אמנות הקלוזונה – Cloisonné

מידע כללי

אמנות הקלוזונה (Cloisonné) היא טכניקה עתיקה לקישוט עבודות מתכת שונות כמו אגרטלים, פסלים, ושאר חפצים דקורטיביים.
טכניקת קישוט זו, נעשית במאות השנים האחרונות בעזרת שימוש בשיטת זיגוג ייחודית, ובתקופות עתיקות יותר עשו שימוש גם בשיבוץ של
אבני חן וזכוכית.

טכניקת הקלוזונה נעשית בצורה כזו, שבתחילה האמן מוסיף תאים לחפץ המתכת על ידי הלחמה או הדבקה של חוטי כסף או זהב. התאים הקטנטנים שהאמן יצר, ישמשו לאחר מכן כתבנית לזיגוג בצבעים שונים או כתבנית לאבני החן.
תמונה של כדים שקושטו בטכניקת הקלוזונה (צולם עarcher10 (Dennis), רישיון) (צילום: archer10 (Dennis))” width=”500″ height=”375″ />תמונה של כדים שקושטו בטכניקת הקלוזונה (צולם ע”י – archer10 (Dennis), רישיון) (צילום: archer10 (Dennis), רישיון)

בטכניקת הזיגוג האמן משתמש באבקת אמייל, אותה הוא הופך למשחה המשובצת בתאים, ולבסוף על מנת שתתקבל הצורה המוגמרת, האמן שורף את משחת האמייל בכבשן לוהט.

אמנות הקלוזונה התפתחה ותפסה תאוצה בתקופת האימפריה הביזנטית. בתקופה זו האמנים החלו לעשות שימוש בחוטי כסף וזהב דקים יותר, ובכך התקבלו עיטורים ציוריים יותר מבעבר. כמו כן, בתקופת זו היה נהוג להשתמש בטכניקת הקלוזונה ליצירת תכשיטים ועיטורים שונים בעלי גוון דתי.

תמונה של פסל שנעשה בטכניקת הקלוזונה (צולם עWonderlane, רישיון) (צילום: Wonderlane)” width=”500″ height=”375″ />תמונה של פסל שנעשה בטכניקת הקלוזונה (צולם ע”י – Wonderlane, רישיון) (צילום: Wonderlane, רישיון)

במאה ה-14 טכניקת הקלוזונה התפשטה בעולם והגיעה לסין, והסינים החלו להשתמש בה בעיקר לעיטור כלים גדולים כמו קערות ואגרטלים.
טכניקה זו התפתחה בסין, בין השאר, בזכות פליטים מוכשרים מהאימפריה הביזנטית שברחו מכיבוש קונסטנטינופול בשנת 1453 והגיעו לסין.

בתחילה, כשהגיעה הטכניקה לסין, אניני הטעם הסינים התייחסו אליה בחשדנות,בגלל היותה טכניקה זרה ובגלל שחשבו שסגנון זה הוא נשי למדי.
אך למרות זאת, בתחילת המאה ה-18, הקיסר קאנגשי הקים בית מלאכה לאמנות הקלוזונה, וטכניקה זו הפכה ליותר פופולארית.

הפריטים המפורטים והיוקרתיים ביותר שנעשו בטכניקת הקלוזונה, הם מתחילתה של תקופת שושלת מינג, ובמרבית החפצים המקושטים בסגנון זה הצבע השולט הוא כחול.

כיום, טכניקת הקלוזונה נפוצה מאוד בסין, וניתן להבחין בה במוזיאונים ובמקומות תיירותיים רבים.
מפה

[wpgmza id=”21″ cat=”5,4″ marker=”3425″ zoom=”4″]