אורומצ’י | Urumqi

אורומצ’י – 乌鲁木齐市

 

בירת המחוז האוטונומי שינג’יאנג והעיר הגדולה ביותר במערב סין

מידע כללי על אורומצ'י

אורומצ’י (Urumqi), היא בירת המחוז והעיר הגדולה ביותר במערב סין. היא עברה פיתוח רציני בשנות ה-90 ומאז היא משמשת כצומת תחבורתי, תרבותי ומסחרי מרכזי. היא בעצם היתה צומת שכזה עוד מתקופת שושלת צ’ינג, עם מיקום חשוב על דרך המשי.

אורומוצ’י עצמה אינה עיר יפה במיוחד ומאפיינים אותה שדרות רחבות, בניינים גבוהים וגושי בניינים אפורים המזכירים בניינים סוציאליסטים. בעיר עצמה יש גן יפה, מס’ מוזיאונים שחלקם מציגים גם את תולדות האויגרים ושווקים צבעוניים.

מה שמעניין באורומצ’י הוא הגיוון האתני שברחובותיה, עם תושבים ממוצא אויגרי, קירגיזי, פקיסטני, האני וקזאחי שחיים בעיר בעירבוביה.

הידעת?
פירוש שמה של אורומצ’י הוא “כר המרעה היפיפה”, מה שלא כל כך עולה בקנה אחד עם היותה אחת הערים עם זיהום האוויר הגדול ביותר בסין, אם לא בעולם כולו.
אורומצ'י (צילום: Marc van der Chijs)אורומצ’י (צילום: Marc van der Chijs, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים באורומצ'י

האגם השמימי (טיאן צ’י) Tian Chi
אגם קטן, שמשמעות שמו הוא “האגם השמימי”, הנמצא בלב מדבר בין אורומצ’י לטורפאן. האגם בעל המראה הפסטורלי בהחלט מצדיק את שמו עם מי טורקיז מדהימים, פסגות מושלגות ויערות אשוח מסביב. רוב התיירים מגיעים לאגם בטיול יום מאורומצ’י, מה שלא מותיר זמן להנות מהמקום. מומלץ להישאר ללון מסביב לאגם, באוהלי היורטות של תושבי המקום הקזאחים ולטייל בין הגבעות המקיפות את האגם.

האנאסי חו (אגם האנאסי) Hanasi Hu
אגם יפיפה באזור כפרי והררי, כ-16 שעות נסיעה צפונה מאורומוצ’י. האגם יושב על משולש הגבולות סין – קזחסטן – מונגוליה. רוב בני המקום הם קזאחים ומונגולים. מומלץ לערוך טיולי יום באזור ולהתרשם הן מהנוף והן מאורח החיים הנוודי של בני המקום, רועים נוודים קזאחים בישובי קבע וביורטות. ניתן ללון אצל אחת ממשפחות המקום.

טיול רגלי באורומצ’י

אטרקציות וסיורים מודרכים באורומצ’י

אורומצ’י נמצאת במתכניות המסלול של חלק מהטיולים המאורגנים בסין (ראו עוד: טיול מאורגן לסין).

השכרת רכב באורומצ’י

באורומצ’י נמצאות מס’ סוכניות רכב בעיקר במרכז העיר (ראו עוד תחת השכרת רכב בסין).
מידע שימושי למבקר באורומצ'י

תחבורה באורומצ’י:

בתור בירת המחוז, אורומצ’י נחשבת לצומת תחבורתי חשוב ומרכזי בכל אזור צפון מערב סין. דרכה עוברים נתיבים תחבורתיים המחברים את סין עם רוסיה, טורקיה ומדינות מרכז אסיה. את העיר משרת שדה תעופה בינלאומי ומסילת רכבת מחברת בין קשגר לאורומצ’י. אורומצ’י גם נמצאת על כביש לאומי מהיר לאומי 312, שבין שנגחאי וקורגז שבמדבר גובי, ועל כביש לאומי מהיר 314, שבין אורומצ’י ומעבר חונג’ראב שבגבול סין-פקיסטן.

הגעה לאורומצ’י:

  • ברכב פרטי – אורומצ’י מחוברתלסין באמצעות כביש מהיר G312 G216 ו G314.
  • באוטובוס – בעיר 2 תחנות אוטובוס “לונג דיסטאנס” הצפונית והמערבית. מהם ואליהן ניתן להגיע ממקומות מרכזיים כמו אורומצ’י קשגר וטורפאן.
  • בטיסה – לאורומצ’י שד”ת בינלאומי משלה הנמצא כ16 ק”מ ממרכז העיר – Ürümqi Diwopu International Airport – ממנו ואליו ניתן לסוע מיעדים כמו אירופה אפריקה ומתוך סין.
  • ברכבת – באורומצ’י 2 תחנות רכבת כאשר אחת מהן – Ürümqi south Railway Station – היא פחות פעילה והמרכזית – Ürümqi Railway Station – וניתן להגיע אממנה ואליה ממוקומות מרכזיים כמו שנגחאי, בייג’ינג, שיאן, צ’נגדו ואורומצ’י .

 

[wpgmza id="21" cat="5" marker="3572" zoom="9"]