ראשיתה של פריז ופריז תחת רומא

פריז הפרה-היסטורית ופריז הגאלו-רומאית

ראשיתה של פריז הוא כנראה באזור האיים שהיום נקראים איל דה לה סיטה ואיל סן לואי, כאשר מרבית החוקרים מצביעים על תחילת ההתיישבות בעיר באזור האלף השלישי-רביעי לפני הספירה. באיים אלו יש ממצאים על התיישבות אנושית בתקופות פרה-היסטוריות וממצאים מהתקופות הגאליות השונות. כנראה שבאיים גרים אנשים באופן רצוף מעל ל-2,500 שנה והם הגרעין ממנו התפתחה העיר פריז.
לא הרבה ידוע על תקופה זו וישנם הרבה חורים בידע של מה שיתרחש בתקופה הזו ומתי, אך מה שברור הוא שבמהלך השנים הללו הגאלים ששלטו גם בפריז (היא לא הייתה העיר המרכזית שלהם אך היא הייתה אזור מיושב חשוב במיוחד לאור העובדה שישבה בצומת דרכים מרכזית), היו אימפריה אזורית שאיימה בצורה ברורה על רומא ושלטה על שטחים באיטליה, כולל כיבוש של רומא למשך כמה שנים.

**פרסומת**במהלך אותן שנים התבססה ההתיישבות הגאלית באזור על נהר הסיין. הם היו עוסקים בדייג ובמסחר והשם של המקום היה “לוטטיה” (בעברית: “העיר של המים”). מספר שבטים שונים שלטו באזור במהלך שנים האלה – השבט הגדול ביותר והמשפיע ביותר נקרא “פאריסי” והוא העניק לעיר את שמה (הוא הגיע לאזור בערך בשנת 300 לפנה”ס).

שרידים למבנים מהתקופה הרומית של פריז כפי שתראו 
בקריפטה הארכיאולוגית של העיר (צילום: Philippe Alès)

פריז בתקופת רומא

עוצמת הגאלים התחילה לדעוך והמעצמה של רומא הלכה והתחזקה, עד שיליוס קיסר כובש את גאליה לחלוטין, כולל כל השטחים של צרפת ובתוכם העיר פריז (כאמור, אזור זה נקרא באותם זמנים לוטטיה).
לא היה קל לרומאים לכבוש את אזור צרפת ובתוך זה את פריז. הגאלים שישבו באזור זה היו לוחמים טובים ומסורים ו”הוציאו את המיץ” ללגיונות הרומאים. בסופו של דבר בשנת 51 לפנה”ס יוליוס קיסר כובש את פריז והופך את האזור לחלק מהאימפריה של רומא.

ההתיישבות הקטנה באיל דה לה סיטה מתרחבת בתקופת השליטה הרומאית לגדה הדרומית של נהר הסיין. העיר מתעצמת וכוללת מבנים רומאים שאפיינו את ערי הפרובינציה הרומאיות: פורום רומאי, מרחצאות רומיים, זירת משחקים וכדומה.

את ההצצה הטובה ביותר לתקופה קדומה זו של פריז ניתן לבצע בקריפטה הארכיאולוגית שצמודה לכנסיית נוטרדאם באיל דה לה סיטה.

ימי רומא התאפיינו בעבודה אלילית של תושבי האזור, עד למאה השלישית לספירה כאשר הגיע הקדוש דני לפריז והביא לפריז את ניצניה של הנצרות. כמו קדושים דומים לו ברחבי העולם האירופי הוא הוצא להורג כמרטיר (על שום אמונותיו ועל האיום על הממשל הרומאי). הוצאה להורג זו התקיימה לפי האמונה באזור המונמרטר מה שהעניק למקום את שמו – “ההר של המרטיר”.

מפה

סנן על ידי

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל