ליג’יאנג | Lijiang

ליג’יאנג – 丽江

עיירה ציורית על גבול טיבט

מידע כללי על ליג'יאנג

ליג’יאנג (Lijiang) היא אחת הערים המתויירות בחבל יונאן ובסין כולה. זוהי עיירה ציורית על גבול טיבט, ובירתם של בני מיעוט הנאשי, שהוכרזה ע”י אונסק”ו כאתר מורשת עולמית. העיר נפגעה מרעידת אדמה החזקה שהתרחשה ב-1997, ואולם היא שוחזרה בצורה מדוייקת להפליא.

העיר העתיקה של ליג’יאנג המכונה “דיין” (Dayan), הינה סבך של סמטאות מרוצפות אבן, תעלות מים, בניית עץ יפה, גשרי-אבן ציוריים ובתים קטנים ויפים וכמובן גם חנויות מזכרות, מסעדות ובתי קפה ומלונות. בכיכרות העיר העתיקה ניתן לצפות בזקנות מיעוט הנאשי רוקדות ריקודים מונוטוניים החוזרים על עצמם לטובת המוני התיירים שבמקום.
לאנשי שבט הנאשי Naxi מבנה משפחתי מטריארכלי, שבו האישה היא הדמות הדומיננטית במשפחה. האישה היא זאת הקובעת למי היא תתחתן ומי יהיה אבי ילדיה, היא היורשת והמורישה. יש הטוענים כי הדור הצעיר כבר לא שומר את המסורת הנאשית וכי התרבות מסתכמת בבגדים צבעוניים ותצוגה עבור התיירים המגיעים לליג’יאנג.

הידעת?
העיר נפגעה מרעידת אדמה החזקה שהתרחשה ב-1997, ואולם היא שוחזרה בצורה מדוייקת להפליא -וע”כ הוכרזה ע”י אונסק”ו כאתר מורשת עולמית.

גגות ליג'יאנג  (צילום: Andrew Smith)גגות ליג’יאנג (צילום: Andrew Smith, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים בליג'יאנג

תזמורת הנאשי
תזמורת בני מיעוט​ הנאשי שמנגנים יחדיו עוד משנת 1978. נגני הלהקה הם מוזיקאים זקנים בעלי זקן ארוך ונשים צעירות יותר והרפרטואר כולל שירים טיבטים ונאשים עתיקים. כלי הנגינה הם כלים פריטה וקשת יחודיים ונדירים. כדאי להזמין כרטיסים מראש.

בריכת הדרקון השחור  (צילום: Miltos Gikas)בריכת הדרקון השחור (צילום: Miltos Gikas, רישיון)

העיר העתיקה בליג’יאנג
העיר העתיקה של ליג’יאנג(Dayan) היא אתר מורשת עולמית המוכרז על ידי אונס”קו. העיר העתיקה הינה בת יותר מאלף שנים ומפורסמת בשל מערכת תעלות המים והגשרים שבה. דעות התיירים חלוקות לגבי העיר העתיקה בליג’יאנג. חלק מהתיירים טוענים כי היא ממוסחרת וחלק טוענים כי שבתה את לבם.

הכניסה לעיר בתשלום חד פעמי של 80 יואן (כ-40 שקלים) למען שימור העיר, התשלום הוא לפי שם ונשמר לביקורים חוזרים בעיר העתיקה כך שלא צריך לשלם כל פעם. בעיר העתיקה רחובות צרים ובהם חנויות תיירותיות רבות, סמטאות אבן ובהן בתי קפה, תעלות מים וגשרי אבן, מבני עץ יפים ופגודות מסורתיות. בקצה העיר העתיקה תמצאו את אגם הדרקון השחור (אם שילמתם על כניסה לעיר העתיקה אתם פטורים מתשלום בעבור אגם הדרקון).

בריכת הדרקון השחור – חיי לונג טאן גונג יואן – Hei long tan Gong yuan
פארק יפיפה ובו אגם מוקף בשביל, גשרון ונוף נהדר. בפארק צמחייה נדירה ובית מלאכה לאומנות הרקמה על המשי המיוחדת לחבל יונאן. (מי ששילם על כניסה לעיר העתיקה פטור מתשלום לאגם הדרקון.)

הר השלג של דרקון הג’ייד (אבן הירקן) – יו לונג סואה שאן – Yu long Xue
רכס הררי של 13 פסגות הנמצא כ-15 ק”מ מצפון לליג’יאנג. הפסגה הגבוהה ביותר ברכס, המקודש לבני הנאשי, היא פסגתו המושלגת של הר הדרקון, המתנשא לגובה של 5,500 מטרים. יש אפשרות להעפיל ברכבל כיסאות אל ההאזור שנושק לקו השלג.

אגם לוגו – Lugu Chu
אגם מדהים ביופיו שבסביבתו חיים בני מיעוט המוסי (Muso). האגם, הממוקם בצפון יונאן על גבול סצ’ואן, כ-260 ק”מ צפונית-מזרחית לליג’יאנג, הינו יעד פופולארי לטיול בקרב התרמילאים, בשל השקט והשלווה שבו. ניתן לשוט באגם ולטייל לאורכו.

הכפר Baisha
כפר במרחק חצי שעת נסיעה מליג’יאנג (אם רכשתם כרטיס כניסה לעיר העתיקה של ליג’יאנג, אתם פטורים מתשלום כניסה לכפר) ובו מוזיאון תרבות והיסטוריה, מבנים קדומים וכן מרפאתו של ד”ר חו המפורסם והזקן העוסק מזה עשורים רבים ברפואה סינית.
לקריאת הערך המלא על כפר Baisha ביומן הטיול של נעם »

הכפר שאשי – shaxi
כפר במרחק שעתיים נסיעה מליג’יאנג (אם רכשתם כרטיס כניסה לעיר העתיקה של ליג’יאנג, אתם פטורים מתשלום כניסה לכפר), קטן שקט ורגוע אליו ניתן לברוח מההמולה והעומס של סין. ביום שישי מתקיים בו שוק וניתן לעשות טיול הליכה של יום לכפר הסמוך.
לקריאת הערך המלא על כפר שאשי ביומן הטיול של נעם »

אתר מורשת עולמי, העיר העתיקה בליג’יאנג

מלונות בליג’יאנג

המלצה של נעם שראטר: “ההוסטל “Mama naxi” – הוא מקום מיוחד מאוד, בו מקבלת אותך משפחה על כל דורותיה, הגרה בבית אחד, וההוסטל בנוי בקומות הנוספות לביתם…” לקריאת ההמלצה המלאה על הוסטל Mama Naxi ביומן הטיול של נעם »

אטרקציות וסיורים מודרכים בליג’יאנג

ליג’יאנג נמצאת בתכנית המסלול של חלק מהטיולים המאורגנים בסין (ראו עוד: טיול מאורגן בסין).

השכרת רכב ליג’יאנג

בעיר מס’ קטן של סכנויות להשכרת רכב הנמצאת במרכזה (ראו עוד תחת השכרת רכב בסין).
טיפים והמלצות כלליות למבקר בליג'יאנג

  • מומלץ לשכור בעיר אופניים ולטייל – חלק מהמלונות מציעים אופניים להשכרה בכ-15CNY בערך ליום.

 

מידע שימושי למבקר בליג'יאנג

הגעה לליג’יאנג:

הדרך הטובה ביותר להגיע לליג’יאנג היא ככל הנראה הגעה קודם לקונמינג ומשם לליג’יאנג. ניתן
להגיע משם בקלות במס’ דרכים.

  • ברכב פרטי – העיר מחוברת לשאר סין במאצעות הכביש G5611 והכבישים האזוריים S308 S991 S221.
  • באוטובוס – בעיר 2 תחנות “לונג דיסטנס” האחת – Lijiang Transport Service Center Bus Station – ו – Lijiang Express Bus Station – אל תחנות אלו ניתן להגיע מקונמינג ומקומות נוספים באזור. ניתן להגיע לליג’יאנג מדאלי (3 שעות נסיעה).
  • בטיסה – לליג’יאנג שד”ת משלה – Lijiang airport – הממוקם כ28 ק”מ מדרום מרכז העיר.
  • ברכבת – בעיר תחנת רכבת -Lijiang east station – אליה וממנה יוצאים קווים קבועים לקונמינג.

 

[wpgmza id="21" cat="5" marker="3579" zoom="13"]