1. עמוד הבית
 2. »
 3. פורטוגל 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. טומר, פורטוגל 2024 – המדריך המקיף בעברית | Tomar

טומר, פורטוגל 2024 – המדריך המקיף בעברית | Tomar

כמה מילים על טומר

טומאר (Tomar) היא עיר קטנה השוכנת במרכז פורטוגל, במרחק של כ55 קילומטרים מהאוקיינוס האטלנטי וכשעה וחצי נסיעה מבירת פורטוגל – ליסבון (Lisboa). טומאר מונה כ20,000 תושבים ושוכנת במישור פורה בשם ריבטחו (Ribatejo), אותו חוצה נהר הטחו – הנהר המרכזי בפורטוגל והארוך ביותר בחצי האי האיברי. טומאר היא עיר ייחודית, מרתקת ויפייפיה, בעלת היסטוריה מורכבת ועשירה. טומאר, על אף היותה עיר שדה קטנה, שיחקה תפקידי מפתח בהיסטוריה של פורטוגל. במאה ה11, לאחר הכיבוש מחדש של פורטוגל ביד הפורטוגזים הנוצרים, הוענקה טומאר למסדר הטמפלרים שהוקם בעקבות מסעות הצלב לארץ הקודש. בתקופה זו הוקמו מנזרים וכנסיות רבים בעיר (בהם ניתן לבקר עד היום), וטומאר הפכה לבירת מסדר הטמפלרים בחצי האי האיברי. במאות ה15 וה16 שגשגה קהילה יהודית בטומאר, ובית הכנסת העתיק שלה, שלו סיפור מרתק וייחודי, עוד עומד על תילו ופתוח למבקרים. מלבד היסטוריה, טומאר מציעה למבקר בה חוויה פורטוגלית אותנטית שקשה למצוא בערים הגדולות והקוסמו-פוליטיות. בעיר ההיסטורית של טומאר לא תמצאו זארה ופול אנד בר, אלא אדריכלות כפרית עתיקה, אוכלוסייה מקומית מסבירת פנים, מסעדות מקומיות ושווקי קטנים ואותנטיים. טומאר היא יעד נהדר עבור מי שרוצה לחוות את פורטוגל הכפרית והפרובניצאלית, ולהתרחק מעט מהרעש והלחץ של פורטו וליסבון.

טומר דרך רחפן

מה עושים בטומר

סביבתה הטבעית של טומאר היא מישור פורה וירוק בשם ריבטחו (Ribatejo), אותו חוצה נהר הטחו – הנהר המרכזי בפורטוגל והארוך ביותר בחצי האי האיברי. מישור ריבטיחו הוא מהאזורים הפוריים ביותר בחצי האי האיברי ומנוצל כולו לחקלאות. טומאר ממוקמת כ15 קילומטרים מצפון לנהר הטיחו, לגדות נהר קטן יותר בשם נבאו (Nabao), שמחלק אותו לשתי גדות – מזחית ומערבית. סביב טומאר ניתן לראות שדות חקלאיים רבים, וממזרח לה ניתן לראות מקווה מים גדול, שנראה כנהר רחב ומפותל- זהו אגן המים של סכר קסטלו דה בודה (Castelo do Bode), שהוקם בשנות ה40 במטרה לייצר מקור מים גדול לתושבי האזור. 

במרכז ההיסטורי של טומאר אין כמעט בניינים גבוהים ומודרניים, והוא מתאפיין בבנייה נמוכה ופשוטה בעלת חזות כפרית, בהתאם למסורת הבנייה ההיסטורית באזור. נהר הנבאו מתפתל במרכז העיר, וניתן לטייל לאורך גדותיו ולהינות מהשמש הטובה שנוטה לפקוד את האזור. רחובותיו של הרובע ההיסטורי בגדה המערבית הם צרים, מוצלים וארוכים, בעל מראה ים תיכוני ניכר ובנייה תוך שימוש בצבעים חמים ופשוטים. בטומאר, כמו ברוב ערי אירופה, פלאזה מרכזית בה נפגשים כמה מרחובותיה המרכזיים של העיר ההיסטורית. רחבת הפלאזה, המרוצפת בריצוף בדגמי שחור ולבן, נקראת כיכר הרפובליקה (Praça da república), ובה תוכלו למצוא בתי קפה, מסעדות ובתי עסק מקומיים שונים, וכמובן את מבנה העירייה והכנסייה המרכזית. טומאר משופעת בפארקים ופינות חמד ירוקות רבות, ביניהן יער שבע הגבעות (seven hills national forest) ופארק מאוצ’או הממוקם באמצע הנהר (mauchao). בגדה המזרחית לנהר תוכלו למצוא בעיקר שכונות מגורים ואזורי מסחר ותעשייה.
טומאר, למרות היותה עיר שדה קטנה, מציעה מגוון של יעדים ואטרקציות שלא כדאי לפספס. כמובן שאת הביקור בטומאר מומלץ להתחיל בטיול בעיר ההיסטורית בגדה המזרחית של נהר הנבאו, ולהינות מהאווירה המקומית הייחודית. בטומאר ההיסטורית תוכלו לבקר בכיכר המרכזית ובכנסייה הראשית, לבלות בבתי קפה, לאכול את האוכל הפורטוגלי המעולה וממתקי העיירה המסורתיים במסעדות השונות, ולקנות מוצרים מתוצרת מקומית. סיור על גדת נהר הנבאו, שזורם בסמוך לעיר העתיקה, מומלץ ביותר. בשיטוטיכם ברובע ההיסטורי הקטן בוודאי תיתקלו בבית הכנסת העתיק של טומאר (Sinagoga de Tomar) שהוא מבתי הכנסת העומדים על מבנם העתיקים ביותר באירופה. לבית הכנסת סיפור היסטורי מרתק אשר כורך בתוכו את תולדותיה של הקהילה היהודית המפוארת של העיר.

אטרקציות חשובות בקרבה לעיר הן הטירה של טומאר (Castelo de Tomar) הנחשבת לאנדרטה לאומית בפורטוגל ולאחת הטירות העתיקות השמורות במדינה, והמנזר הצלוב שבתוכה- מנזר עתיק המהווה אחד מאתרי המורשת המרכזיים של מסדר הטמפלרים. קרוב למנזר ולטירה נמצא הפארק של שבע הגבעות ( Mata Nacional dos Sete Montes) – פינת חמד ירוקה ומקום מושלם לפיקניק ביום שמשי. אטרקציה מרכזית נוספת בה תוכלו לבקר היא אמת המים של טומאר (Aqueduto dos Pegões), שהיא אקוודקט מודרני מרשים ופנינת תיירות נוספת של העיר.
6 אטרקציות ואתרים מרכזיים בטומר

מנזר המשיח

מנזר המשיח (Convent of Christ) – מנזר המשיח הוא מנזר גדול ומרשים בפאתי העיר טומאר. המנזר נבנה במאה ה12 בתוך טירה (Castello de tomar) שנבנתה כמה עשרות שנים לפני. המנזר נבנה על ידי אבירי מסדר הטמפלרים, כאשר אחרי פירוק המסדר הפך המבנה למנזר של מסדר אבירי המסדר בהצלוב. תכניתו האדריכלית נובעת מכיפת הסלע שבהר הבית בירושלים(אותה חשבו חלק מהצלבנים הטמפלריים לשריד מבית המקדש השני), ומכנסיית הקבר. המנזר מכיל כנסייה עגולה בעלת מבנה הרכזי (רוטונדה), וכנסייה נוספת, מאוחרת יותר ובעלת צורה מלבנית, שהתחברה לכנסייה העגולה העתיקה. בנוסף, בקומפלקס האדריכלי כמה קלויסטרים (חצרות מוקפות מבנים), כיאה למנזר. מנזר המשיח נחשב לאחד ממבני הדת המרשימים והידועים ביותר בפורטוגל, וזכה למעמד של אתר מורשת עולמית של ארגון אונסק”ו בשנת 1983.
שעות הפתיחה: ראשון – שבת 09:00-18:30.

כתובת: Igreja do Castelo Templário, 2300-000 Tomar, פורטוגל

עלות כרטיס: €6.00

כרטיסים: להזמנת כרטיסים מראש באתר טיקטס, לחצו כאן

הארכיטקטורה המרשימה והמיוחדת של מנזר המשיח, שזכה לתואר אתר מורשת עולמיתהארכיטקטורה המרשימה והמיוחדת של מנזר המשיח, שזכה לתואר אתר מורשת עולמית

בית הכנסת של טומר

בית הכנסת של טומר (Synagogue of Tomar) – בית הכנסת של טומאר הוא בית כנסת קטן ופשוט, אך בעל רקע היסטורי ייחודי ומרתק. בית הכנסת נבנה לראשונה באמצע המאה ה15 על ידי הקהילה היהודית של טומאר. בסוף המאה ה15 קיבלה פורטוגל יהודים רבים לאחר גירושם מספרד, ובתקופה זו יהדות טומאר פרחה ושגשגה, והייתה כוח כלכלי חשוב בעיר הקטנה. מציאות זו התשנתה במהירות, ובשנת 1497 הוכרחו כל יהודי פורטוגל להתנצר בכפייה, ונאסר עליהם לקיים את פולחנם בפומבי. במאות השנים שלאחר מכן, שימש בית הכנסת כמבנה לאנשי האינקוויזיציה, מחסן, כנסייה ואפילו אסם. במאה העשרים נרכש המבנה על ידי סוחר יהודי ונתרם לבסוף לממשלת פורטוגל, בתנאי שיהפוך למוזיאון קטן ליהדות העיר וליהדות פורטוגל. כיום בית הכנסת אינו פעיל (מכיוון שלא חיים יהודים באזור), אך הוא משמש כמוזיאון וכבית כנסת ארעי לתפילות מטיילים יהודים שמגיעים לטומאר.
שעות הפתיחה: שלישי עד ראשון 10:00-12:00, 14:00-17:00, שני סגור.

כנסיית יוחנן המטביל

כנסיית יוחנן המטביל (Igreja de São João Baptista) – בפלאזה המרכזית בטומאר, ממול לבניין העירייה, שוכנת כנסיית יוחנן המטביל. הכנסייה נבנתה במאה ה15 על פי הוראתו של המלך מנואל הראשון ונקראה על שם הקדוש יוחנן המטביל. לכנסייה אלמנטים עיצוביים מרשימים, ביניהם קשת גותית מרשימה ומגדל הכנסייה עם שעון המתוארך למאה ה16. בתוך הכנסייה נמצאים עד היום עיטורים אדריכליים שנוצרו על ידי אחד מגדולי אמני הרנסנס בפורטוגל, גרגוריו לופז. הכנסייה פעילה ונערכות בה תפילות ומיסות בימי ראשון.
שעות פתיחה: שני עד שבת 08:00-12:00 ו15:00-19:00. ראשון סגור.

כתובת: R. São João 135, 2300-568 Tomar, פורטוגל.

פארק שבע הגבעות

פארק שבע הגבעות(Seven Hills National Forest
) – פארק שבע הגבעות ממוקם בקרבה לכיכר המרכזית ולמנזר הצלוב ומשמש כשטח הירוק העיקרי של טומאר. שטח הפארק שימש בעבר את נזירי טומאר עבור חקלאות. כיום הפארק הוא פינת חמד אמיתית של העיר, ומקום מעולה להירגע, לנוח ולעשות פיקניק בצל העצים. בפארק צמחייה ים תיכונית קלאסית ואפילו כנסייה חצובה קטנה שהיא מודל מוקטן של מגדליו של מנזר הצלוב הסמוך.
כתובת: Avenida Dr. Vieira Guimarães 1 2300, Tomar, פורטוגל

מוזיאון הגפרורים בטומאר

מוזיאון הגפרורים בטומאר(Museum of matches, Tomar) – מוזיאון ייחודי זה מציג את ההיסטוריה השלמה של הגפרורים, ומכיל אוסף של מעל 60,000 קופסאות גפרורים. ראשיתו של אוסף זה הוא בסוחר פורטוגלי שהחל לאסוף גפרורים מכל מדינה בה ביקר, ולבסוף אכסן את האוסף שלו באחד ממנזרי העיר שהוסב למוזיאון. כיום זהו אחד מאוספי הגפרורים הגדולים בעולם.
שעות פתיחה: שלישי עד ראשון 10:00-13:00, 14:00-18:00, שני סגור.

כתובת: Av. Gen. Bernardo Faria, Tomar, פורטוגל.

האקוודוקט של מנזר הצלוב בטומאר

האקוודוקט של מנזר הצלוב בטומאר(Aqueduct of the convent of christ) – אמת מים אדירה זו נבנתה במאה ה16 על ידי קיסר פורטוגל פליפה השני, במטרה לספק מים זורמים באופן תמידי לנזירי המזר הצלוב. האקוודקט מוביל מים ממעיינות בקרבה לטומאר למנזר, אורכו שישה קילומטרים והוא בנוי בשיטת הקשתות האדריכליות. אמת מים זו היא בהחלט מאמות המים המרשימות בפורטוגל, ואולי בכל אירופה.
כתובת: Aqueduto do Convento de Cristo, Vale dos Pegões, 2305-203 Tomar, פורטוגל.

לינה בטומר

בטומר ישנם פחות מ-100 מקומות לינה מסוגים שונים – מלונות, דירות ואפשרויות הארחה נוספות. מה שאומר שההיצע קטן, אפשרות הבחירה מצומצמת וכדאי מאוד להזמין מקום לינה מראש ולא לחכות לרגע האחרון. אפשרות הלינה הנפוצה ביותר הינה דירות (למשל Tomarhousing – City Centre), כך שלמי שאפשרות זו מתאימה יהיה מעט יותר היצע לבחור מתוכו את מקום הלינה המתאים לו.
האזור המרכזי סביבו מרבית התיירים בוחרים ללון הינו מרכז העיר העתיקה ובמיוחד ליד בית הכנסת בטומאר (Sinagoga de Tomar).

5 מקומות לינה מומלצים בטומר


Hotel República – מלון רפובליקה (Hotel República) – מלון חמישה כוכבים במרכז העיר העתיקה. מקום זה מתאים לאירוח של עד 2 אנשים ומומלץ בזכות המיקום המצויין, הצוות הנחמד והפעילויות הרבות והמגוונות במקום.

למידע נוסף על המלון
Thomar Boutique Hotel – מלון הבוטיק טומאר (Thomar Boutique Hotel) – מלון ארבעה כוכבים במרכז העיר העתיקה. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ בזכות המיקום הנוח והיחס החם של הצוות.

למידע נוסף על המלון
Hotel Dos Templarios – מלון דוס טמפלריוס (Hotel Dos Templarios) – מלון 4 כוכבים במרכז העיר העתיקה, סמוך לפארק מוצ’או (Park Mouchao). מקום זה מתאים לאירוח של עד 2 אנשים ומומלץ בזכות הספא, הבריכות והמיקום המרכזי.

למידע נוסף על המלון
Hotel Kamanga – מלון קאמנגה (Hotel Kamanga) – מלון שני כוכבים במרכז העיר העתיקה. מקום זה מתאים לאירוח של עד 3 אנשים ומומלץ בזכות המחיר הזול והמיקום המרכזי המעולה.

למידע נוסף על המלון
Varandas do Nabão – וראנדאס דו נאבאו (Varandas do Nabão) – דירות בסמוך למרכז העיר העתיקה. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ בגלל המיקום הנוח והמתקנים המעולים.

למידע נוסף על המלון

עוד על מלונות בטומר תוכלו לקרוא כאן.
השכרת רכב בטומר

הגעה עם רכב שכור לטומא כחלק מטיול בפורטוגל הינה אפשרות מאוד פופלארית, ומאפשרת להגיע גם לאזורים הפחות נגישים של המדינה. מאחר וישנו ביקוש רב לרכבים שכורים מומלץ מאוד להזמין רכבים מראש, במיוחד אם מדובר בהשכרת רכב בשיא עונת התיירות או במידה ואתם מחפשים רכב של יותר מ-5 מקומות, ג’יפים או ואנים. למי שחושש מההתחייבות כדאי להזמין בקישור הזה, בו תוכלו לבטל את הרכב גם לאחר ביצוע ההזמנה. למי שמעוניין להוזיל את עלות ההשכרה כדאי להזמין בקישור הזה עם הנחה בלעדית לגולשי הכל על וכך לחסוך באחת ההוצאות המשמעותיות בחופשה.

איך מגיעים לטומר

מומלץ להגיע לטומאר בעזרת טיסה לשדה התעופה הראשי של ליסבון. חברות התעופה אל על ו air portugal מציעות טיסה ישירה לשדה התעופה. תוכלו להזמין טיסות וחבילות בקישור הזה.
משדה התעופה בפורטוגל ניתן לקחת רכבת תחתית (קו Vm) לתחנת Estação do Oriente, ממנה יוצא אוטובוס ישיר לטומאר – קו R4417‪Tomar‬‏.

מזג אוויר בטומר

מזג האוויר באזור טומר מאופיין בהבדלים משמעותיים בין עונות השנה – מזג האוויר בקיץ שונה לחלוטין ממזג האוויר בחורף, ויש משמעות רבה לעונות המעבר.הטמפרטורות נעות בין 28.4 ל-18.9 מעלות במהלך הקיץ, ובחורף הטמפרטורות יורדות עד ל-9.2 מעלות בשיא החורף. מבחינת משקעים האקלים הוא ים תיכוני קלאסי – גשום בעיקר בעונות החורף והסתיו ושמשי לרוב בקיץ. . בכל מקרה אנו תמיד ממליצים להסתכל על תחזית מזג האוויר כאשר מתקרבים לנסיעה כדי להתכונן בהתאם, וביום-יומיים לפני הטיסה עצמה להסתכל שוב כדי לארוז בגדים בהתאם לתחזית העדכנית ביותר. מאחר ומזג האוויר נוח במהלך השנה, מומלץ להגיע לאורך כל השנה.

חשיבותה ההיסטורית של העיר

טומאר מיושבת ברציפות מהעת העתיקה. היישוב הראשון בשטחה של טומאר המודרנית הוקם בתקופה הרומית ונקרא סליום (sellium). במאות שלאחר מכן שונה שמו של היישוב לטומאר, ואופיו היה כפרי וחקלאי. טומאר, כמו רוב חצי האיברי, נכבשה במאה השמינית על ידי המוסלמים המורים, ונשארה בידיהם במשך מאות שנים. העיר נכבשה בחזרה בידי הנוצרים הפורטוגלים במאה ה11 לספירה במסגרת הרקונקיסטה, ושטחו של היישוב הוענק במסגרת החוק הפיאודלי למסדר הטמפלרים שהפכו את היישוב למרכז של המסדר בפורטוגל. הטמפלרים בנו בעיר חומה ומבצר גדול, שנשתמרו עד היום, ושלטו בעיר ובתושביה, שזכו לתנאי מחייה נאים ביחס לערים אחרות בפורטוגל. טומאר היא המרכז הטמפלרי החשוב ביותר בפורטוגל של ימי הביניים, חיו בה חברי מסדר רבים והוקמו בה מנזרים, טירות ומבצרים של המסדר. במאה ה13 הטמפלרים חדלו להתקיים אך השליטה בטומאר נשארה בידי אנשי המסדר, ששינו את שמם ל”מסדר הצלוב”. במאה ה15 הגיעו לעיר יהודים שגורשו מספרד והשתקעו בעיר. רוב היהודים היו סוחרים אמידים, ונוכחותם עזרה מאוד לפיתוחה ןשגשוגה של העיר. אולם, במאה ה15 אולצו היהודים בפורטוגל להמיר את דתם- רובם המשיכו לחיות כאנוסים ומיעוטם הצליח לעזוב את פורטוגל. בית הכנסת של הקהילה היהודית מהמאה ה15 עומד על תלו עד היום וכיום משמש כמוזיאון להיסטוריה של הקהילה היהודית בעיר. במאה ה19 טומאר עברה תיעוש מהיר והוקמו בה בעיקר מפעלי טקסטיל שהשתמשו בכוחו של הנהר כמקור אנרגיה. כיום העיר משמשת בעיקר כמוקד משיכה לתיירים, וכמחנה בסיס נוח לטיולי יום שונים בסביבתה. 
המלצות "הכל על" למבקרים בטומר

 • טומאר היא עיר המתאימה לחובבי ההיסטוריה והאדריכלות, לבני הגיל השלישי ולזוגות צעירים שמחפשים יעד מרוחק ולא מתויר לחופשה רומנטית. הזמן המומלץ ביותר לבקר בטומאר מבחינת מזג האוויר הוא בסוף האביב (אפריל-מאי) ובתחילת הסתיו (ספטמבר-אוקטובר).
 • מומלץ להשקיע בביקור בטומאר בין יום ליומיים, זמן מספק בהחלט לחוות את כל האטרקציות שיש לעיר להציע.
 • הביקור בטומאר מתאים מאוד לטיול יום בעל חוויה כפרית מאחת הערים הגדולות של פורטוגל- ליסבון ופורטו.
 • טומאר היא עיר קטנה עם מרכז היסטורי קטן אפילו יותר, כאשר גם האתרים ההיסטוריים במזרח העיר קרובים מאוד למרכז ההיסטורי. לכן, נוח להסתובב בעיר בעיקר ברגל.
 • ילדים יוכלו להינות מביקור במוזיאון הגפרורים המיוחד של העיר ומביקור בפארק שבע הגבעות הפסטרולי שבפאתי העיר.
 • האזור המומלץ ללינה בשל קרבתו לאטרקציות השונות של העיר, ושבו מרוכזים מירב אפשרויות הלינה, הוא המרכז ההיסטורי של העיר בגדה המערבית של נהר הנבאו.
 • בטומאר אין בעיות חנייה (מלבד המרכז ההיסטורי, שאינו נגיש לרכב פרטי כמעט בכלל), וניתן להחנות את הרכב בפאתי העיר ולהגיע למרכז בהליכה.
 • בטומאר שוק תוצרת מקומית (Mercado de Tomar) שמתקיים בכל יום שישי. מומלץ מאוד לבקר בו ולספוג את האווירה המקומית
 • בטומאר כמה מסעדות ובתי קפה ברחבי העיר. המסעדות, כמו רוב בתי העסק בטומאר, מקיימות את הסיאסטה ונסגורות לשעה או שעתיים בין שעות הצהריים לערב.
 • מומלץ לשמור את החפצים היקרים לכם בקרבה אליכם ובתא סגור, ולפקוח עין מפני כייסים במקומות הומי אדם.
 • ניתן לבקר בטומאר גם במסגרת טיול יום מליסבון, כאשר אורך הנסיעה הוא בין שעה וחצי לשעתיים.
 • פסטיבל המגשים (Festa dos Tabuleiros) מתרחש כל ארבע שנים בחודש יולי בטומאר. פסטיבל זה הוא מסורת ארוכת השנים והחשובה ביותר שנחגגת בטואמר. בפסטיבל משתתפים כל תושבי העיר, כשבנות נושאות טבולירוס על ראשן העשוי מ-30 כיכרות לחם, הבנויים לגובה ומעוטרים בפרחים.

שאלות נפוצות על טומר

מומלץ להשקיע בביקור בטומאר בין יום ליומיים.

הביקור בטומאר מומלץ בסוף אביב ובתחילת הסתיו (אפריל-מאי וספטמבר-אוקטובר), בתקופה זו מזג האוויר נעים והסיכוי לגשם די נמוך.

הביקור בטומאר מומלץ לחובבי ההיסטוריה והאדריכלות העתיקה, ולמטיילים בפורטוגל ובפורטו המחפשים יעד כפרי לטיול יום קליל ומעניין.

למי שמתעניין בעמוד זה כדאי לקרוא גם: