הר קאילאש | Mount Kailash

הר קאילאש – 冈仁波齐峰

אתר העליה לרגל הקדוש ביותר לדתות ההינדואיזם, הבודהיזם, הג’איניזם והבון, בגובה 6,600 מ’

מידע כללי על הר קאילאש

הר קאילאש, הנמצא במערב טיבט בגובה של 6,600 מטרים, הינו אתר העליה לרגל הקדוש ביותר לדתות ההינדואיזם, הבודהיזם, הג’איניזם והבון. המוני מאמינים מגיעים להר במשך כל ימות השנה (מלבד החורפיים שבהם) בכדי לבצע קורה (הקפה סביב ההר), למחוק את חטאי העבר ולזכות בהארה, ניסים וגאולה. פעם בשנה מתכנסים כאן צליינים מכל רחבי טיבט ואף מנפאל ומהודו, הבאים לחגוג את פסטיבל סאגא דווה – המציינים את יום הולדתו של הבודהא – ולהקיף את ההר הקדוש.
הר קאילאש  (צילום: Vijay Kiran)הר קאילאש (צילום: Vijay Kiran, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים בהר קאילאש

המסע אל הר קאילאש אינו פשוט, אך הנופים והאנשים שפוגשים בדרך ובהר עצמו מפצים על הקשיים. מההר, המכונה בפי הטיבטים “אבן חן משלג”, יוצאים כמה מהנהרות הגדולים באזור, בהם נהר ההינדוס, נהר הסוטלגי, נהר הקארנאלי (ממקורות הגנגס) ונהר הירלונג-טסה.

בסמוך להר קאילאש נמצאים מס’ אגמים קדושים, ביניהם אגם מאנאסרובר, השוכן בגובה 4,550 מטרים ומכונה בקרב הטיבטים כ”אגם התודעה העליונה”. האגם נחשב קדוש וצליינים רבים נוהגים להקיפו ברגל. בסמוך נמצא אגם מקודש נוסף – אגם ראקאס טאל ממנו מתחיל נהר הסוטלאג’ הזורם להודו ומהווה את אחד מיובליו האיתנים ביותר של נהר האינדוס.

מסלול הקפת ההר מתחיל ליד המנזר בכפר דרצ’ן (Darchen), הסמוך להר. המאמינים האדוקים ממהרים לסיים את ההקפה בת ה-54 ק”מ ביום אחד, אך כדי להימנע ממחלת גבהים, מומלץ לעשות זאת בשלושה ימים. הטרק סביב ההר (עם כיוון השעון) עובר על פני ערוצי נחל וגשרים קטנים, מנזרים וגומפות טיבטיות, דגלי תפילה מתנפנפים ברוח ומחנות של נוודים טיבטים וכמובן נופיו הנפלאים של הר קאילאש.

סרטון מידע על הר קאילאש
[wpgmza id="21" cat="5" marker="3520" zoom="13"]