1. עמוד הבית
 2. »
 3. פורטוגל 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. האיים האזוריים, פורטוגל 2024 – המדריך המקיף בעברית | Azores

האיים האזוריים, פורטוגל 2024 – המדריך המקיף בעברית | Azores

כמה מילים על האיים האזוריים

האיים האזוריים, הם ארכיפלג המורכב מתשעה איים השייכים לפורטוגל הנמצאים מרחק של פחות משלוש שעות טיסה מליסבון באמצע האוקיינוס האטלנטי. באיים נופים מיוחדים של צוקים גבוהים עם תצפיות ייחודיות, הרי געש רדומים ופעילים, מערות נטיפים, מפלי מים ועוד.
האיים שונים מבחינת האטרקציות והמאכלים המקומיים שיש להם להציע למבקרים. האקלים בהם נחשב טרופי מתון ומזג האוויר נח במהלך רב השנה, רוב האיים מכוסים צמחייה רבה, פרחים עונתיים, יערות ושדות מראה מהווים את הנוף האופייני לאזור. ההתניידות באיים באמצעות רכב די נוחה, והמעבר בין איים נעשה בעזרת טיסה.

אחד מהמפלים באי סן מיגל, מראות שכאלו הם אחד מהסיבות הרבות להגיע לאייםאחד מהמפלים באי סן מיגל, מראות שכאלו הם אחד מהסיבות הרבות להגיע לאיים

האיים האזוריים מהאוויר

מה עושים באיים האזוריים

האיים האזוריים הינם ארכיפלג של תשעה איים הנמצאים באוקיינוס האטלנטי, כ-1,500 ק”מ ממערב לליסבון. הגדול והמאוכלס מבן האיים הוא סן מיגל (150,000 תושבים), הוא גם אחד האיים הראשונים שיושב ובו גם נמצאת בירת האזוריים פונטה דלגדה, עיר מודרנית עם שדרת חנויות ומסעדות מצוינות, לצד טבע פראי. בין מוקדי העניין בעיר ניתן למנות את הכנסיות סן סבסטיאן וסן חוזה, כמו גם, את שלושת שערי העיר בעלי הקשתות, שהפכו לסמל העיר. האי פיקו הוא השני בגודלו מבן האיים ובו נמצא הר הגעש פיקו המתנשא לגובה 2,350 מטר, מה שהפך אותו לנקודה הגבוהה בפורטוגל. לצד נוף טבע ייחודי יש בפיקו אתרי תרבות מעניינים, כמו מוזיאון תעשיית הלווייתנים, ועוד.

הר הגעש פיקו - ההר הגבוה ביותר בפורטוגלהר הגעש פיקו – ההר הגבוה ביותר בפורטוגל

האי טרסיירה הוא אחד האיים המאוכלסים ביותר, והוא גם האי המיוער מכולם. בירת האי היא אנגרה דו הרוסימו- עיר עתיקה ויפה עם ארכיטקטורה מרשימה שאפילו הוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו. בעיר תוכלו למצוא כנסיות, ארמונות ומוזיאונים, כמו לדוגמה: מוזיאון העיר ששוכן במבנה שהיה מנזר בעברו. מחוץ לעיר תראו נופים של חופי ים, צוקים, מערות, מעיינות חמים ועוד. גרסיוסה הוא אחד האיים הקטנים מבן האזוריים, באי תוכלו לראות לגונות כחולות, כרמים שדות חיטה זהובים ועוד. מלבד טחנת הרוח המעידה על כלכלת גידול החיטה של האי, תוכלו למצוא באי גם את מערת הגופרית המרשימה פורנה דה אנקספורה. מה שמאפיין בעיקר את האי סן ג’ורג’ הם לשונות אדמה הנכנסות לים שנוצרו מקריסת צוקים. כיום שדות תירס ובטטה ומטעי פרי שולטים בנוף האי, בנוסף, זהו המקום היחיד בו מגדלים כיום קפה, מבן האיים. האי פאייאל מפורסם בעיקר בזכות פרחי הידרנג’אה הכחולים הפורחים בחודשי הקיץ. מוקד התיירות המרכזי באי, הוא העיר הורטה, יש בה מספר אטרקציות מעניינות כמו, “קפה ספורט” בית קפה שנפתח לפני מעל ל100שנה. האי פלורס, נחשב לאי פחות נגיש ביחס לאיים האחרים אך הביקור בו מומלץ, מאחר והוא נחשב לאחד מהאיים היפים ביותר מבין האזוריים. תוכלו לראות בו יערות עבותים, מכתשים וולקניים שהפכו לאגמים צלולים, עמקים ירוקים ועוד.
קורבו, הוא האי הקטן והמבודד מבין האזוריים. (כיום גרים בו כ-430 תושבים). החשמל הגיע לאי רק בשנות השבעים, לכן ביקור באי יוצר מאיין תחושה של מסע בזמן. לצד טחנות רוח קטנות הממוקמות לאורך קו החוף, והפכו לסמל האי, תוכלו למצוא באי כרמים, בוסתנים ואף לבקר בלוע הר געש.

פרחי הידראנגאה לצד אחד משבילי ההליכה הרבים באיים האזורייםפרחי הידראנגאה לצד אחד משבילי ההליכה הרבים באיים האזוריים

הסיבה העיקרית להגיע לאיים האזוריים היא הנופים המרהיבים והטבע עוצר הנשימה, אגמים וולקניים, מפלי מים, הרי געש רדומים, יערות עבותים, שדות מרעה ועוד. כל אלה מזמינים לשלל אטרקציות בחיק הטבע. הדרך הטובה ביותר להכיר את האיים היא פשוט במהלך טיול בהם, ברגל, ברכיבה על סוס, או אופניים, או ברכב בסיור מודרך. מומלץ להתחיל באי הגדול ומאוכלס ביותר סן מיגל, תוכלו למצוא סיור יום העובר בכל הנקודות המעניינות שי לאי להציע, למשל כאן.
עוד אי גדול מרשים ביותר הוא תרסיירה, שאף הוכרז כאתר מורשת של אונסקו, גם באי זה תוכלו למצוא סיור מודרך אל ליבו של האי, למשל כאן. האיים האזוריים מפורסמים במיוחד בכל מה שנוגע לפעילויות הימיות שלהן, ובמיוחד בכל מה שקשור לפעילויות עם חיות ימיות. באיים תוכלו למצוא פעילויות שיט וצפייה בלוויתנים (למשל כאן), פעילויות שחייה עם דולפינים (למשל כאן) ועוד מגוון רב של אטרקציות שיט ופעילויות ימיות.

אחת האטרקציות פהופולאריות באיים האזוריים היא שייט לצפייה בליוותניםאחת האטרקציות פהופולאריות באיים האזוריים היא שייט לצפייה בליוותנים
4 אטרקציות ואתרים מרכזיים באיים האזוריים

הר הגעש פיקו

הר הגעש פיקו (mount pico) – פיקו הוא האי השני בגודלו מבן האיים האזוריים, אחרי סן מיגל, הוא נקרא על שם הר הגעש, שהוא גם ההר הגבוה ביותר בפורטוגל (2351 מ’). ההתרפצות הגעשית האחרונה התרחשה לפני יותר מ300 שנה וכיום הוא נחשב רדום. תחילת ההר מכוסה ביער ופסגתו מכוסה בסלעי בזלת. מראש ההר ניתן לראות נוף מרהיב המשקיף על כל האזור.
הטיפוס על ההר עצמו, אינו כרוך בתשלום. מומלץ להגיע סמוך לזריחה, אז הנוף מרהיב במיוחד. לא מומלץ לטפס בחורף, בשל מזג אוויר סוער. כמו כן, עדיף לא לטפס ביום מעונן, מאחר והראות מפסגת ההר לא תהיה טובה

האגם הכחול והאגם הירוק

האגם הכחול והאגם הירוק (Sete Citades) – das Lagoa Sete Cidades הוא אגם הממוקם בתוך הלוע של הר געש רדום. האגם מורכב משני אגמים, אחד בצבע תכלת והשני ירקרק. האגדה מספרת שנוצרו בדמעותיהם של הנסיכה, בעלת העיניים הכוחולות ושל הרועה, בעל העיניים הירוקות שנאסר עליהם להפגש. אך כמובן שהאמת היא שזאת פשוט אשליה אופטית, והתופעה נוצרת בעקבות השתקפות שונה של קרני השמש והרכב אצות שונה במים. הדרך הטובה ביותר לצפות בתופעה היא מהשביל Vista Do Rei
מומלץ להגיע לתצפית בשעות היום, הכניסה חופשית, יש אפשרות לשכור אופניים, וגם לרכוש כרטיס במקום לשיט בקנו באגם.

 נקודת התצפית על האגם שבה ניתן לראות את ההשתקפות של שני הצבעיםנקודת התצפית על האגם שבה ניתן לראות את ההשתקפות של שני הצבעים 

מערת פורנה דה אנקסופרה

מערת פורנה דה אנקסופרה(Furna do Enxofre) – אחד ממוקדי העניין הבולטים באי הקטן גרסיוסה ההוא מערת הגופרית. מדובר במערה געשית עם נטיפים במראה מיוחד. לצד המערה נמצא גם אגם גופרית בקוטר של כ 130 מ’. המערה נחקרה במאה ה19, היא נחשבת ייחודית מחינות רבות. תקרת המערה מקומרת, כמו כן במערה יש צמחייה מגוונת הכוללת עצים וכן, קיים בה אור טבעי בצבע צהוב היוצר אווירה ייחודית.
אל המערה יורדים דרך מרכז המבקרים, בעזרת גרם מדרגות לוליניות (183 מדרגות, ליתר דיוק) שעות פתיחה: 10:00-18:00 , רצוי להצטייד בפנס, הכניסה בתשלום (סטודנטים וילדים עד גיל 12 חינם)

המראה הייחודי של מערת הגופריתהמראה הייחודי של מערת הגופרית

פארק טרה נוסטרה

פארק טרה נוסטרה(Terra Nostra Garden) – פארק טרה נוסטרה, אשר נמצא באי סאו מיגל, בו גם נמצאת בירת האזוריים, מציע טיול של כמה שעות בין צמחים טרופים ייחודיים. למעשה בעבר כל העמק היה מכתש שנוצר כתוצאה מהתפרצות הר געש, שנים רבות האזור היה מוזנח, עד שבשנת 1990 החל שיפוץ של המתחם. כיום הפארק מונה אוספים מגוונים של פרחים אופיינים, עצים בני יותר ממאה שנים, בריכות טבעיות וכמו כן, ציפורים ובעלי חיים הנהנים מהעמערכות האקולוגיות המיוחדות שנוצרו במקום.
שעות פתיחה: 10:30-16:30

פארק טרה נוסטרה המונה אוספים מגוונים של פרחים אופיינים, עצים בני יותר ממאה שניםפארק טרה נוסטרה המונה אוספים מגוונים של פרחים אופיינים ועצים בני יותר ממאה שנים

לינה באיים האזוריים

באיים האזוריים ישנם כ-870 מקומות לינה מסוגים שונים – מלונות, דירות ואפשרויות הארחה נוספות. אפשרות הלינה הנפוצה ביותר הינה דירות (למשל Apartamentos Basalto), מבחינת המלונות מרביתם הם מלונות בעלי דירוג של ארבעה כוכבים (למשל VIP Executive Azores Hotel בפונטה דלגדה), כך שלמי שמחפש מלון שכזה יש יותר אפשרויות לבחור מתוכן.
האזור המרכזי סביבו מרבית התיירים בוחרים ללון הינו העיר פונטה דלגדה באי סן מיגל ובמיוחד ליד תיאטרון ומרכז התרבות (Teatro Micaelense).

5 מקומות לינה מומלצים בהאיים האזוריים

Hotel Verde Mar & SPA – מלון וספא ורדה מאר (Hotel Verde Mar & SPA) – מלון חמישה כוכבים בהעיר ריביירה גראנדה באי סאו מיגל. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ בגלל בריכת השחיה והקרבה לחוף הים.

למידע נוסף על המלון
Azoris Royal Garden – Leisure & Conference Hotel – מלון אזוריס רויאל גרדן (Azoris Royal Garden – Leisure & Conference Hotel) – מלון ארבעה כוכבים בעיר פונטה דלגדה באי סאו מיגל. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ בגלל בריכות השחייה ומרכז הספא.

למידע נוסף על המלון
MS Vila Nova – מלון אם אס וילה נובה (MS Vila Nova) – מלון שלושה כוכבים בעיר פונטה דלגדה שבאי סאו מיגל. מקום זה מתאים לאירוח של עד 3 אנשים ומומלץ בגלל בריכת השחייה והצוות האדיב.

למידע נוסף על המלון
Hotel Alcides – מלון אלסידס (Hotel Alcides) – מלון שני כוכבים בעיר פונטה דלגדה באי סאו מיגל. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ בגלל המחיר הזול והמיקום המרכזי.

למידע נוסף על המלון
Vintage Place – Azorean Guest House – וינטג’ פלייס אזוריין גסט האוס (Vintage Place – Azorean Guest House) – בית הארחה בפונטה דלגדה. מקום זה מתאים לאירוח של עד 3 אנשים ומומלץ בזכות הקרבה למרכז העיר והניקיון.

למידע נוסף על המלון
עוד על מלונות באיים האזוריים תוכלו לקרוא כאן.
השכרת רכב באיים האזוריים

באופן כללי, השכרת רכב בהאיים האזוריים, בניגוד לערים הגדולות כמו פונטה דלגדה ואנגרה דו אירואיז’מו, דווקא מומלצת מאוד. התחבורה הציבורית באזור זה מגיעה לעתים רחוקות מאוד, ולרוב גם מסורבלת משום שלעתים היא דורשת החלפה של 2 קווים (ולפעמים אף יותר!). אין זה אומר שאי אפשר להסתדר ללא רכב פרטי, אך במידה ותרצו את החופש להגיע ליותר עיירות חוץ מהיכן שאתם בוחרים ללון, בחלק גדול מהמקרים דרך ההגעה הנוחה ביותר היא עם רכב (למעט במקרים מסוימים בהם אתם רוצים להגיע לעיירה שאליה מגיעה תחבורה ציבורית, ואז ניתן להשתמש גם בה). מה גם שמרבית מקומות הלינה מציעים גם חניה, במקרים רבים אף בחינם.
המגיעים לאזור מגיעים כחלק מטיול כולל ומתגלגל בהאיים האזוריים וסוג כזה של טיול לא אפשרי לעשות ללא רכב שכור. מאחר וישנו ביקוש רב לרכבים שכורים מומלץ מאוד להזמין רכבים מראש, במיוחד אם מדובר בהשכרת רכב בשיא עונת התיירות או במידה ואתם מחפשים רכב של יותר מ-5 מקומות, ג’יפים או ואנים. למי שחושש מההתחייבות כדאי להזמין בקישור הזה, בו תוכלו לבטל את הרכב גם לאחר ביצוע ההזמנה. למי שמעוניין להוזיל את עלות ההשכרה כדאי להזמין בקישור הזה עם הנחה בלעדית לגולשי הכל על וכך לחסוך באחת ההוצאות המשמעותיות בחופשה.
עוד על השכרת רכב באיים האזוריים ואיך ניתן למצוא את ההצעה במחיר הטוב ביותר תוכלו לקרוא כאן.

איך מגיעים לאיים האזוריים

כדי להגיע לאיים האזוריים, יש להגיע קודם כל לליסבון ומשם לקחת טיסת המשך לפונטה דלגדה, בירת סאו פאולו, האי הגדול ביותר באזוריים. תוכלו להזמין טיסות וחבילות בקישור הזה.
מאחר ומדובר ברצף איים לא ניתן להגיע שלא בטיסה, באיים עצמם נח להתנייד ברכב. במידה ורוצים לשלב מספר איים, המעבר המומלץ ביותר הוא בטיסות פנימיות, בקיץ קיימות גם מעבורות, שניתן לרכוש כרטיסים באיים עצמם.

מזג אוויר באיים האזוריים

מזג האוויר באזור האיים האזוריים מאופיין ביציבות יחסית לאורך השנה, כאשר ההבדל בין הקיץ לחורף מורגש, אך לא מדובר בהבדלים קיצוניים באופן מיוחד.הטמפרטורות נעות בין 24 ל-19 מעלות במהלך הקיץ, ובחורף הטמפרטורות יורדות עד ל-11 מעלות בשיא החורף. מבחינת משקעים באיים האזוריים קיים אקלים ים תיכוני- טרופי מתון, רוב הגשם יורד בחורף. בכל מקרה אנו תמיד ממליצים להסתכל על תחזית מזג האוויר כאשר מתקרבים לנסיעה כדי להתכונן בהתאם, וביום-יומיים לפני הטיסה עצמה להסתכל שוב כדי לארוז בגדים בהתאם לתחזית העדכנית ביותר. מאחר ומזג האוויר נוח במהלך השנה, מומלץ להגיע לאורך כל השנה.

פירוש השם האיים האזוריים והחשיבות ההסטורית של האיים

מקור השם האיים האזוריים שנוי במחלוקת, הסברה הנפוצה ביותר היא שבזמן גילוי האיים, הם היו מיושבים בציפורים שזוהו כנץ (באנגלית: acor) אזכורים ראשונים לאיים החלו להופיע בספרות ועל גבי מפות החל מהמאה ה4 לספירה. גם דמותו של מגלה האיים שנויה במחלוקת, חלק סבורים שהיה זה דייגו דה סילבס בשנת 1427, או שאולי היה זה גונזלו וולחו בשנת 1431.
גרסה אחרת גורסת שהם התגלו במהלך מסע אוניות ששלח הנסיך הפורטוגלי אנריקה הספן ששלט אז על כל האזור, במהלך אחד ממסעותיו לאפריקה או לאיי האוקיינוס האטלנטי. האיים הראשונים שיושבו היו סאו מיגל וסנטה מריה. בתחילת ההתיישבות, הובאו לשטח בעיקר בע”ח, בני אדם החלו להתיישב רק לקראת 1440 ועד המאה ה16. ההתיישבות לא הייתה פשוטה, שכן האיים היו מבודדים מציוויליזציה, ונמצאים בלב ים. בנוסף, האזור כולו היה פראי לגמרי, המתיישבים הראשונים היו צריכים להתמודד עם התפרצויות הרי געש, פלישת פירטים והתפשטות מחלות. המתיישבים הראשונים החלו בשריפת הצמחייה המקומית והכנת הקרקע לגידולי תבואה שונים, למעשה עד היום הכלכלה העיקרית באזוריים מבוססת על חקלאות (בעיקר בננות ואננס, אך גם תה, טבק ויין).
מעבר לעובדה שגילוי האיים האזוריים תרם לכך שהתלות בכיוון הרוח פחתה משמעותית וכן זמן ההפלגה מערבה ומזרחה התקצר, זאת בעקבות ההבנה כי בקווי רוחב שונים, הרוח נושבת בכיוונים מנוגדים, גילוי האיים, הפך אותם לנקודת מעבר אסטרטגית, לארצות שונות, עניין שתרם מאד לכלכלה המקומית ולפיתוח השטח בכלל.
משנת 1580 האיים נכבשו בידי צבא ספרד, באותה תקופה התרחשו באזור קרובות ימיים בין ספרד לאנגליה, והאיים שימשו בסיס לצי הספרדי. תושבי האי נאבקו על עצמאותם, וזכו לה בשנת 1640. ב1766 המרקיז דה פומבאל, ראש ממשלת פורטוגל דאז קבע חוקיים רשמיים לאיים, כמו ביטול עבדות, חוקי חינוך ועוד. בנוסף לכך, הפך את כל האיים לפרובינציה אחת, והכריז על העיר אנגרה, שבאי טרייסרה כבירת האזוריים. ב 1828 פרצו המלחמות הליברליות בעקבות סכסוך בין האחים פדרו ומיגל על השלטון על ברזיל ופורטוגל. ב1834 בתמיכתם של תושבי האזוריים, ניצח פדרו והפך להיות המושל הרשמי של האיים. במהלך המאה ה-20, האיים האזוריים היו מפורסמים בעיקר בציד הלוויתנים, שמשך אף מבקרים רבים מארצות שונות, ניתן לראות אזכורים לתקופה זו במספר מוזאונים, כמו באי פיקו לדוגמה.
המלצות "הכל על" למבקרים באיים האזוריים

 • ביקור באיים האזוריים מומלץ לחובבי הטבע,ניתן למצוא מסלולים שונים ואטרקציות שונות בכל מני רמות, כאלה שמתאימות גם לילדים, וגם למבוגרים.
 • מאחר ומדובר בתשעה איים שונים, שכל אחד מהם מציע שפע נופים מרהיבים, כדאי להשקיע כ 10 ימים לטיול בכל הארכיפלג
 • מומלץ לשלב את הביקור באיים האזוריים יחד עם ביקור בבירת פורטוגל ליסבון, המשמשת נקודת מעבר בין האיים לישראל
 • ההגעה לאיים מישראל נעשית לרוב בטיסה מליסבון. באיים עצמם ההתניידות הנוחה ביותר היא ברכב, שניתו לשכור במקום. כמו כן, ישנם מסלולי הליכה רבים וניתן גם להשכיר אופניים למסלולים שונים.
 • האיים האזוריים מתאימים מאוד למשפחות עם ילדים. האיים מציעים שלל אטרקציות כמו שחיה עם דולפינים, רכיבה על סוסים ועוד.
 • אזור הלינה הפופלרי ביותר באיים האזוריים, יהיה בדרך כלל במרכז העיר. באי סאו מיגל, הוא האי הגדול ביותר , קיימים אופציות לינה ברמות תקציב שונות מדירות להשכרה ועד למלונות בוטיק.
 • התניידות עם רכב הינה אופציה פופלרית, אמנם יש לשים לב כי בחלק מהמקומות הכבישים צרים או תלולים ולחלק מהמקומות כמו האי קורבו הכניסה לרכבים אסורה.
 • לכל אי יש את השווקים שלו המציעים מגוון פירות טרופיים, יין מקומי, וכן תה וקפה. רוב השווקים פתוחים במהלך כל השנה, וסגורים בימי ראשון.בנוסף במהלך השנה מתקיימים אירועים שונים, באי פיקו לדוגמה, מדי שנה, במהלך סוף השבוע הראשון של חודש יולי, חוגגים את פסטיבל היין, עם יין וטאפאס מקומיים.
 • באי סאו מיגל הפרות רועות באופן חופשי באחו, לכן הבקר המקומי נחשב למשובח ביותר. בנוסף, לאיים האזוריים יש את קו החוף הארוך ביותר באירופה, מה שהופך את מטבח מאכלי הים שלהם לעשיר במיוחד. בנוסף קיימים מאפים מתוקים מקומיים שמומלץ לנסות.
 • ככלל, האיים האזוריים מציעים בעיקר טיולים בחיק הטבע.
 • כדי להוזיל את עלות הביקור באיים האזוריים, מומלץ להגיע דווקא לא בשיא עונת התיירות (יוני-ספטמבר) בנוסף, קימות הרבה אופציות של טיולים רגליים וכניסה לשמורות שונות שהאטרקציה המרכזית בהם היא הנוף עצמו, והכניסה חופשית.
 • האיים האזוריים נחשבים בטוחים מאוד לתיירים.

שאלות נפוצות על האיים האזוריים

הביקור באיים האזוריים מומלץ במיוחד לחובבי טיולים בחיק הטבע ואטרקציות. מתאים לצעירים, למבוגרים ולמשפחות עם ילדים.

מזג האוויר באיים האזוריים נח במהלך רב השנה. עונת הקיץ היא המתויירת ביותר.

מאחר ומדובר בתשעה איים המציעים שלל נופים ואטרקציות, מומלץ להשקיע כעשרה ימים לטיול.