הרובע היהודי בפראג | Jozefov

לאטרקציה זו, ולשלל אטרקציות נוספות ישנם 5% הנחה לגולשי הכל על באתר זה.

כל שצריך לעשות הוא ללחוץ על כפתור ההזמנה, ואז במעמד ההזמנה להזין את קוד הקופון HAKO5.

שימו לב! כדאי להישאר מעודכנים בנוגע להנחיות והגבלות הקורונה בפראג, ההנחיות ליוצאים מישראל לצ’כיה וההנחיות לחוזרים לישראל מצ’כיה. תוכלו לקרוא על כך בעמוד הנחיות הקורונה בפראג.

מידע כללי

“ועתה ה’ אלוקינו, אבינו אתה, ושמך הגדול נקרא על בניך, למה יתחלל שמך הקדוש והנורא על ידי בניך לאמר, אם “בני קל חי” אתם, למה מעלים עיניו ממכם כל הימים, וכצאן לטבח יובל, ניתנו בידי זרים. אם אבותינו ואנחנו חטאנו לך, הלא בידך אנחנו להעבירנו, ומה לנו בעולמך להתחלל שם קדשך על ידי בניך.לכן בקשתנו מלפני כיסא כבודך, שאל תתן אותנו בידי זרים, ולהיות למשל ולשנינה בין כל העמים, וחוס עלינו והוציאנו מידי זרים…” (תפילה לקץ הגלות שחיבר המהר”ל מפראג – נצח ישראל’ פרק מט)”

סרטון הדרכה על הרובע היהודי בפראג:

מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על

שמו של הרובע היהודי יוזפוב נקרא על שמו של השליט יוזף השני, אשר הרפורמות שקבע כמו אפשרות לקניית קרקע, מגורים מחוץ לגטו ואפשרות לימודים באוניברסיטה שיפרו את חיי היהודים בפראג באופן ניכר. היהודים החליטו לגמול לו על כך על ידי קריאת רובע המגורים שלהם על שמו. הרובע היהודי הוא ייחודי בכך שהוא מציג עתיקות של יהדות ספרדית ויהדות אשכנזית זו לצד זו.

הקהילה היהודית בפראג (צילום מקורי)

הרובע היהודי הוא אחד מהאזורים המלאים בתיירים שנמצאים בעיר פראג ופוקדים אותו מבקרים רבים – ולא רק תיירים יהודים.

**פרסומת**

ההיסטוריה של הרובע היהודי

הרובע, אשר הוקם במאה ה- 13, ממוקם בין נהר הוולטובה לכיכר העיר העתיקה וזהו האזור היחיד בו בימים עברו הותר ליהודים להתגורר בעיר, כמו כן הוא אחד הרובעים המתויירים בפראג. ב-1848 נפתחו שערי הגטו והרובע היהודי, ושנתיים מאוחר יותר שונה שמו לרובע יוזפוב (Josefov), על שמו של השליט יוזף השני.

אחת הסיבות לפופולאריות הרבה של הרובע גם בקרב מבקרים שאינם יהודים היא שמלבד המורשת היהודית יש לו חשיבות אומנתית רבה מבחינת סגנונות הבנייה והממצאים שבו.

רוב המבנים אותם רואים היום ברובע הם לא מהתקופה היהודית שלו אלא מבנים הבנויים בסגנון אר-נובו, שנבנו באזור סוף המאה ה-19 עת החליטה עיריית פראג לפתוח את הגטו ולשפץ את מרבית המבנים העתיקים שבו.כאשר הנאצים קיבלו במתנה את צ’כיה מארצות המערב, הפכו החיים של היהודים לבלתי נסבלים, כאשר ביקש היטלר להקים את המוזיאון שינציח את הגזע שהתכוון למחוק הוא החליט להקימו בפראג. לכן בניגוד לרובעים יהודיים רבים אחרים שהיו תחת שלטון הנאצים, לא רק שמבני הרובע לא נהרסו אלא הנאצים אף קיבצו חפצי יודאיקה מכל רחבי אירופה לפראג. כלל האתרים ברובע מאוגדים תחת שם אחד – “המוזיאון היהודי בפראג”, כאשר כרטיס אחד מאפשר כניסה לכל האתרים.

האתרים החשובים ברובע הם: מבני המוזיאון, בית העירייה היהודי, בתי כנסת, אולם זיכרון לזכר היהודים שהומתו בשואה ובית הקברות היהודי (בית הקברות היהודי העתיק ביותר בעולם).

האתרים המרכזיים ברובע היהודי

המוזיאון היהודי בפראג – כניסה כללית:

המבנה המרכזי של המוזיאון היהודי הוא כנראה המוזיאון היהודי העתיק ביותר באירופה, כיוון שהוא נבנה עוד ב-1906 במטרה להנציח את זכרם של יהודי בוהמיה ומורהביה. המוזיאון כולל תצוגה של חפצי קודש ויודאיקה מכל רחבי אירופה בכלל ומפראג בפרט. האוסף המוצג במוזיאון הוא עדות להיסטוריה רבת השנים של היהודים באזור.

כאמור, כאשר הנאצים עלו לשלטון הם הסכימו להצעת הקהילה היהודית והפכו את הרובע למוזיאון שיוקדש לעם אותו הם חשבו שהם יסלקו מהעולם. כך הגיעו לפראג חפצי יודאיקה מכל רחבי אירופה. בימי השלטון הקומוניסטי הפעילות במוזיאון הייתה מצומצמת ביותר ורק לאחר מהפכת הקטיפה חזר המוזיאון לפעול בצורה סדירה. כיום המוזיאון מוחזק וממומן על ידי הממשלה הצ’כית שרואה בו (בצדק) מנוע תיירותי רב עוצמה ליהודים ובכלל.

שלט הכניסה למוזיאון וכיפות כאביזר “תיירותי יהודי” מתוך חנות ברובע היהודי של פראג
(צילום מקורי)

בית הכנסת הישן חדש (staronova synagoga):

על אתר זה נכתב עמוד חדש המוקדש לו ראה – בית הכנסת הישן חדש (staronova synagoga)

בית הכנסת “החדש ישן” (ביידיש: אלט-נוי-שול) הוא מבנה בארוקי מרשים, וכנראה שהוא בית הכנסת העתיק ביותר שעודנו פעיל. היהודים בעיר אוהבים לקרוא לו גם “בית הכנסת על תנאי”, בגלל אגדה האומרת שבית הכנסת יעבור לירושלים כאשר המשיח יגיע.
בית כנסת זה הוא בית הכנסת של המהר”ל (שהצ’כים קוראים לו רבי לב). הסיפור המפורסם ביותר שנקשר לבית כנסת זה הוא סיפורו של הגולם מפראג שכנראה עצמותיו נמצאות בבית הכנסת.

סולם המתכת המוביל לעליית הגג של בית הכנסת – שם על פי האגדה מצויים שרידיו של הגולם
(צילום מקורי)

בבית הכנסת הזה קיימו במשך שנים תפילות (עד לא מזמן), אך במהלך העשור האחרון הוא הפך למוזיאון באופן מוחלט (המניין שנהג להתפלל בבית הכנסת עבר לבית הכנסת חב”ד).

בית הכנסת הזה הוא מיוחד בבנייתו ושונה לחלוטין מבתי הכנסת שאנו מכירים הן בגלל סגנון בנייתו הייחודי, הן בגלל שאולם התפילה המקורי נמוך מהרחוב הסמוך, והן בגלל זה שבמקור דלת הכניסה לבית הכנסת היא מהקיר הדרומי ולא כפי שנהוג היום אל מול ארון הקודש (הסיבה לכך שהוא כל-כך עתיק שהוא נבנה לפני כתיבת השולחן ערוך בו נכתבה הלכה זו)
עוד מידע שודאי יעניין רק את הדתיים שבנינו מעל הארון הקודש כתובה הכתובת דלמ”ע ראשי התיבות של הקטע המפורסם ממסכת ברכות “דע לפני מי אתה עומד…” (ברכות כח:).

המדהים הוא שבית הכנסת כל כך מיוחד שהוא אפילו זכה לכך שיוציאו עבורו בול בישראל:

מצא את ההבדלים: הבול של “בית הכנסת על תנאי” (מקור הצילום ומידע נוסף על סיפורו של הצילום) וצילום של בית הכנסת ברובע היהודי
(צילום מקורי)

קרא עוד על בית הכנסת החדש ישן בפראג

בית הקברות היהודי:

בית הקברות היהודי הוא מהעתיקים שניתן לראות באירופה (הוקם בסוף המאה ה-15). ניתן לראות בו מעל 12,000 מצבות, ואיש אינו יודע כמה אנשים באמת קבורים כאן. ההערכות מדברות על מעל 100 אלף יהודים (הקבורה הייתה מתבצעת בכמה מפלסים), סידור הקברים הוא מבולגן וחסר סדר והאתר מקרין תחושה של הדר עתיק מחד ומחנק מאידך. בבית הקברות ניתן לראות גם את קברו של הצדיק המפורסם המהר”ל מפראג, יוצר הגולם. הקבורה בבית הקברות בוצעה במפלסים עקב חוסר במקום ולרוב סומנו על המצבה זהותו של הקבור, ומקצועו.

בית הקברות היהודי בפראג (צילום: cphoffman42)

מצבות מעניינות במיוחד:

 • מרדכי מייזל – המלך של יהודי פראג במאה ה-16 שהיה תעשיין ומנהיג ציבור, ועומד מאחורי לא מעט מבנים ברובע.
 • מצבת המהר”ל – שמשמשת ככותל המקומי וכתובת לבקשת בקשות.
 • המצבה העתיקה ביותר בבית הקברות – המצבה של הפייטן אביגדור קרא שנפטר בשנת 1439.

קרא עוד על בית הקברות היהודי בפראג.

בית העירייה היהודית (Zidovska radnice):

מבנה רנסנסי מהמאה ה-16 שנבנה על ידי מרדכי מייזל, פרסונה יהודית חשובה בתקופה זו. החזות הבארוקית שרואים בבניין היום היא תוצאה של שיפוץ מאסיבי שנעשה במאה ה-18. בגלל שילוב הסגנונות הנובע מהבניות הרבות שנעשו בבית הכנסת, המבנה הוא אחד המבנים המיוחדים ביותר שקיימים ברובע היהודי בפראג. למרות זאת, הוא לא המפורסם שבהם.

האטרקציה של מבנה זה היא ללא ספק השעון המיוחד, שמציג אותיות במקום מספרים ומחוגיו מתקדמים נגד כיוון השעון. (על יד בית העירייה ישנו מבנה בית כנסת נוסף בשם “בית הכנסת הגבוה”).

בית העירייה הישן ובית הכנסת הגבוה – מהמבנים המסמלים יותר מכל את תקופת הפריחה של הרובע היהודי
(צילום מקורי)

ברובע היהודי אפשר גם לראות מספר מבני בתי כנסת נוספים:

בית הכנסת מייזל (Maiselova):

בית כנסת מהמאה ה-16 שנבנה על ידי מנהיג הקהילה היהודית דאז, מרדכי מייזל. מבנה זה אמנם שמר על יסודות מעטים מימי הרנסנס, אך רובו הוא מבנה בארוקי מתקופת בנייתו המחודשת במאה ה-19. הוא משמש כהרחבה של מבנה המוזיאון המרכזי.

הכניסה לבית הכנסת מייזל – בית הכנסת המפואר ביותר בפראג (צילום מקורי)

בית כנסת פנקאס (Pinkasova):

בית כנסת עתיק ביותר מהמאה ה-15, שלאחר מלחמת העולם השנייה הפך להיות מוקדש כולו לילדים שהושלכו להורג מגטו טרזין.

בית הכנסת פנקאס (צילום מקורי)

בית כנסת קלאוס/קלזן (Klausova):

גם מבנה זה מימי המאה ה-16 נבנה על ידי ראש הגטו הפעלתן מרדכי מייזל. כמו רוב בתי הכנסת ברובע, גם מבנה זה שנמצא על יד בית הקברות של הרובע הוא אינו המבנה המקורי שנהרס במאה ה-17, אלא מבנה מאוחר יותר. כיום משמש המבנה כחלק ממוזיאון המנציח את חיי המשפחה היהודית.

בית הכנסת הספרדי (Spanelska synagoga):

בית כנסת זה הוא אחד מבתי הכנסת המיוחדים במערב אירופה, מפני שהוא מציג ערבוב מיוחד של מזרח ומערב – בארוק עם ערבסקות, סגנון מורי עם סגנון מרכז אירופי וכו’. בית כנסת זה הגיע לצ’כיה עם קהילה גדולה של יהודים מגורשי ספרד, והוא מהווה אחד הסמלים לאקלקטיות הרבה של תושבי העיר היהודיים. כיום גם בית הכנסת הזה הוא חלק מהמוזיאון היהודי, ובנוסף הוא מקיים אחת לתקופה קונצרטים והופעות של מוסיקה קלאסית, מוסיקה יהודית ומוסיקת עולם.
מבנה נוסף הוא מבנה חדר טהרה, המציג את דרך הטיפול במת על פי היהדות.

בית הכנסת הספרדי של פראג – שילוב של בניה מרכז אירופית עם השפעות אדריכלות מורית
(צילום מקורי)

נקודות עניין נוספות ברובע:

הבתים הקוביסטים

מתחם של מבנים קוביסטים שנבנה בתוך המתחם של הרובע העתיק. אין לאתר זה קשר ליהודי פראג אך הוא מושך אליו תיירים רבים המתעניינים באדריכלות ייחודית זו.

מבנים קוביסטים ברובע העתיק (צילום מקורי)

פסל פרנץ קפקא

יחד עם המהרל מפראג, קפקא הוא היהודי המוכר ביותר שצמח בפראג. היום הוא גיבור לאומי צ’כי (וניתן לומר שגם יהודי, וגם גרמני). אך מסכת חייו הלא פשוטה שכללה תחושת ניכור רב – הצ’כים ראו בו גרמני בגלל מוצא משפחתו, הגרמנים ראו בו יהודי בגלל לאומיותו ודתה של משפחתו, והיהודים לא ראו בו חלק מהקהילה כיוון שהיה רחוק מלהיות יהודי מסורתי. פסל זה הניצב באזור בו גדל קפקא כילד הוא רק אחד מהאתרים המוקדשים לסופר בעיר (ראה עוד על קפקא בפראג).

פסלו של פרנץ קפקא ברובע היהודי בפראג (צילום מקורי)

לחובבי השופינג כדאי להכיר את קניון פאשן ארנה | Fashion Arena - קניון העודפים הגדול ביותר בצ'כיה בו יש יותר מ-200 חנויות המציעות הנחות בין 30% ועד 70%, בנוסף יש בקניון החזר מס - כך שתוכלו לקבל חזרה 12% מעלות הקניות, ומעבר לכל זה יש הנחה מיוחדת לגולשים של הכל על » למידע נוסף.

לפרסום עסק העוסק בפראג באתר, אנא צור קשר.

**פרסומת**המלצות "הכל על"

 • מומלץ להקדיש לסיור ברובע היהודי לפחות יום שלם למי שמעוניין להיכנס לתוך האתרים עצמם. ובאזור שעה וחצי למי שרק מסתכל עליהם מבחוץ.
 • לאלו המעוניינים להיכנס לאתרים עצמם מומלץ להגיע באמצע השבוע, ולאלו המעוניינים לראות את האתרים מבחוץ מומלץ להגיע בסוף השבוע – אז ישנם פחות מבקרים.
 • כדאי לדעת, יש ברובע לא מעט סיורים מודרכים בכל השפות (כמובן שיש גם בעברית), בנוסף למי שמזמין כרטיסים לאוטובוס התיירים של פראג, יש אפשרות לקבל את ההדרכה ברובע מטעם האוטובוס כחלק מהכרטיס.
 • למי שמעוניין להכיר את האזור לעומק אנו ממליצים על סיור מודרך בעברית. למידע נוסף ראו מרכז פראג: סיור קלאסי בעברית וסיורים מודרכים בפראג בעברית.
 • למי שמגיע לעיר ורוצה לראות עוד אתרים מומלץ לשקול רכישת פראג סיטי פאס, כרטיס המאפשר כניסה למגוון אתרים נוספים בעיר ולאטרקציות שונות כמו שייט בנהר הוולטובה ונסיעה באוטובוס התיירים של פראג.
 • ההגעה לאזור מומלצת ברגל תוך שילוב עם ביקור באזור העיר העתיקה או לחילופין קניון הפאלדיום הסמוך.
 • את הכרטיסים מומלץ לקנות בבית הכנסת הספרדי. הכרטיס הוא משולב ומאפשר כניסה לכל הרובע היהודי ולרוב התור לקניית הכרטיסים בבית הכנסת קצר בהרבה מזה שבבית הקברות היהודי.
 • למי שמעוניין לשלב בחופשה שלו גם קניות אנו ממליצים להגיע לפאשן ארנה – קניון עודפים המאפשר החזרי מס, הנחות לאורך השנה ומעניק גם הנחה נוספת למגיעים עם קופון ייעודי. על כל אלו תוכלו לקרוא בעמוד שלנו על קניון פאשן ארנה – Fashion Arena.

 • בתי הכנסת היום לא פעילים באופן סדיר (חלקם פעילים רק בחלק מן התפילות, במיוחד בשבת ובחגים), מי שרוצה להשתתף בתפילות במניין יכול לפנות לבית הכנסת של חב”ד.
 • גם אם מחליטים לחסוך ולא להיכנס למבני המוזיאון, חשוב לבוא ולסייר ברובע מפני שהוא פשוט רובע יפה ושובה לב.
 • חשוב לציין, כי באתרי הרובע היהודי אסור לצלם. בחלק קטן מהאתרים (כמו בבית הקברות, לדוגמא) מותר לצלם אבל נדרשים לתשלום נוסף.
 • מלונות ברובע היהודי בפראג: הלינה ברובע היהודי שקולה ללינה בעיר העתיקה של פראג, והיא מיועדת למי שמעוניין להיות קרוב מאוד לאתרים המרכזיים של פראג מצד אחד ומצד שני לשלם על כך מחיר כספי, וצפיפות יחסית (כמו גם פחות היצע של מלונות). עוד חשוב להגיד שהמלונות באזור מאוד מתאימים לשומרי מסורת וכשרות (בגלל בתי הכנסת, והמסעדות הכשרות – כדאי לקרוא על כך עוד תחת מלונות לדתיים בפראג). בין המלונות המומלצים ברובע היהודי בפראג או בסמוך לו ניתן למנות את: מלון אינטרקונטיננטל פראג (InterContinental Prague)מלון גולדן פראג רזידנס (Golden Prague Residence), ומלון קרוסו (Hotel Caruso). קרא עוד בנושא: מלונות ברובע היהודי בפראגמלונות מומלצים בפראגמלונות בפראג.
 • גולשים רבים באתרנו ובקבוצת הפייסבוק פראג למטיילים – Prague for Travelers המליצו על מלונות באזור זה. להמלצות נוספות כנסו לעמוד מלונות בפראג - המלצות גולשים.
 • למטיילים בעיר עם ילדים, כדאי לדעת, ילדים משלמים כרטיס מוזל, וילדים עד גיל 6 לא משלמים כניסה בכלל. ככלל האתר אפשרי לביקור עם ילדים – אך כדאי לצמצם את שעות הביקור במקום כך שיתאים לסף הסבלנות והעניין שלהם – המוזיאון לא מאוד אינטראקטיבי (ראה עוד המלצות בנושא תחת פראג עם ילדים).
 • מטיילים המגיעים עם רכב – שימו לב כי באזור זה לא ניתן למצוא חניה (ראה עוד תחת השכרת רכב בצ’כיה) הדרך הנוחה ביותר להגיע לרובע היא באמצעות טראם.
 • ניתן לקנות כרטיס משולב, הכולל כניסה לכל האתרים ברובע (480 קרונות למבוגר, 320 קרונות לילדים בגילאי 6-15 ולסטודנטים, ילדים עד גיל 6 נכנסים חינם). מומלץ להתעדכן באתר על כרטיסים מוזלים לקבוצות ולמשפחות.

מידע שימושי

שעות פתיחה

נובמבר-מרץ בין השעות 9:00-16:30, אפריל-אוקטובר בין השעות 9:00-18:00, בשבתות ובחגים יהודיים המוזיאון סגור.

כתובת

הרובע היהודי, U Staré školy 1, 110 00 Praha 1

אתר רשמי
הגעה
directions_subway
מטרו

קו A (ירוק) לרדת בתחנת Staromestska.

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי