המפסטד Hampstead

מידע על השכונה הצופה על לונדון

“אני חייב לצייר את המקומות הסובבים אותי באופן הטוב ביותר”

(John Constable)

מידע כללי

שכונת המפסטד Hampstead, יש מדריכים המתארים אותה בתעתיק עברי “המסטד” או “המבסטד”, לא להתבלבל מדובר באותה שכונה) היא שכונה הבנויה בסדר מופתי סביב פארק המפסטד הית’ (Hampstead Heath). זהו פארק, או יותר נכון שדה בור, המפריד בין השכונה לבין הייגיט, אחת מהשכונות היותר אלגנטיות ואריסטוקרטיות של לונדון. האופי הכמעט כפרי של המפסטד מושך אליה אנשי רוח רבים, סופרים מפורסמים ועוד.
ברחובה הראשי של המפסטד תמצאו חנויות אופנה רבות, גלריות אמנות, בוטיקים ובתי קפה. שכונה גדולה זו היא אחת היקרות בעיר לונדון (ברגע שתצעדו ברחובותיה תבינו למה), ההליכה ברחובתיה ובשבילי המפסטד הית’ מספקת תחושה שונה לחלוטין מזו של לונדון הסואנת.
שכונת המפסטד – רחוב טיפוסי (צילום: Mahlum)

שעת בין ערביים (צילום מקורי)

היסטוריה וחשיבות תרבותית

המגורים באזור זה של צפון לונדון החלו כנראה בסוף המאה ה-17, בתקופתו של המלך ג’ורג’. כבר מראשיתה הייתה המפסטד, שפירוש שמה הוא כנראה “בית החווה” בשפה הסקסונית), אזור בו גרו עשירים ואנשי רוח. הניתוק היחסי מהעיר עשה לה רק טוב.
בתחילה הגיעו אליה אנשים שחשבו שלמי המעיינות שבאזור יש סגולה בניקוי כבשים, אחר כך חשבו כולם שלמים אלו יש סגולות מרפא ולבסוף הגיעו האמנים, הסופרים והמדענים הרבים, שגרו בה כדי שתנוח עליהם הרוח. ביניהם ניתן למנות את ג’ון קיטס, ג’ורג’ אורוול, סלאש וזיגמונד פרויד.

מה רואים בשכונה ואתרים מרכזיים באזור

 • פלסק וולק ו-וול וולק – Flask Wallk & Well Walk

אפשר להתחיל את הסיור בשכונה ברחוב פלסק וולק, שנקרא על שמו של פאב שעמד כאן בעבר. בפאב זה היו מוכרים בקבוקים (Falks) של מי מרפא, אותם היו ממלאים בבאר אותה תוכלו לראות במרכז ה”טיילת”. הבאר אינה שמישה היום.
בוול וולק שם תוכלו לפגוש את ביתו של ג’ון קונסטבל (בית מספר 40). אומן זה התמחה בציורים של אזור המפסטד (בין השאר) כאשר התגורר באזור מספר שנים. מלבד קונסטבל התגוררו כאן גם אמנים כמו ד. ה לורנס וג’ון קיטס, לפני שעבר דירה לקיטס האוס.

Flask Walk (צילום: wirewiping)

 • בית ברג Burg House

בית ברג הוא מבנה מהמאה ה-18. שמו ניתן לו על שם אחד מדייריו (כומר בשם אלסטון ברג), אך כבר שנים שהוא לא משמש כבית מגורים, אלא כמוזיאון לנופי המפסטד והמפסטד הית’. מוצגות בו תמונות של האזור ויצירות של האמנים הרבים שהתגררו בשכונה. הכניסה למוזיאון הינה חינם. כדאי להתעדכן בשעות הפתיחה (בימי ראשון ושני הוא סגור). לפרטים נוספים: https://www.burghhouse.org.uk/

בית ברג, המוזיאון של המפסטד (צילום: ceridwen)

“המפסטד בסופה” ציורו של ג’ון קונסטבל, 1830

 • הטירה של ג’ק סטראו Jack Straw Castel

הו פאב מפורסם המצוי בבית דמוי טירה. שמו נטוע בסיפורו של קצין שהיה בצבאו של וואט טיילר בתקופת מרד האיכרים, וחנה עם כוחותיו במקום. הפאב המצוי כאן הוא ותיק ויש טענות שצ’ארלס דיקנס נהג לשתות בו.

הטירה של ג’ק סטראו Jack Straw Castel
(צילום: Ewan-M)

 • בית פנטון Fenton House, סימטת צ’רץ’ Church Raw ובית האדמירל

בית פנטון הוא המבנה העתיק ביותר בהמפסטד. היום מתקיימות בו תערוכות של כלי נגינה עתיקים וכלי חרסינה. לידו אפשר לראות את סמטת צ’רץ’ שנחשבת לאחת הסמטאות היפות בשכונה, כיוון שהבתים בה נשמרו מימיו של המלך ג’ורג’, כולל עיטורי הברזל שלהם. בסמטה זו התגורר ג’יימס מת’יו בארי, המחזאי שכתב את יצירת המופת פיטר פן. בקצה הרחוב ניתן לראות את כנסיית סנט ג’ון, כנסייה אנגליקנית טיפוסית ששימשה מודל לכנסייות רבות ברחבי בריטניה וארה”ב. סמוך לשם ב-Holly Walk תוכלו לראות את כנסיית סנט מרי, הכנסייה הקתולית השנייה בבריטניה, לאחר שהפכה לאנגליקנית. תוך כדי ההליכה שלכם ברחוב תעברו ברחוב M.verno, בו התגורר הסופר רוברט לואיס סטיבנסון שכתב את אי המטמון.
אחד הבתים המעניינים בשכונה נקרא בית האדמירל, שמיוחס לאדמירל שהפסיד לצבאו של נפוליאון, נפל בשבי והודח מתפקידו לאחר שחרורו מהכלא. אז הקים האדמריל בית בצורת אוניה והיה מניף דגל כל בוקר ומלווה אותו ביריות תותח. הטענה היא שדמותו של אותו אדמירל נתנה את המקור לדמות האדמירל בסיפורה של מרי פופינס.

 • בית קיטס Keats House

בית זה, הקרוי על שמו של ג’ון קיטס שהתגורר בו, הוא היום אתר הנצחה למשורר האנגלי.

 • פארק המפסטד הית’ Hampstead Heath

לפארק זה, הנמצא בשכונה, הקדשנו דף נפרד. למידע נוסף קרא עוד על המפסטד הית’.

**פרסומת**המלצות "הכל על" למבקר בשכונת המפסטד

מידע שימושי על המפסטד

איך מגיעים?

תחנות טיוב באזור:

 • תחנת המפסטד – קו נורת’רן, הקו הצפוני – Hampstead – Northern Line
 • תחנת בלסיז – קו נורת’רן, הקו הצפוני – Belsize Park – Northern Line
 • תחנת צ’לק פארם – קו נורת’רן, הקו הצפוני – Chalk Farm – Northern Line
 • תחנת גולדן גרין – קו נורת’רן, הקו הצפוני – Golders Green – Northern Line
 • תחנת סוויס קוטג’ – קו נורת’רן, הקו הצפוני וקו ג’ובילי Swiss Cottage – Jubilee Line
 • תחנת פינצ’לי רוד – קו מטרופוליטן – Finchley Road – Jubilee Line and Metropolitan Line
 • תחנת ווסט המפסטד – קו ג’ובילי – West Hampstead – Jubilee Line

קווי אוטובוס, 24, 46, 168, 210, 268, 603, C11, קו לילה – N5

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

סנן על ידי