חיילי הטרה קוטה | Terracotta Army

חיילי הטרה קוטה – 秦始皇兵马俑

מידע כללי על חיילי הטרה קוטה

אתר חיילי הטרקוטה / צבא הטרקוטה (Terracotta Army) הוא אתר עתיקות, מהמרשימים בעולם, הכולל כ-6,000 דמויות חיילים שהשתמרו באופן מדהים מאז המאה ה-2 לפנה”ס. האתר, שמהווה את האטרקציה והסיבה המרכזית להגיע לשיאן, נמצא בהאנגר ענק ומקורה, במרחק שעת נסיעה מהעיר. בשנת 1979, נפתח האתר למבקרים, ומאז הוא מהווה את אחד המקומות המתויירים בשיאן ובסין כולה.

אתר חיילי הטרה קוטה, מתוארך למאה השנייה לפני הספירה, תקופת שלטונו של הקיסר צ’ין שי חואנג די – הקיסר הראשון של שושלת צ’ין שאיחד את סין. פסלי החיילים נחצבו על מנת לשמור על קבר הקיסר לאחר מותו. הסברה היא כי פסלי החיילים נקברו מתחת למפולת בוץ וכך הם נותרו מתחת לאדמה, עד שנתגלו במקרה, בשנת 1974, ע”י איכרים שחפרו באזור.
מקור שמם של חיילי הטרה קוטה, הוא בצבעם המקורי (מאדמת הטרה קוטה) שבשנים האחרונות, בשל החשיפה לשמש, דהה ונהרס. דמויות החיילים באתר, מפוסלים בדייקנות עד לפרט האחרון כולל מדיהם, שריונם, שער ראשם ותווי פניהם. אין שתי דמויות זהות ולכל דמות הבעת פנים משלה. רבים מהפסלים נשאו במקורם כלי נשק ופרטי ציוד אמיתיים ואולם הם לא מוצגים באתר.

מה רואים ואתרים מרכזיים בחיילי הטרה קוטה

הכניסה לאתר הטרה קוטה היא דרך פארק מעוצב. האתר עצמו, מקורה ובנוי בצורה מודרנית, עם אולמות גדולים ומעברים מעל לתצפית על החיילים. כמובן שביציאה ישנו מרכז קניות גדול. בבניין הסמוך לאולם המרכזי מוקרן סרט מרתק על מסכים במעגל של 360 מעלות, המתאר את סיפור האתר, השלטון באותה תקופה, יצירת החיילים, הריסת האתר ועד לגילויו ושיחזורו.

צבא הטרקוטה (צילום מקורי)צבא הטרקוטה (צילום מקורי)

סרטון הסבר על אתר חיילי הטרקוטה

אטרקציות וסיורים מודרכים בחיילי הטרקוטה

שיאן ולידה גם מוזיאון חיילי הטרה קוטה – הם מקומות חשובים לביקור בטיול ועל כן נמצאים בתכנית המסלול של כמעט כל הטיולים המאורגנים בסין (ראו עוד: טיול מאורגן לסין).

השכרת רכב בשיאן

בשיאן מס’ גדול מאוד של סוכנויות להשכרת רכב. רובן הגדול נמצא במרכז העיר בתוך טבעת הכביש הפנימי. יש גם ריכוז נוסף בשיאניאנג (ראו עוד תחת השכרת רכב בסין).
טיפים והמלצות כלליות למבקר בחיילי הטרה קוטה

 • במקום ישנה אפשרות להיכנס ולצפות במפעל המבצע את שחזור הפסלים – מומלץ!
 • אתר זה מעניק חוויה אחרת לחלוטין למי שמגיע עם הבנה בהקשר ההיסטורי – לכן רצוי להצטרף להדרכה במקום (יש גם מדריך קולי בתשלום – אופציה מומלצת גם היא).
 • ההגעה למקום מאוד נוחה בתחבורה ציבורית – למרות שהוא מחוץ לעיר אל תוותרו עליו. מרחק של שעה נסיעה, סכום כסף קטן וחויה גדולה.
 • ניתן לחבר את הביקור במקום עם ביקור במעיינות החמים של חואצ’ינג – שנמצאים גם הם על הקו התחבורה הציבורית המגיע משיאן.

המלצות לקריאה נוספת:

 

מידע שימושי למבקר בחיילי הטרה קוטה

 • מחיר: כניסה למוזיאון חיילי הטרה קוטה – 120-150 CNY תלוי בעונה.
 • כתובת: Emperor Qinshihuang’s Mausoleum Site Museum, Lintong, Xi’an, Shaanxi.

הגעה:

 • ברכב פרטי – למוזיאון חיילי הטרה קוטה ניתן להגיע ע”י נסיעה בכביש G30 או G108.
 • באוטובוס – ניתן להגיע למוזיאון באמצעות אוטובוסים משיאן שהיא העיר הגדולה הקרובה למוזיאון. קו תיירים מס’ 306 קו 5 שעובר ליד שדה”ת של שיאן וגם ליד תחנת הרכבת – xian railway station. בנוסף יש קו שאטל מתחנת הרכבת – xian north railway station – שיוצא מ-8:00 בבוקר עד 16:00, השאטל חזור הוא מ-10:30 עד 19:30.
  אפשר גם להגיע ממחוז לינטונג [שם נמצא המוזיאון] עם קו אוטובוס 914 ו-915 וקו מיוחד 101 – נסיעה של כרבע שעה.
 • בטיסה – שד”הת הקרוב ביותר למוזיאון הוא בעיר הסמוכה – Xian Xianyang International Airport. משם ניתן להגיע למקומות מרכזיים בסין כמו בייג’ינג, שנגחאי, הנגז’ו, וגם ליעדים מרכזיים בעולם כמו פריז, תאילנד, מוסקבה ועוד.
 • ברכבת – תחנת הרכבת המרכזית הקרובה ביותר לאתר המוזיאון היא בשיאן (ישנה מסילת רכבת היוצאת משיאן לכיוון לינטונג אבל כרגע לא נראה כי יש רכבות הנוסעות במסלול זה).
  בשיאן מס’ תחנות רכבת, מתוכן 3 מרכזיות:

  • Xian Railway Station – התחנה הגדולה ביותר.
  • North Railway Station – משם יוצאות רכבות מהירות [bullet train] ליעדים מרכזיים בניהם : שנגחאי ובייג’ינג.
  • South Railway Station – תחנה הנמצאת כ45 ק”מ מהתחנה הראשית , תחנה זו מרכזית אך קטנה – רק 2 דלפקי קבלה.

 

[wpgmza id="21" cat="5" marker="3503" zoom="13"]