מנהגים ונימוסים

מידע כללי

ברומא התנהג כרומאי, ובסין? כשמגיעים למקום חדש, חלק מהמנהגים לא ברורים ואנחנו יכולים לפגוע ברגשות המקומיים או אפילו להיפגע בעצמנו. כדי למנוע זאת ריכזנו עבורכם את המנהגים והנימוסים המרכזיים בסין.

מספרים בסין: 1, 2, 3, 5, ….

שמונה נחשב למספר מזל בסין, וכך נוהגים להביא כמתנה, שמונה פריטים מסוג מסויים. למס’ 4 לעומת זאת, הסינים מייחסים תכונות רעות וזאת כיוון שלמילה ארבע ולמילה מוות משתמשים באותן אותיות, רק בהגייה שונה. וכך ניתן לראות בניינים בהם מדלגים על הקומה ה-4.
הצבע האדום בסין

לא ברור אם יש קשר לקומוניזם, אבל מבחינת הסינים, הצבע האדום הוא צבע של מזל וכך נהוג לעטוף מתנות בניירות אדומים ובראש השנה הסיני, הרחובות מתמלאים דגלים אדומים. היזהרו בבחירת צבעים אחרים: ורוד, כסף וזהב גם הם צבעים שיתקבלו בברכה. לעומת זאת, צהוב ושחור נחשבים לצבעים המסמלים את המוות ולכן כדאי להימנע מבחירה בצבעים אלו בסין. שימו לב גם לשינויים בין מחוז למחוז בנוגע לצבעים.

הגשת חפצים בסין

הגשת חפצים בשתי ידיים בסין מראה על מתן כבוד למי שמוסרים לו את החפץ.

קבלת מתנות בסין

הסינים ישמחו לקבל את מתנתכם אך ישחקו אותה קשים להשגה (או לפחות לא חמדנים) וידחו את מתנתכם לפחות שלוש פעמים. אל תתייאשו, לבסוף הם יתרצו ויקבלו ברצון את המתנה.

לחיצת ידיים בסין

ניתן לומר כי הסינים הם לא מחובבי המגע הפיזי, לא חיבוקים ולא נשיקות בפומבי. לחיצות ידיים, לעומת זאת, דווקא מקובלות.

המנעות ממילים שליליות בסין

מילים שליליות נחשבות לא מנומסות ולא נאותות בסין ולכן הסינים נמנעים משימוש בהן. וכך, אם סיני ישיב לשאלתכם ב”אולי” – כדאי שתבינו שהוא לא מעוניין.

נושאי טאבו בסין

אם אתם לא מכירים היטב את הסיני איתו אתם משוחחים, לא כדאי להעלות נושאים פוליטים כמו דעה על הממשל או על טיבט. לעומת זאת, הסינים ישמחו לשוחח אתכם על אוכל, על הגיאוגרפיה והאוויר בסין ועל טיולים שערכתם בארצות נוספות.

יריקות בסין

היריקות היוו עד לאחרונה את אחד מהסמלים הבלתי פורמלים של סין ואולם זה כבר לא כך. כיום אין לירוק על הרצפה, ומי שבכל זאת מתעקש, יוכל לעשות כן באחד מהפחים המיוחדים ליריקות.
מפה

[wpgmza id=”21″ cat=”5,4″ marker=”3425″ zoom=”4″]