המלאים באתרים ומונומנטים, אך כדאי לבדוק שמזג האוויר בתקופה זו אינו חם מידי.

  מומלץ להשקיע כ4-2 ימים בביקור בעיר ואף עוד יום או שניים לאתרים שנמצאים מחוץ לעיר.

  למי שמתעניין בעמוד זה כדאי לקרוא גם: