דת, אמונה וקהילה יהודית

מידע כללי

סין כשלעצמה מוגדרת כמדינה חילונית אתאיסטית, אך מתקיימות בה קבוצות דתיות רבות. קבוצות הדת הגדולות ביותר בסין הן הבודהיזם והדאואיזם. לקונפוציאניזם, שאינו נחשב לדת, השפעה עמוקה על מערכת הערכים של הסינים. לאורך דרך המשי, יש מאמינים רבים הנמנים על דת האסלאם. רוב קבוצות המיעוטים מאמינות באחת משלושת הדתות הנ”ל. בנוסף, קיימות אוכלוסיות קתוליות, פרוטסטנטיות, ומגוון של אמונות ודתות של בני מיעוטים דוגמת הבודהיזם הטיבטי.
קהילה יהודית בסין

ראשיתה של הקהילה היהודית בסין היא מתקופת המאה השביעית לספירה, כאשר סוחרים יהודים הגיעו לסין מהודו ומאירופה, בדרך המשי. מדובר באחת הקהילות העתיקות ביותר במזרח הרחוק. במהלך מלחמת העולם השנייה ולאחריה הגיעו לסין כ-20,000 פליטים יהודים מאירופה, והתיישבו בעיקר בשנגחאי, באיזור שכונה בשם “גטו שנגחאי”.

לאחר הקמת מדינת ישראל, עזבו רוב היהודים את סין ועלו לישראל או היגרו לארצות אחרות ורק מעטים נשארו בסין. כיום פועלות בסין מספר קהילות יהודיות, הכוללות גם אנשי עסקים ודיפלומטים רבים. הקהילה היהודית הגדולה ביותר בסין נמצאת בשנגחאי. קהילה נוספת, קטנה יותר, נמצאת בבייג’ינג וכוללת אנשי עסקים ודיפלומטים. בנוסף, ישנה קהילה קטנה החיה בהונג קונג, עוד מימי הבריטים.
מפה

[wpgmza id=”21″ cat=”5,4″ marker=”3425″ zoom=”4″]